Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Το ph ηταν 6 περιπου...

Αμα ηταν περιπου τοσο σιγουρα υπαρχει νερο οσμωσης μεσα...

Θα με ενδιεφερε να μου πεις και tds...

Ελπιζω να εκανες καλη προσαρμογη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αμα ηταν περιπου τοσο σιγουρα υπαρχει νερο οσμωσης μεσα...

Θα με ενδιεφερε να μου πεις και tds...

Ελπιζω να εκανες καλη προσαρμογη...

Tds συσκευή δεν εχω... Προσαρμογή εκανα σταγόνα σταγόνα για 4-5 ωρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή 4-5 ώρες... ΔΕΝ το βρίσκω κι ότι καλύτερο.

Στο T-bone... έρχεται το νερό από σωληνάκι που έχεις ενώσει στην βρύση και μπαίνει στην πρώτη μπουκάλα (στερεών), στην συνέχεια περνάει από την δεύτερη (άνθρακα), για να περάσει στην συνέχεια από την μεμβράνη και να σου δώσει ένα σωληνάκι με το "καθαρό" (μικρή ροή) κι ένα με το "βρώμικο" (μεγαλύτερη ροή).

Για να πάρεις νερό από τα πρόφίλτρα... βάζεις ένα διακόπτη (βάνα) και ένα Τ (ταφ). Ανάλογα με την θέση που τον γυρίζεις, αφήνει το νερό να πάει ή στην μεμβράνη  ή στο βαρελάκι, όπου θα το μαζέψεις. 

Για να δουλέψεις σωστά η Α.Ο. την συνδέεις στην βρύση, "ξεκουμπώνεις" (εφ' όσον ΔΕΝ έχεις τον "κλέφτη") το σωληνάκι πριν την μεμβράνη και την ενεργοποιείς, ώστε να τρέξει νερό κάνα 10λεπτο ΜΟΝΟ από τα προφίλτρα (μέχρι να φύγει τελείως η "μαυρίλα" του άνθρακα). Στην συνέχεια συνδέεις το σωληνάκι και αφήνεις την Α.Ο. να τρέξει για περίπου μια ώρα. Μετά είναι έτοιμη, να μαζέψεις το νερό που χρειάζεσαι. Πρέπει να κάνεις "φλασάρισμα" κάνα 2λεπτο ΠΡΙΝ αλλά και ΜΕΤΑ από την χρήση της, για να έχει καλύτερη λειτουργία. Για να γίνει, πρέπει να διαθέτεις Flush kit

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29925

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30080

 

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29896

 

Η Α.Ο. που αγόρασες... πιθανολογώ σου βγάζει 200 λίτρα τη μέρα. ΔΕΝ θα καλύψει στις ανάγκες σου (ειδικά στο μεγαλύτερο ενυδρείο)... χρειάζεσαι μια αρκετά μεγαλύτερη.

Η Α.Ο. που έχεις σου βγάζει (πιθανολογώ) 1 λίτρο "καθαρό" και 3 λίτρα "βρώμικο" (που το πετάς ή πλένεις μπαλκόνια, το ρίχνεις στα λουλούδια σου κλπ.).

Μπορείς να φτιάξεις μια που να σου δίνει 1 λίτρο "καθαρό" προς 1 "βρώμικο" (ή ακόμα πιο καλή αναλογία)... για να πηγαίνει λιγότερο νερό "χαμένο".

Τα πάντα εξαρτώνται από τα χρήματα, που θα διαθέσεις... και στους δίσκους... εκπτώσεις ΔΕΝ χωράνε-

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με μία "μεγαλύτερη" μεμβράνη βελτιώνεται η αναλογία καθαρο/βρωμικο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και διπλή ή τριπλή μεμβράνη (εγώ δουλεύω με 2... στα 750 λίτρα την μέρα).- ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, diskus fan said:

Προσαρμογή 4-5 ώρες... ΔΕΝ το βρίσκω κι ότι καλύτερο.

