Jump to content

East coast reef


Sriz

Recommended Posts

14 hours ago, Sriz said:

Ξέρει κάποιος φίλος πως θα συνδεθώ με το orphek v3 plus.εχω κατεβάσει το app. Προσπαθώ να κάνω restart και παρόλα αυτά δεν κάνει. Ξανάπαει στο πρόγραμμα που ήτανε. Κάνω search στο app και δεν βρίσκει πουθενά την μονάδα. Έχω στείλει και στην orphek βέβαια αλλα μήπως έχει αντιμετωπίσει καποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα. 

Αυτός από όπου το αγόρασες και το χρησιμοποιούσε! Από το ίντερνετ! Επίσης δοκίμασε και με κάποια άλλο κινητό. Μου έχει συμβεί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τελικά επικοινώνησε χθες ο εκπρόσωπος στην Ελλάδα. Τι ήταν? Η έκδοση στο κινητό για v3 plus που δίνει δεν λειτουργούσε και λειτουργούσε η ποιο παλιά έκδοση. Μου είπαν ότι όλα παίζουν Ρόλο. Ακόμα και το κινητό τι τεχνολογίας είναι.έκατσαν όμως από το τηλ και το λύσαμε βήμα βήμα. Μπράβο στα παιδιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10η μέρα λειτουργίας. Από την ώρα που έριξα το αλάτι δεν έλεγε να ξεθολώσει.ετσι μπήκε υαλοβάμβακας και λίγος άνθρακας. Η διαφορά αρκετά αισθητή μετά από 2 ημέρες. Βακτήρια συνεχίζω κανονικά. 

Μετρησεις: 

Αμμωνία 0,25

Νιτρώδη 0

Νιτρικα 0

IMG_20191110_122948.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Sriz έγραψε:

IMG-acf434faaa4ee9c95094838fdfeac8ce-V.jpg

IMG-f87af092ab405978a14383763de1cff7-V.jpg

Υπομονή και χρόνο, μην ξεχνάς ο βράχος είναι νεκρός και λίγος. Δωστου χρόνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και αισιοδοξία για κάτι καλό υπάρχει. Ναι ο βράχος είναι λίγος μπορώ να πω και εγώ. Έχω και άλλα τρία κιλά στο σαμπ νεκρό και μου περνάνε σκέψεις να βάλω και κανένα κομμάτι ζωντανό στο σαμπ.οχι για θέμα βιασύνης αλλά για καλητερη βιολογία. Έχω παραγγείλει και το maxspect bio Block και για αυτό θέλω λίγο να τα ζυγίσω. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2019 at 10:52 ΜΜ, το μέλος Sriz έγραψε:

Υπομονή και αισιοδοξία για κάτι καλό υπάρχει. Ναι ο βράχος είναι λίγος μπορώ να πω και εγώ. Έχω και άλλα τρία κιλά στο σαμπ νεκρό και μου περνάνε σκέψεις να βάλω και κανένα κομμάτι ζωντανό στο σαμπ.οχι για θέμα βιασύνης αλλά για καλητερη βιολογία. Έχω παραγγείλει και το maxspect bio Block και για αυτό θέλω λίγο να τα ζυγίσω. 

Η αλήθεια είναι ότι βοηθάει πολύ στην βιοποικιλότητα αρκεί να είναι καθαρός. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει που είναι αερατο !

Απλά είναι για sps και λίγα ψάρια (γιατί δεν έχει κρυψώνες)!

 

Αν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο αύξησε λίγο το βράχο στο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Μπήκε για αρχή και 5kg βράχος ζωντανός στο sump. Η αλήθεια είναι ότι τον έβαλα και κάνω κάθε μέρα προσευχές ?

Θα ήθελα να βάλω άλλα 5kg στο μέλλον αν πάνε όλα καλά. 

Μετρησεις:

Αμμωνία βλέπω πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω από το 0.25

Νιτρώδη :0

Νιτρικα :0

Αλατοτιτα 1024.

Ο βράχος έχει αρχίσει και καφετιζει. 

IMG_20191115_083826.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Εγώ στην θέση σου μάλλον δεν θα έβαζα άλλο ζωντανό βράχο για λόγους ασφαλείας. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ το έβαλα με πολύ δισταγμό. 

