Jump to content

Νεος στα ενυδρειακα και διλημμα σε κιχλιδες.


james.

Recommended Posts

Πιστευω κ με τα τζουλι θα ζοριστει το συγκεκριμενο ζευγαρακι.Περιμενε ως οτου βρεις κοχυλοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινετε να παρω ομαδουλα multies των 4-5, η να βρω μια δυαδα ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν θα χωράνε 2 αρσενικά multies, άρα ζευγάρι ή χαρέμι αν έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις ή μπορούν να τα ξεχωρίσουν. Αλλιώς μια ομαδούλα μέχρι φτιαχτεί το ζευγάρι/χαρέμι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωμες για την τροφη αυτη? Προοριζεται για caudopunctatus και mutlifaciatus?

Σημερα την δοκιμασα πρωτη μερα αλλα δεν ειδα ορεξη. Την περισσοτερη την εβαζαν στο στομα και την εφτυναν.

7518_ps_i1_pim_fro_carny_200ml.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι flakes ή pelets? 

Μήπως ήταν χορτάτα; ένας τρόπος για να συνηθίσουν μια νέα τροφή είναι να την ανακατεύεις με την κύρια τροφή τους και σταδιακά να ανεβάζεις το ποσοστό της καινούριας. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν κοκους του νες καφε φαντασου.Πολυ μικροι και βυθιζονται σχεδον αμεσως.

Πρωι και χορτατα δυσκολο. Θα δοκιμασω αυριο παλι να δω. Κριμα παντως να μην την τρωνε, ειναι καλη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Ειναι σαν κοκους του νες καφε φαντασου.Πολυ μικροι και βυθιζονται σχεδον αμεσως.

Πρωι και χορτατα δυσκολο. Θα δοκιμασω αυριο παλι να δω. Κριμα παντως να μην την τρωνε, ειναι καλη τροφη.

Το έχω πει πολλές φορές, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πελετς, και ποτέ τα ψάρια μου ανεξαρτήτου ηλικίας, δεν τρελενονταν όπως για τα φυλλαράκια. Είμαι φαν των flakes με μεγάλη διαφορά από τα μπιλακια. Η μόνη φορά που ισως φάνε μπιλακια με όρεξη είναι αν τα ανακατεψω με τα flakes. 

Μία καλή τροφή σε flakes είναι η  Tropical Tanganyika flakes. Φυσικά υπαρχουν πολλές καλές απλά αυτή έχω δοκιμάσει εκτενώς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Μετα την απομακρυνση των δυο caudopunctatus προχτες και αφηνοντας μονο το ζευγαρι, παρατηρησα χτες μεγαλες ανασκαφες. Σημερα κοιταξα και ειδα στο φελιζολ πανω διαφανα σημαδακια το πιθανοτερο αυγα.. Αν μπορειτε να διακρινετε απο τις φωτος, ειναι αυτα που μοιαζουν με κοκο αμμου αλλα ειναι διαφανα.

Ειδα το apple snail και ηταν κοντα στη φωλια και το θυληκο το χτυπαγε με τη μυτη. Υπαρχει πιθανοτητα το σαλιγκαρι να φαει τα αυγα αν βρεθει στη φωλια?

90515113_815804882274840_3178568174643707904_n.jpg

90791687_148469623115155_3454320463914729472_n.jpg

90628722_626072898244048_17876250886406144_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Το έχω πει πολλές φορές, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πελετς, και ποτέ τα ψάρια μου ανεξαρτήτου ηλικίας, δεν τρελενονταν όπως για τα φυλλαράκια. Είμαι φαν των flakes με μεγάλη διαφορά από τα μπιλακια. Η μόνη φορά που ισως φάνε μπιλακια με όρεξη είναι αν τα ανακατεψω με τα flakes. 

Μία καλή τροφή σε flakes είναι η  Tropical Tanganyika flakes. Φυσικά υπαρχουν πολλές καλές απλά αυτή έχω δοκιμάσει εκτενώς. 

Απλα επελεξα αυτη λογω του χαμηλου ποσοστου πρωτεινης (32%).

