Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τότε υπάρχει θέμα και θα πρέπει να βρεθεί ο λόγος...

Υποθέτω ότι τα τεστ τα κάνεις σωστά και δεν είναι ληγμένα. Σαν πρώτο συμπέρασμα θα μπορούσε να είναι η παρτίδα του αλατιού.
Για να έχεις μια καλύτερη εικόνα, κάνε με τα τεστ σου μετρήσεις σε ενυδρείο κάποιο φίλου και αυτός με τα δικά του τεστ στο δικό σου ενυδρείο.

Στο προηγούμενο αλάτι οι τιμές ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα ? (ενυδρείο / δοχείο αλλαγής)

Στο pH και το ΚΗ τι τιμές σου δίνει?

Link to comment
Share on other sites

εδω και 1 μήνα της fluval pro salt και έχω ασβέστιο στον ουρανό 500 + δεν ξέρω φταίει η παρτίδα ...και αγορασα ολοκληρο κουβα :bigemo_harabe_net-72:

το ανακάτεψες μέσα στον κουβά;

Link to comment
Share on other sites

Τότε υπάρχει θέμα και θα πρέπει να βρεθεί ο λόγος...

Υποθέτω ότι τα τεστ τα κάνεις σωστά και δεν είναι ληγμένα. Σαν πρώτο συμπέρασμα θα μπορούσε να είναι η παρτίδα του αλατιού.

Για να έχεις μια καλύτερη εικόνα, κάνε με τα τεστ σου μετρήσεις σε ενυδρείο κάποιο φίλου και αυτός με τα δικά του τεστ στο δικό σου ενυδρείο.

Στο προηγούμενο αλάτι οι τιμές ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα ? (ενυδρείο / δοχείο αλλαγής)

Στο pH και το ΚΗ τι τιμές σου δίνει?

χρησιμοποιώ της salifert και το συγκεκριμένο για το ασβέστιο λήγει 2017, τώρα για το αλάτι είχα το D-D H2 pro +και η τιμές ήταν μια χαρά. Από KH 8.4 με Hanna checker to ph δεν μπορώ να δω γιατί το πεχομετρο με βγήκε off

Link to comment
Share on other sites

ναι 24ωρες!!!

Δεν εννοεί κατά την διάλυση αλλά μέσα στο κουβά της συσκευασίας.

Το αλάτι αποτελείται από διάφορα συστατικά (σκόνες) με διαφορετικό ειδικό βάρος το καθένα και κατά την μεταφορά του κάποια απ αυτά συγκεντρώνονται σε διαφορετικά σημεία (ύψος) μέσα στον κουβά.

Καλό είναι λοιπόν πριν χρησιμοποιήσουμε την ποσότητα που θέλουμε, να ανακατεύουμε την... αλατόσκονη μέσα στον κουβά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοεί κατά την διάλυση αλλά μέσα στο κουβά της συσκευασίας.

Το αλάτι αποτελείται από διάφορα συστατικά (σκόνες) με διαφορετικό ειδικό βάρος το καθένα και κατά την μεταφορά του κάποια απ αυτά συγκεντρώνονται σε διαφορετικά σημεία (ύψος) μέσα στον κουβά.

Καλό είναι λοιπόν πριν χρησιμοποιήσουμε την ποσότητα που θέλουμε, να ανακατεύουμε την... αλατόσκονη μέσα στον κουβά.

ουπς δεν το ήξερα τελικά σε αυτό το χόμπι όλο και κάτι παραπάνω μαθαίνεις, ωραία αύριο έχω να κάνω την εβδομαδιαία αλλαγή θα το δοκιμάσω να δω τη παίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι φιλε tasso οπως το ειπες!

Στο θαλασσινο ποτε δεν τελειωνουν αυτα που ΔΕΝ ξερουμε οπως και αυτα που εχουμε-μπορουμε να μαθουμε! :bigemo_harabe_net-64:

Ενημερωσε μας για τ'αποτελεσματα οποτε εχεις το χρονο ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των αλατιών:

Μετά απο προσωρινή αλλαγή αλατιού, πίσω στα παλιά λημέρια(ΤΜ).

Και τώρα θυμήθηκα κάτι που είχε πει ο στράτος παλιότερα(ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις!) :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μετά από αρκετούς πειραματισμούς το γύρισα πάλi στο ΤM pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτήν την στιγμή έχω το αλάτι της korallen.

Βλέπω τα κοραλακια μου ότι δεν το χαίρονται και τόσο.

Είχα σκοπό να πάρω της Fauna Marin,λέτε να ξαναγυρίσω στο ΤΜ pro;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτήν την στιγμή έχω το αλάτι της korallen.

Βλέπω τα κοραλακια μου ότι δεν το χαίρονται και τόσο.

