Jump to content

Pico planted 10L


Recommended Posts

πριν 39 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Και να γεμίσεις (θέμα μηνών με καλές συνθήκες), μπορείς πάντα να δώσεις σε άλλους, σίγουρα υπάρχει ζήτηση!

Καλα αυτο ειναι σιγουρο, εαν υπαρχουν θεματα εννοω με τον υπερπληθυσμο.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, George K said:

Καλα αυτο ειναι σιγουρο, εαν υπαρχουν θεματα εννοω με τον υπερπληθυσμο.

Σε 15λ εφόσον τηρείς ρουτίνες και δεν παρατήσεις (τελείως) το ενυδρείο,όχι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνχομπιστες μου, μπερδευτικα λίγο... χαχαχαχα

Σίγουρα καταλαβαινω πως οι ισορροπίες σε αυτά τα λίτρα είναι ψιλές, αλλά επειδή το προσέχω αρκετά βλέπω πως μπορείς να το κρατάς υγιέστατο το όλο σύστημα... Το βραδι θα ανεβάσω φώτο έκανα update στο φωτισμό, παράγγειλα άλλο ένα φωτιστικο ίδιο σαν ανταλλακτικό και τώρα με κάποια πατέντα θα το προσαρμοσω.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα, δν είχα δει όλα τα μηνύματα με συγχωρείται,τωρα κατάλαβα ότι αναφέρεστε σε 2η περίπτωση ενυδρείου.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, update όπως ανέφερα στο φωτισμό, Προσθεσα άλλο ένα led ιδιο με το (μαμά) σαφώς πιο φωτεινό ζωντανό το ενυδρείο, τρελό pearling βλέπω τώρα και προχωράμε... 

IMG-a1b3552fa2ac7f2bafb4499aa2fdbd96-V.jpg

IMG-ebf2fef819b3971a4677cb52b437a119-V.jpg

IMG-ce1d02506788bd7eb85d91554db3edd9-V.jpg

IMG-6dc2ff6320be5b1b8b698382774ecaa6-V.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και εύχομαι να είστε καλά.... Τη τελευταια βδομάδα 2 θηλυκές Red rilli είχαν κατεβάσει αυγά και περίμενα από μέρα σε μέρα τα μικρά, σήμερα λοιπόν πήγα να κάνω τη καθιερωμένη αλλαγή νερού και είδα πως η μία που είχε κατεβάσει αυγά δεν είχε απολύτως τίποτα, επιτόπου εψαξα για τα μικρα(σχολαστικά) αλλά τίποτα, είναι τόσο δύσκολο στο 10 λίτρο να τα βρω, να σας πω πως δεν έχω ξαναζήσει γέννα γαρίδων για να έχω εμπειρια αλλά ειμαι απολύτως σίγουρος πως η θηλυκια δεν έχει πλέον αυγά, να σας πω πως στην είσοδο του φίλτρου υπάρχει σφουγγάρι και πέρα από τις γαρίδες έχω μέσα 10-12 μωρά endlers, υπάρχει περίπτωση να τα έφαγαν τόσο μωρά τα endlers η να είναι τόσο μικρές οι γαρίδες που δεν τις βλέπω εγώ? 

Link to comment
Share on other sites

Η γαριδες του γλυκου νερου ειναι εξαιρετικα μικρα ζωα σκεψου οτι μια νεογεννητη γαριδα   θα ειναι  10 φορες μικροτερη. Θα εχουν κρηφτει στα φυτα.

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γινεται με το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και λίγες μέρες έχω κάνει ένα rescape στo Pico και πλέον φιλοξενεί μόνο σαλιγκαρια, επίσης έφτιαξα μια diy βάση(μιας και ο χώρος εργασίας μου, μου επιτρέπει να φτιάξω το οτιδήποτε φανταστώ) με ντουλαπάκι την οποία τοποθέτησα στο τοίχο και δείχνει πολύ νοικοκυρεμενο πλέον, σας παραθέτω φωτογραφίες και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις, σας ευχαριστώ και καλό απόγευμα.... 

Screenshot_20200704_162151_com.viber.voip.jpg

Screenshot_20200704_162140_com.viber.voip.jpg

Screenshot_20200704_162123_com.viber.voip.jpg

Screenshot_20200704_162132_com.viber.voip.jpg

Screenshot_20200704_162111_com.viber.voip.jpg

  • Like 3
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Tα συγχαρυτηρια μου , κουκλι το εκανες. :thaman:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το pιco σου, και σε αρκετά υψηλό επίπεδο δυσκολίας η διατήρηση του. :thumbup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ όμορφο το pιco σου, και σε αρκετά υψηλό επίπεδο δυσκολίας η διατήρηση του. :thumbup:

Ευχαριστώ πάρα πολύ και για αυτό το λόγο φιλοξενώ μόνο σαλιγκαρια τελικά.... 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φίλε! Πιο «καθαρό» το στήσιμο ετσι. Μου αρέσει πολύ η Bucephalandra ετσι όπως έκατσε 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2020 at 7:20 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Πολύ ωραίο φίλε! Πιο «καθαρό» το στήσιμο ετσι. Μου αρέσει πολύ η Bucephalandra ετσι όπως έκατσε 

Ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι το συχνό κλάδεμα μαζί με το περιορισμό χώρου ήταν ταλαιπωρία... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλους και εύχομαι υγεία και καλή δύναμη σε ότι αντιμετωπίζουμε. Σχεδόν 3 μήνες τώρα αντιμετωπίζω στο picο μου την cladophora algae και για οποιον γνωρίζει είναι μια πολύ δύσκολη άλγη στην αντιμετώπιση της έτσι και εγώ δεν κατάφερα να την εξαλείψω, την αφαιρουσα συνεχώς αλλά σε μια βδομαδα επνιγε τα πάντα, σήμερα πήρα την απόφαση να ξεστήσω το pico να βράσω το βράχο που έχω μέσα και να είναι τ μόνο που θα κρατήσω στο restart, ήταν πολύ επιτυχημένη η προσπάθεια παρόλο τα λίγα λίτρα δημιούργησα όμορφα aquascapes αν και σε αυτά τα ελάχιστα λίτρα δεν κατάφερα ποτέ να κρατήσω κάποιο είδος γαρίδας, θα ήθελα γνώμες και ιδέες για κάποιο στήσιμο και από άποψη φυτών αλλά και ζωντανών..... Θα ήθελα πολύ να φιλοξενήσω έναν μονομάχο, σιγουρα από το πλαστικό ποτήρι θα είναι πολύ καλύτερα που τους πουλάνε αλλά θα είναι σωστο σε αυτα τα λίτρα? , να υπενθυμίσω πως τ ενυδρείο θα στηθεί ξανά με μπολυ αλλά και με στρωμένο βιολογικό υλικό.... 

Έγινε επεξεργασία - Ταυλανδεζος
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θα έβαζα το μονομάχο σε 10 μικτά λίτρα.

Δεν το συγκρίνω βέβαια με το ποτήρι. Καμία σχέση.

Πρόσεχε μη μεταφέρεις την άλγη με το χρησιμοποιημένο υλικό.:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Να σου πω την αλήθεια δεν θα έβαζα το μονομάχο σε 10 μικτά λίτρα.

Δεν το συγκρίνω βέβαια με το ποτήρι. Καμία σχέση.

Πρόσεχε μη μεταφέρεις την άλγη με το χρησιμοποιημένο υλικό.:)

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη για την άποψή σου, θερμοστάτες, γυάλα κτλπ μου προτείνεις να τα καθαρίσω με ξύδι, με τ τρόπο για να είμαι σγρς ότι καθάρισα με την άλγη.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη για την άποψή σου, θερμοστάτες, γυάλα κτλπ μου προτείνεις να τα καθαρίσω με ξύδι, με τ τρόπο για να είμαι σγρς ότι καθάρισα με την άλγη.... 

Δεν φοβάμε τόσο τη μεταφορά από γυάλες και θερμοστάτες όσο από τα βιολογικά υλικά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω στο γαριδαδικο ειχα κλαδοφορα, εβγαζα με το χερι, οσο μπορουσα. Μετα δεν θυμαμαι πως και πότε, εξαφανιστικε μονη της.....ετσι απλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα συνχομπιστες,μετα απο 2 χρονια ξαναεστησα το pico για να προσπαθησω ξανα να κρατησω και να δω γεννα απο γαριδες μιας και τη πρωτη φορα δεν το καταφερα διοτι εβλεπα αυγα αλλα οχι γονο,εστησα το ενυδρειο με στρωμενο βυθο και μπολι και εβαλα 4  red cherry και σημερα διαπιστωσα το προβλημα ποιο ηταν.....βρηκα μια red cherry στο φιλτρο (ευτυχως ζωντανη) θα ηθελα να ρωτησω διοτι τα λιτρα ειναι πολυ λιγα για να βαλω αλλο φιλτρο η να προσαρμοσω σφουγγαρι διοτι ο χωρος ειναι περιορισμενος,μπορω να κρατησω αυτο το συστημα χωρις φιλτρο μονο με αλλαγες νερου,σκοπος μου ειναι να δω απο αυτες τις 4 γαριδες επιτελους γεννα και να κραταω 8 μονο,οι υπολοιπες θα μεταφερονται σε 60λιτρο,τωρα θα ρωτησετε γιατι εχω κολλησει σε αυτο το 10λιτρο και εχετε δικιο,απλα μου αρεσει τοσο πολυ......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Μπορείς να βάλεις ένα αερόφιλτρο για να μην έχεις τέτοια προβλήματα .

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/αερόφιλτρο-rs430kd.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

Μπορείς να βάλεις ένα αερόφιλτρο για να μην έχεις τέτοια προβλήματα .

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/αερόφιλτρο-rs430kd.html

Σε ευχαριστω πολυ,αυριο θα περασω απο καποια καταστηματα να δω απο κοντα διαστασεις να προσαρμοσω κατι σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

απλα βαζεις ενα σφουγγαρι στην εισοδο του φιτρου και τέλος.... δεν θα ρουφαει τα μικρα.

Δεν συμφωνω στην επιλογη χαλικιου, ειναι πολυ χοντρό, οχι μονο για γαριδαδικο, αλλά και γενικος για ενυδρειο. Για διακόσμηση μόνο και μόνο ειναι, οχι σαν υπόστρωμα για βυθο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...