Jump to content

Νεο δισκαδικο!!!


johnjohn2003

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Γιαννη μου σωστα η λαθος αυτα που γραφω, δυσκολα θα σ πει καποιος βαλε τα ψαρια σ ενα μισογεματο ενυδρειο που βαζεις οσμωση που πρωτη φορα χρήσιμοποιεις κ καντους προσαρμογή.

Ναι αυτο το γνωριζω :(:(

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσεις δηλαδή α/ο και ψάρια μαζί και θα πας σπίτι να κάνεις προσαρμογή και να ετοιμάσεις νερό αν κατάλαβα καλά.

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα από τα δύο παρακάτω:

 

  1. Αν έχεις ένα μικρό ενυδρείο να βάλεις μέσα τα ψάρια με το νερό από την σακούλα όπως είναι από το κατάστημα, να γεμίζεις ταυτόχρονα το μεγάλο ενυδρείο με α/ο, το μισό αφού δεν θα χρειαστεί να βάλεις 100% α/ο.  Όσο θα γεμίζει το μεγάλο ενυδρείο με α/ο και βρύση, εδώ θα πρέπει να προσέξεις και την θερμοκρασία του νερού γιατί από την α/ο λογικά θα παίρνεις κρύο νερό.  Την ίδια στιγμή θα τραβάς με ένα σωληνάκι αεραντλίας νερό από το μεγάλο ενυδρείο και θα το ρίχνεις στο μικρό με την μέθοδο της σταγόνας, ώστε να προσαρμόσεις τα ψάρια σταδιακά στις νέες συνθήκες και ταυτόχρονα να ετοιμάσεις το νερό στο ενυδρείο σου.  Η α/ο θα χρειαστεί αρκετό χρόνο για να σου βγάλει το νερό που θα χρειαστείς, ώστε να γεμίσεις το ενυδρείο και να πιάσει και την επιθυμητή θερμοκρασία.  Αν δεν έχεις ένα μικρό ενυδρείο για να κάνεις την παραπάνω διαδικασία, ίσως να δοκιμάσεις να τα βάλεις κάπου αλλού, για παράδειγμα σε ένα βαρέλι.  Πάντα να μην ξεχνάς την θερμοκρασία.  Θα χρειαστείς θερμοστάτη και στο ενυδρείο και στη δεύτερη γυάλα - βαρέλι.
  2. Αν πάλι δεν έχεις κάπου αλλού να βάλεις τα ψάρια, τότε πας παίρνεις την α/ο την βάζεις να ετοιμάζει το νερό στο ενυδρείο με κυκλοφορία και θερμοστάτη και μετά από κάποια ώρα πας και παίρνεις τα ψάρια.  Αν πάλι είσαι μακριά από το κατάστημα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο και πρέπει να τα πάρεις αναγκαστικά όλα μαζί, η καλύτερη επιλογή θα ήταν να πεις στο κατάστημα να σου ετοιμάσει τα ψάρια σε συσκευασία σαν να τα έστελνε για κάποιο ταξίδι, ώστε να τα κρατήσεις κάποια ώρα παραπάνω μέσα στη σακούλα, να ετοιμάσεις το νερό στο ενυδρείο και να κάνεις την προσαρμογή.

Αυτές είναι οι λύσεις που θα σκεφτόμουν εγώ, αν αγόραζα ταυτόχρονα την α/ο και τα ψάρια και δεν υπήρχε άλλη επιλογή.  Σίγουρα δεν μπορώ να σου πω αν έτσι όλα θα πάνε καλά και σίγουρα οι πιο έμπειροι θα ξέρουν να σε συμβουλέψουν καλύτερα, αλλά εγώ με την λίγη εμπειρία που έχω μέχρι τώρα στο χόμπι θα δοκίμαζα να κάνω κάτι από τα παραπάνω.  Φυσικά θα προτιμούσα το πρώτο.