Στο T-bone... έρχεται το νερό από σωληνάκι που έχεις ενώσει στην βρύση και μπαίνει στην πρώτη μπουκάλα (στερεών), στην συνέχεια περνάει από την δεύτερη (άνθρακα), για να περάσει στην συνέχεια από την μεμβράνη και να σου δώσει ένα σωληνάκι με το "καθαρό" (μικρή ροή) κι ένα με το "βρώμικο" (μεγαλύτερη ροή).

Για να πάρεις νερό από τα πρόφίλτρα... βάζεις ένα διακόπτη (βάνα) και ένα Τ (ταφ). Ανάλογα με την θέση που τον γυρίζεις, αφήνει το νερό να πάει ή στην μεμβράνη  ή στο βαρελάκι, όπου θα το μαζέψεις. 

Για να δουλέψεις σωστά η Α.Ο. την συνδέεις στην βρύση, "ξεκουμπώνεις" (εφ' όσον ΔΕΝ έχεις τον "κλέφτη") το σωληνάκι πριν την μεμβράνη και την ενεργοποιείς, ώστε να τρέξει νερό κάνα 10λεπτο ΜΟΝΟ από τα προφίλτρα (μέχρι να φύγει τελείως η "μαυρίλα" του άνθρακα). Στην συνέχεια συνδέεις το σωληνάκι και αφήνεις την Α.Ο. να τρέξει για περίπου μια ώρα. Μετά είναι έτοιμη, να μαζέψεις το νερό που χρειάζεσαι. Πρέπει να κάνεις "φλασάρισμα" κάνα 2λεπτο ΠΡΙΝ αλλά και ΜΕΤΑ από την χρήση της, για να έχει καλύτερη λειτουργία. Για να γίνει, πρέπει να διαθέτεις Flush kit

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29925

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30080

 

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29896

 

Η Α.Ο. που αγόρασες... πιθανολογώ σου βγάζει 200 λίτρα τη μέρα. ΔΕΝ θα καλύψει στις ανάγκες σου (ειδικά στο μεγαλύτερο ενυδρείο)... χρειάζεσαι μια αρκετά μεγαλύτερη.

Η Α.Ο. που έχεις σου βγάζει (πιθανολογώ) 1 λίτρο "καθαρό" και 3 λίτρα "βρώμικο" (που το πετάς ή πλένεις μπαλκόνια, το ρίχνεις στα λουλούδια σου κλπ.).

Μπορείς να φτιάξεις μια που να σου δίνει 1 λίτρο "καθαρό" προς 1 "βρώμικο" (ή ακόμα πιο καλή αναλογία)... για να πηγαίνει λιγότερο νερό "χαμένο".

Τα πάντα εξαρτώνται από τα χρήματα, που θα διαθέσεις... και στους δίσκους... εκπτώσεις ΔΕΝ χωράνε-

 

Το 1 προς 1 Για να το πετύχεις χρειάζεται να μπει δεύτερη μεμβράνη;

Επειδη το εχω ψάξει και εγω για τη δικιά μου α/ο δεν συμφέρει να το κάνει αυτο.

Η συντήρηση για να αλλάζεις 2 μεμβράνες και το κόστος αγοράς και μετατροπής σε διπλής μεμβράνης δεν θα αποσβεστεί σε σχέση με το κόστος του νερού που θα πληρώνει με μια μεμβράνη.  Μην ξεχνάμε ότι το νερό ειναι ακομα φθηνό, βέβαια υπάρχει και το οικολογικό κομμάτι.

Βεβαια αν εχει μεμβράνη 50αρα καλό θα ειναι κάποια στιγμή να την κάνει 100αρα.

Γιάννη, μια α/ο 10" και με πιο καλή μεμβράνη θα ήταν μια καλή επένδυση, καθώς εχεις δίσκους αλλα και θαλασσινό όποτε θα την δουλεύεις αρκετά.

 

Νίκο, αν έχεις καμία καλή πρόταση για να κάνω την α/ο 1:1, χωρίς να ειναι οικονομικά ασύμφορη πες.

Εχω 10" α/ο με 100 μεμβράνη.  Εχει 2 προφιλτρα, ένα στερεών και άνθρακα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

Προσαρμογή 4-5 ώρες... ΔΕΝ το βρίσκω κι ότι καλύτερο.