Η τροφη που χρησιμοποιουσα παντα, ακομα και τωρα, ειναι της Ocean Nutrition , Cichlid Omni Flakes με ποσοστο 52% ,καθως και μια φορα την εβδομαδα Ocean Nutrition Spirulina Flakes με ποσοστο πρωτεινης 51%.

Καπου διαβασα οτι δεν κανει να τρεφονται με υψηλο ποσοστο πρωτεινης (διορθωστε με αν κανω λαθος).

Αυτη που μου προτεινεις ειναι 45%, αρα λιγοτερο απο αυτην που ηδη χρησιμοποιω και μαλλον θα την αγορασω.

Επισης εχω σκεφτει να φτιαξω μονος τροφη. Στο μιξερ γαριδες, αρακα κτλ,

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω και οι νεοι κατοικοι.

90758040_1134718676920338_6491775181650919424_n.thumb.jpg.5bdc12d341856f51d3325d1cba0e9155.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Με multies ήθελες να ξεκινήσεις κι εκεί κατέληξες τελικά. Ωραίος, ζευγάρι πήρες ή ομαδούλα;! Καλά έκανες και έβγαλες τα caudos που "περίσευαν", θα τα χαρείς περισσότερο τώρα που θα είναι άνετα. Για το σαλιγκάρι δεν ξέρω να σου πω, αλλά δεν θα μου φαινόταν περίεργο να έτρωγε τα αυγά. Έχεις ξαναδεί μικρά όσο ήταν μέσα και το apple snail?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Το έχω πει πολλές φορές, έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πελετς, και ποτέ τα ψάρια μου ανεξαρτήτου ηλικίας, δεν τρελενονταν όπως για τα φυλλαράκια. Είμαι φαν των flakes με μεγάλη διαφορά από τα μπιλακια. Η μόνη φορά που ισως φάνε μπιλακια με όρεξη είναι αν τα ανακατεψω με τα flakes. 

Μία καλή τροφή σε flakes είναι η Tropical Tanganyika flakes . Φυσικά υπαρχουν πολλές καλές απλά αυτή έχω δοκιμάσει εκτενώς. 

Την Tropical Tanganyika flakes την τσακίζουν και τα δικά μου. Τους δίνω επίσης cichlid carnivore pellets πάλι της Tropical και την τρώνε με την ίδια όρεξη μπορώ να πω (την πήρα και σε floating type ωστόσο και θέλει σπάσιμο ή εξαέρωση με σύριγγα για να βυθίσει :lol: ). Ένα θετικό που βρίσκω στα pellets είναι πως επειδή δεν μπορούν να το φάνε με τη μια, το φτύνουν και το μασάνε κλπ για λίγη ώρα κι έτσι το θρυματίζουν και ό,τι κομματάκι πέφτει είναι ότι πρέπει τροφή για τα μικρά. Ειδικά για τα θηλυκά που το τσιμπάνε και φεύγουν σφαίρα να το φάνε πάνω από το κοχύλι τους.

 

Πάρ'τους και καμιά κατεψυγμένη. Δεν είναι ακριβές και με την ποσότητα που τρώνε αυτά θα σε βγάλει για χρόνια :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αγαπη μου ηταν παντα τα Brichardi, αλλα τελικα καταφερα να συνδυασω τα Caudopunctatus με τα Multifaciatus. Ηθελα τετραδα, αλλα το καταστημα ειχε μονο τρια τελευταια. Τα δυο κολυμπανε ελευθερα στον δεξιο χωρο με τα κοχυλια, το τριτο της παρεας ειναι σε ενα κελυφος μεσα και δεν εχει βγει δυο μερες καν. Ειναι ζωντανο βεβαια επειδη ανοιγοκλεινει τα βραγχια κανονικα, κανει καμια φορα λιγο οπισθεν να κοιταξει και ξανατραβιεται στο βαθος μεσα στο κοχυλι. Εξω απο το κελυφος δεν εχει βγει ποτε! Να φοβαται πολυ και να εχει τοσο σοκ ωστε να μην βγαινει καν? Ισως επαθε κατι μιας και ηταν σε σακουλα γυρω στις 15 ωρες.

