Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω δύο χρυσόψαρα σε.ενυδρειο 120λ. Το ένα το χω 4μηνες το άλλο δύο βδομάδες αφού έχει περάσει από έλεγχο καραντίνας προχτές το παλιό τ μεγάλο άρχισε να εμφανίζει κόκκινες γραμμές στην ουρά οι οποίες τώρα υπάρχουν κ στο σώμα κόκκινα στίγματα. Ξεκίνησα θεραπεία με αλάτι κ esha 2000 .το ψάρι άρχισε να κάθεται σε μια γωνιά του βυθού σαν να ξεκουράζεται και μετά να σηκώνεται να κολυμπάει κ ξανά εκεί.χτες πήγα να πω ότι είδα βελτίωση γιατί άνοιξε τα πτερύγια μετά από δύο μέρες αλλά τ αντίθετο κολυμπάει λίγο κ μετά τ τραβάει το νερό σήμερα βγήκε από τ βυθό το πρωί και εκεί π πάω να χαρώ τν βλέπω να είναι στην επιφάνεια κ ν κολυμπάει λιγότερο σαν να ναι στα τελευταία του. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω η τι κάνω λάθος κ θέλω να μάθω εάν υπάρχει σωτηρία.. οι μετρήσεις Μ είναι αριστες με τεστ υγρά της απι. Αμμωνία κ νιτρώδη 0 νιτρικά κοντά 20 θερμοκρασία 25-27 φίλτροeheim 2213 250.

Συν αεραντλία κ καλή ανατάραξη για οξυγόνο σορι για το κατεβάτο αλλά οι παραπάνω θα με καταλάβετε

received_2644391519182143.jpeg

Μαλλον καποια βακτηριακη λοιμοξη, αν ολα τα τεστ ειναι καλα. Καραντινα πόσες μερες ηταν το καινουριο;

Ριξε μια ματιά εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/907-διάγνωση-ασθενειών/

και εδω https://www.aquazone.gr/forums/topic/77238-χρυσόψαρα/?do=findComment&comment=689275

Δυστυχώς δε το πρόλαβα . Συψαιμια είχε κ λόγο αρχάριου δε κατάφερα να το προλάβω βασικά δε ξέρω κάν από που Μ ρθε... Προσπαθώ να το χωνέψω να το τι θα κάνω στο μέλλον.. όσο για την ιστορία το καινούριο ήταν 5 μέρες καραντίνα χωρίς κανένα ίχνος θέματος γτ μέχρι κ όταν τ πήρα κοίταζα καιρό τνενυδρειο τι συμπεριφορά τ κακά του ήταν δραστήριο Πολυ κ όταν τ πήρα κ μετά στο μεγάλο ενυδρείο.ακομα εικασίες δεν ξέρω τι απ' όλα π έκανα ήταν στραβό.. δυστυχώς το χασαμε

• Sad 1

Συμβαινει δυστυχως.... 5 μερες καραντινα ειναι λιγες, θελει τουλαχιστον 2 εβδομαδες (καλυτερα 3 με 4-ς)

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Συμβαινει δυστυχως.... 5 μερες καραντινα ειναι λιγες, θελει τουλαχιστον 2 εβδομαδες (καλυτερα 3 με 4-ς)

Ναι αλλά δε ξέρω εάν είναι το θέμα αυτό.. κ με μια εικασία ότι έφταιγε αυτό στο ψάρι που έμεινε το οποίο φαίνεται τέλεια τι του κάνω γ ν μην επαναληφθεί

πριν 47 λεπτά, το μέλος Antonis Ntomanidis έγραψε:

Ναι αλλά δε ξέρω εάν είναι το θέμα αυτό.. κ με μια εικασία ότι έφταιγε αυτό στο ψάρι που έμεινε το οποίο φαίνεται τέλεια τι του κάνω γ ν μην επαναληφθεί

σωστη συντηρηση ενυδρειου (αλλαγες νερου, καθαρισμος κτλ) και καλη και σωστη διατροφη στο ψαρι (μην ταιζεις μονο με ξηρη τροφη, δωσε και λαχανικα και ζωντανες τροφες και βιταμινες).

