Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

ειχα ακολουθεισει την συμβουλη σου τοτε και την ειχα κατεβασει δεν την ειχα αφησει στους 30 

τα φυτα και ιδικα αυτο με την αλγη σαν ιστος αραχνης το εβαλα εδω και μια εβδομαδα σημερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 13 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

ειχα ακολουθεισει την συμβουλη σου τοτε και την ειχα κατεβασει δεν την ειχα αφησει στους 30 

 

Καλα εκανες!!!

πριν 13 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

τα φυτα και ιδικα αυτο με την αλγη σαν ιστος αραχνης το εβαλα εδω και μια εβδομαδα σημερα

 

Οποτε ισως να θελουν τον χρονο του...

Παντως και πιο χαμηλα η θερμοκρασια(γυρω στους 25)καλα μου μοιαζει...

 

Link to comment
Share on other sites

λες να τα εχω βρασεεεεει χαχαχαχ

το κατεβαζω στους 25

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι λιγο το φως και πρεπει νε  βαλω ανακλαστηρες?

και για το φυτο που εχει αυτην την αργη που ειναι σαν ιστος αραχνης μπορω να κανω κατι?

 

Link to comment
Share on other sites

το ραμιρεζι το αρσενικο ειχε μια μικρη τρυπα στο πτεριγιο του η οποια εχει μεγαλωσει ειναι οκ?

20161215_000537.jpg

20170103_000646.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κάτι ελαφρύ όπως μέλαφιξ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα βαση εκεινου του αρθρου μου μου ειχες βαλει να διαβασω για το πως ξεχωριζουμε το φυλο αυτο τοτε ειναι θυληκο η κανω λαθος

20161228_232241.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δέν φαίνεται καλά....το κακό με τα ραμ είναι ότι λόγο των αναπαραγωγών προσπαθόντας να βελτιώσουν τα χρώματα και τα χαρακτηριστικά ποιό έντονα, βλέπουμε πλέον και θηλυκά με 'αρςενικούς' χρωματισμούς...

Link to comment
Share on other sites

και εγω δεν ξερω δεν ειμαι σιγουρος μολις αναβει το φως τα χρωματα ειανι εντονα μολις πλησιαζω και με παιρνει χαμπαρι τα χανει τα χρωματα και γινεται πιο αχρωμη

παντως δεν υπαρχουν μαχες πανε μαζι παρεα κολημπανε παρεα τρωνε

την διαφορα την βλεπω στην μαυρη κουκιδα που εχει και τα μπλε μεσα ενω στο αλλο ειναι καταμαυρη

Έγινε επεξεργασία - θεοδωρος αθανασιαδης
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, θεοδωρος αθανασιαδης said:

και εγω δεν ξερω δεν ειμαι σιγουρος μολις αναβει το φως τα χρωματα ειανι εντονα μολις πλησιαζω και με παιρνει χαμπαρι τα χανει τα χρωματα και γινεται πιο αχρωμη

παντως δεν υπαρχουν μαχες πανε μαζι παρεα κολημπανε παρεα τρωνε

την διαφορα την βλεπω στην μαυρη κουκιδα που εχει και τα μπλε μεσα ενω στο αλλο ειναι καταμαυρη

Το ψάρι δείχνει αρκετά στρεσαρισμένο στις φωτογραφίες.  Έχει χάσει εντελώς τα χρώματά του.

Στην προηγούμενη που έβαλες μου έμοιαζε για θηλυκό, σε αυτές που έβαλες τώρα για αρσενικό...

Αν πάντως μέσα στη μαύρη κουκίδα έχει αρκετά μπλε σημαδάκια το πιθανότερο να είναι θηλυκό.

Προσπάθησε να το φωτογραφίσεις σε στιγμή που θα έχει τα χρώματά του και δεν θα είναι στρεσαρισμένο.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μολις το πλησιαζω τα χανει τα χρωματα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι

για καποιο λογο το τρομαζω.............χαχαχαχαχα....................αφου ειμαι πανεμορφος,,,,,,,,,,,γιατι αραγε?????????????

τα σημαδια μεσα στην μαυρη κουκιδα τα εχει οποτε μαλλον ειναι θηλυκο

Έγινε επεξεργασία - θεοδωρος αθανασιαδης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια ερωτηση

αμα βαλω αλλο ενα ζευγαρι απο ραμιρεζι λετε να εχω προβλημα?

λεω να παρω ενα ακομα ζευγαρι

Link to comment
Share on other sites

Δε θα στο πρότεινα Θεόδωρε.

