Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

έγινε ντιπάρισμα εχτές αλλά τζιφος.... αν δεν ανοίξει ούτε σήμερα θα τον θεωρήσω ξεγραμμένο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,

μην τα θεωρεις ξεγραμμένα τα ζωανθους..

Είχα κλειστό ζωάνθους πάνω από μήνα, κάποια στιγμή όταν έφτασα το μαγνησιο μου εκεί που ήθελα τον είδα να ανοιγει και εμεινα λίγο χαζός εκεί..

όταν πρωτοάνοιξε μετά από πάνω από ένα μήνα ήταν κάτασπρο μέσα αλλά αρχισε να ζει κανονικά, να ανοιγει τις ώρες που ήταν τα φώτα ανοιχτά και να κλείνει όταν ήταν κλειστά απλά ήταν κάτασπρος όλος, μετά από 1-2 βδομάδες με χαρά μου είδα να πέρνει κάποια από τα χρώματα που είχε..Μετά από 3-4 βδομάδες ήταν λες και δεν είχε αλλάξει χρώμα ποτέ.. ;)

Είναι πολύ ανθεκτικό ζωντανό και αυτό διότι κλείνει εντελώς και προστατεύεται όπως σου ανέφεραν και τα υπόλοιπα παιδιά παραπάνω..

Σε γενικές γραμμές τα ζωανθους είναι επιρεπή σε απότομες αλλαγές αλατότητας και μαγνησίου, στα υπόλοιπα είναι αρκετά ανθεκτικά..

Λέγεται ότι αναπτύσσονται γρηγορότερα και αναδεικνύουν τα χρώματά τους σε σημεία δυνατής ροής και κάτω από οποιαδήποτε ένταση φωτισμού (για λογικά επίπεδα μιλάμε, δεν μιλάμε να χεις μια λάμπα 10watt ανοιχτή σε 400 λίτρα ενυδρείο, με καταλαβαίνεις τι εννοώ οποιαδήποτε ενταση, από ενυδρεία με φως για soft μέχρι σε ενυδρεία με φως για φουλ sps κοράλλια)

Αυτά από μένα!! :)

Link to comment
Share on other sites

μακάρι γιατι τον ειχα παρει από ενα κεφαλάκι μονο και ηδη μου ειχε βγαλει μερικά ακόμη..... . Θα τον αφησω μεσα και εχει ο θεός. Νομίζεις οτι το μαγνήσιο ειναι το βασικό τους πρόβλημα (οταν δεν υπαρχει αμμωνία κτλπ ή αλλαγη αλατότητας)?

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2018 at 2:40 ΜΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

μακάρι γιατι τον ειχα παρει από ενα κεφαλάκι μονο και ηδη μου ειχε βγαλει μερικά ακόμη..... . Θα τον αφησω μεσα και εχει ο θεός. Νομίζεις οτι το μαγνήσιο ειναι το βασικό τους πρόβλημα (οταν δεν υπαρχει αμμωνία κτλπ ή αλλαγη αλατότητας)?

Είναι ένα σημάδι που γίνετε πρόβλημα και αφορά το μαγνησιο

Link to comment
Share on other sites

target feeding

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

oxi μια ταπεινή σαλιάρα ηταν. ο ερημίτης δεν χρειάζεται λύπηση ηδη έτρωγε ενα φλάκε εκείνη τη στιγμή (αλλιώς παιζει να μη προλάβαινε η σαλιάρα γιατι τον εχω δει να κάνει κάτι 100αρια οταν βλέπει να πέφτει τροφή!)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Από τα ζωανθους έχουμε κανένα νέο?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Skoti said:

Από τα ζωανθους έχουμε κανένα νέο?


