Jump to content

Ολικός καθαρισμός και αναγέννηση ενυδρείου


giwrgosvald

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχουμε νεότερα με την εξέλιξη και δυστυχώς υπήρξε μια απώλεια και ελπίζω να ήταν η μοναδική.  Παραθέτω το ιστορικό:

Μετρήσεις στις 2 εβδομαδες: 

PO4 : 0.01 , NO3 : 3 , NO2 : 0 , ph 7.7 , θερμ.: 25ο

 

Μετρήσεις στις 3 εβδομαδες: 

PO4 : 0 , NO3 : 7 , NO2 : 0 , ph 7.9 , θερμ.: 26ο

 

Στο διάστημα μεταξύ 2ης και 3ης εβδομάδας τοποθέτησα σταδιακά τα 7 ψαράκια σε 2 ημέρες και έτρεξα άνθρακα και αντιφοσφωρο στο εξ. Φίλτρο. Την κίνηση αυτή την έκανα βιαστικά διότι θεώρησα επικίνδυνο να παραμείνουν τα ψάρια στο παλιό περιβάλλον (το νερο ετρεχε χωρις αλλαγη απο Ιουλιο!) Και ειχε και πρασινη αποχρωση ενω ετρεχε πλεον χωρις σαμπ με εναν κυκλοφοριτη μονο. Για το οποίο πήρα τις εξής μετρήσεις: 

PO4 : 0.01 , NO3 : >60 , NO2 : 0.5 , ph 7.9 , θερμ.: 25ο.

 

Μετά από 6 ημέρες ενώ όλα έδειχναν τέλεια από ταισματα και συμπεριφορές στο ενυδρείο το yellow tang άρχισε να κολυμπάει αργά δίχως όρεξη για φαγητό, με γρήγορες αναπνοές και κατεβασμένα πτερύγια. Το επέστρεψα στο παλιό περιβάλλον, μαζι με το γκρι τανγκ που εχω, σκεπτόμενος πως ειναι συμπτώματα στρες και κάτι το ενόχλησε. Εκεί φαίνεται να βελτιώθηκε εντός 24ωρου και τα επανέφερα στο νέο. Το πρωί που ξύπνησα όμως το yellow μας είχε αφήσει και είχε πάρει η κατηφόρα και το γκρι.. εντός 48 ωρών δλδ έχασα το ψάρι ενώ για μια εβδομάδα ήταν όλα τέλεια.  Πλέον το γκρι τανγκ το έχω στο παλιό ενυδρείο το οποίο είναι 100% καλα  (φαίνεται και στη φωτο).

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να έφταιξε? Πως να το χειριστώ τώρα χωρίς να έχω άλλη απώλεια? Να σημειώσω πως τα υπόλοιπα ψάρια (2 occelaris, 1 dascyllus aruanus.  , 1 Pseudochromis Paccagnellae και 1 rusty blenny) χαιρουν ακρα υγειας.

Σε γενικές γραμμες οι μετρήσεις μου νομίζω είναι καλές..

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο!! Το ph  είναι χαμηλό αλλά με την ωρίμανση του ενυδρείου και με σωστές παραμέτρους σε ΚΗ, Ca κτλ σταδιακά θα ανέβει. Μετράς με ηλεκτρονικό ή υγρά τεστ το ph; Αν είναι υγρά τότε αυτή η μέτρηση είναι πολύ στο περίπου. 

Μην εφησυχάζεις όμως, θα περάσεις φάσεις με άλγες και πιθανόν σκαμπανευάσματα. Θέλει χρόνο για να ωριμάσει και υπομονή. 

 

Το ψαράκι είναι Dottyback ή gramma loreto; Δε φίανεται καλά στη φώτο. Αν είναι dottyback βγάλε το καλύτερα και βάλε ένα gramma loretto αν σου αρέσει το χρώμα αυτό. Δε θα αφήσει σε ησυχία σχεδόν κανένα άλλο ψάρι που θα μπει στη συνέχεια.  

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Το ph το μετράω με ηλεκτρονικό. Το ψαράκι είναι Dottyback και χωρίς υπερβολές είναι το πιο ήσυχο ψάρι! Κρύβεται στη τρυπούλα του όταν υπάρχει αναστάτωση και όταν είναι χαλαρά τα πράγματα βολτάρει σε όλο το ενυδρείο χωρίς να ενοχλήσει κανέναν. Είναι και το γηραιότερο όλων , 6-7 χρονών από όσο το γνωρίζω τουλάχιστον.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι αυτό που συνέβη με το brown tang, Το έχω ακόμα στην απομόνωση και περιμένω.. Δε ξέρω τι όμως!

 

 

Έγινε επεξεργασία - giwrgosvald
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τις μετρήσεις που πήρα σημερα.. βλεπω διαφοροποιηση στις τιμες.. Νομίζω ότι το σύστημα είναι σε καλό δρόμο.. τι λέτε? 

