Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ένα δείχνει -όσο μπορώ να δω τουλάχιστον - να έχει μείνει πίσω, αυτό που κρύβεται πίσω από τον θερμαντήρα δεξιά. Προχωρά άμεσα το θέμα με τα κλαδιά, γιατί δεν είναι θέμα αισθητικής, αλλά ανάγκης των ψαριών η δημιουργία από κρυψώνες. 

Θα συμφωνήσω με τον Στάθη για τα φυτά :)

Πολύ σωστά βλέπεις! Δύο έχουν μείνει πίσω αλλά εκείνος πίσω από το θερμοστατη είναι γενικά πιο κουμπωμενος, σίγουρα είναι στην ουρά της ιεραρχίας. 

Δηλαδή Στάθη κ Δημήτρη είστε κατά του να βάλω sterbai σ αυτή τη φάση? 

Αν κ κάτι λίγα ξέρω από φυτά αν έχετε πρόταση για νιτροφαγα με χαμηλές σκληρότητες νερού είμαι όλος αυτιά! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα ψαρακια ειναι τα κορυ και βοηθανε και να μην μενει τπτ στον βυθο...

Τα νιτροφαγα φυτα ειναι ολοκληρο κεφαλαιο...

Το κερατοφυλλο ειναι πολυ καλο αν βρεις τροπο να το περιορισεις εκει που θες χωρις να αναπτυσεται σε σημεια που δεν βολευει οπως πχ. εκει που πεφτει η τροφη...

Καλη ειναι και η εντζερια αν καταφερεις να βρεις τις συνθηκες που χρειαζεται για να την κρατησεις...

Επισης πολυ ικονοποιημενος ειχα μεινει οταν επιασε και εφτιαξε γερες ριζες με την πιστια...

Αλλα εκοβε πολυ φωτισμο..

Αν με ρωταγες ομως πια φυτα θα εβαζα σε δισκαδικο αυτα θα ηταν η λευλοκεφαλα...

http://www.theplantguy.org/Hydrocotyle-leucocephala-Brazilian-pennywort_p_699.html

και καποιο ειδος εχινοδορου...

Και ας μην ειναι "τοσο νιτροφαγα"....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μελέτη να ρίξω! Μπήκε κ η ρίζα μόλις οπως διαταξατε! :bigemo_harabe_net-53:

Οπότε ψάχνω για sterbai (θα μπουν σε καραντίνα κ θα γίνει αποπαρασιτωση) και για τα φυτακια που μου είπατε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια !!!!!τα cory θα σ ανταμειψουν.εγω τα πηρα σαν εργατες κ τελικα τα γουστάρω με τα χιλια γιατι ειναι πολυ ωραια πλασματακια.για τα φυτα μελετησε λιγο ποια θελουν παραπανω υποστρωμα κ ποια λιγοτερο, γιατι αν θυμαμαι καλα ηθελες να εχεις λιγη αμμο.γιατις ριζες δεν θα εκφράσω γνώμη .ειναι ενα απο τα ωραια του χομπι μας, τα ψαρια θα σ λενε λιγοτερες, Περισσότερες ,καθετα ,οριζοντια ....εδω να σ δω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα φυτά που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και είναι γρήγορης ανάπτυξης είναι πολλά και δεν τα θυμάμαι τώρα όλα, πέρα από αυτά που σου πρότειναν προσθέτω τα παρακάτω

Αν βρεις κάτι από αυτά ή κάτι άλλο πες μας να σου πούμε περισσότερες λεπτομέρειες και τη ιδιαιτερότητες έχουν.

 

Πολύ γρήγορη ανάπτυξη

Hygrophila polysperma

Ceratopteris submersum

Egeria najas

Najas guadalupensis

Ceratopteris thalictroides

Hydrilla verticillata

Heteranthera dubia

Utricularia aurea

 

Γρήγορη ανάπτυξη

Aponogeton boivinianus

Aponogeton crispus

Echinodorus cordifolius

Vallisneria

 

Δεν είναι μόνο αυτά σίγουρα υπάρχουν και άλλα φυτά που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και αναπτύσσονται γρήγορα και αν πάμε στην μέτρια ανάπτυξη εκεί γίνετε χαμός :)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Χρήστος said:

Κώστα φυτά που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και είναι γρήγορης ανάπτυξης είναι πολλά και δεν τα θυμάμαι τώρα όλα, πέρα από αυτά που σου πρότειναν προσθέτω τα παρακάτω

Αν βρεις κάτι από αυτά ή κάτι άλλο πες μας να σου πούμε περισσότερες λεπτομέρειες και τη ιδιαιτερότητες έχουν.