 

Τα δικά μου όταν τα είχα πάρει εγώ, ήταν και πιο μεγάλα τα ψάρια, τα είχα ρίξει μέσα καθώς δεν είχα δυνατότητα να κάνω προσαρμογή, βέβαια είχα στρωμένο ενυδρείο που δούλευε ήδη με ψάρια μέσα για κάποιο καιρό και το νερό μου ήταν ήδη πιο μαλακό και με πιο χαμηλό ph.

 

Σε κάθε περίπτωση ότι και να κάνεις, σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να χαρείς τα ψαράκια σου και να τα καμαρώσεις τούμπανα... και όπως επιθυμείς.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω Γιαννη θα σου δωσω μια τελευταια απο μενα διαφορετικη συμβουλη...

Θα αποθηκευσεις το νερο της οσμωσης και θα γεμισεις το ενυδρειο με το νερο απο τα προφιλτρα...

Το "βρωμικο" δηλαδη ...

Θα κανεις προσαρμογη με αυτο στα ψαρια που θα ειναι κοντα στο νερο που θα σου εχουν στειλει τα ψαρια..

Σιγα σιγα μετα με αλλαγες θα ριχνεις σε σκληροτητες και οξυτητα το νερο του ενυδρειου σου απο νερο οσμωσης+ προφιλτρων σε αναλογια 50-50...

Το νερο των πετ (εκτος απο εξαιρεσεις)σιγουρα δεν ειναι καλυτερο απο το νερο των προφιλτρων της οσμωσης...

Καλη τυχη απο μενα...

Παρακολουθω και το αλλο θεμα σου με το θαλασσινο νομιζω οτι εχεις διαλεξει απο τα πιο δυσκολα ειδη να κρατησεις πραγμα οχι ευκολο για νεο χομπιστα και ανθρωπο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Θα αγοράσεις δηλαδή α/ο και ψάρια μαζί και θα πας σπίτι να κάνεις προσαρμογή και να ετοιμάσεις νερό αν κατάλαβα καλά.

 

Εγώ στη θέση σου θα έκανα ένα από τα δύο παρακάτω:

 

  1. Αν έχεις ένα μικρό ενυδρείο να βάλεις μέσα τα ψάρια με το νερό από την σακούλα όπως είναι από το κατάστημα, να γεμίζεις ταυτόχρονα το μεγάλο ενυδρείο με α/ο, το μισό αφού δεν θα χρειαστεί να βάλεις 100% α/ο.  Όσο θα γεμίζει το μεγάλο ενυδρείο με α/ο και βρύση, εδώ θα πρέπει να προσέξεις και την θερμοκρασία του νερού γιατί από την α/ο λογικά θα παίρνεις κρύο νερό.  Την ίδια στιγμή θα τραβάς με ένα σωληνάκι αεραντλίας νερό από το μεγάλο ενυδρείο και θα το ρίχνεις στο μικρό με την μέθοδο της σταγόνας, ώστε να προσαρμόσεις τα ψάρια σταδιακά στις νέες συνθήκες και ταυτόχρονα να ετοιμάσεις το νερό στο ενυδρείο σου.  Η α/ο θα χρειαστεί αρκετό χρόνο για να σου βγάλει το νερό που θα χρειαστείς, ώστε να γεμίσεις το ενυδρείο και να πιάσει και την επιθυμητή θερμοκρασία.  Αν δεν έχεις ένα μικρό ενυδρείο για να κάνεις την παραπάνω διαδικασία, ίσως να δοκιμάσεις να τα βάλεις κάπου αλλού, για παράδειγμα σε ένα βαρέλι.  Πάντα να μην ξεχνάς την θερμοκρασία.  Θα χρειαστείς θερμοστάτη και στο ενυδρείο και στη δεύτερη γυάλα - βαρέλι.
  2. Αν πάλι δεν έχεις κάπου αλλού να βάλεις τα ψάρια, τότε πας παίρνεις την α/ο την βάζεις να ετοιμάζει το νερό στο ενυδρείο με κυκλοφορία και θερμοστάτη και μετά από κάποια ώρα πας και παίρνεις τα ψάρια.  Αν πάλι είσαι μακριά από το κατάστημα και δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο και πρέπει να τα πάρεις αναγκαστικά όλα μαζί, η καλύτερη επιλογή θα ήταν να πεις στο κατάστημα να σου ετοιμάσει τα ψάρια σε συσκευασία σαν να τα έστελνε για κάποιο ταξίδι, ώστε να τα κρατήσεις κάποια ώρα παραπάνω μέσα στη σακούλα, να ετοιμάσεις το νερό στο ενυδρείο και να κάνεις την προσαρμογή.