Ξεκινάω και faststart τις brightwell αν και θα έπρεπε να το είχα ξεκινήσει αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ. 

Ο βράχος πάντος μύριζε όμορφη θάλασσα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ενα update φίλοι μου.εχει περασει ένας μήνας και 10 μέρες χωρίς κάτι απρόβλεπτο.η διατομικη αποχώρησε σιγά σιγά και από μετρήσεις όλα 0.ετσι αποφάσισα να μπουν 3 (Chrysiptera parasema) μπλε νταμσελακια.νευρικά ψαράκια και αψηφούν το ότι μπήκαν σε καινούργιο περιβάλλον.αν και 3 είναι οριακα γιατί δίνει 150 λίτρα για το κάθε ένα,ελπίζω να πάνε όλα. 

IMG_20191210_192336.jpg

IMG_20191210_192409.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ενα update φίλοι μου.εχει περασει ένας μήνας και 10 μέρες χωρίς κάτι απρόβλεπτο.η διατομικη αποχώρησε σιγά σιγά και από μετρήσεις όλα 0.ετσι αποφάσισα να μπουν 3 (Chrysiptera parasema) μπλε νταμσελακια.νευρικά ψαράκια και αψηφούν το ότι μπήκαν σε καινούργιο περιβάλλον.αν και 3 είναι οριακα γιατί δίνει 150 λίτρα για το κάθε ένα,ελπίζω να πάνε όλα. 
IMG_20191210_192336.thumb.jpg.c4358a93c65b711fa414eda321726f0b.jpg
IMG_20191210_192409.thumb.jpg.b0747d6461d8b0b135a488ff8a60f264.jpg
Και να σκεφτείς ότι αυτά είναι τα πιο ήρεμα από τα damsel!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Να κάνω ένα update και κάποιες απορίες. Να ξεκινήσω με την αναβάθμιση του εξοπλισμού και συνεχίζω στις απορίες. Πήρα 2 mp40qd που ανυπομονώ να μπουνε?

Μπήκε επίσης και το clarisea sk 5000 που πραγματικά μου καθάρισε το νερό και βγάζει βρομιά που δεν φαίνεται καν και μπήκε σε λειτουργία το skimmer. Ένα nyos quantum 220. Εδώ σε θέλω τώρα. Με το που το έβαλα μπροστά......βγαζει από το καπάκι το όλο το νερό. Έχω ανοιχτό και τον αέρα και την εισαγωγή του νερού. Τι κάνω?το ύψος είναι ελεγμένο. Δεν ξέρω αν έχω κάνει κάτι λάθος γιατί έτσι που έψαξα λίγο λέει ότι ο αφρός ξεκινάει από την μέση και σιγά σιγά στρώνει το skimmer. Θέλω να λύσω το θέμα του skimmer και αν πραγματικά στρώνει έτσι και θα πάω στην ερώτηση... Που να τοποθετήσω τις vortech για καλητερα αποτελέσματα.... ?

IMG_20200117_212431.jpg

IMG_20200117_212302.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sriz
Πρόσθεσα φώτο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου κλείσε τον αέρα παίξε με την έξοδο του νερού και φέρε τον αφρό στην βάση του λαιμού του σκιμερ για αρχη. Θέλει χρόνο το σκιμερ για να στρώσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ότι είπε ο Νίκος... επίσης ρίχνεις τπτ από ζουμιά??? ρωτάω γιατί το σκιμμερ θεωρώ πως γνωρίζεις οτι διαβάζει περίεργα με κάποια σκευάσματα και δουλεύει υπερωρίες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε. Όταν κλείνω τον αέρα τέλειος εκεί είναι που γίνεται συντριβάνι. Με την ρύθμιση του νερού αυτό που ανοίγοκλεινει και τέρμα κλειστώ να το έχω δεν αλλάζει κάτι. Όταν έχω τελείως ανοιχτό τον αέρα δημιουργεί αφρό στο χείλος του ποτηριού και δεν το ρίχνει από έξω. Έχω βέβαια ανοιχτή την τρυπουλα που έχει το ποτήρι και φεύγει από εκεί το νερό. Από ζουμιά μόνο βακτήρια μιας και είναι στο στρώσιμο. Στις 15 του μήνα έβαλα. Είμαι στους 2 1/2 μήνες τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα κατέβαζα την στάθμη του νερού σαν επόμενο βήμα... κανονικά με τέρμα κλειστό αέρα δεν θα έπρεπε να σου κάνει νομίζω περισσότερο αφρό... μήπως τραβάει από κάπου αλλού???