ο utter chaos ειναι μια χαρα δεν έκλεισε ποτέ στο ελάχιστο.... ο radioactive όμως δεν εχει ανοίξει στο ελάχιστο. και το βραδυ μου φάνηκε πως τα κωπηποδα τον τσιμπάγανε (μονο αυτόν) οπότε τον έβαλα στο τζαμι στο πλάι για να μη τον φτάνουν. Να σου πω την αληθεια τωρα που τον ξαναείδα απο κοντά παιζει να μην είναι ακριβώς κλειστός αλλά γενικά φαγωμένος και να μην το είχα πάρει χαμπάρι τόσο καιρό. (έχω και τα τρεχάματα με το άλλο ενυδρείο και δεν εχω δώσει προσοχή πέρα απο ενα ντιπαρισμα που του έκανα).
Κανονικά ειχε δυο φουλ κεφάλια και αλλα δυο μικρά απο τα πλάγια των μεγάλων. δεν θυμαμαι καθολου πως ηταν κλειστός για να συγκρινω.

 

SAM_0383.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

παρατηρείς τίποτα συγκεκριμένα κωπίποδα ή ζωντανά που μοιάζουν με κωπίποδα να κόβουν βόλτες μόνο γύρω από τον συγκεκριμένο ζωανθό?

Επίσης πόσο καιρό τον είχες στο ενυδρείο που άνοιγε κανονικά πριν κλείσει?

Κάτι ακόμα.. Την περίοδο που έκλεισε εκτός από την αλλαγή που έκανες, μήπως είχες προσθέσει πρόσφατα κανένα άλλο κοραλλάκι εκεί κοντά ή ακόμα καλύτερα κανέναν άλλον ζωανθό εκεί κοντά που δεν τον είχες ντιπάρει?

Υ.Γ. Δεν μου φαίνεται κατεστραμένος αλλά πολύ καλά κλειστός πράγμα που σημαίνει οτι τον ενοχλεί κάτι πολύ..

Έκανες καμία μέτρηση μέσα στο σκ να μας τις πεις?

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

τα κωπιποδα ειναι όλα ιδια δεν βλέπω καποιο να διαφέρει. (το οτι πληθαίνουν τραγικά γρηγορα και συντομα θα αρχίσουν να κόβουν βολτες στη κουζίνα τις νυχτες για να τσιμπολογάνε φαγητό ειναι αλλο θέμα).
το τελευταίο που έβαλα στο ενυδρείο ηταν αυτοι οι δυο ζωανθοι πριν κανα 3μηνο. απο τοτε δεν μπηκε το παραμικρό μεσα στο ενυδρειο. υπηρχε σταθερή ανάπτυξη στους ζωανθους απλά με αργό ρυθμο. ουτε θεση τους ειχα αλλάξει ποτε. Μητρησεις μονο τις τελευταιες που εχω γράψει παραπάνω εχω κανει για την ωρα. θα κανω σήμερα παλι. παντως εχω αυτες τις μέρες και ελαφρά αύξηση αλγης (μάλλον διατομικης) που σιγουρα δεν ειχα πριν κλείσει ο ζωανθος.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, niknik said:

Μαγνησιο ποσο?

 

1450 μολις τωρα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

1450 μολις τωρα

Κατέβασε το 1260 με 1350

Link to comment
Share on other sites

πως το κατεβάζουν??????

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

πως το κατεβάζουν??????

 

