Jump to content

Pico planted 10L


Recommended Posts

Στήσιμο ενυδρείου στις 29/11/19

Ενυδρείο: Sunsun 10L HR-230

Φωτισμός: Led 2watt λευκό-κόκκινο-μπλε 8 ώρες, με χρονοδιακοπτη China 

Φιλτρανση:Μαμά εσωτερικό φιλτρακι πλάτης με γυαλοβάμβακα και 10 κεραμικά μακαρονάκια από ενυδρείο που τρέχει χρόνια. 

Co2: 2κιλη μπουκάλα , 1 φυσαλίδα ανα 10 δευτερόλεπτα 

Αναπληρωση:Με το χέρι 

Υπόστρωμα: Shrimp stratum

Φυτά: Hemianthus callitrichoides 'Cuba', Bacoba Monnieri, Didiplis Diandra

Λίπανση:Όλη τη σειρά της Flourish

Ψάρια-0

Σαλιγκαρια λαθροεπιβατες

 

Αλλαγές νερού: προετοιμασία νερού με αντιχλωριο σε βαρέλι 24 ώρες και θερμοστάτη. 

 

 

Τα φυτά έχουν αρπάξει, ριζωσαν δύσκολα ειδικά η Cuba σε αυτό το υποστρωμα, η didiplis πήρε στη κορυφή απίστευτο χρώμα αν και φοβόμουν τα 2 watt μόνο, αλλά τελικά είναι υπεραρκετά λόγο του μικρού όγκου... Από φυτά δεν θα προσθέσω κάτι άλλο θα το μπουχτισω εξάλλου, τώρα σκεφτόμουν για καμιά γαριδουλα αλλά φοβάμαι το co2 που μου κάνει σκαμπανεβασματα με τη μπουκάλα διότι είναι λίγα τα λίτρα, ίσως την αφαιρέσω και παίξω με Excel, η γνώμη σας για ζωντανό, να φιλοξενήσω κάτι ή όχι? Μονομάχο ψάρι γενικά δεν φιλοξενώ είναι λίγα τα λίτρα δεν θα ένιωθε όμορφα, για γαρίδες θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.... Στο παρελθόν έχω ασχοληθεί μόνο με Amano όπου έχω και ήδη στο μεγάλο φυτεμένο 

.... Ευχαριστώ πολύ IMG_20191214_213130.thumb.jpg.b8e819a67273ad4585ba86c669922ee3.jpg

IMG_20191214_213201.jpg

IMG_20191214_213151.jpg

IMG_20191214_213112.jpg

IMG_20191214_213145.jpg

IMG_20191214_213124.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

κοίτα γαριδούλες μπορείς να βάλεις και μάλιστα να το έχεις ως εκκολαπτήριο να της μεγαλώνεις και μετά να της βάζεις στο μεγάλο σου ενυδρείο. Το Co2 αν ρυθμιστεί σωστά δεν παίζει ρόλο αν τα λίτρα είναι πολλά η λίγα, τη σκαμπανεβάσματα να έχεις αφού η φυσαλίδες θα είναι σταθερές.

 

κατά τα άλλα μια χαρά είναι το μικρούλη ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κοίτα γαριδούλες μπορείς να βάλεις και μάλιστα να το έχεις ως εκκολαπτήριο να της μεγαλώνεις και μετά να της βάζεις στο μεγάλο σου ενυδρείο. Το Co2 αν ρυθμιστεί σωστά δεν παίζει ρόλο αν τα λίτρα είναι πολλά η λίγα, τη σκαμπανεβάσματα να έχεις αφού η φυσαλίδες θα είναι σταθερές.

 

κατά τα άλλα μια χαρά είναι το μικρούλη ?

Ευχαριστώ πολύ, σκέφτομαι για ένα είδος yellow δεν έχω διαβάσει βέβαια χαρακτηριστικά αυτού του ομορφου ζωντανού , η να πάω στις ποιο (safe) κλασικές red cherry? 

