Jump to content

Ολικός καθαρισμός και αναγέννηση ενυδρείου


giwrgosvald

Recommended Posts

1 hour ago, giwrgosvald said:

Και κάτι ακόμα.. μια άποψη για το BOYU 2516?? Μήπως να μπατζετάρω και αγορά skimmer για αργότερα??

Χωρίς να το ξέρω προσωπικά σίγουρα δεν είναι από τις πρώτες επιλογές.

Ωστόσο, αφού το έχεις βάλε το να δουλέψει και βλέπεις στην πορεία. Καλύτερα τώρα δώσε χρήματα στον υπόλοιπο εξοπλισμό που θα χρειαστείς και αν δε μπορείς να αγοράσεις και σκίμμερ τώρα άστο για λίγο αργότερα αφού δεις και την απόδοσή του. 

Link to comment
Share on other sites

Λευκό ξύδι και πολυυυυ τρίψιμο!! ? ξοδεψα 2+ λιτρα και εκανε δουλεια, δε το περιμενα τοσο.. Το έπιπλο βέβαια είναι καινούριο και το επιμελήθηκε φίλος επιπλοποιος.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αύριο θα έχει μαζευτεί το νερό από Α/Ο. επομένως έχω σχεδιάσει τα παρακάτω βήματα:

1)Γέμισμα με νερό, ενεργοποίηση θερμοστάτη στο 25 και έπειτα το αλάτι , με πυκνότητα στο 1,020 γιατί ξεκινάω μόνο με ψάρια και ζωντανό βράχο(έτσι μου πρότεινε καταστηματάρχης).

2)Την επομένη ή ανάλογα τη διάλυση του αλατιού τοποθέτηση συσκευασμένου νέου αραγωνίτη, παράλληλα θα τρέχει το sump ως κυκλοφορία μόνο.

3)Μόλις ξεθολώσει το τοπίο, μετακίνηση όλου του ζωντανού βράχου (15kg περίπου) από το ενυδρείο που τρέχει (πριν το βάλω στο νέο θα τα τρίψω με συρματόβουρτσα μέσα σε έτοιμο νερό από το παλιό για να φύγει η άλγη- καλά θα κάνω?? :huh:)

 

Και κάπου εδώ θα χρειαστώ βοήθεια.. :bigemo_harabe_net-66:

Πόσες μέρες να αφήσω να τρέξει το ενυδρείο με τον ζωντανό βράχο μέχρι να βάλω μέσα τα ψάρια? Ο φωτισμός από ποιο στάδιο θα ανάβει και για πόσο? Τι μετρήσεις θα πρέπει να βλέπω και πότε να τις ξεκινήσω? Τον άνθρακα, τον αντιφόσφωρο και το skimmer να τα βάλω να τρέχουν μόλις τοποθετήσω τον βράχο?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Μέχρι αύριο θα έχει μαζευτεί το νερό από Α/Ο. επομένως έχω σχεδιάσει τα παρακάτω βήματα:

1)Γέμισμα με νερό, ενεργοποίηση θερμοστάτη στο 25 και έπειτα το αλάτι , με πυκνότητα στο 1,020 γιατί ξεκινάω μόνο με ψάρια και ζωντανό βράχο(έτσι μου πρότεινε καταστηματάρχης).

2)Την επομένη ή ανάλογα τη διάλυση του αλατιού τοποθέτηση συσκευασμένου νέου αραγωνίτη, παράλληλα θα τρέχει το sump ως κυκλοφορία μόνο.

3)Μόλις ξεθολώσει το τοπίο, μετακίνηση όλου του ζωντανού βράχου (15kg περίπου) από το ενυδρείο που τρέχει (πριν το βάλω στο νέο θα τα τρίψω με συρματόβουρτσα μέσα σε έτοιμο νερό από το παλιό για να φύγει η άλγη- καλά θα κάνω?? :huh:)

 

Και κάπου εδώ θα χρειαστώ βοήθεια.. :bigemo_harabe_net-66:

Πόσες μέρες να αφήσω να τρέξει το ενυδρείο με τον ζωντανό βράχο μέχρι να βάλω μέσα τα ψάρια? Ο φωτισμός από ποιο στάδιο θα ανάβει και για πόσο? Τι μετρήσεις θα πρέπει να βλέπω και πότε να τις ξεκινήσω? Τον άνθρακα, τον αντιφόσφωρο και το skimmer να τα βάλω να τρέχουν μόλις τοποθετήσω τον βράχο?