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Χρήστος
      Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν

Το άρθρο αυτό δεν στοχεύει στην επίλυση όλων των αποριών, και προβλημάτων που αφορούν το χόμπι μας. Ο στόχος του είναι να  δώσει στον νέο χομπιστα μια ορθή βάση εκκίνησης  και έναν σωστό μπούσουλα χωρίς να χρειάζεται να διαβάσει μεγάλα και επιστημονικά κείμενα που ίσως τον κουράσουν και τον αποτρέψουν από το χόμπι. Οποιαδήποτε απορία σας δημιουργηθεί και για περαιτέρω πληροφορίες θα χαρούμενα να σας απαντήσουμε μέσα στο φόρουμ, μην διαστίζεται να ρωτήσετε οτιδήποτε.
      Το άρθρο θα ενημερώνεται κατά διαστήματα εφόσον προκύψει ανάγκη
      Θα αναγράφεται η ημερομηνία ενημέρωσης στα επί μέρους τμήματα

Επιλέξτε ένα απο τα παρακάτω θέματα που σας ενδιαφέρει και πατήστε πάνω ή διαβάστε τα όλα με την σειρά.
      Κριτήρια επιλογής ενυδρείου και τοποθέτηση.
      Βασικές αρχές αγοράς ενυδρείου, τοποθέτησης ενυδρείου, αγορά ψαριών, και άλλες χρήσιμες πληροφορίες.

Στρώσιμο ενυδρείου (Ο κύκλος του αζώτου).
      1. Στρώσιμο με ειδικά σκευάσματα
      2. Στρώσιμο με μπόλι
      3. Στρώσιμο με αμμωνία
      4. Στρώσιμο με τροφή
      5. Ανορθόδοξη τρόποι στρωσίματος

Ο βυθός του ενυδρείου. Ενημερώθηκε στις 2/12/2020
      Άμμος, Χαλίκι, soil (επεξεργασμένο χώμα).

Ο φωτισμός του ενυδρείου. Ενημερώθηκε στις 13/1/2021
      α) Ενυδρείο με φυτά
      β) Ενυδρείο χωρίς φυτά

Διακόσμηση ενυδρείου. Ενημερώθηκε στις 12/1/2021
      Ξύλα, πέτρες, φύλλα, και τεχνητά διακοσμητικά

Λίγα λόγια για την λίπανση των φυτών.
      ΝΟ3, CO2, Μακροστοιχεία - Ιχνοστοιχεία

Αλλαγές νερού. Ενημερώθηκε στις 4/12/2020
      πόσο και κάθε πότε
       -------------------------------------------------------------------------------