Θύμισε μου τι αλάτι δουλεύεις?Μια πολύ.καλη.λυση είναι το red sea το απλό.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα από την ώρα που μιλάμε ότι το πρόβλημα του ζωανθου είναι συγχρόνως με ανάπτυξη διατομικης αλγης σημαίνει αύξηση πυριτικών στοιχειων ;;κατά πάσα πιθανότητα..Χρησιμοποίησες νερό βρύσης έστω και λίγο τον τελευταίο καιρό σε κάποια αλλαγή ενώ χρησιμοποιείς όσμωση από την αρχη; Τι αντιφωσφορο χρησιμοποιείς και πόσο τον έχεις μέσα; Τέλος να προσθέσω ότι αυτό το φαινόμενο με τα ζωανθους να κλείνουν στο ενυδρείο μου το είχα παρατηρήσει και ήταν και ο δείκτης μου για την αλλαγή αντιφωσφορου phosguard που χρησιμοποιούσα για τα πυριτικά.Και επίσης δεν έκλειναν όλοι, μόνο οι πιο ευαίσθητοι στα πυριτικά η μπορεί και φωσφορικά..Έχει το και αυτό κατά νου ..Είναι πολύ πιθανό!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά τα λέτε. Η άλγη δεν ήταν πολύ όταν έκλεισε ο ζωανθος αλλά υπάρχει λίγη παραπάνω σίγουρα (θυμίζω ότι τις ίδιες ημέρες έβαλα και ένα δεύτερο κυκλοφορητη γιατί πίστευα οτι οι ροες δεν ήταν αρκετές, τον οποίο αφαίρεσα μια βδομάδα αργότερα μπας και).
Ααλατι red sea ειχα πάρει 3 αλλαγές πριν κλείσει ο ζωανθος. το ξαναγύρισα σε tropic marine τώρα και εχω κάνει μια αλλαγή με αυτό. Αντιφωσφορο (aquaforest minus) ειχα μέσα για λιγο παραπάνω απο ένα μήνα τον οποίο άλλαξα πριν μια εβδομάδα (κάπου μήνα τον κρατάω πάντα, χωρίς να έχω ποτέ μετρήσιμα επίπεδα po4 μέσα).
Δεν εχω όσμωση (και από οτι φαίνεται δεν θα έχω για καιρό ακόμη). το νερό είναι πάντα το ιδιο του δικτύου και στα δυο ενυδρεία μου.
Τα πυριτικά στοιχεία πως μειώνονται δεν βρηκα κατι στο ιντερνετ με μια προχειρη ματια?
 

Link to comment
Share on other sites

οπως φαίνεται και σε αυτη τη φωτό μάλλον κάτι εχει φάει τον ζωανθο τελικά... μου φαίνεται πως θα πρεπει να εξετάσω λιγο προσεκτικά αν τα κωπιποδα ειναι όντως κωπιποδα και οχι κατι αλλο.... (σαν πολυ μικρές γαρίδες ειναι πάντως). Το ενυδρείο εχει μεσα μια σαλιάρα εναν ερημητη και ενα σαλιγκάρι που εχω καιρό να δω.

SAM_0385.JPG

Link to comment
Share on other sites

SAM_0384.JPG

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω, στις φωτο σου φαίνεται σαν να έχει φαγωθεί; 

 

Εμενα μου φαίνεται σαν απλά να μειώνεται σε μέγεθος και να εξαφανίζεται, όπως ακριβώς έκαναν 10 πολυποδες watermelon που έπεσαν για 3 μέρας ακριβώς πάνω στην εφυλια και έλειπα από το σπίτι.....:cigar:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες ότι είναι σαν πολύ μικρές γαρίδες 

Μοιάζουν με grammarus?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, paul.asty said:

Αυτά που λες ότι είναι σαν πολύ μικρές γαρίδες 

Μοιάζουν με grammarus?

Ναι τώρα πόυ το γουγλαρα τετοια είναι τελικα. 

Μπετα ενα απο τα δυο συμβαίνει δεν μπορω να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται φαγωμένο. Μου μοιάζει να αργοπεθαίνει και απλά σαν να λιώνει με αργό ρυθμό.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Ναι τώρα πόυ το γουγλαρα τετοια είναι τελικα. 

Μπετα ενα απο τα δυο συμβαίνει δεν μπορω να καταλαβω

Κατά καιρούς έχουν αναφερθεί περιπτωσεις grammarus να τρώνε zoanthus 

Αν θυμάμαι κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και στον @maik78

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται από αυτά στην περίπτωση σου 

 

Πάντως είναι καλό να βάλεις και κάποιο wrasse

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...