Jump to content

Εξαφάνιση ψαριών


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Στην βρύση 111

με τοσο μαλακο νερο, δεν χρειαζεσαι οσμωση! Εγω απο την Φλωρινα κουβαλαω (εχει 130ppm TDS), oταν βαριεμαι να βαλω φιλτρο :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

με τοσο μαλακο νερο, δεν χρειαζεσαι οσμωση! Εγω απο την Φλωρινα κουβαλαω (εχει 130ppm TDS), oταν βαριεμαι να βαλω φιλτρο :)

Το πεχα της βρύσης όμως με τεστ της Σέρα το βγάζει στο 8 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ναταλακι μιας και ξέρεις την ιστορία με τα πλατυ μπορεί να ξυνοντουσαν από τις υψηλές σκληρότητες;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Christianna έγραψε:

Οπότε ναταλακι μιας και ξέρεις την ιστορία με τα πλατυ μπορεί να ξυνοντουσαν από τις υψηλές σκληρότητες;

Μπορει....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει....

Αν εχεις τόσο μεγαλη διαφορά βρυση με ενυδρειο, τοτε στην αλλαγη νερου γινοταν αρκετα απότομη αλλαγη.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Christianna έγραψε:

Και τι να κάνω;

Πιο μικρες αλλαγες, αλλά πιο συχνα. Δεν υπαρχει θεμα

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Christianna έγραψε:

Όχι δεν δοκίμασα.αλλα είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα αφρισουν άμα το δοκιμασω

Αν ήμουν στη θέση σου θα τις έβγαζα, αλλιώς θα παιδεύεσαι μόνιμα με το ph.

Μπορείς να τις αντικαταστήσεις με πέτρες λάβας.

Φτηνές και σίγουρες.

Αρκεί να σου αρέσουν.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσουνννν ????????? έχω φτάσει σε απόγνωση με αυτά τα ενυδρεία.το ένα έκανε 4 μήνες να στρώσει,ήμουν ένα βήμα πριν το πετάξω απτον τρίτο ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Christianna έγραψε:

Δεν μου αρεσουνννν ????????? έχω φτάσει σε απόγνωση με αυτά τα ενυδρεία.το ένα έκανε 4 μήνες να στρώσει,ήμουν ένα βήμα πριν το πετάξω απτον τρίτο ??

dragon stone?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

dragon stone?

Αυτές ναι είναι πολύ όμορφες.δεν είναι ασβεστολιθικές;

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Christianna said:

Μήπως τότε δεν δείχνει σωστά;νομίζω ότι μέχρι 500 πίνεται πάντως.

μετα το μασας χαχαχαχα!!!! οσμωση!!!! κατα 60% να κατεβει και δοκιμασε τα πετρώματα που έχει μέσα, Βαλε χαλαζιακά... παρε ενα μποκαλακι ακαφορτε και βγες στοις παραλίες για δοκιμές... σίγουρα θα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Christianna έγραψε:

Αυτές ναι είναι πολύ όμορφες.δεν είναι ασβεστολιθικές;

Σιγουρα δεν ειναι. Εχω εγω.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στο μικρό ενυδρείο λύνεται εύκολα.βγαζω τις πέτρες και οκ.το πολύ πολύ να ξηλωθεί λίγο γρασιδακι.στο άλλο ενυδρείο για να διορθωθεί η κατάσταση πρέπει να βγάλω όλο το χαλίκι.εκει είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Christianna έγραψε:

Το πρόβλημα στο μικρό ενυδρείο λύνεται εύκολα.βγαζω τις πέτρες και οκ.το πολύ πολύ να ξηλωθεί λίγο γρασιδακι.στο άλλο ενυδρείο για να διορθωθεί η κατάσταση πρέπει να βγάλω όλο το χαλίκι.εκει είναι το πρόβλημα.

Πρωτα δοκιμασε το χαλικακι με οξυ και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα δοκιμασε το χαλικακι με οξυ και μετα βλεπουμε.

Το ακουα φόρτε είναι υγρό;η σκονη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρέα!!!άλλη μια απώλεια εμπερ σήμερα ????