• By Angeliki97
      Καλησπέρα σας!
      Ονομάζομαι Αγγελική και είμαι καινούρια τόσο στο φόρουμ, όσο και στον ενυδρειακό κόσμο!
      Για να μπω στο θέμα: διαθέτω ένα ενυδρείο 50 λίτρων, με φίλτρο και άμμο ως υπόστρωμα και πλαστικά φυτά, τα οποία είχε αγοράσει ο πατέρας μου στο παρελθόν. Επειδή εκείνος δεν ασχολείται πλέον ιδιαίτερα με τη φροντίδα του ενυδρείου αποφάσισα να αναλάβω η ίδια τα ηνία. 
      Στο ενυδρείο υπάρχει ένα κοινό χρυσόψαρο και ένα μικρό γατόψαρο. Η πρώτη ερώτηση είναι: θα μπορούσα να προσθέσω ακόμα ένα χρυσόψαρο; αν όχι, θα μπορούσα να προσθέσω κάποιο άλλο ψάρι; Επίσης, τι φυτά θα προτείνατε να τοποθετήσω στο ενυδρείο; ρωτάω γιατί θέλω να αφαιρέσω τα πλαστικά και να προσθέσω ζωντανά. 
      Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες, ώστε να έχετε μία ολοκληρωμένη εικόνα του ενυδρείου. Τέλος, το σημαντικότερο όλων έχει να κάνει με το χρυσόψαρο. Πριν λίγες μέρες άρχισε να κάθεται στον πάτο και μετά απο δύο μέρες απέκτησε ένα κόκκινο χρώμα σε ορισμένα σημεία (θα επισυνάψω επίσης εικόνα). Πήγα στο πετ σοπ, από όπου προμηθεύομαι διάφορα και μου είπαν να το βάλω σε ειδικό αλάτι για τριάντα δευτερόλεπτα και μετά να το επιστρέψω στο ενυδρείο. Παράλληλα με αυτό του έδωσα και αρακά, επειδή διάβασα ότι ειναι ιδιαίτερα ωφέλιμος. Μετά από τρεις μέρες το ψάρι έχει πάρει τα πάνω του και οι κοκκινίλες έχουν εξαφανιστεί σχεδόν. Τι παίζει να ήταν αυτό που έπαθε; νηκτική κύστη; Μετά από αυτό που έπαθε, ενδείκνυται να μπει άλλο ψαράκι;
      Οι ερωτήσεις είναι πολλές, το ξέρω και συγγνώμη. Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

• By Panos_nest
      Καλησπέρα στην υπέροχη κοινότητα! Ήθελα να ρωτήσω μόλις μου κάνανε δώρο οι γονείς μου ένα ενυδρείο 60 λίτρων ( είμαι 17 ετών ) και μόλις το εστησα βάζοντας 3 χρυσόψαρα και μερικά διακοσμητικά. Δηλαδή απλά πράγματα. Το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω ζωντανά φυτά μέσα αλλά έχω ακούσει ότι μόνο συγκεκριμένα είδη κάνουν επειδή τα χρυσόψαρα τρώνε τα φυτά ! Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ πώς λέγονται ; Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι το έχω ήδη γεμίσει με νερό και ψάρια καθώς και το φίλτρο έχει ήδη έτοιμο το βιολογικό υλικό. Επιπλέον ξέρει κανείς από εσάς τους ειδικούς πως μπορώ να έχω ψύξη στο ενυδρείο ; Επειδή το να βάζω κατεψυγμένα μπουκάλια δεν βοηθάει 🤣 . Σας ευχαριστώ για οποία βοήθεια ! 
    • By gabriel Addisou
      καλησπέρα σε όλους!
      Είχα ένα χρυσόψαρο εδώ και 4 χρόνια σε μικρή στρογγυλή γυάλα.
      Πήρα τώρα ένα νέο ενιδρύω 45L και το έβαλα εκεί μαζί με 2 νέα χρυσόψαρα.
      Το ενυδρείο έχει φίλτρο , έχω κάνει μετρήσεις με stick(όλα μέσα στα όρια)  και υγρό για έλεγχο αμμωνίας (0,25),  βάζω χλώριο και βακτήρια και παρατήρησα ότι το ένα  κάνει σπασμωδικές κινήσεις, γέρνει και τις περισσότερες φορές είναι κάτω. επίσης και το δεύτερο νέο ψάρι κάθετε κάτω. Ανησυχώ και δεν ξέρω τι να κάνω....
      IMG_5430_Trim.mp4
    • By Mixalis Michalas
      Καλησπερα, είμαι νεος στο φορουμ και αφου διαβασα αρκετα απο τα topics σας ειπα να γραφτω και με την σειρα μου να παραθεσω τις αποριες μου σχετικα με τα ζωακια αυτα. Τα δεδομενα εχουν ως εξης : ειμαι φοιτητης , μου αρεσουν τα ψαρακια σαν συντροφια και σα ζωακια, εχω μια γυαλα (αυτη στην φωτογραφια που ειναι αρκετα μεγαλη) , εχω μαυρα πετραδακια , ενα στολιδι , (οσα προανεφερα ειναι δωρο απο την κοπελα μου ) και τέλος περιορισμενο budget και πολυ ορεξη. Το ερωτημα μου ειναι : ποσα ψαρακια χωρανε σε μια τετοια γυαλα;, τι ειδους ψαρακια μπορουν να μπουν; , χρειαζεται φιλτρο; , καθε ποτε να αλλαζω το νερο ; , το χλωριο που πρεπει να βαζω πως πρεπει να μπαινει και ανα ποσες ημερες ;, οι πετρες θελουν ιδιαιτερο καθαρισμο περαν του νερου ; 
      Ευχαριστω για οποιο απαντησει εκ των προτερων , δυστυχως ειχα ψαρακια σε αυτη την γυαλα συγκεκριμενα 2 με 3 χρυσοψαρα καθως συμφωνα με τις οδηγιες τον πωλητων χωρουσαν ανετα .... δεν ειχαν καλη καταληξη για αυτο προτιμησα να γραψω εδω ωστε να παρω και να τα φροντιζω συμφωνα με τις χρησιμες οδηγιες που θα μου προσφερετε. Ακόμα, ξερω οτι θα προταθει παρακατω η αγορα ενυδρειου μεγαλυτερου , ειναι κατι που ειναι στα πλανα μου και το εχω λαβει υποψην .

