Jump to content

Και....voila


Katrin

Recommended Posts

Καθαρισμο φιλτρου, Excel τοπικα, εκει, που υπαρχει bba, σωστη λιπανση.... Τα νιτρικα πρεπει να πανε τουλαχιστον 10!

Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2020 at 5:16 PM, natateo said:

Καθαρισμο φιλτρου, Excel τοπικα, εκει, που υπαρχει bba, σωστη λιπανση.... Τα νιτρικα πρεπει να πανε τουλαχιστον 10!

Αυξήθηκαν τα νιτρικά (25ml ρίχνω για να πάνε στο 10), υποχώρησαν τα άλγη. Πραγματικά εντυπωσιακό.... μέσα σε μια εβδομάδα. ?

Να δούμε τώρα τι ψαράκια μπορώ να βάλω? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:)Τί όμορφο που εγινε!

Πόσο μου αρέσει που έχει ανισόπεδη βλάστηση! Το κάνει να δείχνει πιο φυσικό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως η θερμοκρασία παίζει ρόλο στην εμφάνιση αλγης? Γιατί πάλι έχει αρχίσει να εμφανίζεται η τριχοειδης (κάτι μακρυναρια από την μία άκρη στην άλλη) και το μόνο που έχει αλλάξει είναι η θερμοκρασία που έχει ανέβει στους 29. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Κατριν έγραψε:

Μήπως η θερμοκρασία παίζει ρόλο στην εμφάνιση αλγης? Γιατί πάλι έχει αρχίσει να εμφανίζεται η τριχοειδης (κάτι μακρυναρια από την μία άκρη στην άλλη) και το μόνο που έχει αλλάξει είναι η θερμοκρασία που έχει ανέβει στους 29. ?

Καλησπέρα.

Αν βλέπω σωστά στα αριστερά του ενυδρείου υπάρχει παράθυρο/μπαλκονόπορτα;;;

Γιατί ο καλύτερος φίλος της άλγης είναι το ηλιακό φως, (την είχα πατήσει και εγώ έτσι)

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Νικόλαξ said:

Καλησπέρα.

Αν βλέπω σωστά στα αριστερά του ενυδρείου υπάρχει παράθυρο/μπαλκονόπορτα;;;

Γιατί ο καλύτερος φίλος της άλγης είναι το ηλιακό φως, (την είχα πατήσει και εγώ έτσι)

 

Υπάρχει, αλλά τις ώρες που το χτυπάει άμεσα έχω κατεβασμένο το παντζουρι. Βέβαια μέχρι να το πάρω χαμπάρι δες τι μου έκανε 

DSC_0340_compress83.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

Μια τεντα χρειαζεται πιστευω γιατι οταν χτυπαει ο ηλιος τα παντζουρι θα καιει κ θα ανεβαζει την θερμακρασια στο δωματιο

Ειχα το ιδιο προβλημα κ με την τεντα ειδα μεγαλη διαφορα .Τις απογευματινες ωρες που χτυπουσε ο ηλιος το παντζουρι (ηταν κ μεγαλο) εβραζε το δωματιο , τωρα ειναι ΟΚ

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια, φως, ολα παιζουν ρολο. Βαλε 2 μπουκαλια 1,5 λ πλαστικα με νερο στην καταψυξη και οταν θα παγωσουν, βαλε ενα να κοβει βολτα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να λιωσει ο παγος :) Η θερμοκρασια θα κατεβει περιπου 1-2 βαθμους .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Υπάρχει, αλλά τις ώρες που το χτυπάει άμεσα έχω κατεβασμένο το παντζουρι. Βέβαια μέχρι να το πάρω χαμπάρι δες τι μου έκανε 

DSC_0340_compress83.jpg

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις (αν δεν σε πειράζει αισθητικά) να βάλεις ένα μαύρο χαρτόνι/μεμβράνη, που πουλάνε και στα πετ σοπ για φοντο, στο σημείο που το χτυπάει ο ήλιος, (στην περίπτωση σου στην αριστερή πλευρά) και να δεις αν θα υπάρξει διάφορα.

Αλλιώς θα μπορούσες να πάρεις μια κουρτίνα black out?

Βέβαια όπως είπαν και πιο πάνω παίζει ρόλο και η θερμοκρασία.

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νικόλαξ said:

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις (αν δεν σε πειράζει αισθητικά) να βάλεις ένα μαύρο χαρτόνι/μεμβράνη, που πουλάνε και στα πετ σοπ για φοντο, στο σημείο που το χτυπάει ο ήλιος, (στην περίπτωση σου στην αριστερή πλευρά) και να δεις αν θα υπάρξει διάφορα.

Αλλιώς θα μπορούσες να πάρεις μια κουρτίνα black out?