Παρατήρησα όμως κάτι.για δύο μέρες το έβλεπα μέσα στα φυτά με το κεφάλι προς το φόντο και μια ελαφριά κλίση προς τα κάτω.εκανε και κάποια τινάγματα στο σώμα του.δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμπτωμα κάποιας ασθένειας.παρο όλα αυτά έφευγε και από αυτό το σημείο και κολυμπουσε κανονικά και έτρωγε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Christianna έγραψε:

Καλησπέρα παρέα!!!άλλη μια απώλεια εμπερ σήμερα ????

Παρατήρησα όμως κάτι.για δύο μέρες το έβλεπα μέσα στα φυτά με το κεφάλι προς το φόντο και μια ελαφριά κλίση προς τα κάτω.εκανε και κάποια τινάγματα στο σώμα του.δεν ξέρω αν αυτό είναι σύμπτωμα κάποιας ασθένειας.παρο όλα αυτά έφευγε και από αυτό το σημείο και κολυμπουσε κανονικά και έτρωγε κανονικά.

είναι σύμπτωμα, οτι το ψαρι δεν ειναι καλα, πάντα το αρρωστο απομονώνεται - ειναι γενικο συμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

είναι σύμπτωμα, οτι το ψαρι δεν ειναι καλα, πάντα το αρρωστο απομονώνεται - ειναι γενικο συμπτωμα.

Άρα δεν ξέρουμε τι παθαίνουν ούτε να φανταστώ ότι μπορώ να κάνω κάποια προληπτική θεραπεία αφού δεν ξέρουμε τι εχουν.εκανα το τεστ με το οξύ.οντως ασβεστολιθικές είναι.και το χαλίκι στο άλλο ενυδρείο.σκεφτομαι να το βγάλω και να βάλω υπόστρωμα μιας και έχω φυτά και μπορώ να βρω μη ασβεστολιθικό χαλίκι;αν και έχετε να προτείνετε κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Christianna έγραψε:

Άρα δεν ξέρουμε τι παθαίνουν ούτε να φανταστώ

Ακριβως.

προληπτική θεραπεία μπορει να γινει με καποιο γενικο αντισηπτικο και αντιπαρασιτικο φαρμακο πχ Tetra general tonic plus , Sera bactopur κ.α. παρομοια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε ολους.περασαν τρεις εβδομάδες χωρίς απώλειες αφού έκανα θεραπεία με esha 2000 και exit και όλα πήγαιναν τέλεια μέχρι σήμερα.ολα πολύ ζωηρά και έντονα χρώματα,έτρωγαν όλα με πολλή όρεξη.Σημερα το πρωί παρατήρησα με μεγάλη μου λύπη ότι έλειπε πάλι ένα.ανοιξα το φίλτρο,τίποτα.λεω να κλαδεψω την cuperous και όταν το έκανα βλέπω μπροστά του το μικρό σε άθλια κατάσταση.χλωμο,του λείπει ουρα,και έχει κάτι και στο πάνω πτερυγιο.καθόταν στο βυθό και ανεπνεε γρήγορα.προφανως βγήκε από το φυτό.δεν ξέρω αν παγιδεύτηκε εκει,αν έχει υποστεί μπουλινγκ η εάν είναι κάποια ασθένεια.τωρα κάθεται στο κέντρο του ενυδρείου,όχι στο βυθό,έχω κλείσει φώτα και πρόσθεσα βιταμίνες στο νερό.σκεφτηκα να το βαλω σε καραντίνα αλλά θα στρεσαριστει κι αλλο.τι πιστεύετε ότι είναι;αλήθεια θα σκάσω απτή στενοχώρια μου ???

received_2619155621665788.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα1 Χρηστος Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους σας!!σαν να έχει φάει bullying μου ακούγονται αυτά που λες...Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα1 Χρηστος Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους σας!!σαν να έχει φάει bullying μου ακούγονται αυτά που λες...Τι να πω...

Αληθώς ο Κύριος και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.τα έχω δει να κυνηγιούνται αλλά όχι σε βαθμό κατακρεουργηματος. Μακάρι να μην είναι ασθενεια.θα συνέλθει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...