Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

On 2/18/2018 at 9:45 PM, submarine1981 said:

Ε ρε γλέντια τα ψάρια που θα κάνουν ;)   

 

Αν σου αρέσουν τα μανιταράκια, υπάρχουν σε διάφορα χρώματα. Κόκκινα, μπλέ , πράσινα, πράσινα με ρίγες κλπ.  

 

Χμμ....γιατί δεν βάζεις καμιά εφύλια ? :)   Δεν θέλει και πολλά πολλά στην φροντίδα της.    (Αν βρείς και απο χομπύστα, τότε με 2-3 κεφαλάκια, πάνω απο 10-15 ευρά δεν θα σου βγεί) 

και εφυλια θα μπει απλά έλεγα πρώτα το μανιτάρι....

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2018 at 9:29 ΜΜ, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Άσπρο? Καθε μέρα κάτι μαθαίνεις! Πολύ θα ήθελα να τα δω με κάποια φώτο αν είναι εύκολο ώστε να μπορώ να τα αναγνωρίζω στο μέλλον! Μπορείς να τραβήξεις μια φώτο να τα δούμε? 

Κόκκινο μπορεί να γίνει το καβούκι τους από την κοραλινη.

20180222_200621.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Κόκκινο μπορεί να γίνει το καβούκι τους από την κοραλινη.

20180222_200621.jpg

Ευχαριστώ! Είσαι σίγουρος ότι είναι vermetid snail αυτά? Πρώτη φορά βλέπω vermetid με ίσια βάση και κολλημένο σωλήνα κάπου!

Νόμιζα ότι η βάση τους είναι 'κουλουριασμενη' και ο σωλήνας τους είναι στον 'αερα' εννοώ ότι δεν εφάπτεται σε βράχο, τζάμι κτλ! 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Ευχαριστώ! Είσαι σίγουρος ότι είναι vermetid snail αυτά? Πρώτη φορά βλέπω vermetid με ίσια βάση και κολλημένο σωλήνα κάπου!

Νόμιζα ότι η βάση τους είναι 'κουλουριασμενη' και ο σωλήνας τους είναι στον 'αερα' εννοώ ότι δεν εφάπτεται σε βράχο, τζάμι κτλ! 

Τα vermedit snails είναι κολλημένα στον βράχο, στους κυκλοφοριτες, παντού. 

Ο σωλήνας τους είναι συνήθως ευθύς μήκους 2-3  mm έως ένα εκ. 

Μπορεί να ενοχλήσουν κοράλλια αν πληθαίνουν με το νήμα που προτείνουν!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τα vermedit snails είναι κολλημένα στον βράχο, στους κυκλοφοριτες, παντού. 

Ο σωλήνας τους είναι συνήθως ευθύς μήκους 2-3  mm έως ένα εκ. 

Μπορεί να ενοχλήσουν κοράλλια αν πληθαίνουν με το νήμα που προτείνουν!

Εσένα αυτά του φίλου niknik σου φαίνονται vermetid? Έχω πολλά vermetid στο  ενυδρείο αλλά είναι διαφορετικά απ αυτά που δείχνει ο niknik. Αν διαβάσεις αυτό που λέω πιο πάνω στην φώτο του niknik ο σωλήνας εφάπτεται στο τζάμι και αυτό μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το έχω ξαναδεί. Το vermetid που έχω και που ξέρω εγώ είναι αυτό 

αρχείο λήψης.jpeg

Όπως βλέπουμε ο σωλήνας είναι στον 'αερα' εκτός απ την βάση του. 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Εσένα αυτά του φίλου niknik σου φαίνονται vermetid? Έχω πολλά vermetid στο  ενυδρείο αλλά είναι διαφορετικά απ αυτά που δείχνει ο niknik. Αν διαβάσεις αυτό που λέω πιο πάνω στην φώτο του niknik ο σωλήνας εφάπτεται στο τζάμι και αυτό μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το έχω ξαναδεί. Το vermetid που έχω και που ξέρω εγώ είναι αυτό 

αρχείο λήψης.jpeg

Όπως βλέπουμε ο σωλήνας είναι στον 'αερα' εκτός απ την βάση του. 

Ανάλογα τη ροή που έχουν εκτεθούν το σώμα τους στον αέρα η όσο ποιο πολυ το κολουν για να είναι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ανάλογα τη ροή που έχουν εκτεθούν το σώμα τους στον αέρα η όσο ποιο πολυ το κολουν για να είναι σταθερό.