• By fishbone!
      Στο χόμπι του ενυδρείου και ιδιαίτερα του θαλασσινού δαπανώνται μεγάλα εως υπέρογκα ποσά για εξοπλισμό, ψάρια και κοράλλια.

Αρκετοί απο εμάς βιώσαμε στο παρελθόν ξαφνικές ασθένειες ψαριών που στην καλύτερη το ξεπέρασαν ενω στη χειρότερη είχαμε

μεγάλες  απώλειες  !!!

Βρήκα σκόπιμο λοιπόν να κάνω μια συγκεντρωτικη αναφορά στο ενυδρείο καραντίνας ωστε οι νέοι χομπιστες να δούνε το πόσο εύκολο 

και με μικρο κόστος στήνεται ενα τέτοιο ενυδρείο!

Παρακάτω θα αναλυθούν με απλά λόγια τα υλικά και ο εξοπλισμός της καραντίνας η αλλιως του ενυδρείου πρόληψης και

θεραπείας όπως το ονομάζω! 

Η πρόληψη θεωρώ οτι είναι πιο σημαντική απο την θεραπεία, φέρνοντας ενα παράδειγμα: έχουμε ενα ενυδρείο των 300 -400λτ

δυο ετών με μια σχεδόν ολοκληρωμένη ψαροσυνθεση και φουλ στοκάρισμα κοραλιων προσθέτουμε ενα καινούργιο ψαρι που φενεται 

απολύτως υγειες !    Μετα απο δυο βδομάδες παρατηρούμε στίγματα στο ιδιο η ακόμα χειρότερα στο αγαπημένο μας Blue Tang που 

ειναι το αγαπημένο Ντορυ της συζύγου η του παιδιού μας!  

Η πρώτη μας σκέψη ειναι γιατί έβγαλε Ick ενα ψάρι δυο ετών??? Η επόμενη ειναι οτι ο νέος κάτοικος μας έφερε το παράσιτο και 

κατηγορούμε το μαγαζί που το αγοράσαμε!!!   Τέλος ψάχνουμε τον τρόπο αντιμετωπισης του προβλήματος!!!

