Jump to content

betta tank-φαφουτης-ξεκινοντας απο την αγνοια!


george rapp

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Και μια γιατί θυμήθηκα το νημα μου.large.PSX_20200302_195638.jpg.27102543fdaac94e3037f4a33afba0ae.jpg

Καλά είναι κούκλος 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 7 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Και μια γιατί θυμήθηκα το νημα μου.large.PSX_20200302_195638.jpg.27102543fdaac94e3037f4a33afba0ae.jpg

Θηριο. Πως παει; Ολα καλα τωρα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φιλε , παχύς και ογκώδης , φυσικά πάντα μεσα στην λεζα με την πάρτη μου .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θημαμαι οταν ειχα και εγω μονομαχο φυσικα ημουν στην φαση που δεν ειχα μπει στο φορουμ και εκανα οτι ελεγαν οι πετσοπαδες τον ειχα σε 60 λιτρα χωρις φυλλα και με ενα γκουραμι ειχε φιλτρο θερμοσταση φωτα και απο φυτα ergenia κατι σαν κερατοφυλλο και ενα φυτο με μικρα πλατια φυλλα ( στο μελλον ολα αυτα εκτος απο αφτο που μοιαζει με κερατοφυλλο φαγωθηκαν απο τον αστακο μου) μια μερα τον ειδα που ειχε ασπρα στιγματα και ειπα θα περασει μεχρι που μια μερα μας αφησε και πηγε στον ψαροπαραδισο απο τοε δεν ξανασχολιθηκα με μονομαχο δεν θελω να κανω και αλλο λαθος και να πεθανει ενα ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

ενα update του φαφουτη που βαριεμαι και τον βγαζω φωτογραφιες .

large.PSX_20200325_195908.jpg.60e9100e2d237539e3dc1c2bb5871715.jpglarge.DSC_9227_edited.jpg.8e1420bb6f84de6f5b51a938fb2397cf.jpglarge.DSC_9229_edited.jpg.e8edba9b531557556c2203acc68afb79.jpglarge.DSC_9246_edited.jpg.91f115858fe6da2ebbbac8ea42dc19c9.jpg

Φοβερος Γιωργο! Να τον καμαρωνεις. Στην επιφανεια εβαλες Salvinia;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

ναι και μου αρεσει πολυ που ριχνει την ριζα κατω , ειναι και το ριζικο του ποθου πισω και εχει γινει ζουγκλα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

ναι και μου αρεσει πολυ που ριχνει την ριζα κατω , ειναι και το ριζικο του ποθου πισω και εχει γινει ζουγκλα .

Οντως ειναι ωραια εικονα. Ειχα και γω αλλα μου χαλασε δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και ενα λιπασμα που λέγεται tropica premium nutrition και ριχνω μια φορά την εβδομάδα ενα πάτημα.

Ειμαι στην πρώτη εφαρμογή και εχουν παρει τα πάνω τους ολα μαζι και το κερατοφυλλο που άρπαξε.

Έχε υπόψη οτι δεν έφταιγε ο πόθος που λεγαμε για την πτώση του κερατοφυλλου , τα σαλιγκάρια τρώγανε τα πάντα γιατι αυξήθηκε ο πληθυσμός πολύ ενω ειχαν μεγαλώσει κιόλας.

Έχεις εσύ ; Για εχε τον νου σου.

Εμενα ειναι φρέσκο το limnobium βέβαια αλλα πάει καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Πηρα και ενα λιπασμα που λέγεται tropica premium nutrition και ριχνω μια φορά την εβδομάδα ενα πάτημα.

Ειμαι στην πρώτη εφαρμογή και εχουν παρει τα πάνω τους ολα μαζι και το κερατοφυλλο που άρπαξε.

Έχε υπόψη οτι δεν έφταιγε ο πόθος που λεγαμε για την πτώση του κερατοφυλλου , τα σαλιγκάρια τρώγανε τα πάντα γιατι αυξήθηκε ο πληθυσμός πολύ ενω ειχαν μεγαλώσει κιόλας.

Έχεις εσύ ; Για εχε τον νου σου.

Εμενα ειναι φρέσκο το limnobium βέβαια αλλα πάει καλά.