 

Πολύ γρήγορη ανάπτυξη

Hygrophila polysperma

Ceratopteris submersum

Egeria najas

Najas guadalupensis

Ceratopteris thalictroides

Hydrilla verticillata

Heteranthera dubia

Utricularia aurea

 

Γρήγορη ανάπτυξη

Aponogeton boivinianus

Aponogeton crispus

Echinodorus cordifolius

Vallisneria

 

Δεν είναι μόνο αυτά σίγουρα υπάρχουν και άλλα φυτά που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και αναπτύσσονται γρήγορα και αν πάμε στην μέτρια ανάπτυξη εκεί γίνετε χαμός :)

 

 

 

 

Χρήστο τα aponogeton δεν είναι για πιο χαμηλές θερμοκρασίες;

Τα κοίταζα και εγώ για το δικό μου κάποια στιγμή και αν θυμάμαι καλά ήταν για μέχρι 26C, οπότε τα απέφυγα....

 

@kostas_nfs

Καλορίζικο το ενυδρείο.  Δώσε μας υλικό να δούμε με την ρίζα μέσα, αφού ξέρεις...:bigemo_harabe_net-166:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Aponogeton crispus θέλει υψηλές θερμοκρασίες ώς ελάχιστη 25-26, ιδανική 30-31 και αντέχει για λίγο εως 35

το Aponogeton boivinianus αν και το δίνουν 26-28 εγω και άλλοι πολύ το έχουμε συντηρήσει στους 30 χωρίς πρόβλημα, γενικά είναι πολλά τα φυτά που αναπτύσσουνται καλά έως τους 30 βαθμούς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Το Aponogeton crispus θέλει υψηλές θερμοκρασίες ώς ελάχιστη 25-26, ιδανική 30-31 και αντέχει για λίγο εως 35

το Aponogeton boivinianus αν και το δίνουν 26-28 εγω και άλλοι πολύ το έχουμε συντηρήσει στους 30 χωρίς πρόβλημα, γενικά είναι πολλά τα φυτά που αναπτύσσουνται καλά έως τους 30 βαθμούς. 

Από φως και σκληρότητες πως τα πανε Χρήστο ;

Ρωτώ γιατί συχνά τα δισκαδικα παίζουν με χαμηλό φωτισμό ή/και σκούρο νερό με χαμηλές σκληρότητες 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! 

Πάρτε καινούργια φώτο ευχαρίστως! :bigemo_harabe_net-193:

IMG_20170215_182414-2016x1512.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Από φως και σκληρότητες πως τα πανε Χρήστο ;

Ρωτώ γιατί συχνά τα δισκαδικα παίζουν με χαμηλό φωτισμό ή/και σκούρο νερό με χαμηλές σκληρότητες 

Μέτριο φωτισμό και πάνω, και δεν μιλώ για "γνήσιους'' δισκάδες με χαμηλό φωτισμό και τσάι νερό.

 

Κώστα αφού γουστάρεις που γουστάρεις του δίσκους άσε τα φυτά και τα καπάκια.

Βγάλε το καπάκι φτιάξε ένα κρεμαστό φωτισμό βάλε ξύλα να γίνει τσάι και για νιτρικά χρησιμοποίησε εξωτερικά φυτά όπου η ρίζες τους θα μπαίνουν στο ενυδρείο για να απορροφούν τα νιτρικά, για έμενα είναι η ομορφότερη και η καλύτερη λύση. Αλλιώς πας σε μεγαλύτερο όγκο φίλτρου με χαμηλή ροή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Κώστα αφού γουστάρεις που γουστάρεις του δίσκους άσε τα φυτά και τα καπάκια.

Βγάλε το καπάκι φτιάξε ένα κρεμαστό φωτισμό βάλε ξύλα να γίνει τσάι και για νιτρικά χρησιμοποίησε εξωτερικά φυτά όπου η ρίζες τους θα μπαίνουν στο ενυδρείο για να απορροφούν τα νιτρικά, για έμενα είναι η ομορφότερη και η καλύτερη λύση. Αλλιώς πας σε μεγαλύτερο όγκο φίλτρου με χαμηλή ροή.

