Jump to content

Ερωτησεις γλυκου νερου


Recommended Posts

πριν 28 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Γιατι ανεβασες την θερμοκρασια;;;;  βαλε τον ανεμιστηρα να δουλευει συνεχεια και η εξοδος του νερου να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου αμεσως!!

 

IMG_20180606_165328.jpg

IMG_20180606_165410.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα γιατι το εκανες αλλα ετσι θα τα ξεκανεις τα ψαρακια. Εαν μπορεις να διατηρης μια θερμοκρασια κατω απο τους 27 θα ειναι μια χαρα. Το να εχεις ψιλοανοιχτω το καπακι βοηθα αλλα μην το βγαλεις τελιως και βρεις κανενα ψαρι στο πατωμα. Ανεμιστηρα 24ωρω.... βαλε καμια γενικη φωτο και αν θες συμπληρωσε την φορμα ασθενιων.

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σχετικα με την φορμα δεν μπορω να την συμπληρωσω αμεσα μιας και δεν εχω στην κατοχη μου τα απαιτουμενα τεστακια.....ξερεις κανενα καλο κιτ αν υπαρχει με ολα τα τεστακια και τι παιζει απο τιμες

IMG_20180606_180935.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις..... επειδη αυτη την στιγμη σου γραφω απο κινητο και οι φωτο θελουν πολυ φαντασια για να καταλαβω το τη ακριβως εχουν τα ψαρακια σου σου βαζω τον οδηγο ασθενιων μηπως και καταλαβεις εσυ ποιο ειναι το ακριβες προβλημς........μαλλον costapur θα χρειαστεις.

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα το κοιταξω σε ευχαριστω:bbq:

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ανοιχτό το καπάκι δεν κάνεις δουλειά ιδιαίτερα όταν πατήσουν η μεγάλες ζέστες.

Θα πας σε κάποιο κατάστημα και θα πάρεις κουνουπιέρα είναι φτηνή το τρεχούμενο μέτρο άντε να κάνει το πολύ 2 ευρώ. Αφαιρείς ένα τμήμα απο το καπάκι συνήθως το πισινό  Αγοράζεις και velcro ταινία και με λίγο πατέντα (πιστεύω να πιάνουν λίγο τα χέρια σου) τοποθετείς το velcro και την κουνουπιέρα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα βρεις κάποιο ψάρι εκτός νερού. Το φθινόπωρο αφαιρείς την κουνουπιέρα και το velcro και βάζεις κανονικά το καπάκι. Αν πιάνουν τα χέρια σου τότε μπορείς να φτιάξεις και ένα τελάρο με κουνουπιέρα που είναι πιο πρακτικό και το χρησιμοποιείς επί χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Με λίγο ανοιχτό το καπάκι δεν κάνεις δουλειά ιδιαίτερα όταν πατήσουν η μεγάλες ζέστες.

Θα πας σε κάποιο κατάστημα και θα πάρεις κουνουπιέρα είναι φτηνή το τρεχούμενο μέτρο άντε να κάνει το πολύ 2 ευρώ. Αφαιρείς ένα τμήμα απο το καπάκι συνήθως το πισινό  Αγοράζεις και velcro ταινία και με λίγο πατέντα (πιστεύω να πιάνουν λίγο τα χέρια σου) τοποθετείς το velcro και την κουνουπιέρα και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα βρεις κάποιο ψάρι εκτός νερού. Το φθινόπωρο αφαιρείς την κουνουπιέρα και το velcro και βάζεις κανονικά το καπάκι. Αν πιάνουν τα χέρια σου τότε μπορείς να φτιάξεις και ένα τελάρο με κουνουπιέρα που είναι πιο πρακτικό και το χρησιμοποιείς επί χρόνια.

Σε ευχαριστω για την ιδεα μαλλον στο μπροστινο καπακι θα το κανω με τελαρακι γιατι στο πισω καπακι το εχω τρυπησει και εχω εφαρμοσει το ανεμιστηρακι μιας και τα λεμε τωρα εχω 28 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2018 at 4:13 ΜΜ, το μέλος saxo έγραψε:

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα  παρακαλω τα φωτα σας εχω  ενα ενυδρειο JUWEL διαστασεις  39 υψοσ *80 μηκος *35 πλατος γλυκου νερου αρκετα χροννια αλλα παλαιοτερα με αλλα ψαρια τα οποια τα χαρισα σε συγγενη.τον τελευταιο καιρο εχω γκαπι και μολυ και εχω μερικες ερωτησεις 1)Τον θερμοστατη τον αφαιρουμε το καλοκαιρι και ποτε,τον βγαζουμε απο το ενυδρειο η μονο απο το ρευμα;

2)ποια ειναι η ιδανικη θερμοκρασια για τα ψαρια μου;

3)χρειαζετε σε καθε αλλαγη νερου αντιχλωριο και βακτηρια η οχι;

4)ΕΝας κουβας 10 λιτρα περιπου μια φορα την εβδομαδα ειναι καλη αλλαγη η χρειαζεται παραπανω;

5)ποσες ωρες φωτισμο χρειαζομαι;απο φυτα εχω μονο βαλισνεριες χωρις να ριχνω υγρα η ταμπλετες.....