Αυτές είναι οι λύσεις που θα σκεφτόμουν εγώ, αν αγόραζα ταυτόχρονα την α/ο και τα ψάρια και δεν υπήρχε άλλη επιλογή.  Σίγουρα δεν μπορώ να σου πω αν έτσι όλα θα πάνε καλά και σίγουρα οι πιο έμπειροι θα ξέρουν να σε συμβουλέψουν καλύτερα, αλλά εγώ με την λίγη εμπειρία που έχω μέχρι τώρα στο χόμπι θα δοκίμαζα να κάνω κάτι από τα παραπάνω.  Φυσικά θα προτιμούσα το πρώτο.

 

Τα δικά μου όταν τα είχα πάρει εγώ, ήταν και πιο μεγάλα τα ψάρια, τα είχα ρίξει μέσα καθώς δεν είχα δυνατότητα να κάνω προσαρμογή, βέβαια είχα στρωμένο ενυδρείο που δούλευε ήδη με ψάρια μέσα για κάποιο καιρό και το νερό μου ήταν ήδη πιο μαλακό και με πιο χαμηλό ph.

 

Σε κάθε περίπτωση ότι και να κάνεις, σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να χαρείς τα ψαράκια σου και να τα καμαρώσεις τούμπανα... και όπως επιθυμείς.

Σαν το θαλασσινο εννοεις μικροτερα ενυδρεια εχω...Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που εκατσες να γραψαεις ολο αυτο επισης...

 

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εγω Γιαννη θα σου δωσω μια τελευταια απο μενα διαφορετικη συμβουλη...

Θα αποθηκευσεις το νερο της οσμωσης και θα γεμισεις το ενυδρειο με το νερο απο τα προφιλτρα...

Το "βρωμικο" δηλαδη ...

Θα κανεις προσαρμογη με αυτο στα ψαρια που θα ειναι κοντα στο νερο που θα σου εχουν στειλει τα ψαρια..

Σιγα σιγα μετα με αλλαγες θα ριχνεις σε σκληροτητες και οξυτητα το νερο του ενυδρειου σου απο νερο οσμωσης+ προφιλτρων σε αναλογια 50-50...

Το νερο των πετ (εκτος απο εξαιρεσεις)σιγουρα δεν ειναι καλυτερο απο το νερο των προφιλτρων της οσμωσης...

Καλη τυχη απο μενα...

Παρακολουθω και το αλλο θεμα σου με το θαλασσινο νομιζω οτι εχεις διαλεξει απο τα πιο δυσκολα ειδη να κρατησεις πραγμα οχι ευκολο για νεο χομπιστα και ανθρωπο...

Πως θα γινει να παρω το νερο απο τα προφιλτρα;;Ευχαριστω!!Δοκιμαζομαι που μπορω και που δεν μπορω... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Σαν το θαλασσινο εννοεις μικροτερα ενυδρεια εχω...Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που εκατσες να γραψαεις ολο αυτο επισης...

 

Πως θα γινει να παρω το νερο απο τα προφιλτρα;;Ευχαριστω!!Δοκιμαζομαι που μπορω και που δεν μπορω... 

