Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

παιδιά έχει κανείς άλλος πρόβλημα; έκανα ξανά αλλαγή και το μαγνήσιο και το ασβέστιο είναι τραγικά χαμηλά :(

θέλουν από ένα κουτί σκόνη για την κάθε παράμετρο για να έρθουν στα ίσια τους :D

τι γίνετε; μήπως είναι η παρτίδα του αλατιού μάπα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

RedSea CoralPro salt

  • Salinity 1.026 (1.026)
  • Temp 25.7c
  • Mg 1280ppm (1360-1420ppm)
  • Ca 420ppm (455-475ppm)
  • Alk 3.31meql/9.3dKH (12.3-12.7ppm)
  • PO 0ppm

Η μετρίσεις έγιναν μετά απο 8ωρο και με νερό Α/Ο.

Στης παρενθέσεις έχω τα νούμερα του κατασκευαστή.

Έγινε επεξεργασία - BiggBilly
Link to comment
Share on other sites

Μετράς το αλατόνερο ή το νερό του ενυδρείου?

Το νερό του ενυδρείου αλλά την προηγούμενη της αλλαγής είχα μετρήσει full παραμέτρους...

RedSea CoralPro salt

  • Salinity 1.026 (1.026)
  • Temp 25.7c
  • Mg 1280ppm (1360-1420ppm)
  • Ca 420ppm (455-475ppm)
  • Alk 3.31meql/9.3dKH (12.3-12.7ppm)
  • PO 0ppm

Η μετρίσεις έγιναν μετά απο 8ωρο και με νερό Α/Ο.

Στης παρενθέσεις έχω τα νούμερα του κατασκευαστή.

Ο κατασκευαστής μπορεί να είναι πολύ φιλόδοξος αλλά οι μετρήσεις είναι πολύ καλές :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να και οι δικές μου μετρήσεις για το Coral Pro Salt της Red Sea. Oι μετρήσεις αφορούν το νερό αλλαγής

Ακολούθησα επ ακριβώς τις οδηγίες και σύμφωνα μ αυτές διαλύθηκαν 382 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό αντίστροφης όσμωσης με θερμοκρασία 25 C

Το αλάτι άρχισε να διαλύεται από τα πρώτα 10 λεπτά καθιστώντας το νερό απολύτως διαυγές και χωρίς υπολείμματα στα 20 λεπτά.

Αλατότητα: 1026 έναντι των 1025 που δίνει ο κατασκευαστής

Η μέτρηση έγινε με ρεφρακτόμετρο και δύο διαφορετικά ψηφιακά όργανα.

pH: 8,27 ψηφιακή μέτρηση (η εταιρία δίνει 8,20-8,40 )

pH: 8,3 με υγρά τεστ Seachem

Αλκαλικότητα: (η εταιρία δίνει 12,3-12,7)

Ηanna 14,0 φωτομετρική μέθοδος

Salifert 14,0 υγρά τεστ

Ασβέστιο: (η εταιρία δίνει 455-475)

Salifet 480

Μαγνήσιο: (η εταιρία δίνει 1360-1420)

Red Sea pro 1480 υγρά τεστ

Ιώδιο:

Salifert 0,03

Φωσορικά:

Salifer 0,0

Seachem 0,0

Νιτρικά:

Salifert 0,0

Seachem 0,0

Οι μετρήσεις πραγματοποιήθηκαν 6 ώρες μετά τη διάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ..... μέχρι στιγμής είναι το μόνο που με ικανοποίησε με τις τιμές που δίνει. Θα φανεί φυσικά και στη πορεία το πως θα το δεχτούνε και οι οργανισμοί..... δεν αρκεί μόνο εγώ !!!

Καλές προδιαγραφές έχει και το Salinity της AquaVitro, και μάλιστα επάνω στη κάθε συσκευασία αναγράφει και τις παραμέτρους που δίνει η κάθε παρτίδα, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν το έφερε ακόμη κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Red Sea Coral pro salt

Βάση των οδηγιών για να επιτευχθεί μια αλατότητα 35ppt (1025) o κατασκευαστής προτείνει 382 gr στα 10 λίτρα νερό Α/Ο.

Δεν ξέρω αν είναι η παρτίδα που έχω, αλλά η αλατότητα είναι πιο "ανεβασμένη" απ αυτήν που γράφει η σκευασία.

Έτσι έχουμε τα εξής αποτελέσματα.

Για αλατότητα στα 1026 σε 45 λίτρα, χρειάστηκαν 1650 gr αλάτι, έναντι των 1719 gr που προτείνει ο κατασκευαστής για τα 1025 όμως !!!

