Jump to content

Στήσιμο δισκαδικου Rio 300


kostas_nfs

Recommended Posts

Με το φίλτρο δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς με τις ροές, αφού στέλνει αλλιώς το νερό σε σχέση με τα wavemakers. Μια ρυθμιζόμενη τέτοια αντλία θα σε βοηθήσει πιστεύω και βλέπεις σε ποια ροή θα το ρυθμίσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Κωστη εβαλα την αντλία στα 2000l/h για να δω τι θα μαζεψει κατω.

Κοιτα μη "βρωμισεις" το ενυδρειο σου για να με βγαλεις εμενα απ την περιεργεια! Ευχαριστω για τις φωτο.

πριν 22 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Την μούργα μπορείς να την σιφοναρεις και στην αλλαγή με το λάστιχο. Πλησίασε το 1-1,5 πόντο από την άμμο και θα παίρνει μόνο την βρωμιά. Παίξε με τις ροές πριν βάλεις κ κυκλοφορητη.

:)

Αυτο με το λαστιχο το χω δοκιμασει, αλλα δε μου δουλευει αν δεν παρω και αμμο μαζι. Ισως δεν ειναι αρκετη η υψομετρικη διαφορα για τη ζητουμενη ροη.

Με τις ροες εχω εξαντλισει ολες τις θεσεις!

πριν 22 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Με το φίλτρο δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς με τις ροές, αφού στέλνει αλλιώς το νερό σε σχέση με τα wavemakers. Μια ρυθμιζόμενη τέτοια αντλία θα σε βοηθήσει πιστεύω και βλέπεις σε ποια ροή θα το ρυθμίσεις.

Παρηγγειλα τελικα το Jebao RW-4 και βλεπουμε! Ασχετο @kadmos καλυτερη υπογραφη ever! :shifty:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα απλα πάρε μια σκουπα βυθού τέτοιου τύπου με αυτες μπωρεις ποιο έυκολα να ρουφάς της ακαθαρσίες χωρίς να χάνεις άμμο.

_________________502135e9270f0-800x800.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια έχω αλλά ευχαριστώ για τη συμβουλή! Μάλλον επειδή είναι πολύ ψιλή η άμμος τη ρουφάει εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και τα υπόλοιπα Sterbai στην καραντίνα! Θέλω να σας ρωτήσω για τη διαδικασία που ακολουθείτε για καινούργια ψάρια. Διάβασα αρκετά στο φόρουμ κ εκτός και βλέπω ότι η καραντίνα είναι δεδομένη για τους περισσότερους από μας. Το θέμα μου είναι κάνουμε προληπτική φαρμακευτική αγωγή ή απλά παρατηρούμε τα ψάρια για ενα χρονικό διάστημα και αν δεν έχουνε τίποτα τα ρίχνουμε μέσα? 

Ο @Husky_Jim έχει πει την άποψή του και είναι η προληπτική θεραπεία. Ανεβάζω κ φωτογραφία με το "φαρμακείο" μου, ήδη για το πραζικουαντελ που είπε ο Δημήτρης υπάρχει σίγουρα το Sera Tremazol. Τώρα τα άλλα σίγουρα πολεμάνε πολλά άλλα δεν ξέρω αν αντικαθιστουν μετρονιδαζολη και λεβαμιζολη. 

Εν πάση περιπτώσει η βασική ερώτηση είναι με τα έντονα γράμματα! 

Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα στους δισκους χρησιμευει για παρατηρηση κατα την γνωμη μου...

Η προλυπτικη θεραπεια χωρις εμφανη σημαδια ειναι επιβαρυντικη για το ψαρι..

Σαν να σου δινουν φαρμακο χωρις να εισαι αρρωστος μηπως και αρρωστησεις...

Περισοτερο αυτο εφαρμοζεται για αποπαρασιτωση..

Για να μπορεσει βεβαια να γινει στοχευμενη θεραπεια θα πρεπει ο χομπιστας να εχει την αναλογη εμπειρια για να καταταλαβει οτι το ψαρι εχει θεμα...

