Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Ναι @rastaman 1000%. Και πριν λίγο είδα ένα σχετικά μικρό(!!!!) γκάπυ να τσιμπάει ένα apple snail μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε συ τί να πω. Ίσως να πέθανε μόνο του και να έλιωσε;

 

Σιγά σιγά χειμωνιάζει και θέλω να μου πείτε σε τί θερμοκρασία να ρυθμίσω τον θερμοστάτη μου. Θυμίζω πως έχω μέσα guppies, apple snail, red chery και τα κωνοειδή σαλιγκάρια.

Εντωμεταξύ έχω πάρει και controller(STC-1000) αλλά δεν έχω μπει σε διαδικασία να τα συνδέσω. Το θεωρώ περιττό για το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Σιγά σιγά χειμωνιάζει και θέλω να μου πείτε σε τί θερμοκρασία να ρυθμίσω τον θερμοστάτη μου. Θυμίζω πως έχω μέσα guppies, apple snail, red chery και τα κωνοειδή σαλιγκάρια.

 

 

23 με 24 βαθμους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Δεν ξέρω ρε συ τί να πω. Ίσως να πέθανε μόνο του και να έλιωσε;

 

Σιγά σιγά χειμωνιάζει και θέλω να μου πείτε σε τί θερμοκρασία να ρυθμίσω τον θερμοστάτη μου. Θυμίζω πως έχω μέσα guppies, apple snail, red chery και τα κωνοειδή σαλιγκάρια.

Εντωμεταξύ έχω πάρει και controller(STC-1000) αλλά δεν έχω μπει σε διαδικασία να τα συνδέσω. Το θεωρώ περιττό για το ενυδρείο μου.

Συνδέοντας τον controler ( ψύξη- θέρμανση) μειώνεις το εύρος των θερμοκρασιών που μπορεί να ανεβοκατεβάσει το ενυδρείο σου.

Άρα προσδίδεις σταθερότητα; στο σύστημά σου. Αυτό από μόνο του είναι λόγος να το συνδέσεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο @SOTIRIS . Θα το βάλω στο πρόγραμμα να το στήσω κάποια στιγμή. 

 

Επανέρχομαι σε προηγούμενο θέμα. Σκέφτομαι να τα δώσω τα γκάπυ και να βάλω 4 πλάτυ τα οποία θα κρατάω στον συγκεκριμένο πληθυσμό. Δηλαδή μόνο 4. Λέτε να το μετανιώσω; Το μόνο που σκέφτομαι είναι μην έχουν θέμα οι red cherry. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Επανέρχομαι σε προηγούμενο θέμα. Σκέφτομαι να τα δώσω τα γκάπυ και να βάλω 4 πλάτυ τα οποία θα κρατάω στον συγκεκριμένο πληθυσμό. Δηλαδή μόνο 4. Λέτε να το μετανιώσω; Το μόνο που σκέφτομαι είναι μην έχουν θέμα οι red cherry. 

Αποψή μου, ότι θέματα είχαν με τα γκαππυ θα έχουν και με τα πλάτυ. Σαν ψαράκια τα πλάτυ είναι πιο όμορφα και πιστεύω τα διαχειρίζεσαι πιο εύκολα στο θέμα υπερπληθυσμού. Ο γόνος από τις γαρίδες και με τα δύο θα έχουν πρόβλημα, εκτός και αν έχεις αρκετες κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @gifil. Ναι είναι πολύ όμορφα σε σχέση με τα guppies. Θα την κάνω την αλλαγή. Απλά νομίζω τα λίτρα μου είναι για 4 πλάτυ μόνο. Τα θεωρώ αρκετά ογκώδη για 55 λίτρα! Για τα Μόλυ ποιά η γνώμη σου;

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαράκια. Αν και από ζωοτόκα εχω τρελαθεί με τα πλατυ που τα έχω και τόσο καιρο.  Τα μολλυ πιο μεγαλόσωμα και δεν ξερω για το ενυδρείο σου με τις γεννες. Παντως σαν χρωματα τα πλατυ είναι κορυφη από τα ζωοτοκα και μετα οι ξιφοφοροι, οι οποιοι θέλουν μεγαλυτερο ενυδρείο. Θα σ προτεινα να δοκιμασεις τα πλατυ, αλλα γενικα να ξερεις γουστα είναι αυτά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@dpap τίποτα. Πρέπει να αγοράσω τροφή; Τί προτείνεις; Πάντως τα βλέπω σε ανάπτυξη οπότε είχα στο μυαλό μου οτι τρώνε υπολείμματα τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να φάνε, ότι βάλει ο νους σου από σπιρουλίνα, ταμπλέτες για ψάρια βυθού, υπολείμματα τροφής, κατεψυγμένες τροφές, λαχανικά κλπ κλπ.

Σε περίπτωση που θέλεις να ψάξεις βαθύτερα το θέμα apple διάβασε εδώ http://applesnail.net/

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μπορούν να φάνε, ότι βάλει ο νους σου από σπιρουλίνα, ταμπλέτες για ψάρια βυθού, υπολείμματα τροφής, κατεψυγμένες τροφές, λαχανικά κλπ κλπ.