Οταν θα βαλεις την οσμωση να δουλεψει εχει δυο σωληνακια που βγαζει νερο..

Το ενα ειναι το νερο της οσμωσης και το αλλο (αυτο που βγαινει και μεγαλυτερη ροη) ειναι των προφιλτρων...

Εσυ θα φυλαξεις το νερο της οσμωσης και το νερο των προφιλτρων θα το βαλεις στο ενυδρειο...

Ετσι το μονο που θα πρεπει να ρυθμισεις θα ειναι η θερμοκρασια (γυρω στους 28.5 βαθμους για δισκους) στην προσαρμογη και με 4-5 κουπες νερο ανα 5-10 λεπτα  μεσα σε μιση ωρα θα εχεις γεμισει και την σακουλα που θα στα εχει στειλει το πετ...

Μετα τα πετας στο ενυδρειο..

Ετσι δεν θα παθουν τα ψαρια οσμωτικο σοκ ή αν παθουν κατι θα ειναι στρεσαρισμα λεπτων..

Επειτα μερα με την μερα και αναλογα τις μετρησεις σου θα κανεις αλλαγες 50-50(νερο οσμωσης-προφιλτρων)...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οταν θα βαλεις την οσμωση να δουλεψει εχει δυο σωληνακια που βγαζει νερο..

Το ενα ειναι το νερο της οσμωσης και το αλλο (αυτο που βγαινει και μεγαλυτερη ροη) ειναι των προφιλτρων...

Εσυ θα φυλαξεις το νερο της οσμωσης και το νερο των προφιλτρων θα το βαλεις στο ενυδρειο...

Ετσι το μονο που θα πρεπει να ρυθμισεις θα ειναι η θερμοκρασια (γυρω στους 28.5 βαθμους για δισκους) στην προσαρμογη και με 4-5 κουπες νερο ανα 5-10 λεπτα  μεσα σε μιση ωρα θα εχεις γεμισει και την σακουλα που θα στα εχει στειλει το πετ...

Μετα τα πετας στο ενυδρειο..

Ετσι δεν θα παθουν τα ψαρια οσμωτικο σοκ ή αν παθουν κατι θα ειναι στρεσαρισμα λεπτων..

Επειτα μερα με την μερα και αναλογα τις μετρησεις σου θα κανεις αλλαγες 50-50(νερο οσμωσης-προφιλτρων)...

Τα ψαρια με το νερο της σακουλας;;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ετσι το μονο που θα πρεπει να ρυθμισεις θα ειναι η θερμοκρασια (γυρω στους 28.5 βαθμους για δισκους) στην προσαρμογη και με 4-5 κουπες νερο ανα 5-10 λεπτα  μεσα σε μιση ωρα θα εχεις γεμισει και την σακουλα που θα στα εχει στειλει το πετ...

Μετα τα πετας στο ενυδρειο..

Ετσι δεν θα παθουν τα ψαρια οσμωτικο σοκ ή αν παθουν κατι θα ειναι στρεσαρισμα λεπτων..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όχι το νερό απο το πετ, μόνο το ψάρι ρίξε μέσα.

Εγω τουλάχιστον έτσι κάνω.

Νερο απο προφιλτρα και όσμωση έτσι όπως ειναι η όσμωση δεν θα μπορέσεις να πάρεις, θα χρειαστεί κάποιες παρεμβάσεις, γιατί το νερό απο τα προφιλτρα πάει στη μεμβράνη, όποτε κλέψε απο εκεί νερό προφιλτρων και μετα συνδεσε τα προφιλτρα στη μεμβράνη σου για να βγάλεις νερό απο όσμωση και να μαζέψεις για τις αλλαγές σου.

εγω θα σου πρότεινα να μη βάλεις καθόλου βρύση, μόνο προφιλτρα και λίγο απο όσμωση και σταδιακά μετα να το φέρεις όπως λέει ο φίλος @stathis spithas.

