Jump to content

Εμπιστα καταστηματα


kostas mpele

Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια μενω στην αθηνα συγκεκριμενα στον πειραια και ηθελα να σα ρωτησω αν γνωριζετε καποιο εμπιστο καταστημα που να ασχολειται με το χομπυ μας, καποιο καταστημα που να μην κοιταει πως θα σου φαει τα λεφτα...

Τα παλια τα χρονια ηταν ο αντωνακακης απ τους καλυτερους στο ειδος του αλλα δεν βρισκω καποιο καταστημα του πλεον 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου ότι αυτό που ζητάς και επιθυμείς δεν θα το βρεις!

Υπάρχουν 2-3 καταστήματα να κάνεις την δουλειά σου και από εκεί και πέρα επιλέγεις κάθε φορά τι σε συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψωνίζω διαδικτυακά από Μισιρλή τον οποίο θεωρώ άριστο επαγγελματία και δεν ασχολούμαι με PetSup@&&@) και Aquar@@€(p γιατί πιστεύω το ανάποδο και έχω στο νου μου αρκετά παραδείγματα. Το 1ο κατάστημα βέβαια έχει μεγάλη ποικιλία και ειδικά για τους Αθηναίους νομίζω είναι βολικό.

Τώρα αν ψάχνεις γνώσεις για το χόμπυ και μεράκι δε νομίζω πως μπορεί να σου προσφέρει κανένα κατάστημα στον τομέα αυτό οπότε όπως είπε και ο @elaspre κάνεις έρευνα τιμών και διαθεσιμότητας και προχωράς αναλόγως τι σε συμφέρει. ;) Καλές αγορές, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ψάρια αγοράζω αποκλειστικά από Άβυσσο (Θεσσαλονίκη) γιατί μου αρέσει να τα παρατηρώ μόνος μου και να διαλέγω κιόλας (η γυναίκα μου διαλέγει δηλαδή αλλά λέμε τώρα.. ? ). Όσα παιδιά "έστειλα" εκεί έμειναν απολύτως ευχαριστημένα. Και εμένα άλλος μου είχε συστήσει το κατάστημα και ευτυχώς τον εμπιστεύτηκα.

Για τον Μισιρλή δεν έτυχε να πάρω ψαράκι, αλλά ό,τι και να πω για τον συγκεκριμένο είναι λίγο. Πραγματικά είναι επαγγελματίας ο άνθρωπος, σκίζεται να εξυπηρετήσει και έχει και τις καλύτερες τιμές σχεδόν πάντα, αν όχι πάντα. Εμένα με κέρδισε πάντως. Για τους άλλους με κάτι δήθεν προσφορές στο 5% των προϊόντων τους και με ψιλά γράμματα δεν ασχολούμαι καν πλέον. 

Υποθέτω πάντως πως για ψαράκια και στο κατάστημα της Αθήνας η Άβυσος θα έχει "καλά" αφού είναι της ίδιας εισαγωγής. Και η Θεσσαλονίκη από κει παίρνει. :)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ψάρια αγοράζω αποκλειστικά από Άβυσσο (Θεσσαλονίκη) γιατί μου αρέσει να τα παρατηρώ μόνος μου και να διαλέγω κιόλας (η γυναίκα μου διαλέγει δηλαδή αλλά λέμε τώρα.. ? ). Όσα παιδιά "έστειλα" εκεί έμειναν απολύτως ευχαριστημένα. Και εμένα άλλος μου είχε συστήσει το κατάστημα και ευτυχώς τον εμπιστεύτηκα.

Για τον Μισιρλή δεν έτυχε να πάρω ψαράκι, αλλά ό,τι και να πω για τον συγκεκριμένο είναι λίγο. Πραγματικά είναι επαγγελματίας ο άνθρωπος, σκίζεται να εξυπηρετήσει και έχει και τις καλύτερες τιμές σχεδόν πάντα, αν όχι πάντα. Εμένα με κέρδισε πάντως. Για τους άλλους με κάτι δήθεν προσφορές στο 5% των προϊόντων τους και με ψιλά γράμματα δεν ασχολούμαι καν πλέον. 

