Jump to content

Καινούριο ενυδρείο 60lt


Danaesip

Recommended Posts

Καλησπέρα

Πούλησα το παλιό μου ενυδρείο 25lt

Για 40€ προκειμένου να πάρω ένα καινούργιο 60 λίτρων

1 προτείνετε μου ένα καλό ενυδρείο

2.Τι ψαροσυνθεση να κάνω;

3.τι extra θα πρέπει να πάρω;

4.περι στρώσιμο

5.Και άλλες τέτοιες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δανάη,

 

θα σου απαντήσουν στα σίγουρα οι πιο έμπειροι από εμένα αλλά ως αρχάριος και εγώ στο χόμπι θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όχι με την εμπειρία μου αλλά με το διάβασμα που έκανα στα παρακάτω άρθρα του φόρουμ που πιστεύω θα λύσουν αρκετές απορίες σου. 

1) https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79195-επιλογή-ενυδρείου/  

 

2) https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/34220-αγοράζοντας-έναν-νέο-φίλο/  (επικεντρώσου κυρίως στα βήματα 1-2 και στη συνέχεια δες και εδώ αναλυτικά προφίλ ψαριών αν σου αρέσει κάποιο: https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/36968-προφίλ-ψαριών-αλφαβητικά/

3) το έξτρα είναι γενικό ίσως θα πρέπει να απαντηθούν τα υπόλοιπα πρώτα και μετά να σου πουν οι έμπειροι τι παραπάνω θα χρειαστείς.

 

4) https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79787-στρώσιμο-ενυδρείου/

5) το γενικότερο άρθρο είναι αυτό: https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/ κατατοπιστικότατο στην γλώσσα των αρχάριων για να καταλαβαίνουμε και εμείς τι γίνεται.

 

Καλό διάβασμα από εμένα και καλώς ήρθες!!! 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Καλησπέρα

Πούλησα το παλιό μου ενυδρείο 25lt

Για 40€ προκειμένου να πάρω ένα καινούργιο 60 λίτρων

1 προτείνετε μου ένα καλό ενυδρείο

2.Τι ψαροσυνθεση να κάνω;

3.τι extra θα πρέπει να πάρω;

4.περι στρώσιμο

5.Και άλλες τέτοιες πληροφορίες

καλησπερα @Danaesip.Πες δυο λεξεις για το πως φανταζεσαι το ενυδρειο σου. Φυτεμενο; Μονο ψαρακια; Γαριδαδικο;

Πρωτα απ ολα γραψε για το νερο στην περιοχη σου (Ph , Kh) .

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

καλησπερα @Danaesip.Πες δυο λεξεις για το πως φανταζεσαι το ενυδρειο σου. Φυτεμενο; Μονο ψαρακια; Γαριδαδικο;

Πρωτα απ ολα γραψε για το νερο στην περιοχη σου (Ph , Kh) .

@natateoΦαντάζομαι να το στρώσω με άμμο και από επάνω θαλάσσιες πέτρες....(φυτεμένο)

Ναι γενικά με ψάρια αλλά καλό θα ήταν και κάνα σαλιγκάρι ή κάναμε γλυφτης για την άλγη

Για το νερό δεν ξέρω αλλά η περιοχή μ είναι η Λαμία

Και από ψαροσυνθεση δν έχω ιδέα

 

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Φαντάζομαι να το στρώσω με άμμο και από επάνω θαλάσσιες πέτρες....(φυτεμένο)

Ναι γενικά με ψάρια αλλά καλό θα ήταν και κάνα σαλιγκάρι ή κάναμε γλυφτης για την άλγη

Για το νερό δεν ξέρω αλλά η περιοχή μ είναι η Λαμία

Και από ψαροσυνθεση δν έχω ιδέα

 

Αν θες μονο με αμμο(ψιλη)- γινεται. Θα ειναι Low tech(διλαδη χωρις CO2 και φως μεχρι 0.5w/l).

