Jump to content

Ερωτησεις γλυκου νερου


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα Saxo..... πως παει με την θεραπεια; προσωπικα τα πλαστικα φυτα θα τα εβγαζα μετα τελιως επειδη το φιλτρο σου ειναι και οριακο για τα λιτρα σου και για να εχεις μια καλη ροη μεσα στο ενυδρειο. Στην επιφανεια θα σου κοβουν και κυκλοφορια και φωτισμο. Απο εκει και περα αποφασιζεις εσυ στην τελικη εννοειτε.

Καλημερα καλα παει η θεραπεια τριτη μερα σημερα και εριξα την δευτερη δοση και συνεχιζουμε μαλλον θα κανω και τις 2 επομενες δοσεις πεμπτη και εβδομη μερα και μετα μια γενεα αλλαγη νερου,το φαρμακο που θα μεινει το κραταω εκτος ψυγειου δεν νομιζω να χαλαει και για ποσο καιρο;ΥΠαρχει περιπτωση να βαζω λιγο σε καθε αλλαγη για προστασια;τα πλαστικα φυτα να τα πεταξω αλλα τι θα εχω στην επιφανεια για τις γεννες;κερατοφυλλο εχει μεινει 4ποντους και δεν ξερω που θα βρω αλλο να βαλω λες καμμια αγγελια αν εχει κανεις να μου δωσει;παντως σχετικα με την αναταραξη εβαλα και κουρτινα στην δευτερη εξοδο της αεραντλιας η οποια παιζει πλεον 24ωρα και γινετε χαμος εχει αυξηθει η αναταραξη

Link to comment
Share on other sites

Πριν ριξεις την 3 δοση τοτε καλο ειναι να κανεις μια αλλαγη νερου.... το σκευασμα λογικα δεν θελει ψυγειο. Οσο για τα πλαστικα δεν χρειαζετε ντε και καλα να τα πεταξεις.... βολεψετα καπου. Η αληθεια ειναι πως αμα μαθεις με αληθινα φυτα δεν θα τα ξαναβαλεις μεσα τα πλαστικα :)

Για κερατοφυλλο μπορεις να βαλεις και αγγελεια αλλα εαν βαλεις σταργκρας θα δημιουργισεις σιγασιγα ενα πρασινο χαλακι οπου ο γονος θα κρυβετε οταν θα εχεις γεννες. Οπως θα δεις απο το δικο μου μπροστα φατσα καρτα στο βυθο ειναι γεματο σταργκρας και δεν εχω co2 ουτε ιδιαιτερο φωτισμο.

20180416_101032.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Πριν ριξεις την 3 δοση τοτε καλο ειναι να κανεις μια αλλαγη νερου.... το σκευασμα λογικα δεν θελει ψυγειο. Οσο για τα πλαστικα δεν χρειαζετε ντε και καλα να τα πεταξεις.... βολεψετα καπου. Η αληθεια ειναι πως αμα μαθεις με αληθινα φυτα δεν θα τα ξαναβαλεις μεσα τα πλαστικα :)

Για κερατοφυλλο μπορεις να βαλεις και αγγελεια αλλα εαν βαλεις σταργκρας θα δημιουργισεις σιγασιγα ενα πρασινο χαλακι οπου ο γονος θα κρυβετε οταν θα εχεις γεννες. Οπως θα δεις απο το δικο μου μπροστα φατσα καρτα στο βυθο ειναι γεματο σταργκρας και δεν εχω co2 ουτε ιδιαιτερο φωτισμο.

20180416_101032.jpg

Ωρε τι ομορφια ειναι τουτη και πολλα λιτρα και ομορφο στησιμο..παω και εγω για σταργκρας μου εβαλες φωτιες μεσημεριατικα:bbq:

Οι λαμπες τελικα ειναι T5 28watt 590mm

Link to comment
Share on other sites

Η προηγουμενη φωτο ειναι πριν κατι μηνες η παρακατω ειναι πριν κανενα μηνα τωρα θα πρεπει να κλαδεψω καποια στιγμη. Αντε green power λοιπον και ασε την πλαστικουρα ;)

20180525_202829.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Η προηγουμενη φωτο ειναι πριν κατι μηνες η παρακατω ειναι πριν κανενα μηνα τωρα θα πρεπει να κλαδεψω καποια στιγμη. Αντε green power λοιπον και ασε την πλαστικουρα ;)

20180525_202829.jpg

Ωραιο ενυδρειο εχεις φτιαξει να το χαιρεσαι που παω εγω ο καραμητρος;παμε για green power δαγκωτο....ελπιζω μεχρι την πεμπτη να τελειωσω με τις θεραπειες και να αρχισω ανακαίνιση... δασος θα το κανω με τα φυτα που μου ειπες...αρκει να μην χρειαστω μετα διοξειδια...θα σε κραταω ενημερο πως τα παμε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελιωσε εσυ και εδω ειμαστε......εαν θες σου στελνω οσα φυτα θες...... δωρεαν φυσικα με κτελ.... απλα δεν ξερω εαν θα σε συμφερει...... για τα εξοδα αποστολης εννοω. Για διοξειδιο θα χρειαστεις εναν οργανικο ανθρακα τυπου excel και καποια λιπασματακια που 6α ριχνεις χαλαρα για ενα καλυτερο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Τελιωσε εσυ και εδω ειμαστε......εαν θες σου στελνω οσα φυτα θες...... δωρεαν φυσικα με κτελ.... απλα δεν ξερω εαν θα σε συμφερει...... για τα εξοδα αποστολης εννοω. Για διοξειδιο θα χρειαστεις εναν οργανικο ανθρακα τυπου excel και καποια λιπασματακια που 6α ριχνεις χαλαρα για ενα καλυτερο αποτελεσμα.

