Jump to content

Genesis Pico


Aiolos

Recommended Posts

Σούπερ γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πρόσεχε το cocober εάν ψωφησε εδεχετε στα λιτά σου να έχεις θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

ναι Νικο το εχω υπόψιν μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτογραφίες με μπλε φωτισμό...

P1240005.thumb.JPG.9b3adde238572706e2b827114e89c19f.JPG

P1240007.JPG

P1240010.JPG

P1240011.JPG

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα ναι και σκέφτομαι να βρω τρόπους... να την βράσω? να την τηγανίσω? ή να την κάνω στον φούρνο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Βαγγέλη,

να σου πω την προσωπική μου άποψη.

Το νέο Pico δείχνει πιο όμορφο και νομίζω ο λόγος αυτού είναι το οτι πλέον υπάρχει φόντο μπλε ενώ πριν φαινόταν πολύ πιο μουντό το χρώμα λόγω του οτι ο βράχος κάλυπτε όλο το φόντο..

Πολύ όμορφες φωτογραφίες και μου αρέσουν πολύ τα μεγέθη των ζωντανών που έχεις προσθέσει!!

Καλημέρα!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα μεγέθη εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς, αλλά εκτός αυτού είναι και η φιλοσοφία μου έτσι γενικότερα που και μεγάλο ενυδρείο να είχα θα προτιμούσα να έχω μικρά μεγέθη σε ψάρια και κοράλλια γιατί έτσι φαίνεται μεγαλύτερο απ ότι πραγματικά είναι λόγω της ύπαρξης πολλών διαφορετικών οργανισμών, κάτι που συμβαίνει με την βιοποικιλότητα και στους υφάλους. 
 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αυτά παθαίνεις αν κάθεσαι φάτσα κάρτα μόστρα...

P1280006.JPG

P1280007.JPG

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

P1280009.JPG

P1280011.JPG

  • Like 4
  • Thanks 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική φώτο και εξαιρετικό ψαράκι. Τα μικρά gobies είναι και μένα τα αγαπημένα μου, κάθονται ώρα σε ένα σημείο, συνήθως έξω από την σπηλιά τους, σε παρατηρούν και τα παρατηρείς...

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Ή το έχεις ή δεν το έχεις!

 

Τέλος.... είσαι καλλιτέχνης!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Εξαιρετική φώτο και εξαιρετικό ψαράκι. Τα μικρά gobies είναι και μένα τα αγαπημένα μου, κάθονται ώρα σε ένα σημείο, συνήθως έξω από την σπηλιά τους, σε παρατηρούν και τα παρατηρείς...

Είχα πάρει και την γαρίδα του μαζί, αυτήν που συμβιώνει αλλά δυστυχώς έφτασε νεκρή.
Όπως είπα και πιο πάνω έχω σκοπό να βάλω μόνο μικρά ψάρια, και να ήθελα μεγαλύτερα δεν γίνεται φυσικά χα χα χα, αλλά το "κακό" είναι ότι τα περισσότερα απ αυτά που έχω σκοπό να βάλω είναι τέτοια που την αράζουν σε μια γωνιά με αποτέλεσμα το ενυδρείο να μην έχει κίνηση, ψαράκια δηλαδή να πηγαινοέρχονται,... εμ έτσι είναι τα pico ενυδρεία, έχουν πολλούς περιορισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε λίγο και για τις ρουτίνες, ...μάλλον καλύτερα για το πρόγραμμα που ακολουθώ γιατί η λέξη ρουτίνα έχει και άλλη έννοια που δεν μου αρέσει.
Ας αρχίσουμε από την διατροφή.
Κάθε πρωί νυφάδες NutriDiet Marine της Seachem
Αργά το απόγευμα κάθε δυο μέρες ένα μείγμα από τα Ricco Food και ΑF Pure Food της Aquafoest.
Δυο φορές την εβδομάδα Instant Baby Brine Shrimp της Ocean Nutrition.
Από τα μέσα της εβδομάδας και μετά AF Plankton Elixir και AF Phyto Mix.

Όπως αντιλαμβάνεστε οι ποσότητες είναι πολύ μικρές.
Εκτός από την τυποποιημένη τροφή υπάρχουν εκατοντάδες ζωντανά κοπήποδα και έχω σκοπό να τα αναπληρώνω αν διαπιστώσω ότι λιγοστεύουν, αν και δεν νομίζω να χρειαστεί.
Όλη αυτή η ποικιλία τροφών μπορεί να είναι “βαριά” για τα λίτρα μου, (αν και οι ποσότητες είναι μικρές), αλλά τις ρίχνω συνήθως προς το τέλος της εβδομάδας ώστε να ανανεώσω το νερό με την αλλαγή που κάνω κάθε Κυριακή, 3 λίτρα από τα 12.5 που είναι το ενυδρείο.
Σε κάθε αλλαγή προσθέτω και 1,5 ml BactoAvtive της Tropical. 
Τώρα που είναι ακόμη αρχή κάνω δυο φορές την εβδομάδα τεστ νιτρικών και φωσφορικών, και έχω παρατηρήσει ότι στις αρχές της εβδομάδας τα νιτρικά μου είναι στο 1 και τα φωσφορικά στο 0,01 με τα τεστ της Aquaforest.
Στο τέλος της εβδομάδας (Παρασκευή / Σάββατο) τα νιτρικά φτάνουν μέχρι το 2 αλλά τα φωσφορικά παραμένουν στα ίδια επίπεδα.
Στο φίλτρο υπάρχει ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορο που αντικαθίστανται κάθε μήνα.
Το εσωτερικό φίλτρο που χρησιμοποιώ έχει την φιλοσοφία του ριάκτορα με το νερό να εισέρχεται από κάτω και έτσι υπάρχει ανάδευση στα υλικά φιλτραρίσματος.
Οι υπόλοιποι παράμετροι του νερού ( Ga, Mg, KH pH), είναι στα επιθυμητά επίπεδα με την αλατότητα σταθερά στα 1026 (35 ppt), χρησιμοποιώντας το αλάτι Sea salt της Aquaforest.

food.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

P1280003.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον Νίκο (niknik) για του υπέροχους ζωάνθους και green star polyps που μου έστειλε.

P1280007.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξημέρωμα στο ενυδρείο, φωτογραφημένο μόνο με τον μπλε φωτισμό.
Η φωτογράφιση με αυτόν τον φωτισμό δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα... έχω πειράξει την ισορροπία λευκού στη μηχανή και τα χρώματα στον υπολογιστή , ώστε να τα φέρω όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που βλέπει το μάτι αλλά και πάλι δεν είναι στο 100%, πάντως είναι αρκετά κοντά.

P1290006.JPG

P1290005.JPG

Link to comment
Share on other sites

P1290002.JPG

P1290001.JPG

Link to comment
Share on other sites

P1290004.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανεύει το πράμα! 

Link to comment
Share on other sites

Και ακόμη μέλλον

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

P1280009.JPG

P1280011.JPG

Για μαφιοζο τον κόβω. Να τον προσέχεις λίγο γιατί γυαλίζει το ματι του. :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...