@johnjohn2003.  Μην ευχαριστείς δεν χρειάζεται!!!

Δεν εννοούσα για άλλη γυάλα στημένη που θα βάλεις τα ψάρια, αλλα κάποια άδεια που θα έβαζες μέσα τα ψάρια με το νερό απο το πετ και σταδιακά θα το άλλαζες με νερό απο το κυρίως ενυδρείο, μόλις το νερό γινόταν ίδιο θα έπαιρνες τα ψάρια απο το μικρό και θα τα έριχνες στο μεγάλο.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Γιάννη όχι το νερό απο το πετ, μόνο το ψάρι ρίξε μέσα.

Εγω τουλάχιστον έτσι κάνω.

Νερο απο προφιλτρα και όσμωση έτσι όπως ειναι η όσμωση δεν θα μπορέσεις να πάρεις, θα χρειαστεί κάποιες παρεμβάσεις, γιατί το νερό απο τα προφιλτρα πάει στη μεμβράνη, όποτε κλέψε απο εκεί νερό προφιλτρων και μετα συνδεσε τα προφιλτρα στη μεμβράνη σου για να βγάλεις νερό απο όσμωση και να μαζέψεις για τις αλλαγές σου.

εγω θα σου πρότεινα να μη βάλεις καθόλου βρύση, μόνο προφιλτρα και λίγο απο όσμωση και σταδιακά μετα να το φέρεις όπως λέει ο φίλος @stathis spithas.

@johnjohn2003.  Μην ευχαριστείς δεν χρειάζεται!!!

Δεν εννοούσα για άλλη γυάλα στημένη που θα βάλεις τα ψάρια, αλλα κάποια άδεια που θα έβαζες μέσα τα ψάρια με το νερό απο το πετ και σταδιακά θα το άλλαζες με νερό απο το κυρίως ενυδρείο, μόλις το νερό γινόταν ίδιο θα έπαιρνες τα ψάρια απο το μικρό και θα τα έριχνες στο μεγάλο.

Ομως το νερο βρυσης στο ενυδρειο ειναι στρωμενο...αν το αδιασω των προφιλτρων θα ναι αστρωτο...απο το σωληνακι που ειναι το νερο για πεταμα δεν μου λετε να βαλω;Ναι εγω ενα 6αλιτρο νομιζω ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αδειάζεις όλο το νερο απο το ενυδρείο.

Το μισό, σαν να κάνεις αλλαγή νερού 50%.

Το σωληνάκι με το βρώμικο νερό της όσμωσης το πετάς.  Το καθαρό θα κρατάς.

Όταν όμως θα τραβάς απο τα προφιλτρα δεν θα πετιέται νερό, απλά θα βγαίνει φιλτραρισμένο.  

Μετα τα προφιλτρα, το νερό πάει στη μεμβράνη και απο εκεί μετα χωρίζει σε δυο σωληνάκια, ένα με το καθαρό που το κρατάς και ένα με το βρωμικο που το πετάς.

 

Προσεξε όταν συνδέσεις την όσμωση, μόλις μπει η μεμβράνη μέσα στη θήκη της πρέπει αμέσως να πάρει νερό μέσα, δλδ να συνδεθεί και να δουλέψει, γιατί αλλιώς μπορει να σου χαλάσει η μεμβράνη.

Επισης να εισαι τακτικός με τις αλλαγές των προφιλτρων σου για να μην σου χαλάει η μεμβράνη πιο συχνά, η οποία ειναι πιο ακριβή σε σχέση με τα προφιλτρα.  Ολα αυτά σε θέμα συντήρησης της όσμωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Ομως το νερο βρυσης στο ενυδρειο ειναι στρωμενο...αν το αδιασω των προφιλτρων θα ναι αστρωτο...

