Jump to content

Scottish Matter vol.2


adlib

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Σταθη καλησπέρα, προσαρμόστηκαν οι ''νέοι'', πως τα πάνε με τα τροφεους? το ζευγάρι τα Καλβακια πως είναι στο νέο τους σπίτι?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σταθη καλησπέρα, προσαρμόστηκαν οι ''νέοι'', πως τα πάνε με τα τροφεους? το ζευγάρι τα Καλβακια πως είναι στο νέο τους σπίτι?

Οι νέοι πάνε πολύ καλά πέρα από ένα ψαράκι το μικρότερο που τρώει ακόμα πολύ ξύλο από τους όμοιους του. Συνήθως είναι κρυμμένο και βγαίνει μόνο την ώρα του φαγητού. Ευτυχώς τρώει με πολύ όρεξη οπότε θέλω να πιστεύω θα στρώσει. 

Με τα τροφεους, όπως περίμενα, τα πάνε τέλεια. Τα goby περνάνε σχεδόν απαρατήρητα από τα Tropheus. 

Και ένα βιντεακι που τράβηξα σήμερα.. 

 

Τα Αλτος είναι μια χαρά, αλλά ακόμα προσαρμοζονται. Δεν υπάρχει συμπεριφορά ζευγαριού. Το καθένα έπιασε ένα κοχύλι και μεταξύ τους ακόμα δεν γίνεται τίποτα. Πιστεύω είναι φυσιολογικό μετά την μεταφορά και όντας τόσο φοβητσιαρικα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αααιντε παλι...χαχαΕκει μεσα τι ειχες;

Δε ρωταω τι θα μπει γιατι ξερω οτι δε θα παρω απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αααιντε παλι...χαχαΕκει μεσα τι ειχες;

Δε ρωταω τι θα μπει γιατι ξερω οτι δε θα παρω απαντηση...

Χαχαχαχαχαχχαχαχα!

Τα Bulu Point και το ζευγάρι Tanganicodus Irsacae. Το ζευγαράκι εμεινε. 

Τα Tropheus πλέον συνεχίζουν σε άλλο ενυδρείο και η πορεία τους παρακολουθειται. 

Έρχεται κάτι αρκετά δυνατό.. Μόλις τα είδα δεν γινόταν γιατί κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει συχνά. 

Ελπίζω να έρθουν καλώς.. Ίδωμεν.. 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια μου ομάδα για την οποία είμαι πάρα πολύ χαρούμενος..
Ούτε μισή ώρα στο ενυδρείο, οπότε και λίγο στρεσαρισμενα αλλά μάτι που "βγάζει ματι"!! ?


Wildcaught Tropheus Sp. Mpimbwe "Red Cheek" Katondo
2:13 ratio.

 


Από τα μεγαλύτερα σε μέγεθος Tropheus φτάνοντας τα 17εκ και από τους μικρότερους πληθυσμούς στην λίμνη, μαζί με τα Yellow Cheek, οπότε και αρκετά σπάνια..

Οποιος θέλει να μάθει παραπάνω πράγματα ας διαβάσει το παρακάτω, αλλιώς scroll στις φώτος! ? 

 

Πρόκειται για υβρίδιο της λιμνης, οπότε και φέρνει χαρακτηριστικά και από τα 3 Tropheus που υβριδισαν. 

Ο πρώτος υβριδισμος έγινε πριν 400,000 χρόνια σε μια πρώση της στάθμης στην λίμνη, όπου τα Tropheus Doubleblot( πρόγονος του Bulu Point) και ένα είδος Tropheus Moorii(Limespot) ήρθαν κοντά. Ο επόμενος υβριδισμος έγινε πριν περίπου 15,000 χρόνια, μεταξύ του νέου είδους και του Brichardi Kipili.

Αυτό καθιστά τα Red Cheek από τα νεότερα "αναγνωρισμενα" είδη της λιμνης.

Βέβαια υπάρχουν πάρα πολλά υβρίδια στην λιμνη(όπως τα υβρίδια Mabilibili αν κάποιος θέλει να googl-αρει) που δεν έχουν αρκετούς πληθυσμούς ώστε να χαρακτιριστουν νέο είδος ακόμα ή θα γίνουν νέο είδος σύντομα(τα Red Belly πιστεύω θα είναι ένα από αυτά). 

Τα χαρακτηριστικά κοκκινα/πορτοκαλι/κίτρινα μάγουλα και τα μπλε μάτια είναι αυτά που ξεχωρίζουν στα Red Cheek. Στα κυρίαρχα αρσενικά το σώμα ειναι σκουρο και τα περισσότερα θηλυκά κρατάνε τις μπάρες στο σώμα. Τα μικρά Red Cheek μοιάζουν πολύ με τα μικρά του Brichardi έχοντας μπεζ μπάρες χωρίς κόκκινα μάγουλα. 

