Jump to content

Νεο ενυδρείο χαμηλού budget με Αφρικάνες κιχλίδες


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. 

Μυστήρια πράγματα συμβαίνουν στο καινούργιο ενυδρείο μου. 

Αφού το ενυδρείο στρωθηκε όπως έπρεπε και μετά από καλές μετρήσεις προχθές μπήκαν οι επισκέπτες. 

Πέντε lambidos μικρά σε ηλικία (περίπου 2-3cm)και το ενυδρείο είναι 200λιτρα, με πολύ ψιλή από και εννοείται πάρα πολλές πέτρες. 

Πριν από λίγη ώρα πρόσεξα ότι αντί για 5ψαρια βλέπω 4!!!?

Αφού λοιπόν έκατσα τουλάχιστον μια ώρα παρατηρώντας πουθενά το άλλο. 

Αναγκαστικά να βγάλω αρκετές μπας και βρω τίποτα....έψαξα... Έψαξα... Αλλά ΔΕΝ!!! 

Μα τι φαση τώρα?????? 

Εάν είχε πεθάνει για κάποιο λόγο δεν θα επέπλεε????

Πάντως να το ρούφηξε το φίλτρο αποκλείετε... Το έλεγξα και αυτό!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2020 at 1:15 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

 

Παιδιά καλησπέρα! 

Αυτή είναι η τελευταία version του ενυδρείου και ίσως πιστεύω η τελευταία. 

Προστέθηκαν αρκετές περισσότερες φυσικές πέτρες και 

Αφού το ενυδρείο στρωθηκε(22 ημέρες) όπως έπρεπε και μετά από καλές μετρήσεις προχθές μπήκαν οι επισκέπτες. 

Πέντε lambidos μικρά σε ηλικία (περίπου 2-3cm). 

Υπάρχει περίπτωση να βάλω σε μια εβδομαδα ακόμα 4- acei luwala και τέλος!!! 

Υγ ήθελα να βάλω ακόμα καμία ρίζα vallisneria... Αλλά το παλικάρι στο μαγαζί μου είπε όχι γιατί θα τα διαλύσουν... Oi anubies που έβαλα λέει φτάνουν. 

IMG_20200628_185415.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να κρυβεται, συνηθησμενο φαινομενο στην Αφρικη, οταν προσαρμοστεί θα εμφανιστει αλλα ισως να παρει λιγες μερες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ΛΕΣ???

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι τα άλλα 4 κόβουν βόλτες αβέρτα και ότι μέχρι σήμερα το πρωί ήταν και αυτό έξω και αρμένιζε.

Αφού έριξα και λίγες νιφάδες τροφής μπας και εμφανιστεί αλλά ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

το πιθανοτερο σου ειπα, δεν ειμαι 100% σιγουρος..... να εγινε τσαμπουκας τοσο νωρις στις 2 μερες?  ισως, αλλα δυσκολο νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν τσαμπουκάς....πάλι δεν θα το έβρισκα κάπου!????????

Ελπίζω στην πρώτη εκδοχή που είπες!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Αν γινόταν τσαμπουκάς....πάλι δεν θα το έβρισκα κάπου!????????

Ελπίζω στην πρώτη εκδοχή που είπες!!!

2-3εκ. δεν ειναι?... και ολες τις πετρες να πας να βγαλεις, μπορει στην τελευταια να  το βρεις.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

στις διαστασεις που εχεις δεν σε παιρνει για 2 ειδη, νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βγαλεις τις περισσοτερες απο τις πετρες που εχεις για τους εξης λογους. 1ον ειναι πολυ μικρες και αν και τωρα χωρανε τα ψαρακια σε λιγο καιρο δεν θα χωρανε οποτε και δεν προσφερουν κατι. 2ον ειναι τοσες πολλες και ολες μαζι που ειμαι σχεδον σιγουρος που στα περισσοτερα σημεια η κυκλοφορια του νερου θα εχει πεσει μην σου πω θα εχει μηδενιστει και θα σου αυξησει την αμμωνια λογω του οτι 3ον δεν θα μπορεις να καθαρισεις με τιποτα τις βρωμιες που θα μαζευονται εκει. 4ον  εχεις κοψει πολλα λιτρα που τα χρειαζεσαι αλλα τα χρειαζονται και τα ψαρακια σου και επιπλεον δεν εχεις αφησει πολυ αμμο για τα ψαρακια. 

 

Βεβαια μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι αν οπτικα δεν μου αρεσει ετσι. Απλα επειδη εχεις ενα ειδος και δεν μπορειε να βαλεις 2ο θα σου ελεγα παιξε σε μια πλεευρα με πετρες και σβησε προς την αλλη με αμμο και να αφησεις κενο προς την αλλη μερια μονο με αμμο για να κανουν και τα ψαρακια την δουλεια τους. 