Εχω μονο καλιο της seachem και ενα υγρο co2 της haquoss. Σκεφτομουν και γω να παρω το συγκεκριμενο. Αφου εχεις καλη εικονα θα το παραγγειλω εαν ειναι γιατι δεν εχω καποιο γενικο. Εμενα μου χαλουσαν αργα ή γρηγορα ολα τα επιφανειας. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι.

Link to comment
Share on other sites

κατσε να δουμε και σε εμενα , τα εχω λιγες μερες , αλλα αυξηθηκαν κιολας και εχουν φθασει ριζα με χρι πατο λιγα .

σου λεω εμενα την ζημια την εκαναν τα σαλιγκαρια , οταν τα εβαλα τα λιμνομπιουμ ηρθαν αμεσως και τα τρωγανε με μανια , 2 με 3 τα φαγανε μπροστα μου !!!!!! και ειναι μεγαλα ετσι ; τα φαγανε στο φτερο .

εβγαλα τα πολλα σαλιγκαρια και ΟΛΑ τα μεγαλα και το ενυδρειο χρειαστηκε 2 μερες για να ανθησει που λεμε παλι .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα αποτελέσματα του σκόρδου.

 

large.DSC_9227_edited.jpg.8e1420bb6f84de

 

Τον κάνει να λάμπει σαν το φαινόμενο Τσερενκόφ από πυρηνικό αντιδραστήρα.

Άψογος ο ψάρης. Σαν "πορτιέρης" είναι το μούτρο.

?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι κτηνακι ο άτιμος , τρώει και τον αμπακο.

Πέρσι τετοια αποχή ενα σκουληκακι παραπάνω απο την ξηρά να του έδινες εκανε απο κατω κοιλουμπα σφαιρική.

Φέτος τρώει έναν πεθαμένο (μονομαχο) και δε νιώθει!!!

Φτου φτου μη τον ματιασω και ζητάω βοήθεια πάλι οπως πριν κάνα μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπορεις να γραψεις λιγο το πως χρησιμοποιεις το σκορδο; Σκεφτομαι να το δοκιμασω και γω.

Link to comment
Share on other sites

παιρνω ψαρι που προκειται να μαγειρεψουμε , κοβω λιγο κρεας καθαρο οσο ειναι ο αντιχειρας μας και πιο λιγο , κοβω λιγο σκορδο ,οταν λεμε λιγο οσο ειναι το κουκουτσι απο λεμονι , το λιωνω και τα πλαθω μαζι , το πραμα αυτο που μοιζει σαν δολωμα πλεον το βαζω καταψυξη , το βγαζω κοβω λιγο και το δινω .

αν πεσει αρκετο σκορδο ζεχνει σκορδιλα καθε φορα στο χερι !

δε πειραζει καλο κανει .

το τρωει ευκολα ο δικος μου . απο φορουμ το ειχα διαβασει , δε θυμαμαι απο που !

και με γαριδοψυχα το εχω κανει , αλλα με ψαρι βγαινει πιο ομοιογενες.

καλο ειναι , και σε ποιον δεν κανει καλο το σκορδο ! 

υ.γ πως παει ο δικος σου ; καλα ; 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος george rapp έγραψε:

παιρνω ψαρι που προκειται να μαγειρεψουμε , κοβω λιγο κρεας καθαρο οσο ειναι ο αντιχειρας μας και πιο λιγο , κοβω λιγο σκορδο ,οταν λεμε λιγο οσο ειναι το κουκουτσι απο λεμονι , το λιωνω και τα πλαθω μαζι , το πραμα αυτο που μοιζει σαν δολωμα πλεον το βαζω καταψυξη , το βγαζω κοβω λιγο και το δινω .

αν πεσει αρκετο σκορδο ζεχνει σκορδιλα καθε φορα στο χερι !

δε πειραζει καλο κανει .

το τρωει ευκολα ο δικος μου . απο φορουμ το ειχα διαβασει , δε θυμαμαι απο που !

και με γαριδοψυχα το εχω κανει , αλλα με ψαρι βγαινει πιο ομοιογενες.

καλο ειναι , και σε ποιον δεν κανει καλο το σκορδο ! 

υ.γ πως παει ο δικος σου ; καλα ; 

Παω να δω εαν εχουμε ψαρι!?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σημερα παιδια ξαφνικα μαλλον ο φαφουτης θα πεθανει .