Η μέτρηση πραγματοποιήθηκε ανά μισή ώρα μέχρι και 12 ώρες μετά. Αξιοσημείωτο είναι ότι στα πρώτα 20 λεπτά τις διάλυσης, η μέτρηση ήταν υψηλότερη και έφτανε στα 40ppm (1290), μέχρι που σταδιακά σταθεροποιήθηκε στα 1026.

Το νερό ήταν από Α/Ο με φίλτρο DI στο τελικό στάδιο και με Θερμοκρασία 25 C

Μερικά αλάτια παρουσιάζουν παρόμοιες διακυμάνσεις κατά τα πρώτα στάδια της διάλυσης, είτε με αυξημένη, είτε με μειωμένη την αλατότητα μέχρι που σταθεροποιείται η τιμή μετά από μισή έως μια ώρα, οπότε θα έχουμε και τη σωστή μέτρηση της αλατότητας.

Μετά από 12 ώρες οι υπόλοιπες μετρήσεις έχουν ως εξής

Αλκαλικότητα:

Hanna= 13,0dKH / Salifert= 13,8dKH (12,3-12,7)

Ασβέστιο:

Red Sea pro test= 465 / Salifert= 450 (455-475)

Μαγνήσιο:

Red Sea pro test= 1440 (1360-1420)

Σε παρένθεση είναι οι τιμές που δίνει ο κατασκευαστής, σε αλατότητα 35ppt (1205), ενώ στις μετρήσεις που έκανα εγώ η αλατότητα ήταν 36ppt (1026) και προφανώς αυτός θα είναι και ο λόγος των "τσιμπημένων" τιμών.

Τα περισσότερα αλάτια του εμπορίου παρόλο που χαρακτηρίζονται ως “Reef” αναφέρουν ότι π.χ. τα 4 κιλά επαρκούν για 120 λίτρα, βασιζόμενα όμως σε αλατότητα 1021-1023, οπότε η αναλογία διαφοροποιείται αν θέλουμε αλατότητα 1026

Έτσι, με το Coral Pro Salt της Red Sea, στην ουσία το κόστος μειώνεται από την πυκνότητα του αλατιού που περιέχει, συν του ότι και οι υπόλοιπες τιμές που δίνει είναι από τι καλύτερες που έχω συναντήσει.

Στην Ελληνική αγορά τη συσκευασία των 7 κιλών θα τη βρείτε στα 22,00 - 28,00 και 33,00 ευρώ (ανάλογα με το κατάστημα).

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Aiolos, στην αγορά υπάρχουν δύο CoralPro. Το ένα είναι σε μαύρο κουτί και το άλλο αν θυμάμαι είναι σε κόκκινο. Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά στα αλάτια ή απλά είναι παλιά-καινούργεια συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλο αλατι φαινεται,αλλα με πολυ υψηλο κεχα,και αυτο στα ματια μου ειναι καπως αρνητικο......εως πολυ αρνητικο..

Link to comment
Share on other sites

Το υψηλό kH το θεωρώ "κακό" όταν δεν κάνουμε σωστές αλλαγές νερού.

Κάποιος που δουλεύει ύφαλο με 14dkH και κάνει αλλαγή κάθε μήνα μπορεί να έχει πρόβλημα με την αυξημένη συγκέντωση του ανθρακικού ασβέστιο. Απο την άλλη κάποιος που κρατάει το kH σταθερό με αλλαγές (ή εξοπλισμό) δεν θα έχει τέτοιο πρόβλημα, εφόσον βέβαια υπάρχει η σωστή αναλογία εξαρχείς σε ασβέστιο για την ποσότητα της ανθρακικής σκληροτητας.

Εκτός κι αν εννοούσες κάποιο άλλο αρνητικό που υπάρχει στα ενυδρεία με ψηλό kH.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το κεχα στη θαλασσα ειναι περιπου απο 7-12.σαφως και ειναι βασικο η σταθεροτητα στο κεχα.το γεγονος ομως που ειναι τοσο ψηλα στο συγκεκριμενο αλατι,κατα τη γνωμη μου το κανει ιδιαιτερως επικινδυνο σε αυτους που δουλευουν ριακτορες η καλκ αφου με την παραμικρη αστοχια η λαθακι,το κεχα θα εκτοξευθει στο υπερπεραν.ισως υψηλο κεχα θα ηταν καλο σε περιπτωσεις ενυδρειων εντελως φορτωμενων με sps οπου και θα υπαρχει υψηλη καταναλωση.

επισης το γεγονος οτι σχεδον ολα τα αλατια εχουν πολυ πιο χαμηλο κεχα,ειναι για το γεγονος οτι αφηνουν τον χομπιστα να επιλεξει ακριβως το ποσο κεχα θελει να εχει ο ιδιος και να μπορει να παιξει αυξανοντας το στα μετρα του.νομιζω και μονο αυτο αρκει για να μην το επιλεξω σαν το αλατι μου...