Το να κατηγορήσεις το μαγαζί δεν ειναι πάντα το σωστό!  Το ψάρι φενοταν μια χαρά οταν το αγόρασες! Όμως αν ανατρέξουμε

μερικές ήμερες πίσω, αυτο το ζωντανό πακεταρηστηκε και ταξίδεψε κατω απο άγνωστες συνθήκες  που σίγουρα του προκαλέσανε 

τεράστιο στρες!   Επίσης η δεύτερη μετακόμιση απο το μαγαζί (το οποιο ειναι γνωστό πως κρατούνται σε υποαλατοτητα) στο

ενυδρείο σου του πρόσθεσε επιπλέον ανχος!  Καταλήγοντας στο δικό μας ενυδρείο κατω απο τις γνώστες επιθέσεις

των¨παλιών" το παράσιτο επαναδραστήριοποιήθηκε !!!  Επίσης ειναι γνωστό οτι το καθε είδος ψαριού ειναι λιγότερο η περισσότερο 

ανθεκτικό σε παράσιτα και ασθένειες!  Ετσι το νεο ψαρι - φορέας δεν εδειξε συμπτώματα αντιθέτως με το αγαπημένο μας Τανκακι 

που νόσησε και δυστυχώς το χάσαμε....

Αν ο νέος ψαρής ειχε φιλοξενηθεί για λιγες εβδομάδες στην καραντίνα ίσως  να είχαμε την Ντορυ μας!

Πάμε να δούμε τα πράγματα που χρειαζόμαστε!

Δεξαμενή:  Μια απλή γυάλα των 30-40λτ συνήθως ειναι αρκετή!  Παντα η δεξαμενουλα παει αντίστοιχα με τα ψαρια μας!          Αν δηλαδή έχουμε κλοουνακια είμαστε μια χαρά με αιτώ τον όγκο. Αν έχουμε ενα Νασσο των 20 εκ τοτε χρειαζόμαστε ενα

μεγαλύτερο ενυδρείο! 

Εξοπλισμός:  Τα βασικά ειναι ενα θερμαντικό σώμα (50βαττ),  Ενας αξιόπιστος θερμοστάτης, Ενα εσωτερικό   
                 φιλτρακι και  μια αεραντλία!

Το θερμαντικό σώμα φυσικά παει ανάλογα με τα λύτρα!     Ο αξιόπιστος θερμοστάτης διότι στην καραντίνα θέλουμε υψηλές 

θερμοκρασίες και για το στρες αλλα και για να επιταχύνουμε τα στάδια του παρασίτου ώστε να ειναι πιο ευάλωτο!

Το φιλτρακι ειναι απαραίτητο για τον καθαρισμό και την βιολογία!  Και τέλος η αεραντλία για την σωστή οξυγόνωση του νερου

λόγω της αγωγής που θα ακολουθησουμε  (φάρμακα, χαλκός, υποαλατοτητα κτλ).

Υλικά:   Τα βιολογικά υλικά που μπορούμε να χρήσιμοποιήσουμε ειναι το γνωστό σφουγγαρι και το μακαρόνι (siporax)!             Ο λόγος που δουλεύουμε αυτα τα υλικά ειναι οτι ειναι φθηνά και οτι μπορούμε και τα κρατάμε πάντα σε ετοιμότητα μεσα στο 

sump η στο ενυδρείο μας!  Μετά απο καθε χρήση τα πετάμε η πιο δύσκολα τα αποστειρωνουμε!

Τα διακοσμητικά ειναι πάντα απο πλαστικό η PVC ωστε να παρέχουν κρυψώνες αλλα και να μπορούν να καθαριστούν 

μετά την αποθεραπεία η την προσαρμογή!

Βράχος η αραγωνιτης πρέπει να αποφεύγονται η αλλιώς να πετιούνται!  Θεωρώ οτι το κόστος του να τα πετάς ειναι

απαγορευτικό για τους περισσότερους!

Έξτρα:    Μια απόχη, ενας κουβάς και ενα λάστιχο είναι επίσης πολύ χρήσιμα !        

