Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Η προσθήκη αλγοφάγων οργανισμών, εφόσον μπορούν να υποστηρικτούν από το σύστημα μας είναι μία μικρή βοήθεια αλλά όχι η λύση στο πρόβλημα.

Τι είδους άλγη υπάρχει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@stav ότι μπορώ βγάζω. Τώρα πάνω σε φυτά και στο χαλίκι δεν είναι εφικτό. @SOTIRIS καφέ σκούρη άλγη απο την αρχή την έχω και δεν φεύγει. Σε τζάμια, φυτά και στο χαλίκι. Έχει 3μιση μήνες που έστησα το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@stav ότι μπορώ βγάζω. Τώρα πάνω σε φυτά και στο χαλίκι δεν είναι εφικτό. @SOTIRIS καφέ σκούρη άλγη απο την αρχή την έχω και δεν φεύγει. Σε τζάμια, φυτά και στο χαλίκι. Έχει 3μιση μήνες που έστησα το ενυδρείο. 

Για να μη ψάχνω το θέμα σου απ την αρχή, για γράψε τι φωτισμός, πόσες ώρες, και εαν υπάρχουν μετρήσεις νιτρικών.:)

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS  16:00 με 00:00 ανάβουν τα φώτα. Τα νιτρικά όταν είναι οι μέρες να αλλάξω νερό φτάνουν 20 με 30 το πολύ. Δύο ταινίες λεντ έχω για φως. Πρέπει να είναι λίγος αλλά ακόμα  ψάχνω την λύση. Λέω να βάλω και μία 3η αλλά μου είπαν ότι δεν θα χει μεγάλη διαφορά. 

20170904_203950.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@SOTIRIS  16:00 με 00:00 ανάβουν τα φώτα. Τα νιτρικά όταν είναι οι μέρες να αλλάξω νερό φτάνουν 20 με 30 το πολύ. Δύο ταινίες λεντ έχω για φως. Πρέπει να είναι λίγος αλλά ακόμα  ψάχνω την λύση. Λέω να βάλω και μία 3η αλλά μου είπαν ότι δεν θα χει μεγάλη διαφορά. 

20170904_203950.jpg

Έτσι κι αλλιώς το ενυδρείο θεωρείται νεοστημένο, αλλά και ο φωτισμός σου είναι λίγος. 

Οπότε η γνώμη μου, είναι ότι το προβλημα σου ξεκινά από αυτό.

Μηχανικός καθαρισμός, συχνές αλλαγές νερού, μια σχετική αναβάθμιση του φωτισμού, και υπομονή αυτό που μπορώ να σου προτείνω.:).

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS  προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για τον φωτισμό; Πιστεύεις με μία ακόμα ταινία λεντ μα κάνω δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@SOTIRIS  προτείνεις κάτι συγκεκριμένο για τον φωτισμό; Πιστεύεις με μία ακόμα ταινία λεντ μα κάνω δουλειά;

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σχετικά με τη led ταινία, αλλά αν ήμουν στη θέση σου θα το δοκίμαζα.

Σε περίπτωση που δεν καταφέρεις τίποτα θα σου πρότεινα να πας σε ένα φωτιστικό φθορίου Τ8, με δυο απλές λάμπες 24w,  6400 kelvin η μία και 4500 η άλλη.

Απλά, κλασσικά πράγματα δηλαδή.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS  οκ. Υπάρχει κάποιος λόγος που κρέμονται κόπρανα σε μερικά ψαράκια; 1-2 φορές την ημέρα ταΐζω με φλεικς μονομάχου. Θέλουν μπιζέλι; @

Link to comment
Share on other sites

Τι χρώμα είναι? Είναι διάφανα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κάπως καφεκόκκινα. Σαν την τροφή τους δηλαδή! @SOTIRIS

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ανεβάσεις μια καθαρή φωτογραφία για να το δουν και πιο έμπειροι στις ασθένειες

Μπορεί να μην είναι και τίποτα, αλλά μπορεί να είναι και τίποτα ενδοπαράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κεντράρω στα ψάρια και δεν φαίνονται στο κινητό τα κόπρανα. 

