Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Siempre έγραψε:

@SOTIRIS Σωστά. Να κρατήσω δύο λές;

Τι μέγεθος έχουν τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι μέγεθος έχουν τώρα?

Τα 5 είναι πολύ μικρά μισό εκατοστό φαντάσου. Και τα δύο κι αυτά μικρά αλλα περίπου 2 εκατοστά!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Τα 5 είναι πολύ μικρά μισό εκατοστό φαντάσου. Και τα δύο κι αυτά μικρά αλλα περίπου 2 εκατοστά!

Προς το παρών δεν υπάρχει πρόβλημα να τα κρατήσεις όλα. Στο μέλλον όμως θα πρέπει να αποχωριστείς μερικά.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Όταν τα είχα στο ενυδρείο μου Χρήστο για τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούσα την ξύστρα των τζαμιών και καθάριζα χωρίς πρόβλημα.:)

Nαι, γι΄αυτό λέω κι εγώ @SOTIRIS, αλλά θέλω ν' αποφεύγω κάποια δουλειά αν γίνεται.:D

Το "πρόβλημα" το έχω συναντήσει με τα ξύλα. Εκεί μόνο τη συρματόβουρτσα σκέφτομαι και αμφιβάλλω για το πόσο δουλειά θα κάνει. Μου έχουν κάνει κάτι ξύλα σαν πίνακες πουαντιγισμού. (...και δε συμμαζεύται:D)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2017 at 2:23 ΜΜ, το μέλος kostascb έγραψε:

 

Please define ΚΣ :) ειδικά θερμοκρασία

γουατ??

 

πριν 23 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

...κάτι ξύλα σαν πίνακες πουαντιγισμού.

 

και πάλι...

 

γουατ ιζ δις??

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

γουατ??

 

 

 

ΚΣ: Κανονικές Συνθήκες που λέγαμε στο σχολείο. Έλεγες πιο πάνω "δεν κρίνεται απαραίτητη η αεραντλία υπό φυσιολογικές συνθηκες." Τι εννοούμε λοιπόν φυσιολογικές συνθήκες; Αυτή είναι η απορία μου, ειδικά για θερμοκρασία, αφού θεωρητικά τώρα το καλοκαίρι που κρατάω με το ζόρι (=ανεμιστηράκι+aircondition) τη θερμοκρασία στο 27 το οξυγόνο στο νερό έχει μειωθεί. Δεν πρέπει να έχω την αεραντλία να βοηθάει; Ειδικά τη νύχτα που τα φυτά "σβήνουν"

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Εχθές έβαλα 5 γαρίδες red cherry μέσα. Τις βλέπω μια χαρά για την ώρα. Τί τροφή προτείνεται;

Έχω ακόμα ένα πρόβλημα. Τα ενήλικα γκάπυ που έχω είναι μόνο 4 με 1 θηλυκό και 3 αρσενικά. Επειδή έτρωγε πάρα πολύ κυνήγι και διάβασα ότι μπορεί να πεθάνει απο το στρες σήμερα την έβαλα σε μια γεννήστρα μόνη της. Έκανα καλά; Οι αρσενικοί είναι δίπλα της και προσπαθούν να την πλησιάσουν σαν τρελοί. Το ψάρι δεν στρεσάρετε πάλι; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ρίχνεις κατι ιδιαιτερο για τις γαρίδες καθώς θα τρώνε οτι ξεφευγει από τα guppy.

Την θηλυκιά θα την έβαζα πίσω στο ενυδρείο απλά θα πρόσθετα μερικές ακόμα καθώς αυτά τα είδη τα βάζουμε σε χαρέμι

για τον λόγο που αναφέρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:

ΚΣ: Κανονικές Συνθήκες που λέγαμε στο σχολείο. Έλεγες πιο πάνω "δεν κρίνεται απαραίτητη η αεραντλία υπό φυσιολογικές συνθηκες." Τι εννοούμε λοιπόν φυσιολογικές συνθήκες; Αυτή είναι η απορία μου, ειδικά για θερμοκρασία, αφού θεωρητικά τώρα το καλοκαίρι που κρατάω με το ζόρι (=ανεμιστηράκι+aircondition) τη θερμοκρασία στο 27 το οξυγόνο στο νερό έχει μειωθεί. Δεν πρέπει να έχω την αεραντλία να βοηθάει; Ειδικά τη νύχτα που τα φυτά "σβήνουν"

 

Συγκεκριμένα στο παράδειγμα που αναφέρεις εφόσον η θερμοκρασία είναι στους 27 δηλαδή μια μέση τιμή για τα τροπικά ψάρια και εφόσον έχεις ανατάραξη από το φίλτρο σου

συν την έξτρα αναταραξη που προκαλείται από τα ανεμιστηράκια θεωρητικά δεν χρειάζεται αεραντλία.