Αυτό που περιγράφεις Χρήστο ήταν κ για μένα η ιδανική λύση,αν εξαιρέσεις το νερό-τσάι που αν κ σωστό δεν είναι του γούστου μου, δε θυμάμαι αν το είχαμε συζητήσει κ μαζί. Τα φυτά για το συγκεκριμένο ενυδρείο όχι απλά δε με τραβάνε, δεν τα θέλω αισθητικά για να σου πω την αλήθεια. Το θέμα είναι τα νιτρικά. Είχα σκοπό να βάλω εξωτερικά φυτά pothos και να ρίξω μέσα ρίζες που απορροφάνε τρομερές ποσότητες νιτρικών. Μα με καπάκια δε βγαίνει όμορφο αυτό το πράγμα με τίποτα. 

Τώρα ο βασικός λόγος που δεν το κάνω αν κ το θεωρώ τέλειο είναι απλός. Η υγρασία. Δε με παίρνει μέσα στο σπίτι στο σαλόνι να έχω τέτοιους βαθμούς εξάτμισης κ υγρασίας, κ γιατί λυπάμαι το σπίτι, κ λόγω αναπνευστικου. 

Αν βρούμε λύση για τα νιτρικά κλείνουμε κ το θέμα των φυτών γενικότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου κ λογο νιτρικων κ Ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Αλλαγες νερου κ λογο νιτρικων κ Ανάπτυξης.

Αλλαγή κάθε 2 μέρες 30%, νομίζω είναι καλά ειδικά όταν μιλάμε για όσμωση που πετάγεται πόσο νερό! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Αυτό που περιγράφεις Χρήστο ήταν κ για μένα η ιδανική λύση,αν εξαιρέσεις το νερό-τσάι που αν κ σωστό δεν είναι του γούστου μου, δε θυμάμαι αν το είχαμε συζητήσει κ μαζί. 

Ποιος ειπε οτι το νερο τσαι ειναι σωστο;;

Το οτι σε πολλες περιοχες που ζουν οι αγριοι δισκοι τα νερα ειναι σκουροχρωμα δεν λεει τιποτα Κωστα..

Υπαρχουν και περιοχες που τα νερα ειναι κρυσταλλινα...

Οποτε αν ο σκοπος σου δεν ειναι να εκμεταλευτεις τα "προτερηματα" της τυρφης σε σχεση με τα οξεα της και την προσφορα τους στα ψαρια τοτε το ιδιο σωστη ειναι και η διαβιωση των ζωντανων σε νερο οσμωσης ή ακομα και προφιλτρων...

Μην ξεχνας οτι μιλαμε για ψαρια εκτροφης ..

Και αυτο στο λεει καποιος που σε ολα τα δισκαδικα του αλλα ακομα και στις αναπαραγωγες που εκανε με το συγκεκριμενο ειδος σχεδον παντα (εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις)χρησιμοποιουσε και χρησιμοποιει τυρφη....

Το ιδιο κατα την γνωμη μου ισχυει και για τον φωτισμο!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μου το είπε σε μένα προσωπικά, έπιασες τη λογική με την οποία το σκέφτηκα και την αποδομησες με μεγάλη επιτυχία! :bigemo_harabe_net-163:

Για τις αλλαγές δε με παίρνει να κάνω κάτι περισσότερο, νομίζω πως ήδη είμαι πάνω από τον μέσο όρο σε αλλαγές με βάση αυτά που έχω συζητήσει. 

Διάβασα πως το siporax είναι το μόνο βιολογικό υλικό που μειώνει τα νιτρικά, ξέρετε αν στέκει κ ισχύει κάτι τέτοιο? Αν ισχύει μπορώ να βάλω κ άλλο στο φίλτρο κ να καταργήσω κανένα σφουγγάρι που έχω κάμποσα. 