Απο φυτα μπορεις να βαλεις:

Microsorum (pteropus,trident k.a)

Anubias(ολα)

Moss

Monosolenium tenerum

Egeria densa

Ceratophyllum demersum

Αυτα τα φυτα δεν χρεαζονται υποστρωμα, μπορεις να τα δεσεις με πετονια σε ξυλο,πετρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θες μονο με αμμο(ψιλη)- γινεται. Θα ειναι Low tech(διλαδη χωρις CO2 και φως μεχρι 0.5w/l).

Απο φυτα μπορεις να βαλεις:

Microsorum (pteropus,trident k.a)

Anubias(ολα)

Moss

Monosolenium tenerum

Egeria densa

Ceratophyllum demersum

Αυτα τα φυτα δεν χρεαζονται υποστρωμα, μπορεις να τα δεσεις με πετονια σε ξυλο,πετρα

Ευχαριστώ για τα φυτά @natateo αλλά δεν κατάλαβα κάτι

1.Τι είναι το CO2 

2.σε τι πέτρα;...(κανονική ή βράχο?)

3.τι ψαροσυνθεση προτείνεις;

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ευχαριστώ για τα φυτά @natateo αλλά δεν κατάλαβα κάτι

1.Τι είναι το CO2 

2.σε τι πέτρα;...(κανονική ή βράχο?)

3.τι ψαροσυνθεση προτείνεις;

Πρεπει να πεσει διαβασμα:

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε νερο με Ph απο 7.6 μεχρι 7.7

Αλλα απο ψαρακια μπορεις να βαλεις

Guppy, Xiphophorus maculatus , molly,zebra danio,ξιφοφορους,gurami,golden alger eater.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχετε νερο με Ph απο 7.6 μεχρι 7.7

Αλλα απο ψαρακια μπορεις να βαλεις

Guppy, Xiphophorus maculatus , molly,zebra danio,ξιφοφορους,gurami,golden alger eater.

Ευχαριστώ πολύ @natateo με βοηθήσες πολύ:thumbsu:

Αλλά άμα θες μπορείς να μου προτείνεις και ένα κατάλληλο 60lt ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ενυδρεια μου ειναι ανοιχτα(χωρις καπακι)και ολο τον εξοπλισμο εχω παρει για να ταιριαζει με τις αναγκες μου(για high tech ενυδρεια).

Δεν ξερω τι να σου πω... Θα ρωτησω δυο φιλαρακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ολα τα ενυδρεια μου ειναι ανοιχτα(χωρις καπακι)και ολο τον εξοπλισμο εχω παρει για να ταιριαζει με τις αναγκες μου(για high tech ενυδρεια).

Δεν ξερω τι να σου πω... Θα ρωτησω δυο φιλαρακια.

Ευχαριστώ @natateoεγώ κοιτάζω εδώ και κάτι μέρες το HAILEA 60lt και σε λίγες εβδομάδες θα έχω μάζεψει το ποσό

Εσύ πως το βλέπεις;

 

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

Ααα ναι και για τον κύκλο του αζώτου πόσες μέρες μετά κάνει να βάλω ψάρια μέσα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ααα ναι και για τον κύκλο του αζώτου πόσες μέρες μετά κάνει να βάλω ψάρια μέσα;

περιπου 3ς εβδομαδες. Υπομονη! Και ξεχασα να σου πω- μην βαζεις στο ενυδρειο πετρες απο θαλλασα(για πολλους λογους).

Παρε λαβα( καφε η μαυρη) - ειναι σαν το "σπιτακι" για τα καλα βακτηρια (βοηθαει πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτο

www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Link to comment
Share on other sites

Απο μαρκα ενυδρειου - Juwel ,Εheim, Aquael (αλλα ειναι ακριβα). Μετα κινεζικα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Ευχαριστώ @natateoεγώ κοιτάζω εδώ και κάτι μέρες το HAILEA 60lt και σε λίγες εβδομάδες θα έχω μάζεψει το ποσό

Εσύ πως το βλέπεις;

 

Ειχα παλια Hailea 20lt , για τα φυτα,που ανεφερα πιο πανω κανει.