 

Καλη αρχη να εχεις με πολλες γεννες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Anubies βαλε οσες θες. Αν εχεις και ενα ψιλο σημειο ισως να του παει απο πισω μια gigantea vallisneria

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότερο είναι να βρίσκεται κάπου ανάμεσα στις πέτρες..

Αν όχι αν και δεν ειναι jumbers ρίξε μια ματιά γύρω από το ενυδρείο.  

Link to comment
Share on other sites

Μην πειράζεις το aquascaping .ενω έχεις ψάρια μέσα .το μόνο που θα κατορθώσεις θα κινδυνεύσεις να τα στρεσσάρεις και είνα κρίμα.Λοιπόν μην ασχολείσαι και απόλαυσε το είσαι στην ΑΦΡΙΚΗ οι συμπεριφορές εί ναι τρελλές και απρόβλεπτες

 

?

 

ΥΓ Μήπως όλα τα ποστ να μεταφερθούν στο άλλο θέμα που άνοιξες στις 28/05/2020 για να τα έχουμε όλα μαζί να  μην μπλεκόμαστε ,ερώτηση στο Συντονιστή της κατηγορίας

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

ΥΓ Μήπως όλα τα ποστ να μεταφερθούν στο άλλο θέμα που άνοιξες στις 28/05/2020 για να τα έχουμε όλα μαζί να  μην μπλεκόμαστε ,ερώτηση στο Συντονιστή της κατηγορίας

Αν συμφωνει ο κ. @Chatzikas Christos..... Γινεται!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως Σωκράτη και Natateo.

Υγ:Άρα Σωκράτη το ότι έχει εξαφανιστεί μπορεί και να ναι φυσιολογικό??? 

Παντως και σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση ??

Link to comment
Share on other sites

Αν θες αυριο μεθαυριο κανε μετρηση αμμωνιας.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν συμφωνει ο κ. @Chatzikas Christos..... Γινεται!

Εγινε! :) Καλη τυχη με το ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2020 at 2:05 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πιθανότερο είναι να βρίσκεται κάπου ανάμεσα στις πέτρες..

Αν όχι αν και δεν ειναι jumbers ρίξε μια ματιά γύρω από το ενυδρείο.  

Κοίταξα όλο τον χώρο γύρω γύρω, πάνω κάτω αλλά τίποτα. 

Περιμένω και άλλες ημέρες μπας και βγει.... Μα καλά δεν πεινάσε το άτιμο??? Τρίτη ημέρα είναι σήμερα που δεν βγαίνει! 

Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2020 at 8:59 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Θα σου προτεινα να βγαλεις τις περισσοτερες απο τις πετρες που εχεις για τους εξης λογους. 1ον ειναι πολυ μικρες και αν και τωρα χωρανε τα ψαρακια σε λιγο καιρο δεν θα χωρανε οποτε και δεν προσφερουν κατι. 2ον ειναι τοσες πολλες και ολες μαζι που ειμαι σχεδον σιγουρος που στα περισσοτερα σημεια η κυκλοφορια του νερου θα εχει πεσει μην σου πω θα εχει μηδενιστει και θα σου αυξησει την αμμωνια λογω του οτι 3ον δεν θα μπορεις να καθαρισεις με τιποτα τις βρωμιες που θα μαζευονται εκει. 4ον  εχεις κοψει πολλα λιτρα που τα χρειαζεσαι αλλα τα χρειαζονται και τα ψαρακια σου και επιπλεον δεν εχεις αφησει πολυ αμμο για τα ψαρακια. 

 

Βεβαια μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι αν οπτικα δεν μου αρεσει ετσι. Απλα επειδη εχεις ενα ειδος και δεν μπορειε να βαλεις 2ο θα σου ελεγα παιξε σε μια πλεευρα με πετρες και σβησε προς την αλλη με αμμο και να αφησεις κενο προς την αλλη μερια μονο με αμμο για να κανουν και τα ψαρακια την δουλεια τους. 

 

Καλη αρχη να εχεις με πολλες γεννες

Χρήστο μου καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την τόσο αναλυτική άποψη σου. 

Η αλήθεια είναι ότι το παράκανα με τις πέτρες.. Το σκέφτηκα και εγώ μετά και θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προβληματισμούς σου. 

Απλά παρασύρθηκα με το ότι θέλουν πολλές πέτρες. 

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι ότι τώρα που είναι μικρά ακόμα λέω να τις αφήσω.... Όταν μεγαλώσουν λίγο  θα τις αραιωσω και θα βγάλω κάποιες ! Πάντως τώρα το διασκεδάζουν.. Χωράνε και μπαίνουν από απίστευτα σημεία ???(υγ σε πόσους μήνες παίζει να μεγαλώσουν αρκετά και να πλησιάσουν ένα αρκετά μεγάλο μέγεθος??) 

Όσο για τις μικρές πέτρες τις έβαλα γιατί φαίνονται όμορφες καθότι τις μαζεψα από την θάλασσα και έχουν φανταστικά χρώματα. Αυτές τις μικρές θα τις βάλω κατά μήκος μετά στην μπροστά μεριά. 