*σε άλλα νέα, πήρα μια εξάδα sterbai από Θεσσαλονίκη αυτοπροσώπως, κ επειδή θέλω να τα κάνω κοπαδακι να νιώθουν καλα, παρήγγειλα άλλη μια εξάδα απο Αθήνα! Εννοείται πως έχουν μπει σε καραντίνα κ θα ακολουθήσουν πρόγραμμα αποπαρασιτωσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως αποπαρασιτωνεις τα ψαρια;;για τις αλλαγες εισαι καλα.για το ziporax που το διαβασες ;;;με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες καθόλου φυτά στο ενυδρείο κάτι που επικροτώ για δίσκους τότε μια είναι η ιδανική λύση κάνεις ένα κλειστού τύπου sump (λόγο εξάτμισης) με φως και πετάς μέσα κερατοφυλο να φάει τα κέρατα του σε νιτρικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό με το siporax ψιλό είναι μούφα, νεμεν λόγο της δομής του κάνει μια μικρή απονιτροποίηση αλλα ανεφ σημασίας για τα ενυδρεία.

Βασικά θα σε γράψω με απλά λόγια τη χρειάζεσαι για την απονιτροποίηση και εσύ επιλέγεις ένα από τα παρακάτω

1. μικρή ιχθυοφορτιση ώστε να επαρκούν η εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

2. φυτά στο ενυδρείο

3. φυτά εκτός ενυδρείου με της ρίζες μέσα.

4. sump με κερατοφυλο

5. φίλτρο άμμου ( απονιτροποιητικό φίλτρο δύσκολο στην διαχείριση αν δεν έχουμε την δέουσα προσοχή)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να συμπληρώσω

6. απονιτροποιητικό φίλτρο ρητίνης (ίσος η καλύτερη λύση για εσένα)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, για μείωση νιτρικών έχω καταλήξει στα εξής 2 υλικά σαν επιλογές

 

http://www.seachem.com/denitrate.php

 

http://www.seachem.com/purigen.php

 

Το purigen ανήκει στις ριτίνες που αναφέρει ο @Χρήστος αν δεν κάνω λάθος, διαβάζω ότι είναι πάρα πολύ αποτελεσματικό αλλά πανάκριβο το άτιμο. 

 

To denitrate θέλει κάνα μήνα να πάρει μπρος και καλό είναι να το έχουμε σε ένα φίλτρο που δεν το ανοίγουμε πολύ συχνά για συντήρηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα το κομματι αισθητική είναι σίγουρα δικό σου θέμα. Ωστόσο δεν θεωρώ ότι με τα ψάρια εκτροφής κλωτσάνε οπτικά τα φυτά, αντίθετα θα έλεγα ότι δένουν κ προσφέρουν κιόλας. Δεν λέω φυσικά να γίνει φυτεμένο. Λίγο κερατοφυλο, εχινοδορος μπλεχερι πχ

Άσε που θα σου κρύψουν λίγο και τα μπαστούνια -θερμαντήρες που βλέπω. 

Κ η καλύτερη λύση γιατα νιτρικά, είναι μακράν η αλλαγή νερού. 

Επίσης δεν βλέπω αρκετές κρυψώνες 

:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Πως αποπαρασιτωνεις τα ψαρια;;για τις αλλαγες εισαι καλα.για το ziporax που το διαβασες ;;;με ενδιαφερει.

Μου είχε γράψει ο @Husky_Jim

για την αποπαρασιτωση στη δεύτερη σελίδα του θέματος αν θυμάμαι καλά. Έχω σκοπό να ακολουθήσω τις οδηγίες αυτές με βάση και τα φάρμακα που έχω. 

Για το siporax λέει στο site το επίσημο της sera ότι ακυρώνει νιτρικά αλλά όπως κατάλαβες μπορεί να είναι μουφα! 

πριν 6 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ωστόσο δεν θεωρώ ότι με τα ψάρια εκτροφής κλωτσάνε οπτικά τα φυτά, αντίθετα θα έλεγα ότι δένουν κ προσφέρουν κιόλας. Δεν λέω φυσικά να γίνει φυτεμένο. Λίγο κερατοφυλο, εχινοδορος μπλεχερι πχ

Άσε που θα σου κρύψουν λίγο και τα μπαστούνια -θερμαντήρες που βλέπω. 

Κ η καλύτερη λύση γιατα νιτρικά, είναι μακράν η αλλαγή νερού. 

Επίσης δεν βλέπω αρκετές κρυψώνες 

:)

Συγγνώμη που γράφω με έντονα, το κάνω για να ξεχωρίζει έχει φάει κόλλημα το κινητό. 