6)το καλοκαιρι εχω βαλει ενα 12βολτο ανεμιστηρακι μονιμα στο καπακι του ενυδρειου και ριχνω θερμοκρασια,πρεπει να ανογω και το καπακι;

7)τις τελευταιες μερες χανω μολυ συνεχεια αδυνατιζουν και μετα πεθαινουν επισης το ιδιο και λιγα γκαπακια καθως εχασα και μια γαριδα που ειχα τρια χροννια ξερεις κανεις τι μπορει να φταει;

8)Απο μετρησεις δεν εχω να δωσω καθως δεν εχω κανει εδω και χροννια

Περνα απο κανα πετσοπ και ζητησε να σου κανουν τεστ νερου για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα(τουλαχιστον).

Πριν να κανεις θεραπεια στα ψαρια , κανε αλλαγη νερου 30-50%.

συμπτωματα (απο την φωτο) μοιαζουν με Costia  και με  Columnaris (μπορει να ειναι και μιξ).

Προσεχουμε τα ψαρακια, που αγοραζουμε να ειναι υγιης και αν εχουμε άλλα στο ενυδρειο μας, ποτέ δεν βαζουμε αμεσος τα αγορασμενα μαζι με τα δικα μας. Μονο μετα απο καραντινα

2 εβδομαδων! Αλλιως ποτέ δεν θα εχεις ησυχία...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Περνα απο κανα πετσοπ και ζητησε να σου κανουν τεστ νερου για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα(τουλαχιστον).

Πριν να κανεις θεραπεια στα ψαρια , κανε αλλαγη νερου 30-50%.

συμπτωματα (απο την φωτο) μοιαζουν με Costia  και με  Columnaris (μπορει να ειναι και μιξ).

Προσεχουμε τα ψαρακια, που αγοραζουμε να ειναι υγιης και αν εχουμε άλλα στο ενυδρειο μας, ποτέ δεν βαζουμε αμεσος τα αγορασμενα μαζι με τα δικα μας. Μονο μετα απο καραντινα

2 εβδομαδων! Αλλιως ποτέ δεν θα εχεις ησυχία...

Κανουν τεστ οντως στα πετ σοπ;

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2018 at 6:24 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Κοιτα να δεις..... επειδη αυτη την στιγμη σου γραφω απο κινητο και οι φωτο θελουν πολυ φαντασια για να καταλαβω το τη ακριβως εχουν τα ψαρακια σου σου βαζω τον οδηγο ασθενιων μηπως και καταλαβεις εσυ ποιο ειναι το ακριβες προβλημς........μαλλον costapur θα χρειαστεις.

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

Αυτο πηρα τελικα SERA costapur  εκανα την εβδομαδιαια αλλαγη νερου 3 κουβαδες δεκαλιτρους,προσθεσα αλατι μια κοφτη κουταλια σουπας,εβαλα το costapur 66 σταγονες συνολο γιατι λεει δοσολογια 22 σταγονες στα 40 λιτρα αρα στα 110 που ειμαι περιπου εβαλα 66 και μετα εκλεισα τα φωτα......θα επαναλαβω την 3η μερα και αναλογως θα επαναλαβω 5 και 7 η μερα αν χρειαστει......εντομεταξυ εχω βαλει  το ανεμιστηρακι να αναβει 9 πρωι με 9 βραδυ παραλληλα με τον φωτισμο(αν και τον φωτισμο τωρα λογο θεραπιεασ τον εκλεισα) και ταυτοχρονα εχω ανοιχτο το μπροστινο καπακι ολο το 24 ωρο...αλλα τουλι δεν εβαλα μονο εχω κατεβασει λιγο την σταθμη του νερου για να αποφυγω ψαρι να βγει εξω......παραλληλα σημερα ανοιξα και πρωτη μερα κλιματιστικο....με ολα τα παραπανω παρατηρησα οτι η θερμοκρασια παιζει απο 25 μεχρι 27 βαθμους....τωρα σχετικα με τα τεστ δεν αγορασα κανενα ή δεν τσεκαρα το νερο μου στο πετ σοπ γιατι το ξεχασα...το θεμα ειναι αν οι βαλισνεριες θα αντεξουν τρεις μερες χωρις φωτισμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Saxo turbo gti :)