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω την εμπειρία σου σε γαρίδες αλλά σίγουρα με της κερασογαρίδες δεν θα κάνεις κάτι λάθος για της κίτρινες δεν γνωρίζω θα σου πουν η φανατική του είδους. :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

δεν γνωρίζω την εμπειρία σου σε γαρίδες αλλά σίγουρα με της κερασογαρίδες δεν θα κάνεις κάτι λάθος για της κίτρινες δεν γνωρίζω θα σου πουν η φανατική του είδους. :) 

Σε ευχαριστώ και πάλι δεν έχω τόσο καλή έμπειρια, μόνο Amano έχω στην κατοχή μου, θα διαβάσω θα περιμένω εξάλλου κάνα μήνα ακόμα να στρώσει ο βυθός και έπειτα για εκεί με κόβω να διατηρώ 10 μωρά maximum.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Όμορφο το ενυδρείο σου! Ποσο καιρό τρέχει; Μπορείς να βάλεις γαριδουλες άφοβα.

Ευχαριστώ πολύ, τρεχει περίπου 20 μέρες... ?

Link to comment
Share on other sites

Για τις γαρίδες το μόνο που με ανησυχεί είναι το διοξείδιο σου. Κάνε το όσο πιο σταθερό μπορείς και δοκιμασε σιγά σιγά με 3-4 γαρίδες να δεις πως θα σου πάνε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Για τις γαρίδες το μόνο που με ανησυχεί είναι το διοξείδιο σου. Κάνε το όσο πιο σταθερό μπορείς και δοκιμασε σιγά σιγά με 3-4 γαρίδες να δεις πως θα σου πάνε. 

Το ρυθμίζω στη 1 φυσαλίδα ανά 10 δευτερόλεπτα και βλέπω τ τεστ έχει σωστό χρώμα μετά από 2 μέρες μου δείχνει υπερβολικό, αν το πάω πχ 1 φυσαλίδα ανά 15 δευτερόλεπτα δείχνει σωστά αλλά έπειτα ξανά μετά από 2 μέρες ίσως μου δείχνει ανεπαρκές ποσότητα, μηπως να το έτρεχα μόνο με Excel να είμαι πιο safe για τις γαρίδες? 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προσπαθούσα ετσι όπως το έχεις. Πιστεύω αν δεν κανεις πολλές αλλαγές δεν θα έχεις θέμα. Τώρα αν περάσουν 1-2 μήνες και δεν κατεβάσει καμία γαρίδα αυγά το ξανασυζητάμε. Διάβασε και το προφίλ τους για περισσότερες πληροφορίες. Ξεκινα με 3-4 άτομα και πάρτους και μια τροφουλα. Δεν έχει σημασία αν θα είναι κόκκινες πορτοκαλι ή κίτρινες, απλά διάλεξε ένα χρωμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Προσωπικά θα προσπαθούσα ετσι όπως το έχεις. Πιστεύω αν δεν κανεις πολλές αλλαγές δεν θα έχεις θέμα. Τώρα αν περάσουν 1-2 μήνες και δεν κατεβάσει καμία γαρίδα αυγά το ξανασυζητάμε. Διάβασε και το προφίλ τους για περισσότερες πληροφορίες. Ξεκινα με 3-4 άτομα και πάρτους και μια τροφουλα. Δεν έχει σημασία αν θα είναι κόκκινες πορτοκαλι ή κίτρινες, απλά διάλεξε ένα χρωμα. 

Ευχαριστώ πααααρα πολύ για τις πληροφορίες αύριο θα πάω να πάρω 4 γαριδουλες και τροφή και θα τις ανεβάσω φώτο... Ευχαριστώ και πάλι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε να κανεις πολύ καλή προσαρμογή που θα διαρκέσει τουλάχιστον 1+ ώρα. 
 

Ανάλογα τι τροφές έχεις μπορείς να καλύψεις τις διατροφικές ανάγκες των γαρίδων και χωρίς να αγοράσεις άλλη. Βέβαια κάτι πιο εξειδικευμένο σίγουρα θα ήταν προτιμότερο. Εννοείται πως όταν αγοράζουμε τροφές παίρνουμε την μικρή συσκευασία. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Πρόσεχε να κανεις πολύ καλή προσαρμογή που θα διαρκέσει τουλάχιστον 1+ ώρα. 
 