Είχα σκοπό να πάρω της Fauna Marin,λέτε να ξαναγυρίσω στο ΤΜ pro;

Εγώ είμαι της άποψης που είπα παραπάνω. Όποιο αλάτι ξέρουν τα κοράλια τους και βλέπεις ότι τους αρέσει, αυτό βάζε. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει και από το μυαλό μου ότι επειδή και οι δυο εταιρείες δουλεύουν συστήματα με ζεόλιθο,μήπως στα αλάτια τους λείπουν κάποια ιχνοστοιχεία.

Μήπως λέω,μήπως!

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει και από το μυαλό μου ότι επειδή και οι δυο εταιρείες δουλεύουν συστήματα με ζεόλιθο,μήπως στα αλάτια τους λείπουν κάποια ιχνοστοιχεία.

Μήπως λέω,μήπως!

Στα βασικά(kh,ca,mg) δεν νομίζω. Στα υπόλοιπα στοιχεία όμως μπορεί να είναι ελειπής.

Αν βλέπεις ότι δεν το ευχαριστιούνται πάντως με την πρώτη ευκαιρία γύρνα στα γνωστά. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Στα βασικά(kh,ca,mg) δεν νομίζω. Στα υπόλοιπα στοιχεία όμως μπορεί να είναι ελειπής.

Αν βλέπεις ότι δεν το ευχαριστιούνται πάντως με την πρώτη ευκαιρία γύρνα στα γνωστά. :bigemo_harabe_net-64:

Δεν αναφέρομαι σε αυτά.

Αυτά είναι σωστά,στα άλλα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε αυτά.

Αυτά είναι σωστά,στα άλλα λέω.

:bigemo_harabe_net-64:

Τα άλλα τα έχεις τεστάρει? (Ιώδιο, στρόντιο, χαλκό κλπ κλπ)?

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει και από το μυαλό μου ότι επειδή και οι δυο εταιρείες δουλεύουν συστήματα με ζεόλιθο,μήπως στα αλάτια τους λείπουν κάποια ιχνοστοιχεία.

Μήπως λέω,μήπως!

Mακη μου,δεν παιζει κανενα ρολο ο ζεολιθος.

Ο ζεολιθος απλα ειναι στην ουσια μια πολυ καλη "τοποθεσια"-συστημα το οποιο ευννοει και βοηθαει στην αποικηση των βακτηριων.(οπως και τα biopellets)

Δεν εκκρινει καποια ιχνοστοιχεια η΄ αλλες ουσιες οι οποιες βρισκονται στα αλατια γενικοτερα.

Δεν ξερω να σου πω σιγουρα για της kz το αλατι,παντως το fauna δεν υπολειπεται σε καποιο απο τα ιχνοστοιχεια που εχει και το Pro.

Αν βρω χρονο θα ανεβασω ακριβως αυτα της fauna και του tm.

Και εγω ειμαι της ιδιας αποψης με το στρατο...ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει.

Μου αρεσει να εχω ομως και καποιες εναλλακτικες οι οποιες δουλευουν και στην πραξη χωρις

να ανησυχω για τ'αποτελεσματα.Δηλαδη αν τυχει μια στραβη να μπορω να κανω και μια αλλαγη με το red sea η΄ το fauna.

Να μην τα εχουμε και τοσο καλομαθημενα ωστε να μη φοβομαστε να κανουμε αλλαγη με αλλο

αλατι.

Γενικοτερα(προσωπικη ταπεινη αποψη και το εφαρμοζω) δεν θελω να τα εχω καλομαθημενα

σε αλατι,θερμοκρασιες κτλ ωστε να εχουν μεγαλυτερα περιθωρια να συγχωρεσουν λαθη η' δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Mακη μου,δεν παιζει κανενα ρολο ο ζεολιθος.

Ο ζεολιθος απλα ειναι στην ουσια μια πολυ καλη "τοποθεσια"-συστημα το οποιο ευννοει και βοηθαει στην αποικηση των βακτηριων.(οπως και τα biopellets)

Δεν εκκρινει καποια ιχνοστοιχεια η΄ αλλες ουσιες οι οποιες βρισκονται στα αλατια γενικοτερα.

Δεν ξερω να σου πω σιγουρα για της kz το αλατι,παντως το fauna δεν υπολειπεται σε καποιο απο τα ιχνοστοιχεια που εχει και το Pro.

Αν βρω χρονο θα ανεβασω ακριβως αυτα της fauna και του tm.

Και εγω ειμαι της ιδιας αποψης με το στρατο...ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει.

Μου αρεσει να εχω ομως και καποιες εναλλακτικες οι οποιες δουλευουν και στην πραξη χωρις

να ανησυχω για τ'αποτελεσματα.Δηλαδη αν τυχει μια στραβη να μπορω να κανω και μια αλλαγη με το red sea η΄ το fauna.

Να μην τα εχουμε και τοσο καλομαθημενα ωστε να μη φοβομαστε να κανουμε αλλαγη με αλλο

αλατι.

Γενικοτερα(προσωπικη ταπεινη αποψη και το εφαρμοζω) δεν θελω να τα εχω καλομαθημενα

σε αλατι,θερμοκρασιες κτλ ωστε να εχουν μεγαλυτερα περιθωρια να συγχωρεσουν λαθη η' δοκιμες.

