Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

10 μερες ηταν πολλες, θελει μια φορα την εβδομαδα. Δηλαδη καθε 7 ημερες, και ισως λιγο παραπάνω απο 30% ειδικά τώρα. Φωσφορικά υπάρχει υγρο τεστ (PO4) για να δεις που βρισκεσαι. Επειδη περα απο τα παραπάνω κάποια στιγμή ειχα δει και πλαναρια στο ενυδρειο σου να ξερεις οτι μονο το λαστιχο δεν κανει δουλεια. Χρειάζεσαι σκούπα βυθου, τουλαχιστον να κανεις τις περιοχες που τα φυτα σου δεν εχουν ριζες. Κοιτα τον φωτισμο σου μηπως ειναι υπερβολικός οχι απο αποψη φωτοπεριοδου αλλα για το ενυδρειο σου γενικα. Μετρησε τα φωσφορικα σου να δεις που βρισκεσαι. Ειναι λογικό τα φυτα να μην εχουν την αναπτυξη που θα έπρεπε γιατι εχουν παρει το πανω χερι οι αλγες και το κυανο. Εχεις δουλεια να κανεις και μπολικο καθαρισμο. Υπαρχουν καποιες ανισορροπίες στο σύστημα σου που πρέπει να διορθώσεις οποτε ξεκινα τα ενα ενα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/

 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Για το κυανο αφου κανεις αυτα που σου ειπαν τα παιδια ελενχω φωσφορικων φωτος και αρκετο καθαρισμο, κοιτα τις ροες σου. Εγω ειχα το ιδιο προβλημα και μολις εφτιαξα την ροη εξαφανιστηκε. Δες και τα νιτρικα σου μηπως ειναι μηδενικα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό ενα πιθανό σενάριο. Μικρη ιχθυοφορτωση (ενας μονομαχος δηλαδη) και αρκετη φυτομαζα σε 60 λιτρα. Εννοειται οτι θα έχει λίγα νιτρικά ως και μηδενικά (που ευνοεί το κυανό). Αυτο προς παραδειγματισμο αυτών που γκαριζουν και γκρινιαζουν για τους μονομάχους και τα 20 λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Κι εγώ την ροή προσπάθησα να διορθώσω με την αεραντλία. Νιτρικά ήμουν κομπλέ τόσο καιρό. Στις αλλαγές έπεφταν πολύ όμως στις 8-10 μέρες πρίν την αλλαγή ήταν στο 20 συνήθως. Κλάδεψα κιόλας πριν φύγω και το κερατόφυλλο το έκοψα πολύ μικρό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκυρο. Λέω να βάλω 4 γκαπυ και κανα σαλιγκαρακι για τις αλγες. Τί σαλιγκάρι προτείνεται; Επίσης μπορώ να βάλω 4 μολυ αντί για γκαπυ;

 

Link to comment
Share on other sites

@rastaman πέθανε ο Μονομάχος. Εννοείται δεν θα το επιχειρούσα. Εδώ είχε φάει όλα τα σαλιγκάρια. Τώρα διαβάζω ότι τα μολυ θέλουν υφαλμυρο νερό. Κάτι άλλο μπορώ να βάλω που να είναι εξίσου εύκολο όσο τα γκάπυ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο το υφαλμυρο για την διατηρηση τους...

Υπαρχουν και αλλα μικροψαρα που μπορεις να βαλεις οπως μια ομαδα απο  iriatherina ή pseudomugil ή cpd ή white cloud minnows ή ενα ζευγαρι dwarf gourami ....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Siempre said:

Κάτι άλλο μπορώ να βάλω που να είναι εξίσου εύκολο όσο τα γκάπυ;

Εγώ θα πρότεινα να έβλεπες αρχικά τι πήγε λάθος και ξέφυγε το πραγμα με τις αλγες και το κυανο και μετα να ψαξεις για νεο stock. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Εγώ θα πρότεινα να έβλεπες αρχικά τι πήγε λάθος και ξέφυγε το πραγμα με τις αλγες και το κυανο και μετα να ψαξεις για νεο stock. :)

 

Αν και δεν εχω παρακολουθησει το θεμα απο την αρχη υποψιαζομαι οτι το κυανο προηλθε απο την χαμηλη κυκλοφορια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κι εγώ από κυκλοφορία λέω ότι βγήκε ή απο τις αλλαγές νερού που τις έκανα κάθε 10 μέρες. Τώρα θα τις κάνω κάθε 7.