 

 

 

Παρά πολύ ωραία τα λες !!!

 

Αφού βάλεις τον βράχο θα ξεκινήσεις να κάνεις μετρήσεις αμμωνία,  νιτρώδη και τέλος νιτρικά. Κάθε 3 ημέρες.

Παράλληλα θα βάζεις βακτήρια όπως προτείνει ο κατασκευαστής. 

Μόλις μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη περιμένεις λίγο να κατέβουν τα νιτρικά.  Στο 20 είναι καλά. 

Μετά βάζεις 2 ψαράκια. 

Όσο για τον φωτισμό ξεκινά με 2-3 ώρες και το ανεβαζεις καθε εβδομάδα. 

Δεν βιάζεσαι γιατί δεν έχεις κοράλλια. 

Με το καλό ξεκινά και εδώ είμαστε να τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα 7 ψαράκια που είναι σε αναμονή και δε θέλω να μείνουν στο βρώμικο νερό πολύ χρόνο, αυτό είναι που με πιέζει σε όλη τη διαδικασία.

 

Μάλλον θα χρειαστεί να προμηθευτώ και άλλα τεστ γιατί πήρα μόνο για PO4 και ΝΟ3 και ηλεκτρονικό Ph-μετρο.

Επίσης θα χρειαστούν και βακτήρια....??<_< Τα θεώρησα περιττά γιατί ο βράχος δούλευε 4-5 χρόνια και συνεχίζει..

Έγινε επεξεργασία - giwrgosvald
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Έχω τα 7 ψαράκια που είναι σε αναμονή και δε θέλω να μείνουν στο βρώμικο νερό πολύ χρόνο, αυτό είναι που με πιέζει σε όλη τη διαδικασία.

 

Μάλλον θα χρειαστεί να προμηθευτώ και άλλα τεστ γιατί πήρα μόνο για PO4 και ΝΟ3 και ηλεκτρονικό Ph-μετρο.

Επίσης θα χρειαστούν και βακτήρια....??<_< Τα θεώρησα περιττά γιατί ο βράχος δούλευε 4-5 χρόνια και συνεχίζει..

Πάντα θα χρειάζεσαι βακτήρια. 

Οποσδηποτε αμμωνία και νιτρώδη τεστ άμεσα γιατί όταν θα βγει ο βράχος θα πεθάνουν πολλά ζωντανά από πάνω του και θα ανεβάσεις αμμωνία!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε στη τελευταία ευθεία.. το μόνο που έχω ως εκκρεμότητα είναι η αγορά ενός κυκλοφορητη διότι ο παλιός κάνει φασαρία και μια νέα αντλία για το σκιμερ γιατί η παλιά έχει θέματα. 

Τι μετρήσεις θα πρέπει να δω τώρα μέχρι να ειμαι έτοιμος?? 

 

 

20190226_182458.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία  24 με 25.

Αλατοτητα   1025

Αμμωνία  0

Νιτρώδη   0

Νιτρικά   κάτω από 50

Ρίξε και μια ματιά στο ph...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Θερμοκρασία  24 με 25.

Αλατοτητα   1025

Αμμωνία  0

Νιτρώδη   0

Νιτρικά   κάτω από 50

Ρίξε και μια ματιά στο ph...

PO4 : 0.01mg/l

NO2: 0mg/l

NO3: 4mg/l

Πυκνότητα: 1.020 

25οC

Ph : 7.7 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

PO4 : 0.01mg/l

NO2: 0mg/l

NO3: 4mg/l

Πυκνότητα: 1.020 

25οC

 

 

Πόσο καιρό τρέχει ο βράχος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πόσο καιρό τρέχει ο βράχος?