Βέβαια όπως είπαν και πιο πάνω παίζει ρόλο και η θερμοκρασία.

Μμμμ καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω. Τουλάχιστον στο σημείο που το χτυπάει στο υπόστρωμα 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Μμμμ καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω. Τουλάχιστον στο σημείο που το χτυπάει στο υπόστρωμα 

Απλώς πρώτα πρέπει να το καθαρίσεις το υπόστρωμα (με σκουπα βυθού αν έχεις) γιατί αν δεν καθαριστεί θα επεκταθεί.

Link to comment
Share on other sites

On 7/31/2020 at 4:30 PM, Νικόλαξ said:

Απλώς πρώτα πρέπει να το καθαρίσεις το υπόστρωμα (με σκουπα βυθού αν έχεις) γιατί αν δεν καθαριστεί θα επεκταθεί.

Δεν μπορεί να καθαριστεί στο σημείο που είναι, θα ρουφηξω όλη την άμμο για να φτάσω τόσο βαθιά, και νομίζω ότι είναι μόνο πάνω στο τζάμι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 hour ago, Νικόλαξ said:

Καλημέρα!

Πως πας με τις άλγες;

Έχεις κάνει κάτι;

Χάλι μαύρο (ή μήπως πράσινο ? επέστρεψα από διακοπές και δεν μπορώ να περιγράψω τι βρήκα...

Ξεπατωσα τα 2/3 μπας και σωθεί η κατάσταση. Θα ανεβάσω φώτο αργότερα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Χάλι μαύρο (ή μήπως πράσινο ? επέστρεψα από διακοπές και δεν μπορώ να περιγράψω τι βρήκα...

Ξεπατωσα τα 2/3 μπας και σωθεί η κατάσταση. Θα ανεβάσω φώτο αργότερα 

Βγαλε φωτο να δω. Μηπως ηρθε η ωρα για οξυζενε;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Τα δεντράκια με την μοσσ κάνανε ένα γρήγορο μπανακι στην χλωρίνη, γενικά κι αυτά που μείναν δεν ξέρω αν φαίνεται από την φώτο αλλά είναι όλα γεμάτα με αλγη πέτρες φίλτρα όλα. @natateo ναι μάλλον, το excel στην καφέ κάνει θαύματα αλλά στην τριχοειδή ούτε καν 

 

DSC_0419_compress19.jpg

DSC_0420_compress8.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

καθαρισμος φιλτρου σε εβδομαδιαια βαση, να μην υπαρχει ιχνη βρομιας. Κουρεμα του γκαζον (να φυγει η περισσοτερη ΒΒΑ)+ καλη δοδη flourish excel καθημερινα. Θελει περιπου 1 μηνα για να φυγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, natateo said:

καθαρισμος φιλτρου σε εβδομαδιαια βαση, να μην υπαρχει ιχνη βρομιας. Κουρεμα του γκαζον (να φυγει η περισσοτερη ΒΒΑ)+ καλη δοδη flourish excel καθημερινα. Θελει περιπου 1 μηνα για να φυγει.

Η bba φεύγει αμέσως με το εξελ, η Green hair, thread με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Η bba φεύγει αμέσως με το εξελ, η Green hair, thread με τίποτα

Νιτρικα με φωσφορικα πρεπει να ειναι 15(20) : 1. Μηπως παλι εχεις μηδενικα νιτρικα;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, natateo said:

Νιτρικα με φωσφορικα πρεπει να ειναι 15(20) : 1. Μηπως παλι εχεις μηδενικα νιτρικα;

Οντως, μόλις επέστρεψα και είδα το χάλι τα νιτρικά ήταν στο πιο μηδέν δεν γίνεται, αλλά τώρα είναι εντάξει και πάλι δεν λέει να πάρει μπρος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Οντως, μόλις επέστρεψα και είδα το χάλι τα νιτρικά ήταν στο πιο μηδέν δεν γίνεται, αλλά τώρα είναι εντάξει και πάλι δεν λέει να πάρει μπρος.

Θελει χρονο.

Θερμοκρασια; Αν μπορεις,κρατησε οχι πανω απο 25 - 26 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία καλή είναι, έχει κάποιες διακυμάνσεις αλλά όχι πάνω από 25. Σκούπα βυθού να βάζω? Διάβασα αρκετές διφορούμενες απόψεις, και προσωπικά μου φαίνεται ότι αναστατώνει αρκετά τον βυθο. Για να πω την αλήθεια στο μικρό από όταν σταμάτησα να βάζω σκούπα και να πειράζω φυτά όλα παν ρολόι 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όλα τα φυτά η ludwigia palustris ενώ ήταν μια χαρά φούντωνε και ψηλωνε επηρεάστηκε περισσότερο, εξαφανίστηκε. Μήπως αυτό βοηθάει για πόρισμα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...