Καλύτερα μόνο ένα ζευγάρι για το συγκεκριμένο είδος.

Όσο καιρό τα κράτησα, ακόμα και για χαρέμι που προσπάθησα δεν...

Μόλις γίνει το ζευγάρι, καθώς δεν είναι σίγουρο ότι αν βάλεις ένα αρσενικό και ένα θηλυκό θα γίνουν ζευγάρι, μετά θα αρχίσουν τα προβλήματα με τα υπόλοιπα.

Αφού έχεις δύο αυτή τη στιγμή, θα σου πρότεινα να τα κρατήσεις ως έχει και να περιμένεις να σιγουρέψεις το φύλο και να δεις αν θα γίνουν ζευγάρι.  Αν δε γίνουν, στην πορεία βλέπεις και ανάλογα πράττεις .

 

Εγώ στην αρχή είχα πάρει δύο ψάρια και μου βγήκαν αρσενικά, οπότε στην πορεία έβαλα και μία θηλυκή.  

Το αποτέλεσμα ήταν να χωρίσει το ενυδρείο στη μέση, ο κάθε αρσενικός να πιάσει από μία γωνία και να συναντιούνται στη μέση και να πέφτει ξύλο.  

Μετά κάποια στιγμή, βρέθηκα με ένα αρσενικό και δύο θηλυκά, με αποτέλεσμα να γίνει ένα ζευγάρι και να κυνηγάει την άλλη θηλυκή.

 

 

Βέβαια έχει να κάνει πάντα και με το χαρακτήρα του κάθε ψαριού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια τι αλλο ψαρι μπορω να βαλω μεσα  σε αυτο το στιλ?

μου φαινετε αδειο το ενυδρειο

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να πας για αναπαραγωγή τα ραμιρέζι, πράγμα λιγάκι δύσκολο με το συγκεκριμένο ψάρι, θα σου πρότεινα να αφήσεις ένα ζευγάρι μόνο του.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή, θα μπορούσες  να βάλεις ένα κοπάδόψαρο να κινείται ψηλά, όποιο σου αρέσει.  Εγώ θα πήγαινα σε καρδινάλιους, αλλά γούστα είναι αυτά.

Θα μπορούσες επίσης να βάλεις και ένα κοπάδι με γατόψαρα κάτω στο βυθό, corydoras.  Εγώ θα έβαζα adolfoi που είναι λίγο πιο σπάνια και όμορφα (δυστυχώς και πιο ακριβά από τα υπόλοιπα corydoras) ή panda.

Ακόμα θα μπορούσες να συνδυάσεις και κάποια hatchet που κινούνται αρκετά ψηλά και ίσως και κανένα ancistrus.

 

Όλα αυτά που σου προτείνω καλύτερα θα ήταν να μην τα βάλεις όλα μαζί κατά τη γνώμη μου στα λίτρα σου, αλλά να επιλέξεις ποια από αυτά σου αρέσουν καλύτερα.

 

Βλέποντας πάλι πιο αναλυτικά το ενυδρείο σου είδα ότι έχεις fluval stratum, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα σου ακύρωνα όλα τα παραπάνω και θα σου έλεγα να το κάνεις φουλ φυτεμένο με κανένα γρασίδι και να βάλεις μόνο κοπαδόψαρο και κανένα ancistrous, καθώς ο βυθός αυτός δεν κάνει για τα ραμιρέζι, τα οποία είναι γεωφάγοι και τους αρέσει να τσιμπάνε από την άμμο, αλλά ούτε για τα corydoras.

 

 

ΥΓ:  Βάλε και καμία πρόσφατη πανοραμική φωτογραφία το ενυδρείο σου να το δούμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτην την στιγμη εχω μεσα 3 καρδιλαλιους και εχω σκοπο να γινουν 10 στο συνολο

ενα μαλλον ζευγαρι ραμιρεζι

3 σαε

2 πριστελα μπαλουν

θα μπει ακομα και  ενα ζευγαρι  ancistrous20161223_211056.jpg20161223_211131.jpg20161223_211207.jpg

και σκεφτομαι μπας και βαλω και kuhli loach  για αυτα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος 

απλα θα ηθελα να βαλω και ακομα ενα ζευγαρι στο μεγεθος τον ραμιρεζι

αυτες ειναι πριν απο 10 μερες πιο προσφατες το βραδυ ειμαι στην δουλεια τωρα

η αναπαραγωγη δεν με ενδιαφερει τωρα εαν τυχη θα κανω οτι καλλητερο μπορω

τα κορυ μου αρεσουν παρα πολλη αλλα νομιζω οτι δεν κανουν λογο του stratum

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ το στήσιμο που έχεις κάνει στο ενυδρείο σου.