Στο T-bone... έρχεται το νερό από σωληνάκι που έχεις ενώσει στην βρύση και μπαίνει στην πρώτη μπουκάλα (στερεών), στην συνέχεια περνάει από την δεύτερη (άνθρακα), για να περάσει στην συνέχεια από την μεμβράνη και να σου δώσει ένα σωληνάκι με το "καθαρό" (μικρή ροή) κι ένα με το "βρώμικο" (μεγαλύτερη ροή).

Για να πάρεις νερό από τα πρόφίλτρα... βάζεις ένα διακόπτη (βάνα) και ένα Τ (ταφ). Ανάλογα με την θέση που τον γυρίζεις, αφήνει το νερό να πάει ή στην μεμβράνη  ή στο βαρελάκι, όπου θα το μαζέψεις. 

Για να δουλέψεις σωστά η Α.Ο. την συνδέεις στην βρύση, "ξεκουμπώνεις" (εφ' όσον ΔΕΝ έχεις τον "κλέφτη") το σωληνάκι πριν την μεμβράνη και την ενεργοποιείς, ώστε να τρέξει νερό κάνα 10λεπτο ΜΟΝΟ από τα προφίλτρα (μέχρι να φύγει τελείως η "μαυρίλα" του άνθρακα). Στην συνέχεια συνδέεις το σωληνάκι και αφήνεις την Α.Ο. να τρέξει για περίπου μια ώρα. Μετά είναι έτοιμη, να μαζέψεις το νερό που χρειάζεσαι. Πρέπει να κάνεις "φλασάρισμα" κάνα 2λεπτο ΠΡΙΝ αλλά και ΜΕΤΑ από την χρήση της, για να έχει καλύτερη λειτουργία. Για να γίνει, πρέπει να διαθέτεις Flush kit

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29925

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30080

 

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29896

 

Η Α.Ο. που αγόρασες... πιθανολογώ σου βγάζει 200 λίτρα τη μέρα. ΔΕΝ θα καλύψει στις ανάγκες σου (ειδικά στο μεγαλύτερο ενυδρείο)... χρειάζεσαι μια αρκετά μεγαλύτερη.

Η Α.Ο. που έχεις σου βγάζει (πιθανολογώ) 1 λίτρο "καθαρό" και 3 λίτρα "βρώμικο" (που το πετάς ή πλένεις μπαλκόνια, το ρίχνεις στα λουλούδια σου κλπ.).

Μπορείς να φτιάξεις μια που να σου δίνει 1 λίτρο "καθαρό" προς 1 "βρώμικο" (ή ακόμα πιο καλή αναλογία)... για να πηγαίνει λιγότερο νερό "χαμένο".

Τα πάντα εξαρτώνται από τα χρήματα, που θα διαθέσεις... και στους δίσκους... εκπτώσεις ΔΕΝ χωράνε-

 

Δεν το εκανα ετσι την πρωτη φορα...δεν ηξερα οτι πρεπει ετσι, βεβαια το αφησα κανα-2 λεπτα να τρεξει μονο του...Flush kit δεν καταλαβα τι ακριβως ειναι αλλα κατι παρομοιο (συμφωνα με τα λινκς) ειχε μεσα στο κουτι...Προς το παρον δεν με ενοχλησε που εχασα τοσο νερο αφου ηταν να γεμισω 100λτ περιπου ομως οταν θα ειναι το μεγαλο θα παρω καποιο βαρελι να γεμιζω!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, diskus fan said:

Μπορείς να βάλεις και διπλή ή τριπλή μεμβράνη (εγώ δουλεύω με 2... στα 750 λίτρα την μέρα).- ;)

Με πρόλαβες, γράφαμε ταυτόχρονα...

Έχεις βάλει και booster ή δουλεύει έτσι;

 

@kkgrΚώστα όσο πιο μεγάλη η μεμβράνη, τόσο πιο πολυ καθαρό νερό μπορείς να βγάλεις, άρα ναι βελτιώνει κάπως την αναλογία. 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Το 1 προς 1 Για να το πετύχεις χρειάζεται να μπει δεύτερη μεμβράνη;

Επειδη το εχω ψάξει και εγω για τη δικιά μου α/ο δεν συμφέρει να το κάνει αυτο.