Όλα τα πλαστικά θα πρέπει να αποστειρωνονται σχολαστικά!

Τεστ:   Φυσικά ολα τα απαραίτητα τεστ ανάλογα με την θεραπεία!          Εχω βρει αρκετά χρήσιμο ενα αυτοκόλλητο της Seachem για την αμμωνία!

Τα παραπάνω υλικά ειναι απαραίτητα για την σωστή λειτουργιά μιας καραντίνας!

Ο τρόπος που αναφέρεται ειναι ο πιο εύκολος τρόπος διοτι υπάρχει και η μόνιμη λειτουργιά ενος τέτοιου ενυδρείου!

Κατα τη άποψη μου να εχει κάποιος μόνιμα σε λειτουργιά μια καραντίνα ειναι πολυ δαπανηρός και δυσλητουργικος (τάισμα, 

συντήρηση και αλλα πολλά)!   

Αντιθέτως με μια κάλτσα έχοντας τα υλικά μέσα ειναι θέμα λεπτών να την στίσεις και να φιλοξενήσεις το ψαράκι σου! 

Το θέμα εχει συζητηθεί πολλές  στο φορουμ  μας άλλα και στα ξένα ομως πολυ συχνά βλέπω να υπάρχει μια συνχηση για τις

θεραπείες και που πρέπει να εφαρμόζονται!

Πρέπει να βάλουμε στο μυαλό μας καλά ότι δεν υπάρχουν Reef Safe φάρμακα !!!!

Επίσης το να βάλεις ενα ψαρι σε καραντίνα σε προσαρμογή χρειάζεστε 1-2 μηνες για να εξαλείψεις τις πιθανότητες ασθένειας!

Ομως η καραντίνα δεν πρεπει να αποθαρρύνει αλλα να δείξουμε οτι ειναι μια απλή και χρήσιμη συνηθεια! 

Προσπαθήστε να βάλετε τα ψαράκια σας για 10 με 15 μέρες, παρακολουθηστε τα , αλλάζετε το νερο με του ενυδρείου σας και ταΐζεται 

τις τροφές που τρώνε και οι αλλοι κάτοικοι!

Η προσαρμογή θα γίνει σε συνθήκες ηρεμίας και το ψαρακι θα δυναμώσει σταδιακά και θα προετοιμαστει για το νεο περιβάλλον!

Η εισαγωγή να γίνεται καλύτερα βράδυ που οι παλιοί κάτοικοι κοιμούνται και θα γλυτώσει το άμεσο "bulling''  !

Με  πρόληψη και τύχη θα χαιρόμαστε το αγαπημένο χόμπι μας !