Όπως δεν κάνουν τα κόρυ λόγω του stratum, έτσι θεωρώ ότι δεν κάνουν και τα ραμιρέζι για τον ίδιο λόγο.

Γνώμη μου είναι:

  • βγάζεις το stratum και βάζεις άμμο για να κρατήσεις τα ραμ και να προσθέσεις και κόρυ.  Πίστεψέ με,  αυτό που κάνουν τα ραμ με την άμμο, που την παίρνουν στο στόμα και μετά τη φτύνουν είναι πολύ όμορφο, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να δεις να γίνεται με το stratum.
  • βγάζεις τα ραμ, αυξάνεις τους καρδινάλιους σε 15 σταδιακά και αν δεις ότι σε παίρνει στην πορεία ακόμα και 20, χωρίς να προσθέσεις και ανσίστρους.  Φτιάχνεις ένα ωραίο φυτεμένο με κάποιο γρασίδι που σου αρέσει, με κάποια κόκκινα φυτά για να δημιουργήσεις αντίθεση με τα πράσινα.  Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να χρειαστείς co2, φουλ λίπανση και ίσως δυνατό φωτισμό.  Δεν ξέρω αυτή τη στιγμή τι απ' όλα έχει το ενυδρείο σου.

Από την άλλη μπορείς να κρατήσεις τα ραμ, να αυξήσεις τους καρδινάλιους και να αφήσεις το ενυδρείο ως έχει.  

Επίσης το δρομάκι που έχεις δημιουργήσει από άμμο, χωρίς να το έχω επιχειρήσει ποτέ, έχω ακούσει ότι χαλάει μετά από λίγο καιρό, με αποτέλεσμα να μπερδεύεται η άμμος με το υπόστρωμα.  Ίσως είναι κάτι που να σκεφτόμουν επίσης να διορθώσω, κρατώντας μόνο το ένα από τα δύο, όπως σου είπα και παραπάνω με την αντίστοιχη σύνθεση ψαριών.

Εγώ απλά σου λέω τη γνώμη μου και τι θα έκανα εγώ στη θέση σου.

Η επιλογή είναι καθαρά δική σου.

Αυτό που βλέπω πάντως είναι πολύ όμορφο και πιστεύω ότι στην πορεία θα γίνει ακόμα καλύτερο!!!:thumbsu:

 

  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη γιατί δέν κάνουν τα κόρυ με το stratum?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Husky_Jim said:

Μάκη γιατί δέν κάνουν τα κόρυ με το stratum?

Λόγω χοντρής κοκκομετρίας....

ότι κόρυ είχα εγώ έπαιρναν την άμμο στο στόμα και την πέταγαν από τα βράγχια κρατώντας θρεπτικά συστατικά της διατροφής και αποβάλλοντας την άμμο από τα βράγχια.  Έτσι είχα διαβάσει ότι κρατούν τα θρεπτικά συστατικά.

Το stratum έχει αρκετή μεγάλη κοκκομετρία για να κάνει αυτή τη διαδικασία... οπότε ίσως του δημιουργήσει προβλήματα στα μουστάκια ή στα βράγχια.

 

Δημήτρη, διόρθωσέ με αν έχω κάπου λάθος.:)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά από τα κόρυ στην φύση ζούν σε περιοχές με πέτρες και όχι με άμμο....το υπόστρωμα μπορεί να τραυματήσει τα κόρυ είτε είναι άμμος είτε χοντρό, εφ όσον αυτό είναι αιχμηρό...δέν παίζει ρόλο το μέγεθος....

Αυτό που περιέγραψες για την δυήληση της αμμου μέσα απο τα βραγχιακά καλύματα ναι συμβαίνει αλλα για να βρούν σκουλίκια και άλλα καρκινοειδή που είναι θαμμένα στην φύση δέν "κρατούν θρεπτικά" όπως το περιγράφεις....

 

Το στράτουμ είναι απόλυτα συμβατό με κόρυ και αν κάποιος κάνει μια απλή αναζήτηση πχ plantedtank θα δεί ότι και τα παιδιά εκεί αυτό λένε....είναι και αυτός ένας ενυδρειακός μύθος... :P

 

Μή αιχμηρό να είναι και είμαστε μιά χαρά...απολαύστε τα ψάρια σας χωρίς άγχος!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη,

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Ακόμα καλύτερα για τον φίλο καθώς αυξάνονται οι επιλογές του!!!