διαβασε και παρακατω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5247

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Tropic Marin pro reef και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Αλλα να πω την αμαρτια μου δεν εχω χρησιμοποιησει αλλο αλατι :D

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Tropic Marin pro reef και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Αλλα να πω την αμαρτια μου δεν εχω χρησιμοποιησει αλλο αλατι :hysterical:

δεν έχεις χάσει και τίποτα, την καλύτερη δουλειά έκανες :D

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος το κεχα στη θαλασσα ειναι περιπου απο 7-12.σαφως και ειναι βασικο η σταθεροτητα στο κεχα.το γεγονος ομως που ειναι τοσο ψηλα στο συγκεκριμενο αλατι,κατα τη γνωμη μου το κανει ιδιαιτερως επικινδυνο σε αυτους που δουλευουν ριακτορες η καλκ αφου με την παραμικρη αστοχια η λαθακι,το κεχα θα εκτοξευθει στο υπερπεραν.ισως υψηλο κεχα θα ηταν καλο σε περιπτωσεις ενυδρειων εντελως φορτωμενων με sps οπου και θα υπαρχει υψηλη καταναλωση.

επισης το γεγονος οτι σχεδον ολα τα αλατια εχουν πολυ πιο χαμηλο κεχα,ειναι για το γεγονος οτι αφηνουν τον χομπιστα να επιλεξει ακριβως το ποσο κεχα θελει να εχει ο ιδιος και να μπορει να παιξει αυξανοντας το στα μετρα του.νομιζω και μονο αυτο αρκει για να μην το επιλεξω σαν το αλατι μου...

διαβασε και παρακατω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5247

Τι να σου πω φίλε Klaz εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο γιατί και πολύ εύκολα διαλύεται και τα σωστά ιχνοστοιχεία έχει, δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιουσα Kent (25kg) ,

απ την αρχη του μηνα αρχισα να χρησιμοποιω νεο αλατι, το Red sea (The living reef in every harvested grain).

Δεν ειναι τo pro της σειρας των αλατιων της red sea, δεν χρειαζομαι τετοιες τιμες ακομα που σου δινει το pro, επισης το βρηκα σε αρκετα καλη τιμη (54e/22kg) ενω το pro στα 19euro τα 7kg.

Μεχρι στιγμης εχω κανει 2 αλλαγες 80lt στα 300lt και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος.

Έγινε επεξεργασία - lazarous
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ χρησιμοποιώ ΚΑΛΑΣ και όταν δεν βρω βάζω και ΗΡΑ αν και έχω ένα θέμα με τη διάλυσή του.

Link to comment
Share on other sites

στα 1250 λίτρα που έχεις πρέπει να το παίρνεις χονδρική το ΚΑΛΑΣ για να πετύχεις την αλατότητα... :bigemo_harabe_net-74: ή να πηγαίνεις στις αλυκές και να φορτώνεις κανένα φορτηγό.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα βασικα να πω και'γω οτι ξεκινησα μα Instant Ocean και συνεχιζω με Dupla Marine και με τα 2 mg και ca στο θεο ....

Link to comment
Share on other sites

επειδη η α/ο βγηκε οφ μετρησα και τη βρυση για να ξερω πανκατ που ηταν με ph 7,1(ηλεκτονικα) kh12 με το instant ph 7,97(πριν να το βαλω και παρει απο τα φωτα την ανοδο και 24 ωρες στο βαρελι )kh 10 ca 580 και mg 1340 και δεν πεφτουνε ακομα και τωρα με το dupla και θα ανοιξω ενα θεματακι γιατι πραγματικα θελω την βοηθεια σας σε αυτο μην λερωνω αυτο το τοπικ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εστησα προσφατα το ρεεφακι μου (θα ετοιμασω μια παρουσιαση τις επομενες ημερες...)και ο petσοπας μου προτεινε το hi-tec reef salt by HAQUOSS το οποιο εχει τα minerals ξεχωριστα και τα ανακατευεις μαζι πριν το ριξεις στο νερο.

Το αγορασα (10κιλο για 300λιτρα 50Ε) χωρις να κανω ερευνα αγορας επειδη τον εμπιστευομουνα.

η αληθεια ειναι οτι διαλυθηκε πολυ γρηγορα και δεν εκανε καθολου θωλουρα αλλα διαβασα στο forum και ειδα οτι προτηματε αλλες μαρκες και τοι αυτην την εχετε στα αζητητα :headonwall: .

Τι γνωμη εχετε?

Επειδη πρεπει να κανω αλλαγες αλλα δεν ξερω αν εκανα καλα που το πηρα, σκεφτηκα να παρω το tropic marine pro οπου βλεπω οτι προτειματε.

Ποια η γνωμη σας και απο ποιο site να αγοραζω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...