Πρακτικά διαβάζεις τα ψάρια σου και κινείσαι ανάλογα ;)

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ αν θέλεις

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@rastaman απλά έχω περίπου 6-7 θηλυκά τα οποία είναι σίγουρα 1-1,5 μηνών και νόμιζα οτι θα ωριμάσουν σεξουαλικά τώρα στα κοντά.Διάβασα όμως ότι αυτό γίνεται περίπου στους 3 μήνες. Οπότε δεν μπορεί να κάτσει έναν ολόκληρο μήνα στην γεννήστρα η θηλυκιά, ε; Είμαι σε δίλημμα. Αν το πάρουμε βάση αναλογίας 1-3 πρέπει να πάω να πάρω ακόμα 8 θηλυκά, πράγμα το οποίο σημαίνει πως θα έχω 25 ψαράκια στο ενυδρείο. Δεν είναι μεγάλος αριθμός;

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

Με 25 ενηλικα ψαρια στο 60 λιτρο σιγουρα θα εχεις "μποτιλιαρισμα".

Βεβαια με σωστη συντηρηση ολα θα πηγαινουν ρολόι ...

Ιδανικα παντως σε αυτα τα λιτρα και για βα εχεις ενα ομορφο και ξεκουραστο ενυδρειο καλο θα ειναι να εχεις 2 χαρεμια!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή τροφή που οι δικές γαρίδες πραγματικά την τσακίζουν είναι η hicari.

https://www.google.gr/search?q=hikari+τροφη+γαριδες&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi9k4K7vpzWAhXqCcAKHa3vBeUQ_AUICigB&biw=1366&bih=621#imgdii=7hMB0H4gkxED8M:&imgrc=eYxUMd83fl-N1M:

Link to comment
Share on other sites

@rastaman Γειά σου φίλε. Λοιπόν έβαλα στο ενυδρείο ακόμα μία ταινία led. Πλέον έχω 1,10 μέτρα σύνολο ταινιών οι οποίες ειναι 4 ή 4,5 βάτ απ ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος. Οπτικά είδα οτι τονώθηκε έναν τόνο το φως. Πώς το βλέπεις εσύ σαν νούμερο;

 

Απο προχθές έχω δύο νεογέννητα στο ενυδρείο. Πρέπει να τα γέννησε όταν την είχα ελεύθερη στο ενυδρείο.(Αναρωτιέμαι πόσα μπορεί να γέννησε και πόσα τα έφαγαν τα άλλα ψάρια). Την θηλύκια την έχω στην γεννήστρα όπως είχα αναφέρει,αφού έχω πρόβλημα με το κυνήγι που της κάνουν οι τρεις αρσενικοί. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να μείνει το ψάρι τόσες μέρες εκεί.

 

Τέλος σκέφτομαι να δώσω τα γκάπυ και να πάρω πλάτυ ή μόλυ. Τι προτείνεις; Μπορώ στα 60 λίτρα να έχω αυτά τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

@rastaman Γειά σου φίλε. Λοιπόν έβαλα στο ενυδρείο ακόμα μία ταινία led. Πλέον έχω 1,10 μέτρα σύνολο ταινιών οι οποίες ειναι 4 ή 4,5 βάτ απ ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος. Οπτικά είδα οτι τονώθηκε έναν τόνο το φως. Πώς το βλέπεις εσύ σαν νούμερο;

 

Απο προχθές έχω δύο νεογέννητα στο ενυδρείο. Πρέπει να τα γέννησε όταν την είχα ελεύθερη στο ενυδρείο.(Αναρωτιέμαι πόσα μπορεί να γέννησε και πόσα τα έφαγαν τα άλλα ψάρια). Την θηλύκια την έχω στην γεννήστρα όπως είχα αναφέρει,αφού έχω πρόβλημα με το κυνήγι που της κάνουν οι τρεις αρσενικοί. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να μείνει το ψάρι τόσες μέρες εκεί.

 

Τέλος σκέφτομαι να δώσω τα γκάπυ και να πάρω πλάτυ ή μόλυ. Τι προτείνεις; Μπορώ στα 60 λίτρα να έχω αυτά τα ψάρια;

endler και θα βρεις την υγεια σου!!!!! για εμενα μακραν τα καλητερα ζοωτοκα σε συμπεριφορα και θα ειναι ανετα στο 60ρι απλα με τα γκαππυ υβριδιζουν και δεν πρεπει να τα εχεις μαζι γιατι ετσι καταστρεφεις το ειδος.... εγω δυστιχως εχω guppy-endler και θα σου προτεινω να αγωρασεις καθαρα endler!!! 