Να εισαι καλα σε ευχαριστω για ολα

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα..... κρατα μας ενημερους!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πεμπτη μερα σημερα και επεσε η πρωτελευταια δοση υπομονη αλλες δυο μερες.Μετα απο την εβδομη μερα που ειναι την πεμπτη την παρασκευη θα κανω την εβδομαδιαια αλλαγη νερου.ποτε θα μπορεσω να βαλω νεα ψαρια μεσα περιπου;

Link to comment
Share on other sites

Παντως συνεχιζω να χανω ψαρακια πλεον εχω μεινει με 3 μολλυ,3γκαπι,1 νεον τετρα και τον γλυφτη....μαλλον αυριο θα παω να παρω τεστακια γιατι σημερα δεν παιζει μια....τι τεστακια να παρω για να ειμαι καλυμενος για ολα;

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να περιμενεις λιγες μερες και να παρεις τεστακια που λεγαμε για να δεις που βρισκεσε με τις μετρησεις.......

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Καλο ειναι να περιμενεις λιγες μερες και να παρεις τεστακια που λεγαμε για να δεις που βρισκεσε με τις μετρησεις.......

Ρωτησα τιμες για τα τεστακια και βγαινουν γυρω στα σαραντα ευρω πολλα δεν ειναι;ακριβο χομπι επιλεξαμε....

Link to comment
Share on other sites

Ποια τεστ χρειαζομαι οπωςδηποτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...νομίζω τα ΝΟ2,ΝΟ3 και το ΝΗ3/ΝΗ4 θα είσαι οκ για να δεις αν έχεις θέματα με το στήσιμο του ενυδρείου σου...δυστυχώς όμως μετά θα πρέπει να πάρεις και αυτά τα τεστάκια που δείχνουν τις σκληρότητες του ενυδρείου σου για να δεις τι ψάρια μπορείς να έχεις...τουλαχιστον για αρχή θες τα πρώτα ώστε να βγάλεις μια άκρη με το αν έχεις κάνει σωστή "βάση"/αρχή.πάντως εξαρχής μπήκες σε ζόρικα μονοπάτια μιας και καλοκαίρι και φυτά δεν έιναι και ότι πιο εύκολο.τότε που έγραψες ότι άδειασες το νερό του φίλτρου και έπλυνες τα φίλτρα του ενυδρείου με νερό βρύσης έβαλες μετά καθόλου αντιχλώριο?ας πούμε από τότε είδες τα πρώτα θεματάκια στο ενυδρείο σου ή λίγο πιο μετά? επίσης τα σφουγγαράκια που έχεις είναι όλα μπλέ λη και πράσινα/μαύρα κτλ?και τα μακαρόνια που  λες είναι άσπρα ή μαύρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις ενα γενικο απο αυτο

και ενα απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπέρα...νομίζω τα ΝΟ2,ΝΟ3 και το ΝΗ3/ΝΗ4 θα είσαι οκ για να δεις αν έχεις θέματα με το στήσιμο του ενυδρείου σου...δυστυχώς όμως μετά θα πρέπει να πάρεις και αυτά τα τεστάκια που δείχνουν τις σκληρότητες του ενυδρείου σου για να δεις τι ψάρια μπορείς να έχεις...τουλαχιστον για αρχή θες τα πρώτα ώστε να βγάλεις μια άκρη με το αν έχεις κάνει σωστή "βάση"/αρχή.πάντως εξαρχής μπήκες σε ζόρικα μονοπάτια μιας και καλοκαίρι και φυτά δεν έιναι και ότι πιο εύκολο.τότε που έγραψες ότι άδειασες το νερό του φίλτρου και έπλυνες τα φίλτρα του ενυδρείου με νερό βρύσης έβαλες μετά καθόλου αντιχλώριο?ας πούμε από τότε είδες τα πρώτα θεματάκια στο ενυδρείο σου ή λίγο πιο μετά? επίσης τα σφουγγαράκια που έχεις είναι όλα μπλέ λη και πράσινα/μαύρα κτλ?και τα μακαρόνια που  λες είναι άσπρα ή μαύρα?