Ανάλογα τι τροφές έχεις μπορείς να καλύψεις τις διατροφικές ανάγκες των γαρίδων και χωρίς να αγοράσεις άλλη. Βέβαια κάτι πιο εξειδικευμένο σίγουρα θα ήταν προτιμότερο. Εννοείται πως όταν αγοράζουμε τροφές παίρνουμε την μικρή συσκευασία. 

Θα κάνω καλή προσαρμογή σίγουρα, θα πάρω και εξειδικευμενη μορφή καλύτερα και θα διαβάσω έπειτα για λαχανικά τι μπορώ να τους δίνω... Σκέφτομαι αν θα μπορούσα να προσθέσω τώρα με κάποιο τρόπο λίγο Java moss που λατρευουν αλλά με τη Cuba κάτω δύσκολα ίσως αν βρω να τους πάρω κάνα κύλινδρο για κρυψώνα... Καμία άλλη ιδέα στο μικροσκοπικό σύστημα ? ?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο! 

 

Για το co2 τα σκαμπανεβάσματα δεν είναι ποτέ καλά και τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να συγχωρέσουν λάθη όπως σωστά σημειώνεις. Οι γαρίδες είναι ευαίσθητες σε τέτοια θέματα. Ποιον ρυθμιστή πίεσης έχεις? Μετράς με υγρό τεστ? βλέπω ότι έχεις και drop checker αλλά δεν βλέπω χρώμα.

Ψάρι με τέτοια φυτομάζα δύσκολο. Αν ήταν πιο αραιά θα μπορούσες να έβαζες μονομάχο. Εγώ θα σου πρότεινα στην αρχή amano που είναι πιο εύκολες και μετά red cherry. Red crystal είναι δύσκολες αλλά και σχετικά ακριβές για γαρίδες. Μπορείς να βάλεις και αγγελία βέβαια για να πάρεις γέννα. 

Επίσης το γρασίδι είναι σίγουρα cuba? Φέρνει πιο πολύ σε monte carlo γιατί είχα σε stratum και μπορώ να συγκρίνω το μέγεθος του υποστρώματος με το μέγεθος του φυτού. Ότι και να είναι πάντως έχει πετάξει δρομείς που σημαίνει πως πάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Όμορφο ενυδρείο! 

 

Για το co2 τα σκαμπανεβάσματα δεν είναι ποτέ καλά και τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να συγχωρέσουν λάθη όπως σωστά σημειώνεις. Οι γαρίδες είναι ευαίσθητες σε τέτοια θέματα. Ποιον ρυθμιστή πίεσης έχεις? Μετράς με υγρό τεστ? βλέπω ότι έχεις και drop checker αλλά δεν βλέπω χρώμα.

Ψάρι με τέτοια φυτομάζα δύσκολο. Αν ήταν πιο αραιά θα μπορούσες να έβαζες μονομάχο. Εγώ θα σου πρότεινα στην αρχή amano που είναι πιο εύκολες και μετά red cherry. Red crystal είναι δύσκολες αλλά και σχετικά ακριβές για γαρίδες. Μπορείς να βάλεις και αγγελία βέβαια για να πάρεις γέννα. 

Επίσης το γρασίδι είναι σίγουρα cuba? Φέρνει πιο πολύ σε monte carlo γιατί είχα σε stratum και μπορώ να συγκρίνω το μέγεθος του υποστρώματος με το μέγεθος του φυτού. Ότι και να είναι πάντως έχει πετάξει δρομείς που σημαίνει πως πάει καλά. 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ, η μπουκάλα είναι 2κιλη από πυροσβεστικα είδη, πήρα απόφαση να την αφαιρέσω και να παίξω με Excel, έχεις απόλυτο δίκιο το γρασίδι είναι monte carlo, μπερδεύτηκα θα το διορθώσω και στη παρουσίαση,το drop cheker είναι αρκετά ανοιχτό πράσινο οπότε είμαι στα ύψη, να ρωτήσω αν κλείσω τη μπουκάλα σήμερα μπορώ μετά από 3 ώρες να βακω γαρίδες θα έχει πέσει το co2 και με μια αλλαγή νερού? Έχω Amano στο μεγάλο αλλά να σου πω την αλήθεια μου φαίνονται αντιαισθητικες σε αυτό το μικρό σύστημα και λέω σήμερα να προσθέσω τις πρώτες 4 Red cherry... Αλλά έχω απορία αυτό που ρώτησα με το co2 αν ξέρει να με βοηθήσει κάποιος, ευχαριστώ και για τη παρατήρηση με το γρασίδι ?