Υποθέτω πάντως πως για ψαράκια και στο κατάστημα της Αθήνας η Άβυσος θα έχει "καλά" αφού είναι της ίδιας εισαγωγής. Και η Θεσσαλονίκη από κει παίρνει. :)

Υπαρχει εμπιστοσυνη σε ιντερνετικη αγορα ψαριου; 

(Απο θεσσαλονικη να ερθει αθηνα πχ) 

Δεν υπαρχει πιθανοτητα να φτασει το ψαρι σε κακη κατασταση η αρρωστο πχ; 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, kostas mpele said:

Υπαρχει εμπιστοσυνη σε ιντερνετικη αγορα ψαριου; 

(Απο θεσσαλονικη να ερθει αθηνα πχ) 

Δεν υπαρχει πιθανοτητα να φτασει το ψαρι σε κακη κατασταση η αρρωστο πχ; 

Με σωστο πακεταρισμα δεν εχει κανενα θεμα εκτος αν ειναι αρρωστο απο πριν ξεκινησει το ταξιδι..Οι ιντερνετικες αγορες φιλε μου απο τα γνωστα καταστηματα τουλαχιστον δεν εχουν κανενα κινδυνο στο αν θα στα στειλουν η οχι το μειονεκτημα ειναι οτι τις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν ξερεις τι αγοραζεις διοτι δεν το βλεπεις αλλα αν ανησυχεις για το αν θα στο στειλουν η οχι η απαντηση ειναι οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η άποψη είναι ότι έχεις την πολυτέλεια να επισκεφθείς κάποια από τα μαγαζιά.

Υπάρχουν αμιγώς ενυδρειακα μαγαζιά με έμπειρο προσωπικό να σε κατευθύνει. 

Το πρώτο που κοιτάζω είναι αν μου ταιριάζει ο άνθρωπος,  οι γνώσεις του και αν καταλαβαίνει τις δικές μου ανάγκες. 

Μετά πάει το περιεχόμενο του μαγαζιού.  Δεν περιορίζομαι σε ένα μαγαζί άλλα διαλέγω από το καθένα το καλύτερο.  Δηλαδή αλλού θα πάω να φτιάξω ένα ενυδρείο αλλού θα πάω για κοράλλια και αλλού για ψάρια. 

Ευτυχώς μεγάλα παιδιά είμαστε και το διαδίκτυο μας δίνει την δυνατότητα να ψάχνουμε και να κάνουμε τις καλύτερες επιλογές. 

Πάντα πίστευα ότι το πιο σωστό είναι να έχουμε ιδία άποψη και όχι των άλλων που ο καθένας μας έχει τις προτιμήσεις του λόγω αυτών που προείπα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Η δικιά μου η άποψη είναι ότι έχεις την πολυτέλεια να επισκεφθείς κάποια από τα μαγαζιά.

Υπάρχουν αμιγώς ενυδρειακα μαγαζιά με έμπειρο προσωπικό να σε κατευθύνει. 

Το πρώτο που κοιτάζω είναι αν μου ταιριάζει ο άνθρωπος,  οι γνώσεις του και αν καταλαβαίνει τις δικές μου ανάγκες. 

Μετά πάει το περιεχόμενο του μαγαζιού.  Δεν περιορίζομαι σε ένα μαγαζί άλλα διαλέγω από το καθένα το καλύτερο.  Δηλαδή αλλού θα πάω να φτιάξω ένα ενυδρείο αλλού θα πάω για κοράλλια και αλλού για ψάρια. 

Ευτυχώς μεγάλα παιδιά είμαστε και το διαδίκτυο μας δίνει την δυνατότητα να ψάχνουμε και να κάνουμε τις καλύτερες επιλογές. 

