Jump to content

Pico planted 10L


Recommended Posts

Και σ΄εμενα το μοντε καρλο μεγαλωνει αργα. Μπακοπα μπορεις να κοψεις και αλλο.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και σ΄εμενα το μοντε καρλο μεγαλωνει αργα. Μπακοπα μπορεις να κοψεις και αλλο.

:thumbup:

Η αλήθεια είναι θα ήθελα 3 επίπεδα και θα το κάνω κάποια στιγμή, πίσω didiplis diandra, στη μέση μπακομπα(αρκετά κοντή μιας και μου επιβεβαιωσες πως γίνεται) και μπροστά το Monte Carlo.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, έχετε να μου προτείνετε κάποια οικονομική αντιστροφή όσμωση, θελω να τη χρησιμοποιήσω για το Pico οπότε ελάχιστα λίτρα αλλαγής, για να προσφέρω ακόμα καλύτερες παραμέτρους στις γαριδουλες μου... Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, έχετε να μου προτείνετε κάποια οικονομική αντιστροφή όσμωση, θελω να τη χρησιμοποιήσω για το Pico οπότε ελάχιστα λίτρα αλλαγής, για να προσφέρω ακόμα καλύτερες παραμέτρους στις γαριδουλες μου... Ευχαριστώ 

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για το Pico, τελικά με τις blue diamond shrimp δεν τα κατάφερα η έστω δεν ξαναπροσπαθησα, είχα ξεκινήσει με μια 4αδα έχασα τις 2 θυληκες και τις 2 αρσενικες της επέστρεψα στο petshop, έπειτα πήρα από φίλο μας στο forum μια 10αδα rilli δεν έχω καμία απώλεια εδώ και ένα μήνα και μάλιστα έχω και 2 με αυγά, τα πάνε πολύ καλά και για παρέα έχω 5 μωρά endler μέχρι να μεγαλώσουν να μεταφερθούν στο μεγάλο, το ενυδρειο έχει ωριμάσει για τα καλά εχω λίγο άλγη πράσινη κυρίως στο διαχυτηρα του co2.... Σχόλια δεκτά φυσικά και συμβουλές!!! 

IMG_20200302_161834.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους μας, από ότι νομίζω έχω 3 γαριδουλες εγκύους, σε πόσο καιρό πιστεύετε θα είναι ετοιμη αν σας βοηθάει η φωτό και θα ήθελα να μάθω διότι δεν έχω εμπειρία αν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ πριν ή μετά τη γέννα για να διατηρήσω τα μικρά ή ότι άλλο συνεπάγεται.... Ευχαριστω πολύ 

IMG_20200314_205726.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aντε και καλα γεννητουρια

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

:)Τί ομορφες οι γαριδούλες σου!

Νομίζω ότι οι rili "φαίνονται" περισσότερο λόγω του κόκκινου. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, μια χαρά θα γεννήσουν και θα πολλαπλασιαστούν χωρίς επέμβαση από την μεριά σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Τί ομορφες οι γαριδούλες σου!

Νομίζω ότι οι rili "φαίνονται" περισσότερο λόγω του κόκκινου. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, μια χαρά θα γεννήσουν και θα πολλαπλασιαστούν χωρίς επέμβαση από την μεριά σου.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ σε σημείο που σκέφτομαι να αντικαταστησω το μεγάλο μου φυτεμένο με 3 μικρά γαρίδαδικα(όχι 10λιτρα βέβαια) τώρα σκέφτομαι πως μετά τη γέννα θα χρειαστώ άμεσα πιο μεγάλο ενυδρείο να ξεκινήσω να στήσω και να στρώνεται γτ μεγαλώνει ο πληθυσμός.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν χρειζεται ενα ενυδρειο διαμαντι να ειναι μεγαλο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Ταυλανδεζος said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ, έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ σε σημείο που σκέφτομαι να αντικαταστησω το μεγάλο μου φυτεμένο με 3 μικρά γαρίδαδικα(όχι 10λιτρα βέβαια) τώρα σκέφτομαι πως μετά τη γέννα θα χρειαστώ άμεσα πιο μεγάλο ενυδρείο να ξεκινήσω να στήσω και να στρώνεται γτ μεγαλώνει ο πληθυσμός.... 

:)Μα είναι τόσο όμορφες!

Μην αγχώνεσαι, βλέποντας και κάνοντας, αν τόσο σου αρέσουν θα χρησιμοποιήσεις υπόστρωμα από το μεγάλο καθώς και μπόλι και τα πράγματα θα "τρέξουν" πολύ γρηγορότερα.