Η βιολογια στο ενυδρειο  βρισκεται στο βιολογικο υλικο του φιλτρου σου στο μεγαλυτερο ποσοστο..

Η υπολοιπη στον βυθο και στα "αντικειμενα" που εχεις μεσα στο ενυδρειο..

Και ενα μηδαμινο ποσοστο μεταναστατευει μεσω του νερου..

Οποτε και 100% αλλαγη να κανεις η βιολογια που θα χαθει απο το ενυδρειο ειναι μηδαμινη..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επισης αν ανυσηχεις η ενισχυση με special blend(που σιγουρα εχεις λογο θαλασσινου) θα επαναφερει αμεσα την ισσοροπια στο συστημα σου..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Επισης αν ανυσηχεις η ενισχυση με special blend(που σιγουρα εχεις λογο θαλασσινου) θα επαναφερει αμεσα την ισσοροπια στο συστημα σου..

Λοιπον, τωρα γεμιζω απο προφιλτρα και παραλληλα τα ψαρακια σε ενα 6αλιτρο ενυδρειο σταγονα σταγονα...να ριξω και special blend;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Λοιπον, τωρα γεμιζω απο προφιλτρα και παραλληλα τα ψαρακια σε ενα 6αλιτρο ενυδρειο σταγονα σταγονα...να ριξω και special blend;

Ναι λιγο καλο θα κανει κακο δεν θα κανει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν να εξερευνούν ολο το ενυδρείο... 20170401_220515.thumb.jpg.9c855cabc6eb0e8bcfae28c729e8d8ed.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιάννη.  Να υποθέσω όλα καλά για αρχή.

Άντε με το καλό να προσαρμοστούν τα ψαράκια.  Καλορίζικα!!!

 

Ποια χρώματα πήρες τελικά;  Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;  Με στήσιμο τι θα κάνεις;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Μπράβο ρε Γιάννη.  Να υποθέσω όλα καλά για αρχή.

Άντε με το καλό να προσαρμοστούν τα ψαράκια.  Καλορίζικα!!!

 

Ποια χρώματα πήρες τελικά;  Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;  Με στήσιμο τι θα κάνεις;

 

Τα 4 ειναι Stendker Red Turquoise αν και τα χρωματα και σχεδια τους δεν μου δειχνουν αυτο...τα 2 ειναι Stendker Pigeon Blood και τα 2 Stendker Pigeon Blood Blue και Stendker Pigeon Blood Red (αυτα τα 2 τους τα στελνουν αναμεικτα και δεν ξερω ακομη τι εινα).Το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα για την ωρα και στησιμο στο καινουριο αρχες του καλοκαιριου...Ολα καλα φαινονται και φαινονται να εχουν εξοικειωθει στο ενυδρειο επειδη πανε παντου!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2017 at 9:31 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οταν θα βαλεις την οσμωση να δουλεψει εχει δυο σωληνακια που βγαζει νερο..

Το ενα ειναι το νερο της οσμωσης και το αλλο (αυτο που βγαινει και μεγαλυτερη ροη) ειναι των προφιλτρων...

Εσυ θα φυλαξεις το νερο της οσμωσης και το νερο των προφιλτρων θα το βαλεις στο ενυδρειο...

Ετσι το μονο που θα πρεπει να ρυθμισεις θα ειναι η θερμοκρασια (γυρω στους 28.5 βαθμους για δισκους) στην προσαρμογη και με 4-5 κουπες νερο ανα 5-10 λεπτα  μεσα σε μιση ωρα θα εχεις γεμισει και την σακουλα που θα στα εχει στειλει το πετ...

Μετα τα πετας στο ενυδρειο..

Ετσι δεν θα παθουν τα ψαρια οσμωτικο σοκ ή αν παθουν κατι θα ειναι στρεσαρισμα λεπτων..

Επειτα μερα με την μερα και αναλογα τις μετρησεις σου θα κανεις αλλαγες 50-50(νερο οσμωσης-προφιλτρων)...

