Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Δεν το γνωρίζω το αλάτι.

Απλα να σου πω ότι τα 10kg στα 50Ε είναι πολλά. Το πιο ακριβό αλάτι αυτή την στιγμή σε Ελληνικά καταστήματα παίζουν στα 3,5Ε/kg. Το συγκεκριμένο το πήρες στα 5Ε/kg...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λαθος δικο μου, μπευδευτικα με το τιμολογιο, 44 ευρω το πηρα - ειχε και το instant ocean σ τυπος στα ιδια χρηματα.

Το συγκεκριμενο αλατι βγαζει πολυ ωραιο μπλε χρωμα στο νερο(δεν ξερω αν αυτο σημεινει κατι ή ειναι απλα χρωστικη) σε σχεση με τα αλλα αλατια και εχει 57 minerals.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θάλασσα for the win!Κατά την γνώμη μου κανένα αλάτι δεν πλησιάζει καν την θάλασσα!αλλάζοντας 35 λίτρα νερού με θάλασσα στον κύβο μου τα κοράλλια μου γίνονται τούμπανο και μένουν έτσι για αρκετές μέρες!κατά την γνώμη μου το έργο είναι μιοα uv και νεράκι από την κοντινή παραλία σας σε συνάρτηση με Α/Ο!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάζεις και αντιλιακό/λάδι μέσα στο ενυδρείο η κοντινή παραλία είναι ότι πρέπει :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την πρώτη αλλαγή νερού στον κύβο μου και μπορώ να πω πως όλα πάνε μια χαρά....UV δεν έχω αλλά θα προστεθεί σύντομα!Τι να σου πω sub?Για τα κοράλλια που έγιναν διπλάσια μέσα σε 10 λεπτά;;;για την διαύγεια;;;Για το κόστος που γλυτώνω;;;Όλα είναι υπέρ της θάλασσας για εμένα....δεν μπορούμε να φτιάξουμε το απόλυτο νερό της φύσης όσο τέλεια αλάτια κι αν έχουμε και όσο κι αν προσθέτουμε συμπληρώματα....τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου....!Κερνάω καφέ σε όποιον θέλει να δει τον κύβο μου και να κρίνει από μόνος του!!!

Δείτε και εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37943&st=0

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Τιμές από το αλάτι της korallen-zucht

Κάτι που θεωρώ αξιοσημείωτο είναι η ποσότητα που χρειάζεται ώστε να επιτευχθεί αλατότητα στα 1026.

Το pro reef της Τropic Marine για να δώσει αλατότητα στα 1026 στα 30 λίτρα νερό χρειάζεται 1100 γραμμάρια.

Της korallen-zucht έδωσε αυτή την αλατότητα με 1000 γραμμάρια κάτι που το θεωρώ σημαντικό κέρδος.

Σε σχέση με τα υπόλοιπα αλάτια της αγοράς, επάνω στη χάρτινη συσκευασία δεν αναγράφονται οι τιμές των στοιχείων ούτε καν τα ποσοστά διάλυσης.!!!

Οι μετρήσεις έγιναν 12 ώρες μετά τη διάλυση του. Εδώ να αναφέρω ότι το αλάτι διαλύεται στα πρώτα 10 λεπτά χωρίς το παραμικρό υπόλειμμα, δίνοντας ένα διαυγές νερό.

Σήμερα λοιπόν του έκανα ένα ολοκληρωμένο τεστ..... έχουμε και λέμε.

Θερμοκρασία στους 27 C

Νερό όσμωσης 5 σταδίων

pH: Salifert 8,10 / Ηλεκτρονική μέτρηση 8,13

ΚΗ: Salifert και φωτόμετρο Hanna 10,50

Ca: Saliert 420 - Red Sea 410

Mg: Salifert / Red Sea 1200.... λίγο χαμηλό

Κ: Salifert 420 (από 400 που είναι το επιθυμητό)

Sr: Salifert 10

I2: Red Sea 0,08 (επιθυμητή τιμή 0,06)

PO4: Salifert και Red Sea 0,0

NO3: Salifert 0,5 / Red Sea 0,25

Να τονίσω το εξής.

Για να έχετε σωστές ενδείξεις στις τιμές του Ασβεστίου και του Μαγνησίου, πρέπει η αλατότητα να είναι στα σωστά επίπεδα,οι μεταβολές/αυξομειώσεις της κατά μια μονάδα θα έχει διαφοροποιήσεις στις τιμές των στοιχείων κατά 13ppm στο Ασβέστιο και 40ppm στο Μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλό μαγνήσιο και υψηλό κΗ θα μου κάνει την ζωή δύσκολη :D

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι είδα η εταιρία λέει 5% την εβδομάδα.Χτύπησα ένα 15λιτρο σήμερα... Άντε να δούμε και το KZ... Όλα καλά....Καιρό είχα να βάλω αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πήρα και εγώ το αλάτι της korallen.