 

Μετά την συσκότιση έφυγε ένα μεγάλο μέρος αλλά είχαν μείνει κάποια κατάλοιπα και τώρα μετά απο 2 μέρες με κανονικό φωτισμό σαν να αρχίζει πάλι να βγαίνει περισσότερο. Άρα πάμε στην αντιβίωση; 

Το θέμα μου είναι ότι σήμερα πήρα 10 15 γκάπυ απο έναν φίλο και μερικά σαλιγκαράκια. 4 κανονικά και τα άλλα νεογέννητα. Η απορία μου σαν είναι η εξής. Διαβάζω ότι με την αντιβίωση θα αυξηθεί η αμμωνία σε κάποια στιγμή. Μήπως θα ήταν καλύτερο όσο διαρκέσει η θεραπεία να βάλω τα ψάρια σε δύο γυαλες που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες της θεραπείας (αφαίρεση των νεκρών κομμάτιών του κυανοβακτήριου με το τέλος των κύκλων της θεραπείας)  και μια καλή αλλαγή νερού, νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα αμμωνίας, εννοείται ότι είμαστε έτοιμοι (με μετρήσεις) να επέμβουμε αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά. Νομίζω ή υποχωρεί ή είναι στάσιμο. Έχω σε πολύ λίγα σημεία. Αγόρασα το blue exit που είναι για κυανο αν και διάβασα ότι δεν έχει αποτέλεσμα. Θα δω πως θα πάει και θα πράξω ανάλογος. Αφήνω για τελευταία λύση την ερυθρομυκίνη. 

 

Πήρα απο έναν χομπιστα γκάπυ. 4 κανονικά και καμιά 10αρια νεογέννητα και μικρά. Πώς να ταΐζω; Τώρα δίνω 2 φλεικς απο δύο φορές την ημέρα τα οποία τα κάνω θρύψαλα. Μήπως είναι λίγη σαν ποσότητα; @

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2017 at 9:32 ΜΜ, το μέλος Siempre έγραψε:

 

Πήρα απο έναν χομπιστα γκάπυ. 4 κανονικά και καμιά 10αρια νεογέννητα και μικρά. Πώς να ταΐζω; Τώρα δίνω 2 φλεικς απο δύο φορές την ημέρα τα οποία τα κάνω θρύψαλα. Μήπως είναι λίγη σαν ποσότητα; @

Ταιζε πιο πολλές φορές, (κυρίως τα μικρά) ποσότητα που να την καταναλωνουν άμεσα.

Το εάν είναι αρκετή, θα στο δείξουν οι φουσκωμένες κοιλιές.:)

Link to comment
Share on other sites

@rastaman Μια χαρά. Χθες έλειπα δεν έφαγαν καθόλου. Τώρα γύρισα και ήταν κομπλέ. Είναι γύρω στα 15 και ήδη η μια θηλυκια είναι έγκυος. Τρομάζω λίγο στην ιδέα ότι θα γεννάνε τόσο συχνά. Ήδη σκέφτομαι αν θα δέχονται οι πετσοπαδες να τους τα δίνω. Μέχρι πόσα γκάπυ μπορώ να έχω στο ενυδρείο; Είναι 55λιτρα καθαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να γεννανε τακτικα αλλα δεν επιβιωνουν ολα σε καθε γεννα.

Ο αριθμος που μπορεις να φιλοξενεις εξαρταται απο το μεγεθος των ψαριων αλλα και απο την φιλτρανση σου.

Θεωρω πως θα το καταλαβεις και ο ιδιος παρατηρωντας το ενυδρειο σου.

Στα καταστηματα μπορει να μην τα παιρνουν αλλα αν βαζεις αγγελια σιγουρα θα φευγουν ...

 

Καμια φωτο να παρουμε λιγο ματι θα μας βαλεις ??

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μου ρχεται να βάλω απο τώρα αγγελία @rastaman χαχα! Πάω να βάλω πιο καθαρή φώτο αλλά ξεπερνάει τα 4mb. Το κυανό νομίζω υποχωρεί. Έχουν μείνει 2-3 σημεία μικρά που υπάρχει. Εχώ 4 μέρες που ρίχνω το blue exit το οποίο μου πούλησε ο πετσοπας αν και διάβασα οτι δεν κάνει δουλειά. Νομίζω βοήθησε η κυκλοφορία νερού καθώς εδώ και 2 βδομάδες η αεραντλία δουλεύει ασταμάτητα. Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα π.χ στα φυτά;

Screenshot_2.png

Έγινε επεξεργασία - Siempre
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνιμη  χρήση αεραντλίας, σε φυτεμένο ενυδρείο δεν ωφελεί τα φυτά, αφού διώχνει το co2 που τόσο χρειάζονται.:)

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS ναι λογικό απλά την άνοιξα να με βοηθήσει με το κυανοβακτήριο. Κάθε πότε να την ανοίγω;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καλή ανατάραξη στην επιφάνεια του ενυδρείου σου με την έξοδο του

φίλτρου σου,καθαρισε την και φυλαξε την στο ντουλάπι σου καθώς 

δεν κρίνεται απαραίτητη η αεραντλία υπό φυσιολογικές συνθηκες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

@SOTIRIS ναι λογικό απλά την άνοιξα να με βοηθήσει με το κυανοβακτήριο. Κάθε πότε να την ανοίγω;

Συμφωνώ απόλυτα με τον αποπάνω.:D

Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS @rastaman οκ. Την έβγαλα. Θέλω να βάλω τίποτα σε σαλιγκάρι και γαρίδα γιατί είμαι χάλια απο άλγη. Τί προτείνεται;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Την έβγαλα. Θέλω να βάλω τίποτα σε σαλιγκάρι και γαρίδα γιατί είμαι χάλια απο άλγη. Τί προτείνεται;

 

Να την καθαρισεις με τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...