Βλεπω, διαβαζεις Ψαροσυνθεση για 60λιτρο φυτεμενο - καλα κανεις, μπορεις να διαλεξεις αλλα ψαρακια απ΄αυτα που σου προτεινα , αλλα τα ζωοτοκα ειναι πιο "ανθεκτικα".Πρωτα πρεπει να μαθεις να κρατας τα πιο "απλα" ψαρακια και φυτα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχα παλια Hailea 20lt , για τα φυτα,που ανεφερα πιο πανω κανει.

Βλεπω, διαβαζεις Ψαροσυνθεση για 60λιτρο φυτεμενο - καλα κανεις, μπορεις να διαλεξεις αλλα ψαρακια απ΄αυτα που σου προτεινα , αλλα τα ζωοτοκα ειναι πιο "ανθεκτικα".Πρωτα πρεπει να μαθεις να κρατας τα πιο "απλα" ψαρακια και φυτα.

Ευχαριστώ πάλι @natateo,Ναι λέω να αρχίσω να διαβάζω ακόμα πιο πολύ και έχω Ίδη διαβάσει και το Forum που μου έστειλες πριν 3μερες......Γκαπυ είχα πιο παλιά σε ένα 25lt (βλακια μου).... Οπότε αφού έχω διαβάσει αρκετά για τα ζωοτόκα δν θα έχω θέμα......είδα βίντεο για το στρώσιμο με ποταμίσια άμμο και κάτι που λέγεται Black gravel! Γνωρίζεις μήπως αν μπορώ να βάλω κάτι από αυτά;

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις  https://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/aquarium-soil-gravel-black-5kg 

και βεβαια μπορεις. Οτι ειναι φυσικο - χωραει.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν εννοεις  https://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/aquarium-soil-gravel-black-5kg 

και βεβαια μπορεις. Οτι ειναι φυσικο - χωραει.:)

Και άμμο ποταμίσια; Γτ ο πατέρας μου μου είπε ότι είναι από τις λεπτές...

Για το ενυδρείο εκτός από θερμοστάτη θα πάρω κάτι extra?....γτ σήμερα θα το πάρω από το internet περιέχει φώς και φίλτρο (έτσι γράφει) από το skroutz...

(Με εγγύηση) @natateo

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Danaesip έγραψε:

Και άμμο ποταμίσια; Γτ ο πατέρας μου μου είπε ότι είναι από τις λεπτές...

Για το ενυδρείο εκτός από θερμοστάτη θα πάρω κάτι extra?....γτ σήμερα θα το πάρω από το internet περιέχει φώς και φίλτρο (έτσι γράφει) από το skroutz...

(Με εγγύηση) @natateo

Την αμμο μπορεις να παρεις και απο οικοδομικά υλικά , αλλα να ειναι χαλαζιακη(οχι μαρμαρο η δολομιτης). Πρεπει να το πλενεις καλα, μεχρι το νερο να ειναι διαφανο και μετα βρασιμο στη κατσαρολα με νερο για 30 -40 λεπτα(ανακατευουμε ανα 5 λεπτα).:).Μην παιρνεις αμμο απο την ακτη της θαλασσας - εχει πολλα ζωντανα και βρωμιες.

Και μην παιρνεις αμμο-πουδρα(0.1mm), καλυτερα λιγο πιο χονδροκοκκη(0.3 - 0.5mm)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Την αμμο μπορεις να παρεις και απο οικοδομικά υλικά , αλλα να ειναι χαλαζιακη(οχι μαρμαρο η δολομιτης). Πρεπει να το πλενεις καλα, μεχρι το νερο να ειναι διαφανο και μετα βρασιμο στη κατσαρολα με νερο για 30 -40 λεπτα(ανακατευουμε ανα 5 λεπτα).:).Μην παιρνεις αμμο απο την ακτη της θαλασσας - εχει πολλα ζωντανα και βρωμιες.