24 ώρες, αλλά όσο ζωντανός ήταν αλλο τοσο τον "ξεκανα" γιατι δεν καθαριζε με τιποτα. Τριψιμο κατω απο την βρυση με συρματοβουρτσα... η διαδικασία βγάλε-τριψε και μέσα ξανά κράτησε ένα μισάωρο αλλά και πάλι πιστεύω "ζωντανός" δεν έμεινε.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

24 ώρες, αλλά όσο ζωντανός ήταν αλλο τοσο τον "ξεκανα" γιατι δεν καθαριζε με τιποτα. Τριψιμο κατω απο την βρυση με συρματοβουρτσα... η διαδικασία βγάλε-τριψε και μέσα ξανά κράτησε ένα μισάωρο αλλά και πάλι πιστεύω "ζωντανός" δεν έμεινε.. 

Ποια βρύση?

Δεν το έκανες με νερό ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ποια βρύση?

Δεν το έκανες με νερό ενυδρείου?

Έτσι το ξεκίνησα αλλά δεν γινόταν δυστυχώς.. Δεν είχα τόσο νερό ώστε να μπορώ να τα καθαρίσω. Να φανταστείς όλοι οι πόροι που φαίνονται στο βράχο είχαν στουπωσει από άλγη σαν γλίτσα που είναι σκούρη Πράσινη.. το νερό που έχω πάντως έχει ελάχιστο χλώριο..

 

*έχω κρατήσει μαζί με τα ψάρια γύρω στα 5 κιλά ακόμα ζωντανό. Αλλά και εκείνος δεν είναι για να μπει μέσα στο ενυδρείο. Θα το βάλω στο σαμπ όταν μεταφέρω τα ψάρια. 

Έγινε επεξεργασία - giwrgosvald
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Έτσι το ξεκίνησα αλλά δεν γινόταν δυστυχώς.. Δεν είχα τόσο νερό ώστε να μπορώ να τα καθαρίσω. Να φανταστείς όλοι οι πόροι που φαίνονται στο βράχο είχαν στουπωσει από άλγη σαν γλίτσα που είναι σκούρη Πράσινη.. το νερό που έχω πάντως έχει ελάχιστο χλώριο..

 

Δεν είναι το χλώριο το πρόβλημα άλλα το γλυκό νερό. 

Το οσμωτικο σοκ που προκάλεσες θανατωσε το μεγαλύτερο βακτηριακο πληθυσμό άλλα και στην υπόλοιπη ζωή του.

Δυστυχώς τώρα πρέπει να κάνεις υπομονή να δεις πως πάει ο κύκλος του αζώτου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Δεν είναι το χλώριο το πρόβλημα άλλα το γλυκό νερό. 

Το οσμωτικο σοκ που προκάλεσες θανατωσε το μεγαλύτερο βακτηριακο πληθυσμό άλλα και στην υπόλοιπη ζωή του.

Δυστυχώς τώρα πρέπει να κάνεις υπομονή να δεις πως πάει ο κύκλος του αζώτου. 

Το έκανα γνωρίζοντας ότι θα πάει πίσω η υπόθεση αλλά πραγματικά δε γινόταν με τόσο βρωμια , έχω ρίξει απο σήμερα και βακτήρια και περιμένουμε... τροφή να ρίξω η είναι νωρίς? Το φως λόγο αισθητικής χώρου το αναβω 6-8 ώρες, μήπως κάνει κακο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Το έκανα γνωρίζοντας ότι θα πάει πίσω η υπόθεση αλλά πραγματικά δε γινόταν με τόσο βρωμια , έχω ρίξει απο σήμερα και βακτήρια και περιμένουμε... τροφή να ρίξω η είναι νωρίς? Το φως λόγο αισθητικής χώρου το αναβω 6-8 ώρες, μήπως κάνει κακο?

Λιγότερο φωτισμό. 

Πλέον θα πρέπει να μετράς και αμμωνία.  Κάθε 3-4 μέρες. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Λιγότερο φωτισμό. 

Πλέον θα πρέπει να μετράς και αμμωνία.  Κάθε 3-4 μέρες. 

 

Οκ.. Μέχρι να επανέλθω άνθρακα και αντιφοσφωρο να βάλω να τρέχουν στο εξ. Φίλτρο?? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Οκ.. Μέχρι να επανέλθω άνθρακα και αντιφοσφωρο να βάλω να τρέχουν στο εξ. Φίλτρο?? 

Ναι .

Να απομακρυνθεί τα τα φωσφορικα που έχει απορρόφησει ο βράχος όλα αυτά τα χρόνια... όσα μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...