Πάντα πίστευα ότι το πιο σωστό είναι να έχουμε ιδία άποψη και όχι των άλλων που ο καθένας μας έχει τις προτιμήσεις του λόγω αυτών που προείπα. 

Συμφωνω μαζι σου αλλα το θεμα ειναι οτι σε καποια καταστηματα που παω λυπαμαι που το λεω αλλα δεν υπαρχει η γνωση.. 

Δεν λεω οτι ειμαι γνωστης αλλα πως μου πουλας ρε φιλε γρασιδι και μου λες δεν θελει co2 ενω το προφιλ του γραφει μεγαλη απαιτηση σε Co2..  ( ενα παραδειγμα αυτο) 

Παω και κανω αγορες με οτι εχω διαβασει

Δεν εχω βρει μεχρι σημερα καταστημα που να υπαρχει καποιος να πει 5 σωστα πραγματα χωρις να προσπαθει να παρει λεφτα

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα μιλάμε για ζωντανά και όχι για εξοπλισμό σωστά? Νομίζω είναι πιο εύκολο να σε "κάνουν" να ξοδέψεις περισσότερα σε εξοπλισμό (πάρε κ αυτό, πάρε κ εκείνο κτλ) παρά σε ψάρια. Εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερο να προτιμήσεις μαγαζιά της περιοχής σου παρά της επαρχίας με γνώμονα και μόνο επειδή βλέπεις τι αγοράζεις και τουλάχιστον μπορείς να κρίνεις αν αξίζει τελικά ή όχι. Προσωπικά εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές να δω νεκρά ψάρια μαζί με άλλα στο ίδιο ενυδρείο και δεν θα ρίσκαρα για κανένα λόγο να προτιμήσω την επαρχία επειδή το τάδε μαγαζί θεωρείται καλό και το άλλο κακό. Η μόνη περίπτωση που θα κατέληγα στην επαρχία θα είναι μόνο αν δεν βρίσκω στην αθήνα αυτό που θέλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ψαρια βρισκω νεκρα συχνα αλλα δεν δινουν καν βαση

Τα παρατανε μεσα δε τους νοιαζει αν τα βλεπουν πελατες και νευριαζω και καταληγω η να τσακωθω η να φυγω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το ότι θέλουν να σου πάρουν τα λεφτά. Αν δεις νεκρά ψάρια μέσα και πας μετά και αγοράσεις τότε το φταίξιμο είναι δικό σου αν μετά το ψάρι δεν επιβιώσει. 

Τι προτείνω:

Τα μαγαζιά ανεβάζουν τις παραλαβές τους αναλυτικά. Αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο έχε το νου σου και μιας και είσαι στην αθήνα πετάξου μετά από 1-2 μέρες που τουλάχιστον δεν θα έχουν μείνει καιρό στο ενυδρείο και πάρε. Στην περίπτωση των μονομάχων πχ νομίζω είναι το καλύτερο σενάριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω avyssos, aquariumshop οι καλύτερες τιμές και γενικά γνωστές στο θέμα ψαριών και συνεννόησημοι..τα υπόλοιπα είναι λιγάκι ταβάνι στις τιμές και με μικρά στοκ και ποικιλία.. Το pet super.... κατά καιρούς φέρνει καλες ποικιλίες και ανταγωνιστιξες τιμές.. Όπως και να έχει τα ζωντανά είναι ρίσκο παντού..εχω πάρει πολλές φορές από όλα σχεδόν.. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος doctor20 έγραψε:

Εγώ προτείνω avyssos, aquariumshop οι καλύτερες τιμές και γενικά γνωστές στο θέμα ψαριών και συνεννόησημοι..τα υπόλοιπα είναι λιγάκι ταβάνι στις τιμές και με μικρά στοκ και ποικιλία.. Το pet super.... κατά καιρούς φέρνει καλες ποικιλίες και ανταγωνιστιξες τιμές.. Όπως και να έχει τα ζωντανά είναι ρίσκο παντού..εχω πάρει πολλές φορές από όλα σχεδόν.. 