 

PO4 : 0 , NO3 : 5 , NO2 : 1 , ph 7.9 , θερμ.: 26,5ο , πυκν. 1.020

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στη παρέα.. οι μετρήσεις που πήρα σήμερα είναι οι παρακατω: 


 po4 ? 0 , ph 7.9 , no2 : 0 , no3 : 6 , θερμ. : 25o και πυκνότητα 1.020.

Όπως θα δείτε στο τζαμί έχει κάνει εμφάνιση ένα είδος άλγη. Λογικά διατομικη.. Ακόμα δεν έχω κάνει αλλαγή νερού αλλά σκέφτομαι να τις ξεκινησω πλεον και να προχωρήσω αύριο σε αλλαγή 50lt. Προς το Πάσχα έχω σκοπό να πάρω και το πρώτο μου κοράλλι. Τι προτείνετε? Πότε μου δεν είχα κοράλια και θα ήθελα να ξεκινήσω με κάτι που δε θα θέλει τάισμα κτλ. Λογικά θα χρειαστώ και μερικά τεστ ακομα για τα θρεπτικα στοιχεία του νερού..?? Και να αυξήσω την αλατοτητα..
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
πριν 3 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλως τα δέχτηκες!

Από μετρήσεις πως πας ?

Νο2 -0 , νο3- 0,5mg/lt ,po4 -0 , kh - 9 , mg 1800 , ca - 560 , ph - 7,9 , 25o c , αλατοτητα 1027

Ολα με σαλιφερτ εκτός τα νο2 νο3.

Αναμένω όμως αλλαγη στις μετρήσεις γιατί πριν 3 μερες άλλαξα το sump στο οποίο έτρεχε βιολογικό υλικό ανθρακας και αντιφωσ και τωρα εχω μονο κάλτσες για φιλτραρισμα και skimmer. Κυριακή θα μετρησω ξανά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Νο2 -0 , νο3- 0,5mg/lt ,po4 -0 , kh - 9 , mg 1800 , ca - 560 , ph - 7,9 , 25o c , αλατοτητα 1027

Ολα με σαλιφερτ εκτός τα νο2 νο3.

Αναμένω όμως αλλαγη στις μετρήσεις γιατί πριν 3 μερες άλλαξα το sump στο οποίο έτρεχε βιολογικό υλικό ανθρακας και αντιφωσ και τωρα εχω μονο κάλτσες για φιλτραρισμα και skimmer. Κυριακή θα μετρησω ξανά.

 

Εχεις πολύ υψηλές τιμές σε ασβέστιο και  μαγνήσιο.  Βάζεις πρόσθετα?

Μετράς σωστά?

Προτίμησε και salifert για νιτρικά. 

Ρουτίνες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εχεις πολύ υψηλές τιμές σε ασβέστιο και  μαγνήσιο.  Βάζεις πρόσθετα?

Μετράς σωστά?

Προτίμησε και salifert για νιτρικά. 

Ρουτίνες?

Το ξέρω ότι έχω πολύ υψηλές τιμές σε αυτα.. και δε ξερω τον πραγματικο λόγο! Ειδικά τις πρώτες μετρήσεις που πηρα τρόμαξα! Εκανα ποσες επαναλήψεις. Κανενα προσθετο δεν έχω βάλει. Όταν υπάρχει εξάτμιση συμπληρώνω με νερό ΑΟ. Και στον μήνα εκανα μια αλλαγή 20lt με reef salt της aquaforest. Φοβάμαι πως οι ψηλες τιμες ίσως είναι από τη μη καλή διάλυση του αλατιού στις αλλαγές που έκανα παλιοτερα. Έχει 2 μήνες πηρα τα τεστ και είχα τιμες 1920 και 640 σε μαγνησιο ασβέστιο και 11 σε kh!!!! Πριν παρω τα κοραλια τις έριξα με αλλαγές και πηρα και αλάτι της tropic marin reef pro να αλλάζω πλεον κάθε εβδομάδα 20lt. Στο διάστημα των 2 χρονων δεν ειχα καμμια απώλεια και τάιζα μονο πελετ. Σήμερα έριξα και τη πρώτη κατεψυγμένη και για αυτο περιμένω πλέον διαφοροποίηση στις μετρήσεις. Βασικά θέλω να κάνω ένα σύστημα να έχω τις ελάχιστες απαραίτητες αλλαγές νερου με οτι συνεπάγεται αυτό, δοσομετρικη κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Το ξέρω ότι έχω πολύ υψηλές τιμές σε αυτα.. και δε ξερω τον πραγματικο λόγο! Ειδικά τις πρώτες μετρήσεις που πηρα τρόμαξα! Εκανα ποσες επαναλήψεις. Κανενα προσθετο δεν έχω βάλει. Όταν υπάρχει εξάτμιση συμπληρώνω με νερό ΑΟ. Και στον μήνα εκανα μια αλλαγή 20lt με reef salt της aquaforest. Φοβάμαι πως οι ψηλες τιμες ίσως είναι από τη μη καλή διάλυση του αλατιού στις αλλαγές που έκανα παλιοτερα. Έχει 2 μήνες πηρα τα τεστ και είχα τιμες 1920 και 640 σε μαγνησιο ασβέστιο και 11 σε kh!!!! Πριν παρω τα κοραλια τις έριξα με αλλαγές και πηρα και αλάτι της tropic marin reef pro να αλλάζω πλεον κάθε εβδομάδα 20lt. Στο διάστημα των 2 χρονων δεν ειχα καμμια απώλεια και τάιζα μονο πελετ. Σήμερα έριξα και τη πρώτη κατεψυγμένη και για αυτο περιμένω πλέον διαφοροποίηση στις μετρήσεις. Βασικά θέλω να κάνω ένα σύστημα να έχω τις ελάχιστες απαραίτητες αλλαγές νερου με οτι συνεπάγεται αυτό, δοσομετρικη κτλ. 