Οσον αφορα τους δισκους η καραντινα θα σου ειναι πολυ χρησιμη γιατι το λιγοτερο που θα δεις σε αυτα τα ψαρια οντας νεος χομπιστας ειναι χεξαμιτα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Η καραντινα στους δισκους χρησιμευει για παρατηρηση κατα την γνωμη μου...

Η προλυπτικη θεραπεια χωρις εμφανη σημαδια ειναι επιβαρυντικη για το ψαρι..

Σαν να σου δινουν φαρμακο χωρις να εισαι αρρωστος μηπως και αρρωστησεις...

Περισοτερο αυτο εφαρμοζεται για αποπαρασιτωση..

Για να μπορεσει βεβαια να γινει στοχευμενη θεραπεια θα πρεπει ο χομπιστας να εχει την αναλογη εμπειρια για να καταταλαβει οτι το ψαρι εχει θεμα...

Οσον αφορα τους δισκους η καραντινα θα σου ειναι πολυ χρησιμη γιατι το λιγοτερο που θα δεις σε αυτα τα ψαρια οντας νεος χομπιστας ειναι χεξαμιτα..

Πολύ χρήσιμο αυτό Στάθη, απλά μιλάω για ψάρια που θα είναι συγκάτοικοι με τους δίσκους, κ εν προκειμένω τα sterbai, όχι για δίσκους! 

Ξέχασα το φαρμακείο, ιδού.. 

IMG_20170221_162843-2016x1512.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Πολύ χρήσιμο αυτό Στάθη, απλά μιλάω για ψάρια που θα είναι συγκάτοικοι με τους δίσκους, κ εν προκειμένω τα sterbai, όχι για δίσκους! 

Ξέχασα το φαρμακείο, ιδού.. 

IMG_20170221_162843-2016x1512.jpg

Οπως και να εχει μιας και μιλαμε για ψαρια εκτροφης παρατηρησε και πραξε αναλογα κατα την γνωμη μου...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα φάρμακα που δείχνεις εγώ δεν τα είχα σε ολόκληρη την ενυδρειακη μου ζωή, είμαι πολύ μα πάρα πολύ κατά των φαρμάκων, οπότε κάνε αυτό που εσύ κρίνεις σωστό γιατί στο θέμα με την προληπτική θεραπεία η απόψεις διίσταντο και δεν θα βρεις σαφή απάντηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Κώστα τα φάρμακα που δείχνεις εγώ δεν τα είχα σε ολόκληρη την ενυδρειακη μου ζωή, είμαι πολύ μα πάρα πολύ κατά των φαρμάκων, οπότε κάνε αυτό που εσύ κρίνεις σωστό γιατί στο θέμα με την προληπτική θεραπεία η απόψεις διίσταντο και δεν θα βρεις σαφή απάντηση.

Ούτε και περιμένω σαφή κ "ξεκούραστη" απάντηση, απόψεις κ εμπειρίες συλλέγω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εμπειριες κ οι αποψεις βγαινουν απο την αντίληψη κ το ενυδρειο του καθενως κωστα.οταν πεταξα ολα αυτα που εχεις στις φωτο κ αλλα τόσα αρχισα να εχω ψαρια.με καθαρο νερο,αλλαγες νερου κ κατάλληλες θερμοκρασιες κανεις παπάδες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κώστα να ρωτήσω κάτι, πόση μούργα έχεις στον βυθό που δεν μπορείς να μαζέψεις και σε ενοχλεί; 

Μου κάνει εντύπωση, μιας και είχες μόνο λίγους δίσκους. Με ξυλοφαγα πλεκο θα το καταλάβαινα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε βγάλε μια φωτογραφία προτού διώξεις της ακαθαρσίες να δούμε και εμείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2017 at 11:52 ΜΜ, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Αυτό που περιγράφεις Χρήστο ήταν κ για μένα η ιδανική λύση,αν εξαιρέσεις το νερό-τσάι που αν κ σωστό δεν είναι του γούστου μου, δε θυμάμαι αν το είχαμε συζητήσει κ μαζί. Τα φυτά για το συγκεκριμένο ενυδρείο όχι απλά δε με τραβάνε, δεν τα θέλω αισθητικά για να σου πω την αλήθεια. Το θέμα είναι τα νιτρικά. Είχα σκοπό να βάλω εξωτερικά φυτά pothos και να ρίξω μέσα ρίζες που απορροφάνε τρομερές ποσότητες νιτρικών. Μα με καπάκια δε βγαίνει όμορφο αυτό το πράγμα με τίποτα. 