Μία ώρα πριν, το μέλος doctor20 έγραψε:

Εγώ προτείνω avyssos, aquariumshop οι καλύτερες τιμές και γενικά γνωστές στο θέμα ψαριών και συνεννόησημοι..τα υπόλοιπα είναι λιγάκι ταβάνι στις τιμές και με μικρά στοκ και ποικιλία.. Το pet super.... κατά καιρούς φέρνει καλες ποικιλίες και ανταγωνιστιξες τιμές.. Όπως και να έχει τα ζωντανά είναι ρίσκο παντού..εχω πάρει πολλές φορές από όλα σχεδόν.. 

Cosmozoo στον Πειραιά εγγύηση για όλα όσα σου πει ο Τηλέμαχος. Aquariumshop εγγύηση ότι σου πει ο Παναγιώτης. Petsupermarket εγγύηση ότι σου πει ο Σταύρος. Έχει τύχει πολλές φορές να με αποτρέψουν από αγορές ψαριών η κοραλλιών. Οι επιλογές δικές σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα και από εμένα και καλό μήνα,

Τον Μισιρλή τον προτείνω και εγώ, εχω αγοράσει όλα μου σχεδόν τα φυτά από εκεί καθώς και ψαράκια (γκάπυ), σαλιγκάρια (rabbit snail), γαρίδες (black choco neocaridina).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι περιγραφές που δίνει για την συντήρηση των φυτών είναι σε γενικές γραμμές σωστές δηλ. όταν λέει easy έτσι είναι, μικρή επιφύλαξη διατηρώ για τα "κοκκινα" φυτά γιατί αγόρασα ένα πρόσφατα και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω από τώρα την πορεία του. Την ποικιλία και τις τιμές που έχει σε φυτά δεν την βρήκα αλλού.

Θα σου πρότεινα να μην πάρεις με αποστολή γαρίδες, για τα υπόλοιπα το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Αν ξέρεις τί θέλεις προτείνω και το pet supermarket καθώς κατά καιρούς φέρνει ποικιλία με ανταγωνιστικές τιμές αλλά ΔΕΝ πας εκεί για συμβουλές. Πρόσφατα ζήτησα cory και μου έβαζε στην σακούλα tetra...

 

Προτείνω επίσης abyssos, έχει ποικιλία, μία φορά πήγα, πρόσφατα κιόλας και πέτυχα ευγενέστατο και γνώστη δεν ξέρω ωστόσο αν είναι πάντα ο ίδιος. Δεν έχει συνεχόμενο ωράριο.

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και η gixxer στα μαγαζια δεν πας για συμβουλες πας για να αγορασεις οποτε εγω θα σου προτεινα κατσε βρες τι θες και σου αρεσει , μετα κατσε διαβασε ΠΟΛΥ (οχι σαν μερικους που λενε οτι εχουν διαβασει και εχουν φτιαξει ψαροσουπα)  :)  και επειτα πηγαινε και ψωνησε , μονο ετσι θα μαθεις , θα εχεις αποψη και θα ξερεις τι σου γινετε .

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 10 χρόνια και πλέον στο χόμπι έxω βρει πολύ καλή χημεία στο aquariumshop χωρίς να θέλω να μειώσω λοιπά καταστήματα τα οποία δεν αποκλείεται να είναι εξίσου ποιοτικά. Απλώς στο εν λόγω κατάστημα έχω βρει αυτό που ζητάω από καταστήματα του είδους. 