Τα Caudopunctatus στην αρχη τα υποδεχθηκαν χτυπωντας τα ελαφρως με την μυτη τους. Μετα απο δυο μερες πλεον, οταν καποιο απο το ζευγαρι παει στο χωρο με τα κοχυλια, σχεδον ακουμπαει με τα Mulifaciatus καθως κολυμπανε χωρις να δινει καμια σημασια.

Ολα ηρεμα μεσα στο ενυδρειο πλεον, αναμενοντας την καινουρια γεννα.

90517797_2965856530101220_2012579025880350720_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θέλει το χρόνο του να συνηθίσει το περιβάλλον. Θα ηρεμήσει και θα βγει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Απλα επελεξα αυτη λογω του χαμηλου ποσοστου πρωτεινης (32%).

Η τροφη που χρησιμοποιουσα παντα, ακομα και τωρα, ειναι της Ocean Nutrition , Cichlid Omni Flakes με ποσοστο 52% ,καθως και μια φορα την εβδομαδα Ocean Nutrition Spirulina Flakes με ποσοστο πρωτεινης 51%.

Καπου διαβασα οτι δεν κανει να τρεφονται με υψηλο ποσοστο πρωτεινης (διορθωστε με αν κανω λαθος).

Αυτη που μου προτεινεις ειναι 45%, αρα λιγοτερο απο αυτην που ηδη χρησιμοποιω και μαλλον θα την αγορασω.

Επισης εχω σκεφτει να φτιαξω μονος τροφη. Στο μιξερ γαριδες, αρακα κτλ,

 

Τα ψαράκια σου είναι θηρευτές οπότε η πρωτεΐνη μόνο καλό θα τους κάνει. Πιστεύω η διατροφή που τα έδινες μέχρι τώρα ήταν πολύ καλή. Μια τέτοια μέθοδο χρησιμοποιώ και εγώ στα σαρκοφαγα.

Δικιά μου τροφή δεν έχω φτιάξει για να μπορέσω να σου πω. 

Τα multis είναι πανέμορφα και μην ανησυχείς για το ένα στο κοχύλι απλά θέλει τον χρόνο του. 

Τα μάτια τους δεν παίζονται!

Μέσα στην επόμενη εβδομάδα περιμένω τα ξαδέρφια τους, μια 5αδα 2/3 similis. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παρατηρω εδω και μερικες μερες μια περιεργη συμπεριφορα στο ζευγαρι caudopunctatus, απο τη μερα που ειδα κατι σαν διαφανα αυγα μεσα στην φωλια.

Γονο δεν ειδα να βγαινει, παροτι περασαν οι τρεις μερες που χρειαζονται για την επωαση των αυγων.

Βλεπω ομως να ειναι πολυ ηρεμα στην καθημερινη δραστηριοτητα τους απο τοτε που εκαναν τα μεγαλασκαψιματα. Το αρσενικο περναει σχεδον ολη τη μερα στην εισοδο της φωλιας οπως βλεπετε στην φωτος και το θυληκο στην αλλη πλευρα να χαλαρωνει την περισσοτερη μερα ακουμπωντας στο βυθο. Μπαινει σπανια μεσα και καθεται ξανα εξω στο ιδιο σημειο οπως βλεπετε. Σαν να φρουρουν τις πετρες.

Ξερω οτι οταν εχει μικρα, το θηλυκο δεν αφηνει να μπαινει το αρσενικο μεσα, αλλα εδω συμβαινει το αντιθετο.

Εν τω μεταξυ χτες μπηκαν για λιγο μεσα στις πετρες και σαν να ζευγαρωναν. Το θηλυκο εκανε τους κλασικους σπασμους και να τριβοταν στο πατωμα και το αρσενικο κολλητα διπλα του.

Εχω κοιταξει μεσα καλα, αλλα δεν φαινεται κατι.

90669630_418421665688671_3523883227414528000_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει με πολλά από τα ζευγάρια που ειχα ανά καιρούς, υπάρχει διάστημα που αλλάζει η συμπεριφορά τους εντελώς σαν να μην είναι πλέον ζευγάρι και μετά τα ξαναβρισκουν. Ίσως παίρνανε φάση τώρα..