Θα ηθελα να προσθέσω 2-3 πραγματάκια στο θεμα που λογο βιασύνης ξέχασα!
      1.Στο θεμα προσαρμογής. Η καραντίνα δεν υποκαθιστά την Driping method σε καμια περίπτωση! η προσαρμογή μεσα
      στη σακούλα γίνεται κανονικά, που αν το ενυδρειο μας εχει καλες τιμες γεμίζουμε και την καραντίνα αν οχι (πχ. πολυ υψηλά
      νιτρικα ) βάζουμε νεο νερακι στην καραντίνα και κάνουμε το Drip απο εκει!
      2.Στις ήμερες φιλοξενίας του ψαριου σταδιακά κάνουμε αλλαγές απο το κυρίως ενυδρειο! στις 10-15 μερες πρεπει η καραντίνα
      να περιέχει το ιδιο νερο με το κεντρικό ενυδρειο! Ετσι το ψαρι να μεταφερθεί αμεσα στο κεντρικό χωρις επιπλέον στρες!
      3. Αν υπάρχει ασθένεια. Η καραντίνα γεμιζει με νερο του ενυδρειου και το ψαρι τοποθετείτε άμεσα χωρις προσαρμογή!
      Σε αυτη τη φαση εχουμε ενα οργανισμό που νοσεί και δεν εχει την δύναμη να αντεπεξέλθει σε πολες αλλαγες!
      4. Σε ολες τις φάσεις ειτε θεραπείας είτε προσαρμογής ο εξοπλισμός πρεπει να αποστειρωνεται ενδελεχώς με ελαφρύ διάλυμα
      χλωρίνης η όποια αλλης ουσίας που θεωρείται οτι θα εχει το ιδιο αποτέλεσμα!
      5. Ο χώρος που πιανει μια καραντίνα ειναι απειροελαχιστος! Οταν δεν την χρησιμοποιείτε, βάλτε μεσα τα τεστ σας η οτι αλλο
      σας βολεύει!
      6. Έχετε συγκεντρωμενο τον εξοπλισμό σας σε ενα κουτάκι! Θα δείτε οτι δεν θα σας παρει πανω απο 10-15 λεπτα για να την
      στίσετε!
      Το παραπάνω θεμα ειναι βάση των δικών μου εμπειριών που οπωσδήποτε μπορει να προσαρμόσει στις ανάγκες του!
      Σκοπός μου ηταν να παροτρύνω τους συνχομπιστες μου να ξεθάψουν τα παλια ενυδρειακια τους και με πολύ μικρο κόστος να
      βάλουν στη ρουτίνα τους και αυτο το σημαντικό εργαλείο!
      Μπορεί να μην συμφωνείτε ολοι με την διαδικασία, και εγω πολλες φορες να βαριέμαι και να δυσφορώ βλέποντας τον νεο έρωτα
      που μολις απέκτησα που αντι να σουλατσάρει στους βράχους και στα κοράλλια να ειναι κλεισμένος στο ντουλάπι!
      Καλή επιτυχία λοιπόν, με καραντίνα η χωρίς σε όλους μας!
      Ευχαριστω!!!!

• By yfranky
      ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :
      Εσωτερικό (;) εξόγκωμα στο πάνω μέρος στο κεφάλι ενός ramirezi. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - Λίτρα: 150
      - Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό jewel bioflow M με siporax και σφουγγάρια
      - Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): >2 χρόνια
      - Ψάρια (είδη και αριθμός):1 ramirezi, 9 cardinal, 1 σκαλάρι, 4 ottocynclus.
      - Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Tάισμα με φυλλαράκια 2 φορές τη μέρα, κάθε δεύτερη μέρα κατεψυγμένα αρτέμια, bloodworm ή dafnia. Αλλαγή νερού 25% κάθε 7-10 μέρες
      ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - PH: 7
      - KH: ?
      - GH: ?
      - ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
      - ΝΟ2 (νιτρώδη): ?
      - ΝΟ3 (νιτρικά): ?
      - Θερμοκρασία:25
      ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
      -Υγρά Τεστ: Sera
      -Strips:
      -Ηλεκτρονικά:
      ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
      - Είδος Ψαριού: Ramirezi
      - Ιστορικό Ψαριού: αγοράστηκε πριν 2 μήνες
      - Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
      Εδώ και μία μέρα παρατήρησα ένα εξόγκωμα στο πάνω μέρος στο κεφάλι ενός ramirezi  μου. Φαίνεται να είναι εσωτερικό (κάτω από το δέρμα), έχει σχήμα σαν εσωτερικός όγκος ή κύστη που πιέζει προς τα έξω, χρώμα ροζ-κόκκινο όχι ομοιόμορφο, με πιο κόκκινες σαν να φαίνονται κόκκινα αγγεία μέσα στον όγκο. Το ψάρι έχει πιο γρήγορη αναπνοή από το συνηθισμένο και έχει αρχίσει να κρύβεται εδώ και 3-4 μέρες.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:
      Το ίδιο πρόβλημα είχε  και το ζευγάρι του πριν 3 βδομάδες, στο οποίο έκανα θεραπεία με omnipur και μπάνια σε αλατόνερο, αλλά τελικά δεν επέζησε.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) Καμία
      -Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
      -Δοσολογία:
      -Χρόνος Χρήσης:
      -Αναλυτική περιγραφή:
      ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

