Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω δύο χρυσόψαρα σε.ενυδρειο 120λ. Το ένα το χω 4μηνες το άλλο δύο βδομάδες αφού έχει περάσει από έλεγχο καραντίνας προχτές το παλιό τ μεγάλο άρχισε να εμφανίζει κόκκινες γραμμές στην ουρά οι οποίες τώρα υπάρχουν κ στο σώμα κόκκινα στίγματα. Ξεκίνησα θεραπεία με αλάτι κ esha 2000 .το ψάρι άρχισε να κάθεται σε μια γωνιά του βυθού σαν να ξεκουράζεται και μετά να σηκώνεται να κολυμπάει κ ξανά εκεί.χτες πήγα να πω ότι είδα βελτίωση γιατί άνοιξε τα πτερύγια μετά από δύο μέρες αλλά τ αντίθετο κολυμπάει λίγο κ μετά τ τραβάει το νερό σήμερα βγήκε από τ βυθό το πρωί και εκεί π πάω να χαρώ τν βλέπω να είναι στην επιφάνεια κ ν κολυμπάει λιγότερο σαν να ναι στα τελευταία του. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω η τι κάνω λάθος κ θέλω να μάθω εάν υπάρχει σωτηρία.. οι μετρήσεις Μ είναι αριστες με τεστ υγρά της απι. Αμμωνία κ νιτρώδη 0 νιτρικά κοντά 20 θερμοκρασία 25-27 φίλτροeheim 2213 250.

Συν αεραντλία κ καλή ανατάραξη για οξυγόνο σορι για το κατεβάτο αλλά οι παραπάνω θα με καταλάβετε

received_2644391519182143.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καποια βακτηριακη λοιμοξη, αν ολα τα τεστ ειναι καλα. Καραντινα πόσες μερες ηταν το καινουριο;

Ριξε μια ματιά εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/907-διάγνωση-ασθενειών/

και εδω https://www.aquazone.gr/forums/topic/77238-χρυσόψαρα/?do=findComment&comment=689275

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε το πρόλαβα . Συψαιμια είχε κ λόγο αρχάριου δε κατάφερα να το προλάβω βασικά δε ξέρω κάν από που Μ ρθε... Προσπαθώ να το χωνέψω να το τι θα κάνω στο μέλλον.. όσο για την ιστορία το καινούριο ήταν 5 μέρες καραντίνα χωρίς κανένα ίχνος θέματος γτ μέχρι κ όταν τ πήρα κοίταζα καιρό τνενυδρειο τι συμπεριφορά τ κακά του ήταν δραστήριο Πολυ κ όταν τ πήρα κ μετά στο μεγάλο ενυδρείο.ακομα εικασίες δεν ξέρω τι απ' όλα π έκανα ήταν στραβό.. δυστυχώς το χασαμε

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει δυστυχως.... 5 μερες καραντινα ειναι λιγες, θελει τουλαχιστον 2 εβδομαδες (καλυτερα 3 με 4-ς)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Συμβαινει δυστυχως.... 5 μερες καραντινα ειναι λιγες, θελει τουλαχιστον 2 εβδομαδες (καλυτερα 3 με 4-ς)

Ναι αλλά δε ξέρω εάν είναι το θέμα αυτό.. κ με μια εικασία ότι έφταιγε αυτό στο ψάρι που έμεινε το οποίο φαίνεται τέλεια τι του κάνω γ ν μην επαναληφθεί

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Antonis Ntomanidis έγραψε:

Ναι αλλά δε ξέρω εάν είναι το θέμα αυτό.. κ με μια εικασία ότι έφταιγε αυτό στο ψάρι που έμεινε το οποίο φαίνεται τέλεια τι του κάνω γ ν μην επαναληφθεί

σωστη συντηρηση ενυδρειου (αλλαγες νερου, καθαρισμος κτλ) και καλη και σωστη διατροφη στο ψαρι (μην ταιζεις μονο με ξηρη τροφη, δωσε και λαχανικα και ζωντανες τροφες και βιταμινες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...