Πάντως, αν ανατρέξεις στα προφίλ των ψαριών θα δεις ότι δεν τα αναφέρει έτσι... :bigemo_harabe_net-98:

Αλλά φαντάζομαι ότι εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα...:)

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς τους "ενυδρειακούς μύθους", καθώς το πρόσφατο ταξίδι σου έχει έρθει να ανατρέψει και άλλους τέτοιους.:fpc:

Μήπως πρέπει να ανοιχτεί και ένα αντίστοιχο θέμα..."Ενυδρειακοί μύθοι"  και να αναφερθούν μερικοί τέτοιοι, καθώς ίσως πολλές φορές γινόμαστε υπερβολικοί χωρίς λόγο, αποτρέπουμε κόσμο και ακόμα περισσότερο τον ίδιο μας τον εαυτό (όπως και εγώ, σαν αρχάριος που είμαι) ως προς την επιλογή ψαριών για το ενυδρείο μας!!!

 

Με τα ram ισχύει κάτι αντίστοιχα μήπως και αποτρέπω άδικα  τον Θεόδωρο να τα βάλει με το συγκεκριμένο υπόστρωμα;

Βέβαια, ο φίλος ξέρει καλύτερα που τα βλέπει καθημερινά και τα ζει, καθώς εγώ δεν τα έχω δει και ζήσει αντίστοιχα, οπότε δε μπορώ να βγάλω και ασφαλή συμπεράσματα.  Έχω δει όμως τη συμπεριφορά τους με άμμο και εκεί πραγματικά είναι υπέροχα.  Προβληματίζομαι και με τις φωτογραφίες του ψαριού που είναι στρεσαρισμένο, μήπως επηρεάζεται και από αυτό...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνουν όλοι οι βυθοί όπου τα ψάρια δεν μπορούν να τραυματιστούν. Αλλά κακά τα ψέματα, αν δεν βλέπεις το παιχνίδι που κάνουν τα κορυ στην άμμο δεν έχει γούστο για αυτό τον λόγο για εμένα δεν υπάρχει καταλληλότερος βυθός εκτός από την άμμο.

Μπορεί στην φύση να ζουν σε πετρώδη μέρη αλλά σίγουρα υπάρχουν σημεία που μπορούν να χώσουν την μουσούδα τους.

 

Παλιότερα έθαβα τροφή μέσα στην άμμο και μόλις την μυρίζονταν έκαμναν πανήγυρη πολύ πλάκα να τα βλέπεις να σκάβουν για τροφή να βουτούν κυριολεκτικά μέσα στην άμμο και μετά να την ''μασουλούν'' με όρεξη. Ενώ όταν ήθελαν να την αράξουν την άραζαν πάνω σε έναν σχιστόλιθο και όχι στην άμμο.

 

Όσο αφορά την κατάρριψη των μύθων νομίζω πως η ελληνική ενυδρειακι κοινότητα δεν είναι ώριμη να τους δεχτεί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Σίγουρα κάνουν όλοι οι βυθοί όπου τα ψάρια δεν μπορούν να τραυματιστούν. Αλλά κακά τα ψέματα, αν δεν βλέπεις το παιχνίδι που κάνουν τα κορυ στην άμμο δεν έχει γούστο για αυτό τον λόγο για εμένα δεν υπάρχει καταλληλότερος βυθός εκτός από την άμμο.

Μπορεί στην φύση να ζουν σε πετρώδη μέρη αλλά σίγουρα υπάρχουν σημεία που μπορούν να χώσουν την μουσούδα τους.

 

Παλιότερα έθαβα τροφή μέσα στην άμμο και μόλις την μυρίζονταν έκαμναν πανήγυρη πολύ πλάκα να τα βλέπεις να σκάβουν για τροφή να βουτούν κυριολεκτικά μέσα στην άμμο και μετά να την ''μασουλούν'' με όρεξη. Ενώ όταν ήθελαν να την αράξουν την άραζαν πάνω σε έναν σχιστόλιθο και όχι στην άμμο.

 

Όσο αφορά την κατάρριψη των μύθων νομίζω πως η ελληνική ενυδρειακι κοινότητα δεν είναι ώριμη να τους δεχτεί.

 

Α ρε Χρηστάρα πόσο συμφωνω μαζί σου!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...