Έκανα και μετρήσεις και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας!!

Μπετονι αλλαγής 35 λιτρα.

Θερμοκρασία 27,5C

Νιτρικά 0,7 HANNA

Φωσφορικά 0,05 HANNA

Μαγνήσιο 1420 Salifert

Ασβέστιο 536 ΗΑΝΝΑ

ΚΗ 9,57 ΗΑΝΝΑ

Αλατότητα 1026 Με ρεφρακτομετρο.

Ξέχασα να μετρήσω το PH :blush:

Link to comment
Share on other sites

πολυ τσιμπημενες μετρησεις για KZ....

το ανακατεψες πολυ καλα και πανω-κατω..?

πολυ περιεργες μετρησεις,ειδικα για το ασβεστιο και το κεχα του......

Link to comment
Share on other sites

πολυ τσιμπημενες μετρησεις για KZ....

το ανακατεψες πολυ καλα και πανω-κατω..?

πολυ περιεργες μετρησεις,ειδικα για το ασβεστιο και το κεχα του......

Αυτό το διαπίστωσα και εγώ!

Στο μπετονι της αλλαγής (35 λίτρα),έχω μια κοράλια 3.

Αυτήν την στιγμή έχω στο μπετονι νερό για να κάνω αλλαγή.Αύριο θα μετρήσω την αλατοτητα και θα ξανακάνω τις μετρήσεις!!

Απλά λίγο υπομονή μέχρι αύριο.

ΥΓ Ελπίζω να μην ξεχάσω το PH. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

κανα καλιμπραρισμα τα χανα-μοντανα σου..?η να παρεις μετρησεις με υγρα τεστ σε αυτα τα 2...?ειναι πολυ ψηλα για KZ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. Εγω χρησιμοποοιω μονο Τropic marine αλλα για το γεμισμα του νεου ενυδρειου θα χρησιμοποιησω ενα πιο φτηνο αλατι της Grotech για να γεμισω ~600 λιτρα.. με 20 κιλα αλατι και 60 ευρουλακια...

Link to comment
Share on other sites

κανα καλιμπραρισμα τα χανα-μοντανα σου..?η να παρεις μετρησεις με υγρα τεστ σε αυτα τα 2...?ειναι πολυ ψηλα για KZ.

Τα ΗΑΝΝΑ είναι τα cheker.

Πάντως αύριο λέω να μετρήσω και με τα checker,αλλά και με salifert!!

Link to comment
Share on other sites

τι τζιοβανι τωρα ηταν αυτο ρε...

αλλαξτο και σε τζιμπουρ τωρα.με ξενερωσες.

Link to comment
Share on other sites

τι τζιοβανι τωρα ηταν αυτο ρε...

αλλαξτο και σε τζιμπουρ τωρα.με ξενερωσες.

Giovanni is a male Italian given name (from Latin:Iohannes), the Italian equivalent of John. Giovanni is occasionally spelled Geovanni, Giovonnie or Giovannie; however, this deviates from the original Italian, and, in this manner, is made a unisex name.

http://en.wikipedia.org/wiki/Giovanni_(name)

Offtopic!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν 2 ημέρες θα ετοίμαζα νερό αλλαγής με αλάτι korallen-zucht.

Σήμερα ήταν έτοιμο και οι μετρήσεις ήταν οι εξής.

Θερμοκρασία 27C

Αλατότητα 1026

ΝΟ3 1,6

PO4 0.0

Μαγνήσιο 1350 Salifert

Ασβέστιο 430 ΗΑΝΝΑ / 440 Salifert

KH 9.6 HANNA / 9.2 Salifert

PH 8.0 Salifert

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαπιστώσει ότι στις μεγάλες συσκευασίες, ανεξαρτήτου μάρκας, ότι όταν τελειώνει το αλάτι παύει να διαλύεται καλά και πολλές φορές το νερό παραμένει θόλο.

Το έχει παρατηρήσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουράκι...αν περάσει και λίγο υγρασία μέσα...γίνεται πέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το korallen-zucht δεν το ειδα ποτε αυτο.Μια φορα μονο ψιλοπετρωσε στα τελειωματα του απο υγρασια ομως

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το korallen-zucht δεν το ειδα ποτε αυτο.Μια φορα μονο ψιλοπετρωσε στα τελειωματα του απο υγρασια ομως

το εχουν δει αλλοι για σενα σταθη.παντου συμβαινει,ακομη και στις καλυτερες οικογενειες...
Link to comment
Share on other sites

το σκαρπελο ξεχασες λυκε... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...