Link to comment
Share on other sites

@kadmosσαν να έχουν κολλήσει στον πισινό τους και δεν βγαίνουν. Τώρα που τα ταισα καθάρισαν σχεδόν όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ταΐζεις μόνο κόκκινη τροφή. Έχουν ανάγκη και τροφή φυτικής προέλευσης ή και σπιρουλίνα. Πάρε κάποια ξηρά τροφή σε flakes με σπιρουλίνα ή/και άλλη μία με λαχανικά και θα πρότεινα να τις χρησιμοποιείς αρκετά συχνά. Τα συγκεκριμένα ψαράκια θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα. Μία τροφή που θα σου πρότεινα και τη χρησιμοποιώ κι εγώ είναι αυτή.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2017 at 6:00 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν έχεις καλή ανατάραξη στην επιφάνεια του ενυδρείου σου με την έξοδο του

φίλτρου σου,καθαρισε την και φυλαξε την στο ντουλάπι σου καθώς 

δεν κρίνεται απαραίτητη η αεραντλία υπό φυσιολογικές συνθηκες. :)

 

Please define ΚΣ :) ειδικά θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Ok Ευχαριστώ.  Μέχρι πόσα apple snails κίτρινα μπορώ να βάλω στο ενυδρείο; 55λιτρα θυμίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ενυδρείο δεν είναι μεγάλο, θα σου πρότεινα να πας σε άλλο είδος σαλιγκαριού.

Αν όμως επιμένεις, ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις αρκετες πληροφορίες.:)

http://applesnail.net/content/various/quick_guide.htm

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS ποιό είδος θα πρότεινες; Απο γαρίδες να πάρω red cherry? Πόσες;

Link to comment
Share on other sites

Από σαλιγκάρια εμένα μου αρέσουν τα Neritina.

Οι red cherry είναι όμορφες,ανθεκτικές και ότι πρέπει για ξεκίνημα.

Βάλε καμιά δεκαπενταριά ή και παραπάνω δεν υπάρχει πρόβλημα στα λίτρα σου, εφόσον  βέβαια στο επιτρέψουν τα ψάρια σου.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Από σαλιγκάρια εμένα μου αρέσουν τα Neritina.

Μην πετύχει κανένα ορεξάτο θηλυκό μόνο και μπλέξει με τ' αυγά τους. Αφαιρούνται  μόνο με φαλτσέτα! Σε μαλακό νερό δεν γεννάνε τόσο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα είχα στο ενυδρείο μου Χρήστο για τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούσα την ξύστρα των τζαμιών και καθάριζα χωρίς πρόβλημα.:)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS @kadmos αύριο θα πάρω 10 red cherry fire απο έναν φίλο. 

Τελικά πήρα κίτρινα Apple snails. Μου έβαλε 7 το παιδί που τα πήρα. Στο άρθρο που μου έστειλες Σωτήρη λέει πως το καθένα θέλει 10λιτρα. Άρα μου περισσεύουν δύο σαλιγκάρια που πρέπει να τα δώσω κάπου?!?!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@SOTIRIS @kadmos αύριο θα πάρω 10 red cherry fire απο έναν φίλο. 

Τελικά πήρα κίτρινα Apple snails. Μου έβαλε 7 το παιδί που τα πήρα. Στο άρθρο που μου έστειλες Σωτήρη λέει πως το καθένα θέλει 10λιτρα. Άρα μου περισσεύουν δύο σαλιγκάρια που πρέπει να τα δώσω κάπου?!?!

Θέλει δέκα λίτρα το καθένα (σε μεσαίο μέγεθος) αλλά εσύ υπολόγισε ότι έχεις και άλλους κάτοικους που επιβαρύνουν τη βιολογία του ενυδρείο σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS Σωστά. Να κρατήσω δύο λές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...