Απο θερμοκρασια τωρα εισαι καλα και οξυγωνοση αναταραξη φουλ καλο θα τους κανει..... δεν χρειαζεται να φτιαξεις τελαρα και τουλια κλπ και να βγαλεις το καπακι τελιως  γιατι μετα θα εχεις και πολυ εξατμηση.... τεστακια μπορεις να παρεις εστω ενα για να μετρας αμμωνια  και ενα γενικο σε στικς οπου εχει επανω ΝΟ3 ΝΟ2 και αλλες παραραμετρους που αν και δεν ειναι ακριβειας θα εχεις εναν μπουσουλα γενικο. Το να παρεις ολα τα τεστ σε υγρα σαφως ειναι ποιο καλα αλλα θα σου κοστισουν και ενα σωρο λεφτα. Καποια πετς εαν τους πας λιγο νερο απο το ενυδρειο σου μπορουν να κανουν τις μετρησεις αλλα δεν ξερω εαν το κανουν ολοι. Οι βαλισνεριες θα αντεξουν λογικα απο θεμα φωτισμου..... ειναι σκληρα φυτα το θεμα ειναι να μην τις πειραξει και πολυ το αλατι. Επισης απο τις φωτο αν και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πρεπει να εχεις BGA. Εαν οντως ισχυει η αποψη μου και δεν ειναι απο την κακη αναπαρασταση των φωτο που εστειλες εχεις κακη κυκλοφορια νερου και αρκετα οργανικα πραγμα το οποιο πιθανοτατα ειναι και ο λογος της ασθενειας. Αν μπορεσεις καποια στιγμη βαλε καινουργιες καλυτερες φωτο για να καταλαβουμε ακριβως τη συμβαινει στο ενυδρειο σου και να βοηθησουμε να βελτιωσεις το ολο συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα Saxo turbo gti :)

Απο θερμοκρασια τωρα εισαι καλα και οξυγωνοση αναταραξη φουλ καλο θα τους κανει..... δεν χρειαζεται να φτιαξεις τελαρα και τουλια κλπ και να βγαλεις το καπακι τελιως  γιατι μετα θα εχεις και πολυ εξατμηση.... τεστακια μπορεις να παρεις εστω ενα για να μετρας αμμωνια  και ενα γενικο σε στικς οπου εχει επανω ΝΟ3 ΝΟ2 και αλλες παραραμετρους που αν και δεν ειναι ακριβειας θα εχεις εναν μπουσουλα γενικο. Το να παρεις ολα τα τεστ σε υγρα σαφως ειναι ποιο καλα αλλα θα σου κοστισουν και ενα σωρο λεφτα. Καποια πετς εαν τους πας λιγο νερο απο το ενυδρειο σου μπορουν να κανουν τις μετρησεις αλλα δεν ξερω εαν το κανουν ολοι. Οι βαλισνεριες θα αντεξουν λογικα απο θεμα φωτισμου..... ειναι σκληρα φυτα το θεμα ειναι να μην τις πειραξει και πολυ το αλατι. Επισης απο τις φωτο αν και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πρεπει να εχεις BGA. Εαν οντως ισχυει η αποψη μου και δεν ειναι απο την κακη αναπαρασταση των φωτο που εστειλες εχεις κακη κυκλοφορια νερου και αρκετα οργανικα πραγμα το οποιο πιθανοτατα ειναι και ο λογος της ασθενειας. Αν μπορεσεις καποια στιγμη βαλε καινουργιες καλυτερες φωτο για να καταλαβουμε ακριβως τη συμβαινει στο ενυδρειο σου και να βοηθησουμε να βελτιωσεις το ολο συνολο.

Εχω πρασινη αλγη στα τζαμια την οποια αφαιρω μονο στο μπροστινο τζαμι με ξηστρα για εστιες.....επισης εκτος απο τις βαλισνεριες εχω και ψευτικα φυτα τα οποια οντως εχουν μαζεψει μαυρη αλγη...τις επομενες μερες θα εχω κλειστο φωτισμο λογω θεραπειας....οταν το ξανανοιξω να μειωσω σε 8

Απο 10 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελιωσεις την θεραπεια θα τα ξαναπουμε γιατι εχεις θεματα απο οτι φαινεται........... 8 ωρες ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Οταν τελιωσεις την θεραπεια θα τα ξαναπουμε γιατι εχεις θεματα απο οτι φαινεται........... 8 ωρες ειναι οκ.