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με τον προλαλήσαντα ήθελα καποια στιγμή να στήσω ένα 120λιτρο με mollies.

Ανωτέρα βία βέβαια μου έκοψε την χαρά :(:P

Την θηλυκιά που είχες απομονωμένη την επεστρεψες στο ενυδρείο ??

Φώτο με τον νέο φωτισμό ??

Link to comment
Share on other sites

Όχι την έχω ακόμα μόνη της. Δεν ξέρω τί είναι καλύτερο. Να είναι μόνη η έξω και να την κυνηγάνε 3 αρσενικοί; Λίγο ακόμα και θα είναι έτοιμα και τα άλλα θηλυκά. Φώτο θα βγάλω κάποια στιγμή. @rastaman

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα γυαλί με τον μαγνήτη καθαρισμού. Αν ξανα βγάλω καφέ άλγη σημαίνει ότι θέλω κι άλλο φωτισμό?!?!? Η μονη άλγη που δεν έχει φύγει,  είναι αυτή η μαύρη χνουδωτή πάνω στο ξύλο η οποία δεν φεύγει με το χέρι. Πρόκειται για την lack-Beard Algae (BBA), Red-Brush Algae  όπως διάβασα λόγο χαμηλού co2. Να κάνω κανένα diy co2 ή τζάμπα κόπος;

20170921_233115.png

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Siempre said:

Το έκανα γυαλί με τον μαγνήτη καθαρισμού. Αν ξανα βγάλω καφέ άλγη σημαίνει ότι θέλω κι άλλο φωτισμό?!?!? Η μονη άλγη που δεν έχει φύγει,  είναι αυτή η μαύρη χνουδωτή πάνω στο ξύλο η οποία δεν φεύγει με το χέρι. Πρόκειται για την lack-Beard Algae (BBA), Red-Brush Algae  όπως διάβασα λόγο χαμηλού co2. Να κάνω κανένα diy co2 ή τζάμπα κόπος;

20170921_233115.png

Την BBA μπορεις να την καψεις σιγα σιγα ρίχνοντας τοπικα με το φιλτρο κλειστο στις αλλαγες νερου σου και με συριγγα, Excel. Για DYI Co2 δεν ξερω, αυτο που καταλαβα και βιωσα ειναι οτι οι αυξομειωσεις στην διαχυση του Co2 μπορουν να δημιουργησουν αλγη. Οι αναλογιες του μειγματος καθως και η αυξομειωση της θερμοκρασιας επηρρεαζουν ενα συστημα DYI  και δεν υπαρχει σταθερη διαχυση...Εγω προσωπικα τα βλεπω μια χαρα τα φυτα σου. Εγω θα χρησιμοποιουσα Excel για την BBA αλλα και αυτο με μετρο γιατι καποια φυτα εχουν ευαισθησια σε αυτο οπως πχ. οι Vallisneria, καποια είδη Moss και Egeria Densa. Απο οτι βλεπω και μπορω να αναγνωρισω εχεις Vallisneria οποτε εαν καταφυγεις στην λυση του Excel, ξεκινα τοπικα εκει που εχεις BBA με το μισο της συνιστωμενης δοσολογιας ετσι ωστε να συνηθισει η Vallisneria για καμμια βδομαδα. Την επομενη εβδομαδα συνεχιζεις τοπικα με την συνιστωμενη δοσολογια. Μετα απο 2-3 βδομαδες κανε και υπερδοσολογια τοπικα μεχρι να την εξαφανισεις τελειως.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε  @Constantinos_S. Θα πάω στην λύση του excel!

Link to comment
Share on other sites

Η καφέ συνήθως εμφανίζεται σε νεοστημένα ενυδρεία όπου κάνει τον κύκλο της και φεύγει

και σε ενυδρεία με πολύ φωτισμό ή με λίγο φωτισμό.

Με τον μαγνήτη να προσέχεις γιατί αν πιάσεις κάνα χαλικάκι όπως καθαρίζεις θα καταστρέψεις το τζάμι σου.

Προτίμησε κάποια ξύστρα ή ακόμα πιο παραδοσιακά μια πλαστική κάρτα.

 

Για την BBA και γενικότερα για τις άλγες ρίξε μια ματιά και εδώ

 

 

ps Θα σου συνιστούσα το diy co2 να το αποφύγεις. . .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να πάρω π.χ μια τηλεκαρτα και να "ξυνω" το τζάμι; 

Χθες εντόπισα ένα μικρό apple snail νεκρό. Έμεινε μόνο το καβούκι του. Τί μπορεί να έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...