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι ο μόνος που μπορείς να εμπιστευτείς (κι αυτόν όχι 100%) είναι ο εαυτός σου. Τα μάτια σου, τις γνώσεις σου. Λέω όχι απόλυτα γιατί και το μάτι μπορεί να σε ξεγελάσει. Τώρα όσον αφορά την ιντερνετική αγορά ψαριού είμαι υπέρ μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις (να μην υπάρχει petshop στην περιοχή σου ή να είναι μάπα). Αλλιώς δεν βρίσκω τον λόγο να ρισκάρεις. Γιατί μπορεί να σου 'ρθει οκ, μπορεί να έρθει και ν' ακούς από μέσα το "η ζωή, η ζωή εδώ τελειώωωωνει, σβήνει το καντήλι μουουουου", μπορεί να έρθει, να τ' ανοίξεις και να βρεις σημείωμα "το φέρετρο το θέλω mopani"...

 

On 30/4/2019 at 8:57 ΜΜ, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Ψάρια αγοράζω αποκλειστικά από Άβυσσο (Θεσσαλονίκη) γιατί μου αρέσει να τα παρατηρώ μόνος μου και να διαλέγω κιόλας (η γυναίκα μου διαλέγει δηλαδή αλλά λέμε τώρα.. ? ).

 

 

Κωνσταντίνε, σ'ευχαριστώ που υπενθύμισες σε μας τους ανύπαντρους πόσο τυχεροί είμαστε...:hehe:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

 μπορεί να έρθει, να τ' ανοίξεις και να βρεις σημείωμα "το φέρετρο το θέλω mopani"...

 

 

 

Έκλαψα :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη κουβέντα με αρχή αλλά δίχως τέλος..προσωπικά έχω γυρίσει αρκετά μαγαζιά θεωρώ και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι από κανένα δεν έχω μείνει φουλ ικανοποιημένος..τι εννοώ με αυτό??ότι άλλες φορές ο τάδε ήταν καλός και κάποιες άλλες ο τάδε ήταν κακός ενώ ο δίπλα καλύτερος την συγκεκριμένη χρονική στιγμή...γενικά αντικειμενικότητα σε τέτοια θέματα είναι δύσκολο να υπάρξει γιατί κακά τα ψέμματα πάντα υπάρχουν άνθρωποι που αποσκοπούν στο προσωπικό τους συμφέρον είτε αυτό γίνεται με διαφήμιση είτε με δυσφήμιση...ειπώθηκε σε προηγούμενη απάντηση κάτι σωστό..το ότι είμαστε μεγάλα παιδιά και η αγορά που θα κάνουμε είναι αποκλειστικά δική μας ευθύνη..το ότι μας ξεγέλασε κάποιος δεν σημαίνει ότι φταίει αυτός 100% γιατί πολύ απλά πρέπει να πηγαίνουμε λίγο διαβασμένοι και να έχουμε κάνει μία έρευνα πριν προβούμε σε απόκτηση ζωντανού-εξοπλισμού..είμαι παθών απ όλες τις απόψεις..και με έχουν ξεγελάσει και ψέμματα μου έχουν πει και με έχουν κάψει...αυτά από εμένα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πάρεις ψάρια μέσω ίντερνετ κάνε αυτό που έκανα εγώ.. έστειλα μέιλ σε κατάστημα κ ζήτησα να μου στείλουν φωτό των ψαριών που με ενδιέφεραν.. μου έστειλαν, αμέσως κιόλας, διάλεξα, τα βρήκαμε τα συμφωνήσαμε κ το ψάρι ήρθε με ΚΤΕΛ..

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαχτω πολυ και η ιντερνετικη αγορα θα ναι τελευταια επιλογη.

Θα κοιταξω και τα καταστηματα που ειπαν τα άλλα παιδια και πλεον οτι θελω να κανω πρωτα το συζηταω εδω και μετα πρατω .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,σε πετ σοπ θα πηγαίνεις πάντα με λίστα δικιά σου,να παίρνεις αυτά που πρέπει, όχι αυτά που θέλουν να σου δώσουν.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...