Πως θα καταλαβω ποσες δοσεις θεραπειας να κανω;Το φαρμακο λεει πρωτη και τριτη μερα και για δυσκολες περιπτωσεις πεμπτη   και εβδομη μερα.Τα ψευτικα φυτα τα ειχα προσθεσει μετα τις βαλισνεριες γιατι δεν περιμενα να μου πιασουν και επισης τα εχω ψευτικα και στην επιφανεια για τις γεννες σαν κρυψωνες αφου το κερατοφυλλο που εβαζα κατα διαστηματα μετα απο λιγο καιρο εξαφανιζοταν και δεν μπορω να βρω ευκολα.ΤΩρα μου εχει μεινει 4εκατοστα κερατοφυλο μονο ξερεις αν μπορω να το πολλαπλασιασω καπως;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου ειπες για κακη κυκλοφορια του νερου αφαιρεσα ενα διακοσμητικο πετρινο που εκανε ενα πι γιατι πιστευω οτι απο κατω τα νερα μενουν στασιμα...και στην συνεχεια προσθεσα στην αεραντλια στην δευτερη εξοδο μια μπαρα...καθως επισης την εβαλα σε 24 ωρη λειτουργια απο οτι την ειχα και αναβε με τα φωτα και τον ανεμιστηρα...αλλες προτασεις;βοηθεια παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

 Τη φιλτρο εχεις....υλικα φιλτρου.... φωτισμος;;;

 

Πισω τη εχεις στην πλατη του ενυδρειου.... αφισα;;; αυτες οι πρασινες φοσφοριζε αποχρωσεις που εχει τη ειναι;;;

 

Κανε πρωτα τις δυο πρωτες δοσεις θεραπειας και θα δεις εαν τα ψαρακια σου εχουν καλυτερεψη. Την πεμπτη μερα κανεις μια καλη αλλαγη νερου 5 η 6 κουβαδες και εαν δεν εχουν επανελθει τοτε θα τα ξαναπουμε. Φουλ αναταραξη οξυγωνο και κλειστα φωτα.

 

Το κερατοφυλλο αστο να επιπλεει για να εχει ποιο πολυ φως και διοξειδιο απο την ατμοσφαιρα.... τις βαλισνεριες βαλτες πισω σαν φοντο μια που ψηλωνουν πολυ τα διακοσμητικα φυτα φυτεψετα το ενα κοντα στο αλλο να δημιουργισεις εναν θαμνο.... μην τα σκορπας σε ολο το ενυδρειο και αφησε το μπροστινο μερος ελευθερο να κολυμπουν τα ψαρια και για να βελτιωσεις την κυκλοφορια. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

 Τη φιλτρο εχεις....υλικα φιλτρου.... φωτισμος;;;

 

Πισω τη εχεις στην πλατη του ενυδρειου.... αφισα;;; αυτες οι πρασινες φοσφοριζε αποχρωσεις που εχει τη ειναι;;;

 

Κανε πρωτα τις δυο πρωτες δοσεις θεραπειας και θα δεις εαν τα ψαρακια σου εχουν καλυτερεψη. Την πεμπτη μερα κανεις μια καλη αλλαγη νερου 5 η 6 κουβαδες και εαν δεν εχουν επανελθει τοτε θα τα ξαναπουμε. Φουλ αναταραξη οξυγωνο και κλειστα φωτα.

 

Το κερατοφυλλο αστο να επιπλεει για να εχει ποιο πολυ φως και διοξειδιο απο την ατμοσφαιρα.... τις βαλισνεριες βαλτες πισω σαν φοντο μια που ψηλωνουν πολυ τα διακοσμητικα φυτα φυτεψετα το ενα κοντα στο αλλο να δημιουργισεις εναν θαμνο.... μην τα σκορπας σε ολο το ενυδρειο και αφησε το μπροστινο μερος ελευθερο να κολυμπουν τα ψαρια και για να βελτιωσεις την κυκλοφορια. 