Η συντήρηση για να αλλάζεις 2 μεμβράνες και το κόστος αγοράς και μετατροπής σε διπλής μεμβράνης δεν θα αποσβεστεί σε σχέση με το κόστος του νερού που θα πληρώνει με μια μεμβράνη.  Μην ξεχνάμε ότι το νερό ειναι ακομα φθηνό, βέβαια υπάρχει και το οικολογικό κομμάτι.

Βεβαια αν εχει μεμβράνη 50αρα καλό θα ειναι κάποια στιγμή να την κάνει 100αρα.

Γιάννη, μια α/ο 10" και με πιο καλή μεμβράνη θα ήταν μια καλή επένδυση, καθώς εχεις δίσκους αλλα και θαλασσινό όποτε θα την δουλεύεις αρκετά.

 

Νίκο, αν έχεις καμία καλή πρόταση για να κάνω την α/ο 1:1, χωρίς να ειναι οικονομικά ασύμφορη πες.

Εχω 10" α/ο με 100 μεμβράνη.  Εχει 2 προφιλτρα, ένα στερεών και άνθρακα.

Προς το παρον δεν ξερω σχεδον τιποτα με την α/ο οποτε σιγα σιγα :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Το 1 προς 1 Για να το πετύχεις χρειάζεται να μπει δεύτερη μεμβράνη;

Έχω ήδη απαντήσει... πιο πάνω.

Επειδη το εχω ψάξει και εγω για τη δικιά μου α/ο δεν συμφέρει να το κάνει αυτο.

Έγραψα... " πάντα εξαρτώνται από τα χρήματα, που θα διαθέσεις"... ο καθένας μας έχει δικό του πορτοφόλι.

Η συντήρηση για να αλλάζεις 2 μεμβράνες

ΔΕΝ αλλάζεις 2 μεμβράνες... σε κάθε αλλαγή βγαίνει η μια.  Από την θέση 1 την πετάς και μπαίνει αυτή που έχεις στην θέση 2. Η καινούργια, μπαίνει στην θέση 2.

και το κόστος αγοράς και μετατροπής σε διπλής μεμβράνης δεν θα αποσβεστεί σε σχέση με το κόστος του νερού που θα πληρώνει με μια μεμβράνη.  Μην ξεχνάμε ότι το νερό ειναι ακομα φθηνό, βέβαια υπάρχει και το οικολογικό κομμάτι.

Βεβαια αν εχει μεμβράνη 50αρα καλό θα ειναι κάποια στιγμή να την κάνει 100αρα.

Γιάννη, μια α/ο 10" και με πιο καλή μεμβράνη θα ήταν μια καλή επένδυση, καθώς εχεις δίσκους αλλα και θαλασσινό όποτε θα την δουλεύεις αρκετά.

 

Νίκο, αν έχεις καμία καλή πρόταση για να κάνω την α/ο 1:1, χωρίς να ειναι οικονομικά ασύμφορη πες.

Εχω 10" α/ο με 100 μεμβράνη.  Εχει 2 προφιλτρα, ένα στερεών και άνθρακα.

 

 

Είπα ήδη... ο καθένας μας το βλέπει με "άλλο μάτι"... και γιατί έχουμε διαφορετική "τσέπη". Εγώ έχω 3 Α.Ο. στο σπίτι. Βρίσκεις αυτό που σε καλύπτει... για να κάνεις την δουλειά σου.-

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Προς το παρον δεν ξερω σχεδον τιποτα με την α/ο οποτε σιγα σιγα :hehe

 

 

Κάτι διάβασα πιο πάνω για θαλασσινό... πως γίνεται; ΔΕΝ χρησιμοποιείς Α.Ο. για εκείνο;  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Κάτι διάβασα πιο πάνω για θαλασσινό... πως γίνεται; ΔΕΝ χρησιμοποιείς Α.Ο. για εκείνο;  

Αν δεις και στο θεμα μου στο θαλασσινο μεχρι τωρα δεν χρησιμοποιουσα...ναι το ξερω δεν ηταν σωστο αλλα δεν ειδα καμια διαφορα απο τοτε που αρχισα να το αλλαζω...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχω αρκετό χρόνο ώστε να ψάχνω όλα τα θέματα (και μάλιστα αλμυρά)... αυτό όμως που βλέπω στο προφίλ σου, με προβληματίζει.