Κατά κει που λες πάμε Δημήτρη, έχω ήδη παραγγείλει εχινοδορο με τα sterbai. Απλά είχε μόνο έναν. 

πριν 10 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν δεν θες καθόλου φυτά στο ενυδρείο κάτι που επικροτώ για δίσκους τότε μια είναι η ιδανική λύση κάνεις ένα κλειστού τύπου sump (λόγο εξάτμισης) με φως και πετάς μέσα κερατοφυλο να φάει τα κέρατα του σε νιτρικά.

Θα μου άρεσε πολύ η ιδέα του κλειστού sump αλλά θέλει άλλο έπιπλο κ μόλις το πήρα αυτό! 

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

1. μικρή ιχθυοφορτιση ώστε να επαρκούν η εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Εδώ νομίζω είμαι καλά, δε με πειράζουν και 3 αλλαγές την βδομάδα αντέχω ακομη

2. φυτά στο ενυδρείο

Μάλλον κατά κει πάμε 

3. φυτά εκτός ενυδρείου με της ρίζες μέσα.

Όμορφο κ βολικό αλλά μας τα χαλάει η υγρασία 

4. sump με κερατοφυλο

Βλέπε παραπάνω! 

5. φίλτρο άμμου ( απονιτροποιητικό φίλτρο δύσκολο στην διαχείριση αν δεν έχουμε την δέουσα προσοχή)

Δεν έχω ιδέα αλλά θα το ψάξω 

Χρήστο ευχαριστώ πολύ για τις λύσεις σου! 

 

πριν 10 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ξέχασα να συμπληρώσω

6. απονιτροποιητικό φίλτρο ρητίνης (ίσος η καλύτερη λύση για εσένα)

 

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά, αν εννοούμε λύση τύπου Purigen μέσα στο υπάρχον φίλτρο, βολεύει τρομερά. 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Το purigen ανήκει στις ριτίνες που αναφέρει ο @Χρήστος αν δεν κάνω λάθος, διαβάζω ότι είναι πάρα πολύ αποτελεσματικό αλλά πανάκριβο το άτιμο. 

 

To denitrate θέλει κάνα μήνα να πάρει μπρος και καλό είναι να το έχουμε σε ένα φίλτρο που δεν το ανοίγουμε πολύ συχνά για συντήρηση.

Το denitrate δεν το ξέρω θα το κοιτάξω. Για το purigen ειπώθηκαν 2 λόγια στην 3η σελίδα του θέματος και ο @kadmos είπε κάτι για την βιολογία που δεν το πολυκατάλαβα κ δε θέλω να παραφρασω. 

Εν κατακλείδι δεν έχω ακόμη πρόβλημα νιτρικων αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να μειώσω λίγο αλλαγές και ήδη για τις αλλαγές που κάνω θεωρώ τα 25(ppm?) νιτρικά πολλά γι αυτό γίνεται η κουβέντα. 

Μου είπαν ότι η εισαγωγή του κερατοφυλου έχει απαγορευτεί στην Ελλάδα κ ότι μόνο στοκ θα βρω. 

Οπότε ζητείται κερατοφυλο! 

πριν 5 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

 

Link to comment
Share on other sites

@kostas_nfs στην πίτα την Κυριακή θα έρθει και άλλος Καβαλιώτης ο @Χρήστος

Αν συνεννοηθειτε μεταξύ σας κ βέβαια γίνεται, μπορώ να σου στείλω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα ρωτήσω τον Χρήστο αν μπορεί! Μακάρι να μπορούσα να έρθω κ εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν με επιτρέψουν να πάρω μαζί μου κερατοφυλο κανένα πρόβλημα αλλά θα έχω μόνο ένα σάκο μέσα στο αεροπλάνο και δεν ξέρω αν με επιτρέπουν να πάρω ζωντανά φυτά.

Για τα άλλα που ρωτάς Κώστα καλά είναι να ειποθούν εδώ για να μάθουν και οι άλλοι αλλά δεν έχω τώρα χρόνο για να γράψω φιρμάνια όποτε για ποιο αναλυτικά σχετικά με τα πουριγκεν και μουριγκεν και τα συναφή αν θες τα λέμε απο  το τηλ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...