Καλημερα δεν εβαλα αντιχλωριο μετα απο το πλυσιμο του φιλτρου συγκεκριμενα εχυσα ολο το νερο του φιλτρου απο τον κουβα του,επλυνα τα σφουγγαρια τεσσερα κιτρινα με νερο βρυσης και τα μακαρονια με νερο ενυδρειου (τα μακαρονια ειναι ασπρα)και αφου τελειωσα με τον καθαρισμο εβαλα μεσα στον κουβα του φιλτρου νερο απο το ενυδρειο.μηπως δεν επρεοε να πεταξω το παλιο νερο απο τον κουβα του φιλτρου η δεν επρεπε να καθαρισω τα σφουγγαρια με νερο βρυσης;μηπως χαλασα την βιολογια;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα επραξες.... το θεμα ειναι οτι μετα η πριν  τον καθαρισμο μαλλον περασαν καποια παθογονα και εγινε η ζημια. Νερο αλλαξες πριν συνεχισεις το δευτερο σκελος της θεραπειας ; βλεπεις καποια βελτιωση οσο αφορα το στομα και τις ασπρες κιλιδες; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Σωστα επραξες.... το θεμα ειναι οτι μετα η πριν  τον καθαρισμο μαλλον περασαν καποια παθογονα και εγινε η ζημια. Νερο αλλαξες πριν συνεχισεις το δευτερο σκελος της θεραπειας ; βλεπεις καποια βελτιωση οσο αφορα το στομα και τις ασπρες κιλιδες; 

Νερο να πω την αληθεια δεν αλλαξα μιας και ειχα αλλαξει ηδη απο την παρασκευη πριν ξεκινησω την θεραπεια και λεω να ξαναλλαξω το σαββατο μιας και την πεμπτη θα πεση η τελευταια δοση....λες να αλλαξω σημερα η να το αφησω;και ποσο;τωρα οσο αφορα το στομα και τις κιλιδες δεν βλεπω καμμια διαφορα στο λιγο που ανοιξα το φως για  να δω....μου φαινετε οτι ειναι στασιμα  ή και ελαφρα παραπάνω....αν δεν φυγουν και μετα την τελευταια αυριανη δοση  και εφοσον το ψαρι κατα τα αλλα ειναι ενεργητικο τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Θα χρειαστεις ενα γενικο απο αυτο

και ενα απο αυτο

τα σημειωσα ηδη εχεις ξαναπαρει απο αυτο το καταστημα;ψαχνωντας βρηκα και αυτο https://www.petcity.gr/fish/care-hygeine-fish/test-set-fish/jbl-easytest-6-in-1-detail πιστευεις οτι κανει για την δουλεια μας;Απο οτι ειδα δεν εχει ομως να τσεκαρω NH3,NH4 που μαλλον θα το παρω ξεχωριστα αν χρειαζετε.Μπορω τωρα που κανω θεραπεια να κανω τις μετρησεις η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακατω δυο τεστακια αγορασα μολις τωρα οταν γυρισω σπιτι θα κανω τις πρωτες μετρησεις:bbq:

15288927034431134113739.jpg

15288927664041840777317.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις μετρήσεις και ενημέρωσέ μας.

Έχεις δίκιο για τις τιμές για τα τεστ είναι πανάκριβα αλλά για χάρη της ακρίβειας μετρήσεων δίνουμε κάτι παραπάνω. Να ξέρεις πάντως, χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, ότι τα στικ δεν είναι τόσο ακριβή όσο τα υγρά τεστ. Έχε το νου σου πάντως και στις αγγελίες που ανεβαίνουν μήπως βρεις σετάκι υγρά τέστ. Συμφέρει αρκετά.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Τριαντα τρια ευρω τα πηρα τα παραπανω και να η πρωτη μετρηση

15288959747951905966197.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.... αρα απο φιλτρο εισαι οκ. Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που δεν βλεπεις βελτιωση μαλλον δεν κανουμε την σωστη αγωγη. Μακαρι να ησουν κοντα μου να σου εδεινα μια καλη δωση omnipur. Εγω θα εκανα μια καλη αλλαγη νερου και αλλαζα αγωγη. Δυστηχως απο τις φωτο δεν μπορω να βγαλω ακρη και δεν ειμαι σιγουρος απλα το ομνιπουρ ειναι ευρεως φασματος σκευασμα και ελπιζω να πιασει.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως τα τεστ εχουν ξεφυγει και αυτα σε τιμες αλλα μερικες φορες μας ειναι χρησιμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Κάνε τις μετρήσεις και ενημέρωσέ μας.

Έχεις δίκιο για τις τιμές για τα τεστ είναι πανάκριβα αλλά για χάρη της ακρίβειας μετρήσεων δίνουμε κάτι παραπάνω. Να ξέρεις πάντως, χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, ότι τα στικ δεν είναι τόσο ακριβή όσο τα υγρά τεστ. Έχε το νου σου πάντως και στις αγγελίες που ανεβαίνουν μήπως βρεις σετάκι υγρά τέστ. Συμφέρει αρκετά.

Παιδες βγηκαν τα αποτελεσματα και εχουμε και λεμε

 NH4                <0,05

ΝΟ3 mg/l        25

NO2 mg/l         0

GH                     >7d

KH                      6d

PH                       8

CL2mg/l             0

 

Σας ακουω μετα τα παραπανω .....ειναι οκ οι τιμες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...