ΑΝ ισχύουν όσα γράφεις... μάλλον σε πολλά λάθη έχεις "πέσει".-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Tds συσκευή δεν εχω...

Να αγορασεις οπωσδηποτε αλλιως δεν θα γνωριζεις αν λειτουργει σωστα η οσμωση σου!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, diskus fan said:

 

 

Είπα ήδη... ο καθένας μας το βλέπει με "άλλο μάτι"... και γιατί έχουμε διαφορετική "τσέπη". Εγώ έχω 3 Α.Ο. στο σπίτι. Βρίσκεις αυτό που σε καλύπτει... για να κάνεις την δουλειά σου.-

 

Κάθε ποτέ αλλάζεις την μεμβράνη;  Κάνεις μετρήσεις με tds πριν αλλάξεις και αν ναι που;  Μετά την πρώτη μεμβράνη που θα ειναι και αυτή που θα αλλαχθεί;

 

Να υποθέσω έχεις 2 100αρες μεμβράνες και τι αναλογία νερού πετυχενεις;

 

Καλά τι κάνεις τις 3 οσμώσεις;  Χρησιμοποιεις και οικιακή για να πίνεις νερό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω γι' αυτό... σωστός ο Στάθης.

Βάζω κι ένα link για το μετρητή του TDS.-

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29898

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Κάθε ποτέ αλλάζεις την μεμβράνη;  Κάνεις μετρήσεις με tds πριν αλλάξεις και αν ναι που;  Μετά την πρώτη μεμβράνη που θα ειναι και αυτή που θα αλλαχθεί;

 

Να υποθέσω έχεις 2 100αρες μεμβράνες και τι αναλογία νερού πετυχενεις;

 

Καλά τι κάνεις τις 3 οσμώσεις;  Χρησιμοποιεις και οικιακή για να πίνεις νερό; 

 

 

1. Η αλλαγή της μεμβράνης, σχετίζεται με τη μέτρηση του TDS. Φυσικά για την αλλαγή, παίζει σημαντικό ρόλο το νερό της περιοχής σου... διαφορετικό είναι της Αθήνας από πχ. της Θεσσαλονίκης. 

2. Το έγραψα αναλυτικά... υποθέτουμε ότι έχεις 2 μεμβράνες... αφαιρείς την πρώτη, μεταφέρεις στην θέση της την 2η και στην θέση της βάζεις την καινούργια. Αυτό επαναλαμβάνεις και τις επόμενες φορές.

3. Η δική μου μου δίνει 1 προς περίπου 1 (κάτι λιγότερο).

4. Ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες, σε ποσότητα νερού... για τα ενυδρεία τις έχω.- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, diskus fan said:

 

 

1. Η αλλαγή της μεμβράνης, σχετίζεται με τη μέτρηση του TDS. Φυσικά για την αλλαγή, παίζει σημαντικό ρόλο το νερό της περιοχής σου... διαφορετικό είναι της Αθήνας από πχ. της Θεσσαλονίκης. 

2. Το έγραψα αναλυτικά... υποθέτουμε ότι έχεις 2 μεμβράνες... αφαιρείς την πρώτη, μεταφέρεις στην θέση της την 2η και στην θέση της βάζεις την καινούργια. Αυτό επαναλαμβάνεις και τις επόμενες φορές.

3. Η δική μου μου δίνει 1 προς περίπου 1 (κάτι λιγότερο).

4. Ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες, σε ποσότητα νερού... για τα ενυδρεία τις έχω.- 

Ναι οκ κατανοητά όλα αυτά.

 

Δεν μου απαντάς όμως που μετράς το tds σου, δηλαδή σε ποιο σημείο της α/ο. 