Τώρα ο βασικός λόγος που δεν το κάνω αν κ το θεωρώ τέλειο είναι απλός. Η υγρασία. Δε με παίρνει μέσα στο σπίτι στο σαλόνι να έχω τέτοιους βαθμούς εξάτμισης κ υγρασίας, κ γιατί λυπάμαι το σπίτι, κ λόγω αναπνευστικου. 

Αν βρούμε λύση για τα νιτρικά κλείνουμε κ το θέμα των φυτών γενικότερα. 

 

 

Σωστό... για ποίο πράγμα; Για δίσκους "ουράνιο τόξο"... καθόλου απαραίτητο και αιτία να ΜΗΝ βλέπεις τα χρώματα τους.

Το "στήσιμο" που έχεις κάνει... θεωρώ ότι... ΔΕΝ "καλύπτει" τους δίσκους σου.- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2017 at 2:04 ΜΜ, το μέλος kkgr έγραψε:

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, για μείωση νιτρικών έχω καταλήξει στα εξής 2 υλικά σαν επιλογές

 

http://www.seachem.com/denitrate.php

 

http://www.seachem.com/purigen.php

 

Το purigen ανήκει στις ριτίνες που αναφέρει ο @Χρήστος αν δεν κάνω λάθος, διαβάζω ότι είναι πάρα πολύ αποτελεσματικό αλλά πανάκριβο το άτιμο. 

 

To denitrate θέλει κάνα μήνα να πάρει μπρος και καλό είναι να το έχουμε σε ένα φίλτρο που δεν το ανοίγουμε πολύ συχνά για συντήρηση.

 

 

Κάνα 6μηνο... θα σου έλεγα εγώ.-

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2017 at 11:26 ΠΜ, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Φημες λενε πως αν κοψεις το τσιγαρο μετρας λιγοτερα νιτρικα μεσα σε 2 ωρες!

Για να βαλω sump με αυτο το επιλο που φαινεται στη φωτο πρεπει να κανω την πατεντα που φαινεται στην αλλη φωτο και αυτη τη στιγμη με το ζορι προλαβαινω τις αλλαγες και τα ταισματα, δηλαδη δεν παιζει για τωρα, αλλα καποια στιγμη μπορει. Στα 2 ντουλαπια υπαρχουν τα 2 φιλτρα που καταλαμβανουν τον περισσοτερο χωρο.

Ελαχιστες διαστασεις για Sump?

juwel-rio-300.jpg

33f9gs6.jpg

 

 

Αυτό... καλό θα ήταν να το αποφύγεις... για να ΜΗΝ βρεις το ενυδρείο, διαλυμένο στο πάτωμα. Έχει βγει... η "στήριξη" των κάθετων.-

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2017 at 6:03 ΜΜ, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Παιδιά η κατάσταση με τις ακαθαρσίες κ την ανάγκη για σκούπα έχει αρχίσει ήδη να κουράζει. Εδώ είναι το σημείο που μπορείτε να πείτε "στα λεγα" για την άσπρη άμμο! 

Επειδή όμως στ αλήθεια μ αρέσει κ δε θέλω να βάλω μπεζ ούτε νομίζω πως θα λυθεί το πρόβλημα έτσι σκέφτηκα 2 λύσεις. 

Το ενυδρείο έχει 2 φίλτρα εξωτερικά που είναι το καθένα για 250 λίτρα κ ίσως δεν είναι αρκετά δυνατά για να τραβήξουν, αθροιστικά γυρνάνε 1600 λίτρα ανά ώρα. Έτσι οι ακαθαρσίες παραμένουν κάτω κ πάει συνεχώς να δημιουργηθεί άλγη στην άμμο. 