• By Rigas Stamboulis
      Καλησπέρα. Είμαι νέος στο χόμπι και έχω μερικές απορίες όσο αφορά τα λίτρα ανά χρυσόψαρο. Από όσα είδα μερικοί λέτε ότι θέλει 30 με 40 άλλοι 40 με 50 κ άλλοι από 60 κ πανω. Σκέφτομαι σύντομα να πάρω (ή να κατασκευάσω) μεγαλύτερο μιας κ ξέρω ότι αυτό που έχω είναι πολύ μικρό. Περιμένω απόψεις!😀
    • By Νίκος Μπακάλης
      Καλησπέρα παιδιά χρειάζομαι βοήθεια..έχω ένα green terror μικρό σε μέγεθος..από τη στιγμή που το πήρα,πριν από ένα μήνα δλδ δεν έτρωγε τπτ.. έφτυνε τα πάντα..και τις τέλειες μέρες βλέπω ότι βγάζει άσπρα λεπτά κόπρανα.. διάβασα στο φόρουμ ότι μάλλον είναι εσωτερικά παράσιτα και ότι μια καλή θεραπεία είναι το flagyl..να τη ξεκινήσω ή υπάρχει και κάτι πιο δραστικό;; παιδιά σος οποίος γνωρίζει αν μπορεί ας βοηθήσει..
    • By yfranky
      ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και 3 μέρες έχω παρατηρήσει σε έναν από τους 7 otocynclus μου μια περιοχή στο σώμα του πίσω από το αριστερό μάτι, η οποία έχει ανοιχτό χρώμα σε σχέση με το γύρω δέρμα. Η περιοχή αυτή μεγαλώνει. Σήμερα την παρατήρησα με μεγεθυντικό φακό και μου φαίνεται σαν ανοιχτή πληγή, ελκώδης, ίσως με παράσιτα. Το ψάρι είναι νωθρό και φαίνεται εξαντλημένο. Oι υπόλοιποι οto, όπως και τα άλλα ψάρια στο ενυδρείο, φαίνονται μια χαρά. Υπόψη ότι οι 5 από τους 7 oto ήρθαν στο ενυδρείο πριν από 2 εβδομάδες. Δεν γνωρίζω αν ο άρρωστος είναι από τους καινούριους.
      Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω; Προς το παρόν του έχω κάνει ένα μπάνιο σε αλατόνερο. Οι φωτογραφίες που επισυνάπτω είναι κατά τη διάρκεια και αμεσως μετά το μπάνιο, γι' αυτό και τα πτερύγιά του είναι τόσο πολύ μαζεμένα.
      ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - Λίτρα: 150
      - Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό φίλτρο Jewel bioflow M με σφουγγάρια και siporax
      - Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 χρόνια
      - Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 οto, 10 cardinal, 2 νεαρά σκαλάρια, 10 γαρίδες caridina japonica
      - Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τροφή: φυλλαράκια 3 φορές τη μέρα, αλλαγή νερού: 40% κάθε 2 βδομάδες, συνεχής παροχή CO2
      ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - PH: 6,9
      - KH: 8
      - GH:
      - ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
      - ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
      - ΝΟ3 (νιτρικά):
      - Θερμοκρασία: 26
      ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
      -Υγρά Τεστ: API
      -Strips:
      -Ηλεκτρονικά:
      ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
      - Είδος Ψαριού: otocynclus
      - Ιστορικό Ψαριού: αγορά πριν 2 εβδομάδες
      - Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): πληγή στο σώμα, νωθρότητα.
      - Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -
      ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
      Kαμμία
      ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
      3
      ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

• Create New...