Jump to content

East coast reef


Sriz

Recommended Posts

Το σκιμμερ ακόμα πατάει στους 18 πόντους και βλέπω ότι κάνει δουλειά. Βέβαια για να έχει μια καλύτερη απόδοση πρέπει να γίνουν κάποια βήματα. Θα το κατεβάσω στους 20 πόντους και από εκεί και πέρα....? Να κλείσω λίγο την έξοδο?είναι τερμα ανοιχτός και ο αέρας.βέβαια ο κάθε ένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις στο σκιμμαρισμα του.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το βρίσκεις και μόνος σου στην πορεία απλά έχε κατά νου ότι το σκιμμερ είναι ένας ακόμη μηχανισμός που που παρέχει οξυγόνωση στο σύστημα...

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα θέμα με ένα νταμσελ. Φαίνεται λες και έχει χτυπήσει στα πλάγια και η ουρίτσα του είναι φαγωμενη. Έχω 5 μέσα. Λέτε να είναι από τσαμπουκαδες. Είναι κινητικό κανονικά παντός. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είναι από τσαμπουκά. 

Πρόσεξε το μήπως πάει σε μόλυνση βακτήριακου τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Θα το παρατηρώ. Έκανα και μια αλλαγή χθες με φρέσκο νερό και καθάρισα λίγο. Ξεκίνησα επίσης αντιφωσφορο και άνθρακα.άνθρακα έβαλα 400gr για 600 λίτρα ενώ αντιφωσφορο έβαλα 600gr.μετα είδα ότι για το αντιφωσφορο ότι μπορείς να το ξεκινήσεις και από ποιο λιγο.μηπως η απότομη πτώση προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα? Δεν έχω κοράλλια ακόμα μέσα πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια μεσημεριανή φώτο.... 

Salinity 1025,5 (πλησιάζει το 6)

No3 2.5ppm

No4 0ppm ή δεν μπορώ να δω το χρώμα.

 Ph 8

Ξεκινάει σιγά σιγά ο βράχος να παίρνει σε κάποια σημεία χρωματακι. 

Απο Μάρτιο θα μπούνε και κάποιες euphyllias ε και να ξεκινήσει το στοκαρισμα. 

IMG_20200221_133517.jpg

IMG_20200221_133600.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα στην παρέα.γραφω μετά από από αρκετό καιρό και από τότε έχουν αλλάξει αρκετά πραγματακια....και περνώντας διάφορες φάσεις.

Ακόμα είναι στην νηπιακή φάση αλλά αυτή την στιγμή έχω ένα θέμα που με έχει μπερδέψει πολύ..λοιπόν εδώ και ένα μήνα δεν έλεγε να πέσει το kh.. κολλημένο στο 9,9 με salifert.εχω κλείσει δοσομετρικη από την αρχή και τίποτα 9,9.παιρνω ένα hanna alcalinity μετράω καί μου το δείχνει στα τάρταρα.6,5.....

2 μέρες τώρα αρχίζω να ρίχνω kh πάλι...τι γίνεται όμως.το hanna μου έδειξε 5,8 και το salifert 9.6 αντί να ανεβαίνει πέφτουν και τα δύο. Ξεκόλλησε το salifert μετά από ένα μήνα.

Καλά δεν ξέρω ποιο να εμπιστευτώ.....

Το ασβέστιο στο 480 κολλημένο ένα μήνα χωρίς να ρίχνω τίποτα...τώρα 475.

Και κάτι τελευταίο...πάνω σε μια euphyllia έχει βγάλει αυτό το πραγματακι..... καταλαβαίνει μήπως κάποιος τι μπορεί να είναι..εκεί είχα πιάσει καταλάθος όταν το έβαζα στον βράχο με 2 συστατικών και σε αυτό το σημείο άρχιζε να αναπτύσσεται αυτό.απο το πουθενά.. ευχαριστώ παιδιά και καλή πρωτοχρονιά να έχουμε..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά. Αν τα αντιδραστήρια της hanna δεν είναι ληγμένα , να τα εμπιστευτείς. Μου έχει τύχει 2 φορές τεστ σαλιφερτ (επισης πολύ καλά τεστ)kh ανοιγμένα πολύ καιρό χωρίς να έχουν λήξει να μου δείχνουν λάθος ... Επειδή ρίχνω με δοσομετρικη και μετράω κάθε 7-10 μέρες αν δω μεγάλη διαφορά αγοράζω δεύτερο σαλιφερτ ΚΗ και ξαναμετραω . Αν πάρω την ίδια μέτρηση έχω θέμα, αν πάρω άλλη τιμή, εμπιστεύομαι το τεστ που μόλις άνοιξα. Καλό θα είναι να μην ξεκινάμε να διορθώνουμε αμέσως σε τέτοιες μεγάλες διαφορές τιμών αν δεν το ξανατεστάρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ανεμώνη στο σύστημα σου ίσως να είναι κάποιο είδος σφουγγαριού...Αν σε χαλάει μπορείς να το τρίψεις με μια οδοντόβουρτσα, να δεις αν φεύγει εύκολα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...