Α οκ κατανοητό! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Εσένα αυτά του φίλου niknik σου φαίνονται vermetid? Έχω πολλά vermetid στο  ενυδρείο αλλά είναι διαφορετικά απ αυτά που δείχνει ο niknik. Αν διαβάσεις αυτό που λέω πιο πάνω στην φώτο του niknik ο σωλήνας εφάπτεται στο τζάμι και αυτό μου κάνει εντύπωση γιατί δεν το έχω ξαναδεί. Το vermetid που έχω και που ξέρω εγώ είναι αυτό 

αρχείο λήψης.jpeg

Όπως βλέπουμε ο σωλήνας είναι στον 'αερα' εκτός απ την βάση του. 

 

Φίλε μου όπως σου είπα από την περιγραφή σου είναι vermedit snails. 

Επίσης και αυτή η φωτο που δείχνεις είναι vermedit snails.

 

Η φωτο είναι από το δικό σου ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι vermetid snail! Αυτά που έχει ο niknik δεν μου φαίνονται για vermetid snail αυτό λέω!  Όχι η φώτο είναι απ το ίντερνετ! 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφου δεν ανησυχώ με τα παραπάνω εγώ (βασικά δεν ξέρω πως την εχω γλυτώσει ετσι με το θαλασσινό, ουτε τις παιδικές ασθένειες δεν εχω περάσει 6 μήνες τώρα),  Να κοτσάρω μέσα ενα μικρό φραγκακι Acropora που ειδα οτι το έχουν μονο ενα 10αρικο σε γνωστό μαγαζι? ή αυτό το κοράλλι δεν ειναι για τα μούτρα μου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Οπότε αφου δεν ανησυχώ με τα παραπάνω εγώ (βασικά δεν ξέρω πως την εχω γλυτώσει ετσι με το θαλασσινό, ουτε τις παιδικές ασθένειες δεν εχω περάσει 6 μήνες τώρα),  Να κοτσάρω μέσα ενα μικρό φραγκακι Acropora που ειδα οτι το έχουν μονο ενα 10αρικο σε γνωστό μαγαζι? ή αυτό το κοράλλι δεν ειναι για τα μούτρα μου?

Ποιο κοραλι?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, niknik said:

Ποιο κοραλι?

καποια Acropora

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

καποια Acropora

Το όνομα αυτής?

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω αν υπαρχει σε φτηνό fragακι η συγκεκριμένη και θα κανω κίνηση αν ειναι. τιποτα συμβουλές για αυτες? θελουν πολύ κυκλοφορία? τις βαζουμε ψηλά για πολύ φως?
Εντωμεταξυ τωρα που άπλωσα σπασμένο κοραλλι στον βυθό γινεται πραγματικό παρτυ το βραδυ απο κωπιποδα κατω. εκτώς του οσα υπάρχουν πανω στον βράχο εχουμε σίγουρα και ενα κωπιποδο ανα το πολύ 2 τετραγωνικά cm μονο στον βυθό. Σας λέω συντομα θα αρχισουν να βγαίνουν εξω απο το ενυδρειο και θα πηγαίνουν στη κουζινα για μεζέ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση σου για τα κωπιποδα δεν υπάρχει  :hehe:hehe:hehe

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλά σε λίγο προβλέπω να τα ζυγίζω με το κιλό! δεν εχω μηχανη της προκοπής να σας τα βγάλω και μια φωτογραφια να τα δειτε..... ειναι οσα βλέπω ταυτοχρονα με μια ματιά στο συνολο του βυθου και του βραχου. περπαταει ενα ανα δυο τετραγωνικα εκατοστα....

 

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

καλά σε λίγο προβλέπω να τα ζυγίζω με το κιλό! δεν εχω μηχανη της προκοπής να σας τα βγάλω και μια φωτογραφια να τα δειτε..... ειναι οσα βλέπω ταυτοχρονα με μια ματιά στο συνολο του βυθου και του βραχου. περπαταει ενα ανα δυο τετραγωνικα εκατοστα....

 

Να κάνεις εξαγωγές κοπηποδων!