Σε περίπτωση που θέλεις να ψάξεις βαθύτερα το θέμα apple διάβασε εδώ http://applesnail.net/

ασχετο μπορει να βρει κανεις applακια? γιατι οπου ρωτησα μου ειπαν απαγορευτικαν απο την Ε.Ε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ασχετο μπορει να βρει κανεις applακια? γιατι οπου ρωτησα μου ειπαν απαγορευτικαν απο την Ε.Ε 

Αν και έχει απαγορευτεί από την ΕΕ η εισαγωγή τους μπορείς να βρεις σε κάποια μαγαζιά, ή και από κάποιους συνχομπίστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικός παράγοντας που ξεχνάμε συχνά , είναι ότι τα apple πρέπει να τα περιλαμβάνουμε στην ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου. Είναι εξαιρετικά ρυπογόνα και τραβάνε αρκετά στοιχεία από την στήλη του νερού για το κέλυφός τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει πετ σοπ που έχει. Μα καλά γιατί απαγορεύτηκαν. @dpap Σωστός. Έχω 5 μέσα. Τα 3 όμως είναι μικρά. Μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα θα τα δώσω και θα κρατήσω 1 ή 2!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Siempre έγραψε:

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει πετ σοπ που έχει. Μα καλά γιατί απαγορεύτηκαν. @dpap Σωστός. Έχω 5 μέσα. Τα 3 όμως είναι μικρά. Μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα θα τα δώσω και θα κρατήσω 1 ή 2!

 

@Siempre αν έχεις όρεξη : 

 

Απαγορευμένες Ομορφίες

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις αντάλλαξα τα guppies με 4 πλάτυ. Όλα καλά μέχρι στιγμής αν εξαιρέσεις οτι το ένα στρεσαρίστηκε και καθόταν κάτω στο βυθό για λίγη ώρα. Τώρα όμως το βλέπω αναθάρρεψε. Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να ξεχωρίσω το θηλυκό με τα αρσενικά ώστε να σιγουρευτώ αν μου έδωσε σωστό χαρέμι ο πετσοπάς! :hehe Παραθέτω φωτογραφία!

Screenshot_4.png

Link to comment
Share on other sites

Το αρσενικό ξεχωρίζει από το όργανο αναπαραγωγής γονοπόδιο.

Απορώ που δεν ξεχωρίζεις τον άντρα της φωτογραφίας.:D:D:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σ είπε και ο @SOTIRIS το αρσενικό είναι το πανω πανω ψαρακι. δες τη διαφορα στο κατω πτερυγιο. αυτό είναι το γονοποδιο.

Link to comment
Share on other sites

@gifil @SOTIRIS χαχαχαχα όντως χθες το βράδυ που το επεξεργάστηκα περισσότερο, τον κατάλαβα κι εγώ. Πάντως,  ήταν ο πιο φοβισμένος όταν μπήκε στο ενυδρείο! Ωραία ψαράκια απλά νομίζω μου φαίνεται πιο άδειο το ενυδρείο τώρα. Ίσως θα μπορούσα να βάλω και 4 γκάπυ με την προϋπόθεση οτι ο πληθυσμός θα είναι πάντα σταθερός(4 πλάτυ & 4 γκάπυ) ή είναι ρίσκο για τα λίτρα μου;

 

Τους δίνω τροφή για μονομάχο και φάνηκε απο χθες κιόλας η δυσκοιλιότητα τους.  Καμιά συμβουλή γενικότερα για πλάτυ αν έχετε μου λέτε!

Link to comment
Share on other sites

Τα πλάτυ θέλουν ποικιλία στην τροφή. αν εχεις την δυνατότητα πάρε τους φυλαράκια αλγης. Εγώ θα σ έλεγα άσε αυτά τα 4 και θα δεις γεννες γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

@gifil Υπάρχουν σε πετ σοπ να φανταστώ; Ναι απλά επειδή έχω λίγα λίτρα, λέω μήπως είναι καλύτερα να έχω 4 πλάτυ και 4 γκάπυ απο το να έχω 8 πλάτυ! Τα χω στο μυαλό μου σαν πιο ρυπογόνα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@gifil Υπάρχουν σε πετ σοπ να φανταστώ; Ναι απλά επειδή έχω λίγα λίτρα, λέω μήπως είναι καλύτερα να έχω 4 πλάτυ και 4 γκάπυ απο το να έχω 8 πλάτυ! Τα χω στο μυαλό μου σαν πιο ρυπογόνα!

αρχικά οσον αφορά την τροφή την βρίσκεις πολύ εύκολα στα πετ σοπς.

 

Εγω θα σ έλεγα να μην βάλεις άλλα για αρχή. Ασε να δεις πως θα πανε με τις γεννες και μετα πράξε. Το ξέρω ότι σ φαινεται άδειο, αλλα με τον καιρό θα γεμίσεις. Επίσης τα πλάτυ είναι αρκετά ρυπογόνα, είναι μικρες κουραδομηχανες :hehe

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτήν τελικά! Γενικά λόγο δουλειάς ταΐζω μία στις 17:30 και μία στις 23:30. Η ιδέα να ταΐζω μία μόνο φορά την ημέρα πώς σας φαίνεται;

Screenshot_5.png.61e4d0a8cd14cc43482aac0274a04849.png

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...