  1. Στο τέλος που παίρνεις νερό μίξη απο 2 μεμβράνες;  Άρα αν δεις αυξημένο το tds προχωράς σε αλλαγή της πρώτης, μεταφορά της δεύτερης στη θέση της και αντικατάσταση της δεύτερης, όπως περιγράφεις.
  2. Κλεβεις νερό στην έξοδο της πρώτης μεμβράνης πριν την μίξη του νερού με την δεύτερη και μετράς;  Αν δεις αυξημένο tds κανείς την διαδικασία που περιγράφεις.
  3. Κλέβεις νερό απο την έξοδο της δεύτερης μεμβράνης πριν τη μίξη του νερού με την πρώτη και μετράς;  Κανείς πάλι αντίστοιχη διαδικασία.

 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, αλλα μετρώντας στο τέλος, μετά την μίξη δλδ του νερού απο τις δυο μεμβράνες, μπορεί να έχει πρόβλημα φθοράς η πρώτη μεμβράνη και να μην το βλέπεις λόγω καλής κατάστασης της δεύτερης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μεμβράνη "καταπονείται" περισσότερο... γι' αυτό και την αλλάζεις. Το νερό περνάει πρώτα από αυτήν και μετά από την δεύτερη. ΔΕΝ υπάρχει μίξη.

Το μετράω παίρνοντας νερό από το σωληνάκι του "καθαρού"... αφού έχει περάσει και από τις 2 μεμβράνες δηλαδή.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, diskus fan said:

Η πρώτη μεμβράνη "καταπονείται" περισσότερο... γι' αυτό και την αλλάζεις. Το νερό περνάει πρώτα από αυτήν και μετά από την δεύτερη. ΔΕΝ υπάρχει μίξη.

Το μετράω παίρνοντας νερό από το σωληνάκι του "καθαρού"... αφού έχει περάσει και από τις 2 μεμβράνες δηλαδή.-

Οκ, το πιασα, είχα μπερδέψει λιγο στο μυαλό μου τον τρόπο που συνδέονται μεταξύ τους.

Θα το ψάξω να δω λιγο πάλι τον τρόπο που γίνεται η συνδεση.:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, diskus fan said:

Η πρώτη μεμβράνη "καταπονείται" περισσότερο... γι' αυτό και την αλλάζεις. Το νερό περνάει πρώτα από αυτήν και μετά από την δεύτερη. ΔΕΝ υπάρχει μίξη.

Το μετράω παίρνοντας νερό από το σωληνάκι του "καθαρού"... αφού έχει περάσει και από τις 2 μεμβράνες δηλαδή.-

Ρε εσύ Νίκο, κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Όπως βλέπω στις οδηγίες, το καθαρό νερό της πρώτης συνδέεται με μίξη με το καθαρό νερό της δεύτερης.

το βρώμικο (και όχι το καθαρό) νερό της πρώτης πάει στη δεύτερη, όπου το καθαρό της μιξάρεται με αυτό της πρώτης.  Το βρώμικο της δεύτερης πετιέται, οπότε πετάμε λιγότερο νερό γιατί αυτό που θα πετάγαμε απο την πρώτη το ξαναπερνάμε απο τη δεύτερη μεμβράνη.

 

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29918

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προφανέστατα... εγώ κατάλαβα λάθος τι εννοούσες, με την μίξη.  :(

Τα πράγματα έχουν όπως στο σχέδιο που έβαλες... αν και με την περιγραφή σου... στο τέλος πάλι με μπέρδεψες.-    :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γράφω απο tablet και δεν μπορω να αναλύσω πολυ.:usd::w00t::turned:

Δεν βολεύει το πληκτρολόγιο στο γράψιμο.:geek::geek:

Σιγουρα η δεύτερη μεμβράνη θα καταπονείται λιγότερο, αλλα επιμένω μήπως πρέπει να κλέβουμε ξεχωριστά απο την κάθε μεμβράνη νερό και να μετράμε για να δούμε που πρέπει να αλλάξουμε και αν.  

Βέβαια, όλο αυτό θα δείξει στην πράξη καλύτερα, γιατί θεωρητικά......:bigemo_harabe_net-183::bigemo_harabe_net-192:

 

ΥΓ: @johnjohn2003 Sorry αν σου έχω κουρέψει το θεμα σου με τη συζήτηση που γίνεται για τις οσμωσεις, αλλα νομίζω ότι το θεμα  έχει ενδιαφέρον και σε αφορά, ως κάτοχο ενυδρείων με δίσκους και θαλασσινό.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...