Περιμένεις και βλέπεις, έχεις χρόνο από την στιγμή που υπάρχει υποδομή έτοιμη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια τελευταία προσθήκη σήμερα και έκλεισα, εξάλλου δεν χωράει και κάτι άλλο χαχαχαχα, Προσθεσα λίγη ποσότητα pogostemon helferi δεξιά και αριστερά και πιστεύω ήταν αυτό το κάτι τι που έλειπε.... 

IMG_20200316_223641.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Πανέμορφο το διαμαντάκι σου,οι γαριδούλες σου πως τα πάνε;;

Τα πάνε περίφημα έχω 3 με αυγά, πολύ ζωηρές αν και 10 λίτρα τις ψάχνω, στο φαγητό τις απολαμβάνω βγαίνουν όλες μπροστά..... 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό θα αυξηθεί ο πληθυσμός σου και θα τις χαίρεσαι ακόμα περισσότερο,εγώ σε 90 λίτρα έχω μόνο red cherry και πλέον με τις γέννες είναι παντού ???

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Με το καλό θα αυξηθεί ο πληθυσμός σου και θα τις χαίρεσαι ακόμα περισσότερο,εγώ σε 90 λίτρα έχω μόνο red cherry και πλέον με τις γέννες είναι παντού ???

Με βλέπω και εμένα σε περισσότερα λίτρα μόνο με γαρίδες σύντομα... ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ να μπορουσα να χω ενα γαριδαδικο αλλα στο σπιτι μεχρι 2 ενυδρεια ενα για τη καραωιδα και ενα για ολα τα υπολοιπα ψαρια που εχω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2020 at 11:20 ΜΜ, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

???

Χθες μια γαρίδα είδα πως κατέβασε αυγά... Γνωρίζουμε τώρα σε πόσες μέρες θα γεννήσει και δεν έχω ιδέα ή γαρίδες γεννούν ζωντανό γόνο η αφήνουν τα αυγά κάπου? Ευχαριστω πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Χθες μια γαρίδα είδα πως κατέβασε αυγά... Γνωρίζουμε τώρα σε πόσες μέρες θα γεννήσει και δεν έχω ιδέα ή γαρίδες γεννούν ζωντανό γόνο η αφήνουν τα αυγά κάπου? Ευχαριστω πολύ... 

Αν δεν κάνω λαθος περίπου 30 μέρες. Την εισαγωγή του φίλτρου προσάρμοσε να μην σου ρουφηξει το γόνο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Αν δεν κάνω λαθος περίπου 30 μέρες. Την εισαγωγή του φίλτρου προσάρμοσε να μην σου ρουφηξει το γόνο.

Ευχαριστώ πολύ.... Έχω βάλει σφουγγάρι περιμετρικά χωνευτο με μεγάλο πάχος..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2020 at 11:14 ΠΜ, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους μας, από ότι νομίζω έχω 3 γαριδουλες εγκύους, σε πόσο καιρό πιστεύετε θα είναι ετοιμη αν σας βοηθάει η φωτό και θα ήθελα να μάθω διότι δεν έχω εμπειρία αν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ πριν ή μετά τη γέννα για να διατηρήσω τα μικρά ή ότι άλλο συνεπάγεται....

Κανονικα 30-40 ημερες θελει. Που θα δεις τα μικρα, θα τα ταιζεις με "παιδικι" τροφη για γαριδακια. Ειναι σαν σκονη. Εγω εχω dennerle shrimp king baby

Link to comment
Share on other sites

Ποσες γαριδες ειναι τωρα; Δεν εχεις θεμα σε αυτα τα λιτρα;

Σκεφτομαι και γω να κανω ενα 15 λιτρα αλλα φοβαμαι οτι θα γεμισω red cherry. Οποτε το βλεπω για amano.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, George K said:

Ποσες γαριδες ειναι τωρα; Δεν εχεις θεμα σε αυτα τα λιτρα;

Σκεφτομαι και γω να κανω ενα 15 λιτρα αλλα φοβαμαι οτι θα γεμισω red cherry. Οποτε το βλεπω για amano.

Και να γεμίσεις (θέμα μηνών με καλές συνθήκες), μπορείς πάντα να δώσεις σε άλλους, σίγουρα υπάρχει ζήτηση!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Και να γεμίσεις (θέμα μηνών με καλές συνθήκες), μπορείς πάντα να δώσεις σε άλλους, σίγουρα υπάρχει ζήτηση!

Με μεγάλη μου χαρά αυτό εννοείται.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...