 

 

Στάθη... ή κάτι γράφεις λάθος... ή κάτι ΔΕΝ κατάλαβα σωστά εγώ. Νερό από τα προφίλτρα της Α.Ο. παίρνεις όταν... παρεμβάλεις "κλέφτη" μεταξύ προφίλτρων και μεμβράνης (πριν δηλαδή μπει το νερό σε αυτήν). Τα 2 σωληνάκια στα οποία αναφέρεσαι είναι 1 για το "καθαρό" και 1 για το "βρώμικο"... άρα... του λες να μαζέψει το "βρώμικο" ;

ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάθε φορά που ανοίγει θέμα στους δίσκους απογοητεύομαι από κάποιες απαντήσεις/κατευθύνσεις (ΔΕΝ αναφέρομαι σε σένα Στάθη, εν προκειμένω).

Τσάμπα χρόνο χάλασα για να γράψω, αφού ΔΕΝ το διαβάζουν και είναι και "καρφιτσωμένο".-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2017 at 11:52 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Επισης αν ανυσηχεις η ενισχυση με special blend(που σιγουρα εχεις λογο θαλασσινου) θα επαναφερει αμεσα την ισσοροπια στο συστημα σου..

 

 

Λυπάμαι άλλα... θα διαφωνήσω.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Στάθη... ή κάτι γράφεις λάθος... ή κάτι ΔΕΝ κατάλαβα σωστά εγώ. Νερό από τα προφίλτρα της Α.Ο. παίρνεις όταν... παρεμβάλεις "κλέφτη" μεταξύ προφίλτρων και μεμβράνης (πριν δηλαδή μπει το νερό σε αυτήν). Τα 2 σωληνάκια στα οποία αναφέρεσαι είναι 1 για το "καθαρό" και 1 για το "βρώμικο"... άρα... του λες να μαζέψει το "βρώμικο" ;

Ναι σωστα Νικολα..

Μπερδευτηκα γιατι το δικο μου εχει "κλεφτη"...

πριν 1 λεπτό, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Λυπάμαι άλλα... θα διαφωνήσω.-

Γιατι Νικολα;;

Πιστευεις οτι το ποσοστο των βακτηριων ειναι πολυ μεγαλο ή διαφωνεις στο "αμεσα"...

Η απλα πιστευεις οτι δεν βοηθαει γενικα;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ το χρησιμοποίησα 2 φορές και θεωρώ ότι... πέταξα άσκοπα τα χρήματά μου (και είναι κι αρκετά).

ΙΣΩΣ βέβαια (για να είμαι επιφυλακτικός και να ΜΗΝ δείχνω απόλυτος... να έφταιγαν οι δικές μου μετρήσεις (χαμηλό ΡΗ).-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ηδη κραταει και θαλασσινο και ξερω οτι χρησιμοποιει το σκευασμα του το προτεινα σαν εξτρα βοηθεια που δεν θα του κοστισει...

Και εγω το ειχα χρησιμοποιησει μονο μια φορα σε δισκαδικο παρολο οτι υπηρχαν στο ψυγειο μου...

Ξερω ομως αρκετα παιδια που το χρησιμοποιουν σχεδον σε καθε αλλαγη νερου(βδομαδιαια συνηθως) και το εχουν πολυ σε εκτιμηση..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Special blend εβαλα λιγο...οχι οσο λεει επανω επειδη δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε...τωρα με την οσμωση δεν ξερω ουτε εγω τι εκανα παντως δεν εβαλα το σωληνακι για το βρωμικο νερο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Special blend εβαλα λιγο...οχι οσο λεει επανω επειδη δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε...τωρα με την οσμωση δεν ξερω ουτε εγω τι εκανα παντως δεν εβαλα το σωληνακι για το βρωμικο νερο...

Μετρα tds και πεχα να σου πουμε πανω κατω Γιαννη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...