Μιχάλη μου δίκιο έχεις στα λεγόμενα σου, αλλά ποστεύω πως πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και τα λίτρα.

Ακόμα και με ΚΑΛΑΣ αλάτι να κάνεις αλλαγή(μην γελάτε) αλλιώς θα αντιδράσουν πχ στα 500 λίτρα και αλλιώς απο 200 και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά μετά από ένα ακόμα πείραμα που με είπε ο φίλος gregog7 ανακάτεμα του κουβά και με τριπλές μετρήσεις για να είμαι 100% σίγουρος η μετρήσεις βγήκαν η ίδιες το αλάτι απορρίπτετε πάντως σας ευχαριστώ που μοιραζόμαστε μαζί ιδέες και μπορούμε έτσι και μαθαίνουμε 5 πράγματα παραπάνω!!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μου δίκιο έχεις στα λεγόμενα σου, αλλά ποστεύω πως πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και τα λίτρα.

Ακόμα και με ΚΑΛΑΣ αλάτι να κάνεις αλλαγή(μην γελάτε) αλλιώς θα αντιδράσουν πχ στα 500 λίτρα και αλλιώς απο 200 και κάτω.

Τι ακριβως εννοεις Παναγιωτη,γιατι δεν το καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις Παναγιωτη,γιατι δεν το καταλαβαινω...

Εννοώ ότι αλλιώς θα αντιδράσει το σύστημα και τα κοράλια αν κάνεις μια αλλαγή σε μικρό σύστημα, και αλλιώς σε ένα μεγάλο.

Όπως γνωρίζεις τα μεγάλα ενυδρεία συγχωρούν λάθη σε σχέση με τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι συγχωρουν λαθη,απλα τα μεγαλυτερα αλλα ωριμα παντα ενυδρεια,ειναι λιγο πιο ανεκτικα σε καποιους "παραβατικους" χειρισμους.

Αν ηταν ετσι οπως λες,δε θα μας ενοιαζε τιποτα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι συγχωρουν λαθη,απλα τα μεγαλυτερα αλλα ωριμα παντα ενυδρεια,ειναι λιγο πιο ανεκτικα σε καποιους "παραβατικους" χειρισμους.

Αν ηταν ετσι οπως λες,δε θα μας ενοιαζε τιποτα!

:)

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω Στράτο. :)

Αλλιώς διαχέεται το νέο αλατόνερο με νέο αλάτι στο ήδη υπάρχον αλάτόνερο του ενυδρείου σε πολλά λίτρα, και αλλιώς σε λιγότερα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι θέλω να πω.

Πήρα αυτές τις μέρες ένα αλάτι(δεν θέλω να πω μάρκα για διάφορους λόγους) 5κιλο για δοκιμή, και έβλεπα ότι με τον καιρό όσο έκανα αλλαγές με αυτό τα κοράλια σαν να στρεσάρονταν. Αν έκανα ακριβώς τις ίδιες αλλαγές σε μεγαλύτερο ενυδρείο το νέο αλάτι θα διαχαίονταν καλύτερα και θα ήταν λιγότερη η ποσότητα του στο συνολικό όγκο νερού.

Τα'πα λίγο μπερδεμένα και περίπλοκα. Δενξέρω αν κατάλαβες τι θέλω να πω. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες απο τη στιγμη που για τα αναλογα λιτρα βαζεις την αναλογη δοσολογια :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικως αυτο που καταλαβα μεσα απο την ενασχοληση με το χομπι ειναι πως υπαρχουν πολλες ομαδες που κερδιζουν.Ειδικα τα τελευταια χρονια οι περισσοτερες εταιριες εχουν πολυ ανεβασμενο τον πηχη.Το θεμα ειναι πως θα επιλεξεις να παει το ενυδρειο σου και αναλογα με αυτο να επιλεξεις και αυτα που ταιριαζουν περισσοτερο σε αυτο που θελεις να κανεις.Αλλοι για παραδηγμα παιζουν με βακτηρια και χαμηλο kh.Aλλοι παλι οχι.Αλλο αλατι θα επιλεξει ο πρωτος και αλλο ο δευτερος...

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα οτι ο κυκλος πλησιαζει στο τελος-αρχη του,οποτε καλο θα ειναι να αρχισω να σκεφτομαι 4 τζαμια με μερικα χρυσοψαρα μεσα και εμενα χωρις πλεον αγχος στο χομπι.

ασε που αν πουλησω τον εξοπλισμο που μαζεψα τοσα χρονακια μπορω να παω και ενα πολυ ωραιο 10ημερο ταξιδι.

ετσι θα κερδισω καλυτερη λειτουργια καρδιας(λογω ελλειψης αγχους ενασχολησης με αλμυρα) και φορ εβερ αναμνησεις απο ενα πολυ ωραιο ταξιδι.

αλλα ας μην μακρυγορω.λες να εμεινε καμμια παγωμενη στο ψυγειο..........?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...