Η μία λύση λοιπόν είναι να πάρω ενα πιο δυνατό φίλτρο, αν θεωρείτε ότι θα βοηθήσει ότι χρειάζεται. Σκέφτομαι αυτό που ανέφερε ο @Aquadominus το Aquanova nfc 2000.

Η πιο οικονομική λύση είναι το Wavemaker που θα μπορούσε ίσως να σηκώνει τις βρωμιες από την άμμο και να τις ρουφάνε ίσως τα υπάρχοντα φίλτρα. 

Εκτός από την πολύ ώρα που παίρνει η σκούπα για να υπάρχει απλά μια ανεκτή εικόνα στο ενυδρείο, έχω πετάξει ήδη πόση άμμο κ με βλέπω να και να συμπληρώνω κάθε τρεις και λίγο αν συνεχίσω έτσι... 

 

 

Είναι ακόμα "άστρωτο"... γι' αυτό. Σε "στρωμένο" ενυδρείο... ΔΕΝ μένει τίποτα.- ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ επικίνδυνο. Δεν έχει καλή στήριξη και συμφωνώ να μην γεμίσεις το ενυδρείο εκεί πάνω.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2017 at 7:50 ΜΜ, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Πολύ χρήσιμο αυτό Στάθη, απλά μιλάω για ψάρια που θα είναι συγκάτοικοι με τους δίσκους, κ εν προκειμένω τα sterbai, όχι για δίσκους! 

Ξέχασα το φαρμακείο, ιδού.. 

IMG_20170221_162843-2016x1512.jpg

 

 

Από αυτά τα φάρμακα... το Tremazol και το Nematol έχουν την σωστή/επιθυμητή περιεκτικότητα δραστικής ουσίας... τα άλλα είναι για κλάματα.

Τα ψάρια ΠΡΙΝ να έρθουν περνάνε από θεραπεία... όταν έρχονται στα μαγαζιά... μια από τα ίδια... επιπλέον προληπτικές θεραπείες με φάρμακα κατά την άποψη μου ΔΕΝ χρειάζονται... είναι ήδη αρκετά επιβαρυμένα. Μια δόση για κάτι εξωτερικό... ΙΣΩΣ.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Σωστό... για ποίο πράγμα; Για δίσκους "ουράνιο τόξο"... καθόλου απαραίτητο και αιτία να ΜΗΝ βλέπεις τα χρώματα τους.

Το "στήσιμο" που έχεις κάνει... θεωρώ ότι... ΔΕΝ "καλύπτει" τους δίσκους σου.- 

Θες να μου πεις τι προτείνεις και τι εννοείς? Δηλαδή όταν λες στήσιμο... Εννοείς οτι θέλουν κ άλλες κρυψώνες? Ή πιστεύεις πως έχει άλλα θέματα? 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ναι βρε βγάλε μια φωτογραφία προτού διώξεις της ακαθαρσίες να δούμε και εμείς

 

IMG_20170222_180544-1512x2016.jpg

IMG_20170222_180601-2016x1512.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι ζουν κάτω από τα ξύλα (ρίζες).. όχι πάνω από αυτά.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Η μόνη ρίζα που θα μπορούσε να μπει ανάποδα είναι η ακριανη δεξιά που είναι η μόνη μεγάλη. Θα πρέπει μάλλον να πάρω και κάποια άλλη "σωστή' ρίζα! 

Τις ρίζες πως τις κρεμανε ανάποδα? 

Έγινε επεξεργασία - kostas_nfs
Link to comment
Share on other sites

Τις ρίζες ΔΕΝ τις κρεμάνε... τις τοποθετούν.

Θα προσπαθήσω να σου "φτιάξω" κάτι... και να το "ανεβάσω".- ;)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είμαι και ο καλύτερος στη "φωτοσουπιά"... αλλά το "πάλεψα".

Κάπως έτσι... και τα ψάρια θα αλλάξουν τρόπους.-

Νίκος.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο το κανες, ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...