Ακολουθούν μερικές φώτος 

 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους δύο αρσενικούς της ομάδας 

IMG_20200122_113453-1587x896.thumb.jpg.34d158be747cdf0d8b59098e8252f443.jpg

Θηλυκά 

IMG_20200122_113736-1587x896.thumb.jpg.6d3689e172498632df029ee7f0caf493.jpg

IMG_20200122_113740-1587x896.thumb.jpg.0494934f7f29e46adab5a036f065b204.jpg

IMG_20200122_113738-1587x896.thumb.jpg.96165fb827ff16460888cabc0d182e44.jpg

Μέγεθος θηλυκού με τον αρσενικό να είναι περίπου 2-3εκ μεγαλύτερος 

IMG_20200122_111847-896x1587.thumb.jpg.578d49eb52f6c9503bcfd3c79d51d437.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες Στάθη.

Πανέμορφος ο μάγκας.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος adlib έγραψε:

Μερικές ακόμα γιατί δεν τα χορταίνω 

 Δίκιο έχεις.:D

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες φιλαρακι!Απο πετ σοπ της Αγγλιας;Να φανταστω οτι το αγαπημενο σου ειδος αφρικανικων κιχλιδων ειναι τα tropheus;Ή δεν έχεις κατασταλαξει ακομη;

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες Σταθη, πολυ ομορφα ψαρια ιδιως ο αρσενικος, το μπλε ματι τα ''σπαει'' :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλως τα δεχτηκες φιλαρακι!Απο πετ σοπ της Αγγλιας;Να φανταστω οτι το αγαπημενο σου ειδος αφρικανικων κιχλιδων ειναι τα tropheus;Ή δεν έχεις κατασταλαξει ακομη;

Από Γερμανία φιλαράκι.. 

Δεν ξέρω ρε συ.. Ακόμα αναρωτιέμαι... 

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου!Οντως το ματι τα σπαει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε τα λίγο καιρό να τα δούμε και εμείς, γιατί έχω την εντύπωση οτι σε κάνα 6μηνο θα μας πεις ''βρήκα κάποια άλλα Τροφεους, δεν μπορούσα ν αντισταθώ, ήταν από burundi μεριά  κλπ κλπ''...... :hehe:

Υ,Γ στα bulu point μου άρεσαν πάρα πολύ πάντως τα χρώματα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Άσε τα λίγο καιρό να τα δούμε και εμείς, γιατί έχω την εντύπωση οτι σε κάνα 6μηνο θα μας πεις ''βρήκα κάποια άλλα Τροφεους, δεν μπορούσα ν αντισταθώ, ήταν από burundi μεριά  κλπ κλπ''...... :hehe:

Υ,Γ στα bulu point μου άρεσαν πάρα πολύ πάντως τα χρώματα τους.

Χαχαχαχαχαχχαχαχα ίσως έχεις δίκιο ποιος ξέρει;;; 

Και εμένα μου άρεσαν φίλε παρα πολύ, απλά τα συγκεκριμένα σαν είδος είναι αρκετα σπάνια αφού δεν εξάγονται συχνά. Τα Bulu Point δεν τα χάνω.. 

Εκτός ότι πήγαν σε καλά χέρια, μπορώ να παρακολουθώ την πορεία τους! ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα 3η και τα αρσενικά μετά από ολονύχτιο ξύλο, ξεκαθάρισαν ποιος είναι ο κυρίαρχος. Τα σημάδια της μάχης φανερά αλλά τίποτα πολύ σοβαρό. Προς έκπληξη μου, νικητής ΔΕΝ είναι ο αρσενικός της παραπανω φωτογραφιας αλλά ο μικρότερος σε μέγεθος! Μέχρι την νύχτα της μάχης, ο μεγαλύτερος φαινόταν ως ο αδιαμφισβητητος αρχηγός και ο μικρότερος κρυβόταν συνέχεια ανάμεσα στο θηλυκά.

Στο παρακάτω βίντεο θα δείτε ενα από τα ομορφότερα θηλυκά του γκρουπ να βοσκει στην άμμο και στο τέλος ο νέος αρχηγός να παρενοχλεί μια νεαρή, πράγμα που κάνει συνέχεια μετά από την νίκη του. ???

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις Tropheus Kasanga στο άλλο ενυδρείο και να μην του ρίχνεις ούτε ματιά!!! 

Πραγματικά αυτό το ενυδρείο έχει γίνει το αγαπημένο μου! 

Το wildcaught ζευγαράκι Tanganicodus Irsacae "Kigoma" επιτέλους το πήρε σοβαρά! Αντε να δούμε.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα upgrade που έπρεπε να γίνει όχι τόσο σε λίτρα όσο σε μήκος.. 

Όντας από τα μεγαλύτερα τροφεους, ακόμα και 2 αρσενικά είχαν τα θέματα τους.. 

Ήδη δεύτερη μέρα σήμερα και είναι αλλά ψάρια! 

Λίγο θολό ακόμα αλλά τα fx6 δουλεύουν στο φουλ! 

IMG_20200131_104750.thumb.jpg.91ebd4c25ef8035064395b8e812599ed.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...