Απλά έχε το νου σου γιατί πολλές φορές μετά, είχα καυγάδες που μπορεί να κατέληγαν σε θάνατο. 

Τα κοχυλόψαρα τι κάνουν; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Αυτό που έχω παρατηρήσει με πολλά από τα ζευγάρια που ειχα ανά καιρούς, υπάρχει διάστημα που αλλάζει η συμπεριφορά τους εντελώς σαν να μην είναι πλέον ζευγάρι και μετά τα ξαναβρισκουν. Ίσως παίρνανε φάση τώρα..

Απλά έχε το νου σου γιατί πολλές φορές μετά, είχα καυγάδες που μπορεί να κατέληγαν σε θάνατο. 

Τα κοχυλόψαρα τι κάνουν; 

Για την ωρα δεν εχω παρατηρησει καυγαδες. Αλλα ειναι λες και κανει μουτρα το ενα στο αλλο. ?

Τα κοχυλοψαρα μια χαρα ειναι, κανουν κατι μικροσκαψιματακια αλλα οχι πολλα πραγματα, μιας και ειναι ακομα πολυ μικρα. Φαντασου οτι χωρανε ολοκληρα μεσα σε ενα σαλιγκαρι. Σαν τα σαλιγκαρια που καποιοι τρωνε. ( οχι εγω ? )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους.Οπως θα ξερετε, συμφωνα με τα παραπανω μυνηματα, το ενυδρειο μου διαθετει πλεον ενα ζευγαρι caudopunctatus και 3 multifaciatus εκ των οποιων συμφωνα με το μεγεθος, αν και νομιζω δεν εχουν φτασει το τελικο, ειναι 2 θυληκα και ενα αρσενικο.

Πιστευα λοιπον οτι δινοντας τα 2 αρσενικα caudopunctatus, θα ειχα συντομα και αλλη γεννα απο το ζευγαρι και οτι η συμβιωση με τα multifaciatus θα ηταν διχως προβληματα. Αμ δε.

Τα mutlis αποδειχθηκαν πολυ τσαμπουκαδες για το μποι τους, και ενω ηταν ηρεμα τις πρωτες μερες, μετα απο καιρο αρχιζαν τις επιθεσεις με μορφη βολιδας και παλι πισω, σε οποιο απο τα δυο caudo τολμουσε να παει κοντα στα συνορα τους. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το αρσενικο να ειναι εδω και μια εβδομαδα συνεχως μεσα στο σωρο με τις πετρες και να το εχω δει μολις μια φορα εξω, ενα πρωινο που τα ταισα. Απο τοτε δεν εχει ξαναβγει.Το θυληκο ειναι μεν εξω, αλλα δεν κολυμπαει ελευθερα και με ανεση και συνεχως αλλαζει το χρωμα του σωματος του απο λευκο, σε λευκο με μαυρες ριγες, που αυτο γινεται οταν ενοχλειται η υποστηριζει την περιοχη του. Η συβιωση ολων ειναι εδω και τρεις μηνες, αλλα την παραξενη συμπεριφορα το αρσενικο την εχει την τελευταια εβδομαδα.

Δοκιμασα χτες και εβαλα εστω και με προσωρινο τροπο μερικες πετρες στο μεσον, ωστε να αποκλεισω καποια οπτικη επαφη, αλλα αλλα παλι καμια φορα περναει ενα multi απο τις χαραμαδες και εστω μερικα εκατοστα μπαινει στην αριστερη περιοχη του ζευγαριου. Δεν βλεπω ομως να βγαινει το αρσενικο εξω, παροτι δεν υπαρχει τοσο μπουλινκ τις τελευταιες μερες. Ξερω οτι τα 80 λιτρα δεν ειναι πολλα, αλλα νομιζα οτι ενα ζευγαρι πετροψαρα και 3 μικρα κοχυλοψαρα δεν θα ηταν τοσο θεμα.

Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη. Ισως μια αλλαγη στο aquascape. Δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Δοκιμασα χτες και εβαλα εστω και με προσωρινο τροπο μερικες πετρες στο μεσον, ωστε να αποκλεισω καποια οπτικη επαφη, αλλα αλλα παλι καμια φορα περναει ενα multi απο τις χαραμαδες και εστω μερικα εκατοστα μπαινει στην αριστερη περιοχη του ζευγαριου. Δεν βλεπω ομως να βγαινει το αρσενικο εξω, παροτι δεν υπαρχει τοσο μπουλινκ τις τελευταιες μερες. Ξερω οτι τα 80 λιτρα δεν ειναι πολλα, αλλα νομιζα οτι ενα ζευγαρι πετροψαρα και 3 μικρα κοχυλοψαρα δεν θα ηταν τοσο θεμα.

Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη. Ισως μια αλλαγη στο aquascape. Δεν ξερω τι να κανω.

οπως ειπες το μηκος-λιτρα ειναι λιγο για 2 ειδη παρολο που εχουν διαφορετικες περιοχικες προτιμησεις....καλη ιδεα με την αλλαγη του sqape και ισως θελει και αλλο.. δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα οπως βλεπω στη φωτο, εγω θα πηγαινα ακομα πιο ακρη τα κοχυλια με πιο λιγες πετρες απο αυτες που εχουν μια μικρη λουριδα αμμο ως ''συνορο'' και μετα μικρη προσθεση σε πετρες στο στυλ που το εχεις αναφορικα με την ''οπτικη επαφη'' που λες.....αλλα και παλι νομιζω τα λιτρα δεν βοηθαν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Άρη. Είσαι αρκετά οριακά σε μήκος.

Πήγαινε στην άκρη τα κοχύλια και μεγάλωσε το νταμάρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σας. Επανερχομαι με μια ερωτηση που αφορα την κατασκευη του επιπλου.. Θα μπορουσε αν μπει ενα φυλο μελαμινης πανω στο ενυδρειο, βιδωνοντας στην ηδη υπαρχουσα, να φιλοξενησει μια γυαλα 1.21 x 41 ? Μιλαω για ενυδρειο 240 λιτρα. Ο λογος ειναι να αποφυγω εξοδα κατασκευης καινουριου επιπλου.

Το θεμα μου ειναι αν αντεχει απο αποψη βαρους. Θεωρω πως ναι, μιας και οι εργοστασιακες βασεις των ενυδρειων που πουλανε για τα αντιστοιχα 240αρια, νομιζω δεν εχουν κατι παραπανω απο τη δικια μου, παρολα αυτα θα ηθελα την γνωμη σας.

Η μελαμινη κατασκευης ειναι 1cm παχος και εχει επισης ιδιο παχος μελαμινη σε πλατη που κραταει ολη την κατασκευη.

Βαζω και δυο παλιες φωτος να το δειτε.

70647447_10219006087959097_6994289752602050560_o.jpg

71499618_10219006089519136_4805042465386004480_o.jpg

IMG_20200604_084051.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, σίγουρα πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά και κάνεις δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% την επιτυχία. Το γνωρίζεις φαντάζομαι ήδη αυτό. 

Λιγο πολύ όλοι μας έχουμε βάλει ενυδρεία σε "ακατάλληλα" επιπλα(βλ. IKEA). 

Οι βάση φαίνεται μια χαρά και αν δεν έχει κάποιο ελάττωμα όπως παράδειγμα, να έχει φουσκώσει από νερό, τότε πιστεύω θα είναι μια χαρα με μια ταβλα από πάνω στις ίδιες διαστάσεις με το ενυδρείο. 

Να επισημανω ότι οι βάσεις κυρίως κινδυνεύουν πιο πολύ αν ασκηθεί πλάγια δύναμη και όχι κάθετη. 

 

Πάμε στο θέμα μας τώρα... Χαίρομαι πολύ που πας σε μεγαλύτερο μήκος! Τα ψαράκια σου θα το εκτιμήσουν! Η ψαροσύνθεση φαντάζομαι μένει η ίδια η πάμε για άλλα σχέδια; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...