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη ένδειξη σημαίνει ότι είναι σε καλά επίπεδα. Αν είχες παραπάνω θα ήταν κίτρινο. Προτού βάλεις γαρίδες, το ενυδρείο είναι στρωμένο? Για να βεβαιωθείς για το co2 πολύ απλά κάνε μεγάλη αλλαγή και άσε το drop checker μέσα για να δεις πότε θα πέσει (μπλε). Παρακολούθησε και πως θα πάνε τα φυτά τώρα χωρίς co2 και το excel με μέτρο. Εγώ θα επιμείνω για αρχή στις αμάνο που είναι η πιο "σκληρή" γαρίδα που ξέρω και αν δεις ότι πάνε καλά τότε βάλε όσες red cherry θες. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο στήθηκε σχεδόν ένα μήνα πριν, με μπόλι από το μεγάλο μου φυτεμένο, τοποθέτησα όπως ανέφερα κεραμικό βιολογικό υλικό όσο χωράει στο φιλτρακη πλάτης αλλά ο βυθός ήταν από καινούργια σακούλα υποστρωμα, οπότε ίσως να πρέπει να περιμένω κάνα μήνα ακόμα?  Amano μπορώ να μεταφέρω από το 120λιτρο μου στο μικρό να δω πως θα πάνε.... 

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω φώτο απο το Pico, γαριδουλες ακόμα δεν μπήκαν από το νέο χρόνο να στρώσει καλά και ο βυθός, σταμάτησα τη χορήγηση co2 με μπουκάλα γιατί για κάποιο λόγο ανέβαινε η ποσότητα σε απαγορευμένα επίπεδα και θα πάρω Excel σύντομα... Τα φυτά αναπτύσσονται πλ γρήγορα με ζωηρά χρώματα το γρασίδακι με αργούς ρυθμούς αλλά τσουλαει και αυτό.... 

IMG_20191221_175305.jpg

IMG_20191221_174737.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το γρασίδι σου κάνει φωτοσύνθεση και γενικά γίνεται ζουγκλίτσα οπότε βάλε στο πρόγραμμα κλάδεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Το γρασίδι σου κάνει φωτοσύνθεση και γενικά γίνεται ζουγκλίτσα οπότε βάλε στο πρόγραμμα κλάδεμα ;)

Θα κλαδεψω πολύ σύντομα και θα προσθέσω ελάχιστη Java moss σε μια γωνίτσα για τις μελλοντικές γαριδουλες... 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εξελίσσεται! Τελικά θα πας στις κλασικές κόκκινες ή σε κίτρινες, πορτοκαλι;

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2019 at 6:15 ΜΜ, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Τεστακι co2 της Sera, αν μπορείτε να καταλάβετε από τη φώτο το χρώμα..... 

IMG_20191216_181420.jpg

Σαν πρασινο-κιτρινο ειναι. Υπερδοσολογια CO2 :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σαν πρασινο-κιτρινο ειναι. Υπερδοσολογια CO2 :)

Ναι σταμάτησα τη μπουκάλα, και αύριο ξεκινάω Excel με σύριγγα καθημερινά... Neocaridina σίγουρα είμαι ανάμεσα σε yellow η blue... Όχι red cherry... Να ρωτήσω με αμανο μαζί αυτό το είδος πάει σωστά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, γιατί έχω προσθέσει 2 Amano από το μεγάλο ενυδρείο για να δω θα πάνε και είναι όλα καλά.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...