γυριζοντας απο την δουλεια του εδωσα φαγητο , βασικα κατεψυγμενα κοκκινα σκουληκια .

εφαγε με μανια και μετα απο λιγη ωρα οπως καθομουν τον πιανει το ματι μου και ουσιαστικα απλα πεθαινε .

σε διαρκεια ενος λεπτου εφευγε το χρωμα απο πανω του , εγινε σαν τα ψαρια που βλεπουμε νεκρα στα ενυδρεια , επαιζε μονο τα ματια του .

αμέσως τον βγαζω τον βαζω σε ενα ποτηρι και ριχνω μεσα μια σταγονα esha 2000 που εχω .

οση ωρα ηταν εκει εκανα μετρηση νιτρικα που ηταν οκ .

αλλαξα νερο και εριξα μεσα ζουμι που ειχα βρασει απο elder cones μαζι με αυτα ενω ειχα μεσα και χαμομηλι .

καθως και 2 σταγονες esha αφου η μια ηταν στο ποτηρι .

κλαδεψα και αφαιρεσα αρκετο limnobium αφου ειχε πνιξει το ενυδρειο .

γενικα άδειασα καλα τον χωρο του .

 

εν τελη τον ξανα εβαλα μεσα . 

καποιες στιγμες ψιλο γινετε ξανα μπλε και καποιες ξανα καταπεφτει και παίρνει το χρωμα του θανατου .  

αυτα οταν τον βλεπω γιατι ειναι καβατζομενος πισω απο ενα ξυλο.

 

δεν εχω ιδεα τι επαθε το ψαρι .

να φταιει η τροφη ; 

παντα την ετρωγε με μανια , την εχω 4 μηνες στην καταψυξη . 

 

αλλα μαλλον θα μας χαιρετησει ο φαφουτης .

 

υ.γ ανεβηκε στην επιφανεια μπλε και καθως εχει μεινει εκει σε χρονο 5 δευτερολεπτων εγινε σαν νεκρος .

τι σκ@τ@ ειναι αυτο ; 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε. Τι παθαμε ολοι και τους χανουμε; Η κοιλια του πως ειναι; Πρησμενη; Μηπως ειναι bloat; Εφαγε πολυ ποσοτητα και αποτομα και πρηστηκε; Δοκιμασα και γω esha αλλα δεν ξερω εαν θα σε βοηθησει. Ισως να δοκιμαζες αλατι ενυδρειακο ωστε να γινει το φαινομενο της ωσμωσης και να αφυδατωθει λιγο. Εαν ειναι πρησμενος θα βοηθησει. Επισης βοηθαει και στις λοιμωξεις. Δεν ξερω τι να σου πω, αυτα στα λεω πολυ γενικα γιατι ουτε εγω βρηκα σωτηρια στον δικο μου τελικα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πρηστηκε .

τωρα ηρθε στο τζαμι με χρωμα ψιλο-φυσιολογικο , με το που εβαλα δαχτυλο οπως εχω μαθει να κανω σαν χαμαιλεων σε χρονο 0 εγινε σαν νεκρος .

εφυγε και αραξε .

τι ειναι αυτο ; σε χρονο 0 λεμε !

ουτε πτερυγια χαλασμενα ουτε λεπια ασχημα .....τιποτα , αλλαζει χρωμα και γινετε σαν νεκρος .

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Το κατεψυγμένο σκουλικάκι ήταν καλά ξεπαγωμένο??

Link to comment
Share on other sites

αρκετα , λες να φταιει ε ; 

εμ δεν παει αλλου το μυαλο μου , ετσι ξαφνικα , με τον ιδιο τροπο του το δινω .

σημερα ηταν καινουργιος κυβος .

λες ; 

θα τα πεταξω !!!!!!!!!

μακαρι να ζησει , το παλευει .

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να επανέλθει! Τι να σου πω, δεν έχω ξαναδεί ή ακούσει τόσο έντονα συμπτώματα.

Μπορεί να έχει κάποιο θέμα η τροφή του; Σαν μικρόβιο ή βακτήριο;

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για χαμαιλέοντα ! τωρα εχει σταθεροποιηθει στο χρωμα του ....... νεκρου ? 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι νωχελικος ή κυκλοφορει; Κατι με το ταϊσμα θα παιχτηκε για να γινουν ολα τοσο ξαφνικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...