Screenshot_20200630-231709.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σιγουρα αλλα το μεγεθος των ψαριων και η αναπτυξη τους επηρεαζονται απο την διατροφη τους και τα λιτρα... γενικοτερα απο τις συνθηκες διαβιωσης που τους παρεχεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/6/2020 at 7:05 ΜΜ, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

Καλησπέρα,παιδιά!

Επανέρχομαι στο θέμα της εξαφάνισης του ενός ψαριού και δυστυχώς μετά από μια εβδομάδα δεν είχα κανένα σημάδι!

Σήμερα σκέφτηκα να βάλω τα άλλα ψαράκια σε ένα μικρο ενυδρείο που έχω, να βγάλω τις πέτρες από το ενυδρείο και να το κάνω άνω κάτω μπας και βρω τίποτα???

Πριν από αυτό πήρα τηλ το παλικάρι από το μαγαζί που τα πήρα και μου είπε το εξης: Το πιο πιθανό είναι να πέθανε και τα άλλα να το ΦΑΓΑΝΕ!!!WTF?????

Σύμφωνα με αυτό το κακό σενάριο τα εξής ερωτήματα είναι 1)Είναι δυνατόν αφού και τα άλλα είναι μωρά να κάνανε κάτι τέτοιο?

2)Δεν θα έβρισκα κάποιο απομεινάρι?3)Και ο πιο βασικός προβληματισμος είναι γιατί να πέθανε την 1η -2η μέρα απο την στιγμη που το έβαλα μεέσα?Προβληματική προσαρμογή η ηταν ήδη άρρωστο?(Οι μετρήσεις κι η θερμοκρασία είναι οκ)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Chatzikas Christos έγραψε:

 

 

Μην ταλαιπωρείσαι με αυτό το θέμα ,έχει τελειώσει το ψάρι μάλλον δεν υπάρχει ,χάνεις τον χρόνο σου

Πιθανόν να μην έβρισκες τίποτα αλλά δεν έχει σημασία πια

 

?

 

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2020 at 7:05 PM, Chatzikas Christos said:

Παιδιά καλησπέρα. 

Μυστήρια πράγματα συμβαίνουν στο καινούργιο ενυδρείο μου. 

Αφού το ενυδρείο στρωθηκε όπως έπρεπε και μετά από καλές μετρήσεις προχθές μπήκαν οι επισκέπτες. 

Πέντε lambidos μικρά σε ηλικία (περίπου 2-3cm)και το ενυδρείο είναι 200λιτρα, με πολύ ψιλή από και εννοείται πάρα πολλές πέτρες. 

Πριν από λίγη ώρα πρόσεξα ότι αντί για 5ψαρια βλέπω 4!!!?

Αφού λοιπόν έκατσα τουλάχιστον μια ώρα παρατηρώντας πουθενά το άλλο. 

Αναγκαστικά να βγάλω αρκετές μπας και βρω τίποτα....έψαξα... Έψαξα... Αλλά ΔΕΝ!!! 

Μα τι φαση τώρα?????? 

Εάν είχε πεθάνει για κάποιο λόγο δεν θα επέπλεε????

Πάντως να το ρούφηξε το φίλτρο αποκλείετε... Το έλεγξα και αυτό!!! 

Το φιλτρο το τσεκαρες;  Να σου πω την αληθεια το πιο πιθανο ειναι να το βρεις νεκρο αμα το βρεις αλλα αξιζει μην γεμιζει αμμωνια και βρωμαει το ενυδρειο. Απο cleanup crew εχεις κατι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Το φιλτρο το τσεκαρες;  Να σου πω την αληθεια το πιο πιθανο ειναι να το βρεις νεκρο αμα το βρεις αλλα αξιζει μην γεμιζει αμμωνια και βρωμαει το ενυδρειο. Απο cleanup crew εχεις κατι;

Καλησπέρα. 

Ναι το έχω τσεκάρει το φίλτρο και δεν υπάρχει κάτι. 

Όχι από clean up crew δεν έχω βάλει κάτι. 

Σκέφτηκα  να βάλω Apple snails. 

Αλλά να σου πω την αλήθεια το φοβήθηκα λίγο γιατι διαβασα ότι μπορεί να έχεις θέμα υπέρπληθυσμού... Να κρύβονται μέσα στο χώμα... Κτλ κτλ. 

Προτείνεις κάτι?? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω να βαλεις ,α λα καλο να ξερουμε. Αμα ειχεις μπορει να ειχε πεθανει και να το εφαγαν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με την φιλτρανση τι εκανες τελικα? πηρες 2ο εσωτ, ή πηγες/πας για εξωτερικο?..., Τωρα που μιλαμε, ειναι πιο σημαντικη κατ εμε η σωστη φιλτρανση & κυκλοφορια   του ενυδρειο σου, παρα αν βαλεις Apple snails ή οχι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...