Φιλτρο εχω το fluval 205.φωτισμο εχω 2 λαμπες 28watt 590mm. Νομιζω ειναιT8 δεν ειμαι σιγουρος πισω στην πλατη εχω αφισα που πρασινιζει σε πολλα σημεια και φοσφοριζει,οταν λες τις βαλισνεριες να τις βαλω πισω δεν πειραζει αν τις μετακινησω;εδω θα ηθελα να σου πω πως ολες οι βαλισνεριες που βλεπεις προερχονται απο μια η οποια εχει απλωθει το ριζικο της συστημα και βγηκαν και αλλες.το κερατοφυλο υπαρχει τροπος να το αυξησω;

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...... απο φωτισμο και φιλτρανση εισαι οκ λοιπον. Εαν μπορεις να μου πεις και κελβιν..... γενικα εαν μου πεις τη κωδικους γραφει επανω η λαμπα θα καταλαβω. Το φιλτρο μετα την θεραπεια θα την ακουσει καπως οποτε θα σου πρoτεινα να παρεις ενα special blend της microblift. Εχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που θα σε βοηθησει και με τις αλγες και γενικα στο ολο συνολο.

Οσο για τα φυτα μην φοβασε δεν θα παθουν τιποτα με την μεταφυτευση. Η βαλισνεριες ετσι πολλαπλασιαζονται.... με δρομεις. Μπορεις να τα κοψεις μεταξυ τους και αυτα θα πεταξουν καινουργιους δρομεις σιγα σιγα. Καλο ειναι για την ωρα να μην κανεις τιποτα μεχρι να στρωσουν τα πραγματα με τα ψαρια πρωτα γιατι και ο βυθος θα ταραχτει και αυτη τη στιγμη εισαι σε μια ευαιστητη φαση.

 

Θα σου προτεινα να βγαλεις την αφισα πισω και να βαλεις ενα απλο μαυρο χαρτονακι γιατι αισθητικα μπερδευει πολυ το ολο συνολο και οταν στρωσουν λιγο τα πραγματα καλο ειναι να βγαλεις τα ψευτικα φυτα και να βαλεις stargras και staurogyne repens που ειναι ευκολα φυτα και θα σε βοηθουν με τα νιτρικα και τις αλγες που δημιουργουντε. Το κερατοφυλλο οπως σου ειπα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ωραια...... απο φωτισμο και φιλτρανση εισαι οκ λοιπον. Εαν μπορεις να μου πεις και κελβιν..... γενικα εαν μου πεις τη κωδικους γραφει επανω η λαμπα θα καταλαβω. Το φιλτρο μετα την θεραπεια θα την ακουσει καπως οποτε θα σου πρoτεινα να παρεις ενα special blend της microblift. Εχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που θα σε βοηθησει και με τις αλγες και γενικα στο ολο συνολο.

Οσο για τα φυτα μην φοβασε δεν θα παθουν τιποτα με την μεταφυτευση. Η βαλισνεριες ετσι πολλαπλασιαζονται.... με δρομεις. Μπορεις να τα κοψεις μεταξυ τους και αυτα θα πεταξουν καινουργιους δρομεις σιγα σιγα. Καλο ειναι για την ωρα να μην κανεις τιποτα μεχρι να στρωσουν τα πραγματα με τα ψαρια πρωτα γιατι και ο βυθος θα ταραχτει και αυτη τη στιγμη εισαι σε μια ευαιστητη φαση.

 

Θα σου προτεινα να βγαλεις την αφισα πισω και να βαλεις ενα απλο μαυρο χαρτονακι γιατι αισθητικα μπερδευει πολυ το ολο συνολο και οταν στρωσουν λιγο τα πραγματα καλο ειναι να βγαλεις τα ψευτικα φυτα και να βαλεις stargras και staurogyne repens που ειναι ευκολα φυτα και θα σε βοηθουν με τα νιτρικα και τις αλγες που δημιουργουντε. Το κερατοφυλλο οπως σου ειπα....

Οκ οποτε περιμενω μερικες μερες μεχρι να στρωσει η κατασταση και μετα ξεκιναω μεταφυτευσεις....και νεα φυτα οπως μου ειπες.τα ψευτικα αν βγαλω τις βασεις τους μπορουν να μενουν στην επιφανεια σαν κρυψωνες για να μην τα πεταξω κριμα ειναι...το κερατοφυλο μενει ως εχει...την πλατη την φτιαχνω μαυρη απο δευτερα απλα θα ειναι ωραια το μαυρο στο ματι;τωρα σχετικα με τους κωδικους δεν ειναι σε εμφανη σημειο θα δω ποιο μετα αν ειναι να σηκωσω τα καπακια να το τσεκαρω...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Saxo..... πως παει με την θεραπεια; προσωπικα τα πλαστικα φυτα θα τα εβγαζα μετα τελιως επειδη το φιλτρο σου ειναι και οριακο για τα λιτρα σου και για να εχεις μια καλη ροη μεσα στο ενυδρειο. Στην επιφανεια θα σου κοβουν και κυκλοφορια και φωτισμο. Απο εκει και περα αποφασιζεις εσυ στην τελικη εννοειτε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...