 

Κανένα αλάτι δεν έχει τέτοιες τιμές. 

Γενικότερα δεν εξηγούνται χωρίς πρόσθετα.

Κατέβασε αλατοτητα στο 1025.

Το επόμενο αλάτι σου να είναι απλό. 

Σίγουρα μετράς σωστά???

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Κανένα αλάτι δεν έχει τέτοιες τιμές. 

Γενικότερα δεν εξηγούνται χωρίς πρόσθετα.

Κατέβασε αλατοτητα στο 1025.

Το επόμενο αλάτι σου να είναι απλό. 

Σίγουρα μετράς σωστά???

100% μετράω σωστά γτ στο νερό που έκανα τις αλλαγές επερνα κανονικές μετρήσεις. Και ετσι τα έριξα. Και όμως 0 πρόσθετα! Ίσως φταίει και η αλατοτητα για αυτές τις τιμές.  

Link to comment
Share on other sites

SOS SOS SOS 

@fishbone! Μόλις παρέλαβα ρεφρακτομετρο συμβατικό. Τοσο καιρό είχα ένα ηλεκτρονικό από ebay και προχωρούσα. Αλατοτητα 1,035.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

SOS SOS SOS 

@fishbone! Μόλις παρέλαβα ρεφρακτομετρο συμβατικό. Τοσο καιρό είχα ένα ηλεκτρονικό από ebay και προχωρούσα. Αλατοτητα 1,035.....

Κατέβασε σταδιακα !

Καλημπραρεις με νερό Α/Ο ή αν δεν έχεις βρύση. 

Σιγουρευεις το 0 και ξαναμετρας!

Θα σου πάρει 3 μέρες ώστε να πας 1025 -1026

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Κατέβασε σταδιακα !

Καλημπραρεις με νερό Α/Ο ή αν δεν έχεις βρύση. 

Σιγουρευεις το 0 και ξαναμετρας!

Θα σου πάρει 3 μέρες ώστε να πας 1025 -1026

Με Α/Ο εκανα καλιμπραρισμα. Εγω λεω να το τραβήξω και περισσότερες μέρες για να κατέβει. Αγχώθηκα τωρα μη γίνει καμμια στραβή, τόσο καιρό τα ζωντανά μην συνηθίσαν και πάθουν κανα σοκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος giwrgosvald έγραψε:

Με Α/Ο εκανα καλιμπραρισμα. Εγω λεω να το τραβήξω και περισσότερες μέρες για να κατέβει. Αγχώθηκα τωρα μη γίνει καμμια στραβή, τόσο καιρό τα ζωντανά μην συνηθίσαν και πάθουν κανα σοκ.

 

Τα κοράλλια το αντέχουν τα ψάρια όχι και τόσο!!!

Link to comment
Share on other sites

Νέες μετρήσεις και νέες προσθήκες στο ενυδρείο.. νομίζω πως όλα έχουν πάρει το δρόμο τους πλέον και ίσως το ποστ αυτό έκανε το δικό του κύκλο!

Salinity 1027 (θα την ρίξω στο 1026), ph 7,9 

No2 - 0 , No3 - 0,5 , Po4 - 0 , KH -9 , Mg 1400, Ca-480. Temp 24,5.

 Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας από την αρχη μέχρι και τωρα που έβαλα τα πρώτα κοραλια.

ΥΓ εκτός από τις γνώσεις στη βιολογία ενός reef πρέπει να αποκτήσουμε και γνώσεις φωτογραφίας για να αναδείξουμε το αποτέλεσμα! Σορυ για την ποιότητα των φωτο ακόμα το ψάχνω!

20210221_180638.jpg

20210221_180446.jpg

20210221_180728.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...