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο στόχος μου. Να κατεβάσω την στάθμη στο skimmer. Με τέρμα κλειστώ τον αέρα δεν κάνει φισαλιδες η αφρό αλλά εκτινάσσει το νερό σαν συντριβάνι. Με συνέπεια καταλαβαίνεις να γίνονται  στο sump όλα χάλια. Χμμμμ. Να του δώσω χρόνο και θα ξαναπαίξω με το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Sriz έγραψε:

Αυτός είναι ο στόχος μου. Να κατεβάσω την στάθμη στο skimmer. Με τέρμα κλειστώ τον αέρα δεν κάνει φισαλιδες η αφρό αλλά εκτινάσσει το νερό σαν συντριβάνι. Με συνέπεια καταλαβαίνεις να γίνονται  στο sump όλα χάλια. Χμμμμ. Να του δώσω χρόνο και θα ξαναπαίξω με το skimmer.

ε τότε έχεις κάνει λάθος στο ύψος του νερού...με τέρμα κλειστό αέρα ρυθμίσε λίγο το ύψος και μετά άνοιξε να δεις..

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η αντλία είναι DC οπότε ρυθμίζεις ένταση. Εγώ θα ρυθμιζα ανοιχτά την έξοδο, ανοιχτό τον αέρα, βύθιση περί τους 15 πόντους. Κόψε την αναπλήρωση και το νερό που φεύγει στο cup μάζεψε το σε ένα εξωτερικό δοχείο μην ξαναπέφτει μέσα. Ίσως κάτι να διαβάζει στο νερό σου. Όταν σταθεροποιηθεί η στάθμη πιο χαμηλά θα πέσει και ο αφρός, εκεί θα σεταρεις και τη στάθμη - βύθιση και το ξαναβλεπεις. Επίσης μπορεις το καπάκι του cup να το βάλεις από κάτω από το σκιμμερ προσωρινά για να ρίξεις τη βύθιση μέχρι να ισιωσει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι παιδιά όπως είπατε. Το έβαλα στο πιο ψηλό σημείο και τώρα πατάει στους 18 πόντους.τερμα αέρα και τέρμα έξοδο.ο αφρός έπεσε έως το χείλος του cup. Από την άλλη έχω φτιάξει αλάτι φρέσκο περίπου στα 20 λίτρα. Ότι βγάζει το σκιμμερ πέφτει στο κουβά και από την άλλη συμπληρώνει η αναπλήρωση φρέσκο. Από εχθές πάντως έφτιαξε αισθητά λίγο. Ευχαριστώ...... ?

IMG_20200121_222058.jpg

IMG_20200121_222006.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα έφτιαξε το σκιμμερ. Εκεί που είναι τώρα είναι στον λαιμό ο αφρός. Τέρμα ανοιχτά όλα. Έκανα και στην ουσία μια μικρή αλλαγή 20 λίτρα περίπου και όλα καλά. Το απόγευμα θα παίξω με ύψος και ρυθμίσεις γενικά. Τι προτείνετε για ξεκίνημα? 

IMG_20200122_082516.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2020 at 9:28 ΠΜ, το μέλος Sriz έγραψε:

Καλημέρα. Σήμερα έφτιαξε το σκιμμερ. Εκεί που είναι τώρα είναι στον λαιμό ο αφρός. Τέρμα ανοιχτά όλα. Έκανα και στην ουσία μια μικρή αλλαγή 20 λίτρα περίπου και όλα καλά. Το απόγευμα θα παίξω με ύψος και ρυθμίσεις γενικά. Τι προτείνετε για ξεκίνημα? 

IMG_20200122_082516.jpg

Τι εννοείς? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...