Η Ελλάδα χρειάζεται εξωστρέφεια :hysterical:!!!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν, μπορεί απο κωπίποδα να πηγαίνουμε καλά αλλά ο radioactive (μονο αυτός) αρνείται πεισματικά να ανοίξει εδώ και 3 ημέρες.... είναι τόσο κλειστός σαν να έφαγε η σαλιάρα φασολάδα και εκλασε δίπλα του!
Έκλεισε απο οταν έκανα μια αλλαγή νερου (οπου έκανα και σκούπα στον βυθο που δεν επρεπε καν να ειχα μιας και η μελέτη ηταν να παω bare bottom για αποφυγή μπελάδων) και εκείνη την ημέρα προσθεσα και ενα δεύτερο κυκλοφορητη στο ενυδρείο για να κάνουν περισσότερο κυκλο τα νερά (ομως νομίζω πως δεν άλλαξε η ροή στο συγκεκριμένο σημειο του ζωανθου). μετά την αλλαγή εκανα και μετρήσεις PH 8.2   αμμωνία NO2 NO3 PO4 ολα μηδεν, MG 1380 Ca 490  και κλασσικά KH στον θεό αλλά είναι ετσι από τη πρώτη μερα που έστησα το ενυδρείο οποτε δεν νομιζω να φταίει αυτο.
έκτοτε εχω κάνει επίσης μια αλλαγή 10% εχτες το πρωι και εχτες το βράδυ αποσύνδεσα τον καινούριο κυκλοφορητη χωρις να φανεί διαφορά.
Ο άνθρακας και ο αντιφοσφωρος μετράει σίγουρα ενα μήνα μεσα αν παιζει ρόλο (θα τον αλλάξω αυτη τη βδομάδα).
Μου προτάθηκε να ντιπάρω τον ζωανθο αλλά δεν εχω ντιπ για ντιπ (όπως λεμε και εμεις οι χωριανοί).
Ιδέες

Link to comment
Share on other sites

4η μέρα που δεν εχει ανοίξει καθόλου.....
Τι λέτε να δοκιμάσω να τον ντιπάρω ή να τον αφήσω ετσι και βλέπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξερω πολλά απο ζοανθούς, θα δοκίμαζα να αλλάξω θέση μήπως για κάποιο λόγω κάτι το ενοχλεί, και μετά θα το ντίπαρα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

Αν και δεν ξερω πολλά απο ζοανθούς, θα δοκίμαζα να αλλάξω θέση μήπως για κάποιο λόγω κάτι το ενοχλεί, και μετά θα το ντίπαρα.

του εχω αλλάξει απο εχτες. άλλαξα ακομη 5% νερό σημερα επειδή αλλαξα ανθρακα και αντιφοσφωρο στο φιλτρο αλλά τζιφος δεν εχει ανοιξει ουτε μια σταλια.
θα τον ειχα ντιπάρει απο τη κυριακή αλλά εκει που μένω ο μονος τρόπος ειναι ή να μου ερθει το ντιπ τη πεμπτη-παρασκευή ή να το παρω εγώ αυριο με συνολικό κοστος το υγρό επι 3..... ποσο καιρό αντέχουν κλειστοι??

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

του εχω αλλάξει απο εχτες. άλλαξα ακομη 5% νερό σημερα επειδή αλλαξα ανθρακα και αντιφοσφωρο στο φιλτρο αλλά τζιφος δεν εχει ανοιξει ουτε μια σταλια.
θα τον ειχα ντιπάρει απο τη κυριακή αλλά εκει που μένω ο μονος τρόπος ειναι ή να μου ερθει το ντιπ τη πεμπτη-παρασκευή ή να το παρω εγώ αυριο με συνολικό κοστος το υγρό επι 3..... ποσο καιρό αντέχουν κλειστοι??

Πολυυυ!

Καλο είναι να ντιπαρεις τα κοραλια πριν μπουν στο ενυδρείο.

Ειδικά τα ζοανθους έχουν μεγάλες αντοχές γιατί προστατεύονται κλείνοντας!

Link to comment
Share on other sites

Ντιπαρετα οπωσδήποτε επισείς δες αλατοτητα.Για μένα πάρε ένα άλλο αλάτι να κατεβάσεις λίγο τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, niknik said:

Ντιπαρετα οπωσδήποτε επισείς δες αλατοτητα.Για μένα πάρε ένα άλλο αλάτι να κατεβάσεις λίγο τις τιμές.

ok τότε θα κατεβω αθηνα αυριο να πάρω υγρο ντιπ και να αλλάξω και το ενα αλάτι red sea που εχω και να πάρω ενα syn-biotic που ειναι αυτο που ειχα ξεκινήσει απο την αρχή και ηταν ολα οκ... (αν και δεν μου παει να "κατηγορήσω" το red sea για οτι συμβαίνει γιατι ειχα κάνει ήδη 3 αλλαγές νερου με αυτο πριν μουλαρώσει ο ζωανθος και αρχισει τα δικά του).
αλατότητα ειναι σταθερά 1025

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...