Και μην παιρνεις αμμο-πουδρα(0.1mm), καλυτερα λιγο πιο χονδροκοκκη(0.3 - 0.5mm)

Οκ δηλαδή πάω στο Pet shop και ζητάω χαλαζιακη άμμο (πόση ποσότητα?) για υπόστρωμα και από επάνω βάζω το black gravel αργότερα φυτεύω τα φυτά (διάλεξα anubia, κερατοφυλο)και βάζω νερό στο οποίο θα προσθέσω 25ml αντιχλωριο και θα ρυθμίσω τον θερμοστάτη (πόσους βαθμούς?)..... μετά από 3 εβδομάδες θα πάρω τα test NH1-NO2-NO3 και πρέπει να μου βγουν κοντά στο 0 οι αριθμοί (από ότι κατάλαβα) αφού τα τεσταρω θα διαλέξω την κατάλληλη ψαροσυνθεση και η αλλαγές του 15% νερού θα γίνονται εβδομαδιαία..... Διόρθωσε με άμα έχω κάτι Λάθος ή συμπλήρωσε κάτι @natateo

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Danaesip έγραψε:

Οκ δηλαδή πάω στο Pet shop και ζητάω χαλαζιακη άμμο (πόση ποσότητα?) για υπόστρωμα και από επάνω βάζω το black gravel αργότερα φυτεύω τα φυτά (διάλεξα anubia, κερατοφυλο)και βάζω νερό στο οποίο θα προσθέσω 25ml αντιχλωριο και θα ρυθμίσω τον θερμοστάτη (πόσους βαθμούς?)..... μετά από 3 εβδομάδες θα πάρω τα test NH1-NO2-NO3 και πρέπει να μου βγουν κοντά στο 0 οι αριθμοί (από ότι κατάλαβα) αφού τα τεσταρω θα διαλέξω την κατάλληλη ψαροσυνθεση και η αλλαγές του 15% νερού θα γίνονται εβδομαδιαία..... Διόρθωσε με άμα έχω κάτι Λάθος ή συμπλήρωσε κάτι @natateo

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου.

Παίρνεις χαλαζιακή άμμο, και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, 8-10 λίτρα αρκούν και περισσεύουν για να καλύψεις το 60λτ ενυδρείο.

Ρυθμίζεις το θερμοστάτη στους 26C.

Οι μετρήσεις για να θεωρείται στρωμένο το ενυδρείο πρέπει να δείχνουν αμμωνία 0, νιτρώδη 0, και να υπάρχουν νιτρικά.

Το φυτό anubia δεν το φυτεύουμε, αλλά ούτε και το ceratophyllum.

Αλλαγές νερού 30% περίπου εβδομαδιαία. Αυτά :D

Link to comment
Share on other sites

@Danaesip , πολυ καλα  και με λιγα λογια τα περιεγραψε ο @SOTIRIS. Βαζεις η αμμο  η black gravel (μην τα ανακατευεις!)

Την αμμο θα την εχεις για διακοσμηση(δεν φυτευουμε τα φυτα ,που σου προτεινω στο ποστ πιο πανω)

Microsorum (pteropus,trident k.a)

Anubias(ολα)

Moss

Monosolenium tenerum

Egeria densa

Ceratophyllum demersum

Egeria ,βασικα, ειναι για "κρυα" ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου.

Παίρνεις χαλαζιακή άμμο, και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, 8-10 λίτρα αρκούν και περισσεύουν για να καλύψεις το 60λτ ενυδρείο.

Ρυθμίζεις το θερμοστάτη στους 26C.

Οι μετρήσεις για να θεωρείται στρωμένο το ενυδρείο πρέπει να δείχνουν αμμωνία 0, νιτρώδη 0, και να υπάρχουν νιτρικά.

Το φυτό anubia δεν το φυτεύουμε, αλλά ούτε και το ceratophyllum.

Αλλαγές νερού 30% περίπου εβδομαδιαία. Αυτά :D

Ευχαριστώ πολύ, ήξερα αυτό για τα φυτά τα αφήνεις στην επιφάνεια, επίσης συγνώμη που ειμουν λίγο ξεροκέφαλη, καμία καλή ψαροσυνθεση ή κάτι για τον πυθμένα; @SOTIRIS επίσης απάντησα ταυτόχρονα και στην @natateo απλά άμα θέλω να φυτέψω κάτι στον πάτο ή να τοποθετήσω τι μου προτείνετε;

Έγινε επεξεργασία - Danaesip
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...