Jump to content

Nano Cube Reef


Makis1987

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

 

Ξεκιναω εναν κυβο 45x45x45 με σκοπο να γινει το reef που παντα ηθελα.

 

Και εδω θα αρχισουν σιγα σιγα οι ερωτησεις.

 

Ειχα γεμισει το ενυδρειο μονο με νερο 2 μερες πριν και το ειχα να γυρναει με τους κυκλοφορητες και τον θερμοστατη μεχρι να παρω σημερα το αλατι.

 

Εριξα σημερα το πρωι το αλατι και το εβλεπα να διαλυεται σιγα σιγα. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι οσο περναγε η ωρα το νερο θολωνε σε σημειο που δεν βλεπω πλεον τον θερμοστατη μεσα.

 

Ειναι λογικο;

Αν ναι, τοτε θα παμε στις επομενες ερωτησεις.

 

Υ.Γ. το αλατι ειναι το aquaforest reef salt.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή! Αν το έριξες το πρωί λογικά θα έπρεπε να έχει διαλυθεί ήδη. Ας περιμένεις μέχρι αύριο. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το συγκεκριμένο αλάτι μ. Έχεις ρίξει μήπως και βακτήρια ή κάτι άλλο; Νερό βρύσης ή Α/Ο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Makis1987 said:

Εριξα σημερα το πρωι το αλατι και το εβλεπα να διαλυεται σιγα σιγα. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι οσο περναγε η ωρα το νερο θολωνε σε σημειο που δεν βλεπω πλεον τον θερμοστατη μεσα.

 

Ειναι λογικο;

Αν ναι, τοτε θα παμε στις επομενες ερωτησεις.

 

Υ.Γ. το αλατι ειναι το aquaforest reef salt.

 

Καλή αρχή!

Εχεις τρόπο να μετρήσεις αλατότητα; Αλάτι της ίδιας εταιρείας χρησιμοποιώ και διαλύεται πολύ εύκολα. Θολώνει μόνο αν ρίξω πολύ και ξεπεράσει την "αποδεκτή" αλατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

 

Καλή αρχή!

Εχεις τρόπο να μετρήσεις αλατότητα; Αλάτι της ίδιας εταιρείας χρησιμοποιώ και διαλύεται πολύ εύκολα. Θολώνει μόνο αν ρίξω πολύ και ξεπεράσει την "αποδεκτή" αλατοτητα.

 

Θα το κοιταξω με το ρεφρακτομετρο μολις γυρισω σπιτι. Πηγα βασει των οδηγιων που εγραφε και εβαλα λιγοτερο για να αποφυγω αυτο ακριβως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάζεις λίγο αλάτι κάθε φορά , μετράς κ μετά βάζεις κ άλλο, μην το ρίχνεις όλο μαζί γιατί αν βάλεις παραπάνω πρέπει μετά να συμπληρώνεις με σκέτο νερό

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Πρέπει να βάζεις λίγο αλάτι κάθε φορά , μετράς κ μετά βάζεις κ άλλο, μην το ρίχνεις όλο μαζί γιατί αν βάλεις παραπάνω πρέπει μετά να συμπληρώνεις με σκέτο νερό

Καταλαβα, σε καμια ωριτσα θα ξερουμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα θολό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Ακόμα θολό;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο αλάτι και εγώ θυμάμαι ότι διαλυόταν γρήγορα... οι κυκλοφορητές σου το αναδεύουν πιθανολογώ.... λογικά θερμοκρασία θα παίζεις γύρω στους 25 βαθμούς... είναι καλιμπραρισμένο το ρεφρακτομετρο??δώστου χρόνο μέχρι αύριο το πρωί για μένα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

το συγκεκριμένο αλάτι και εγώ θυμάμαι ότι διαλυόταν γρήγορα... οι κυκλοφορητές σου το αναδεύουν πιθανολογώ.... λογικά θερμοκρασία θα παίζεις γύρω στους 25 βαθμούς... είναι καλιμπραρισμένο το ρεφρακτομετρο??δώστου χρόνο μέχρι αύριο το πρωί για μένα...

Σωστα, 2 χ 2000lt/h , 25 βαθμους και το ρεφρακτομετρο καλιμπραρισμενο. Οντως απο οταν το εβαλα εβλεπα οτι διαλυοταν γρηγορα και καθαριζε με την ωρα, μετα πηγα για δουλεια και ειχε θολωσει.

Τι να πω; Θα δω πως θα ειναι και αυριο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη .

Πες μας αν μέχρι αύριο είναι ακόμα θολό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλη αρχη .

Πες μας αν μέχρι αύριο είναι ακόμα θολό?

Ευχαριστω, δεν ξερω αν οντως ισχυει η επςιδη θελω να φτιαξει το βλεπω εγω ετσι, αλλα μου φαινεται καπως καλυτερο. Επισης παρατηρησα οτι σαν να εχει κατσει σκονη παντου μεσα. Πηγα κοντα τον κυκλοφορητη αλλα δεν εφυγε, με το χερι ομως φευγει και σηκωνεται σαν συννεφο.αλατοτητα παραμενει σταθερη 1023.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το αλάτι έχω ακούσει διάφορα, όπως ότι σε μια παρτίδα του έγραφε στο κουτί άλλη αναλογία συστατικων στις παραμέτρους του και άλλη είχε μέσα.. tropic marin για να μην έχεις προβλήματα!

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ το πολύ εμπιστεύομαι!

Σε μικρο ενυδρείο αρα και μικρές αλλαγές νερού . Όπως και αν ήθελα ρεεφ θα πήγαινα σε red sea ή tropic marine .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Για αυτό το αλάτι έχω ακούσει διάφορα, όπως ότι σε μια παρτίδα του έγραφε στο κουτί άλλη αναλογία συστατικων στις παραμέτρους του και άλλη είχε μέσα.. tropic marin για να μην έχεις προβλήματα!

μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά και για το tropic marin γιατί και εκεί έχουν ακουστεί διάφορα... έπαιζα τροπικ καιρό χωρίς πρόβλημα αλλά από συγχομπιστες έχουν αναφερθεί προβλήματα στις τιμές που δίνει κάποιες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και 8 μήνες με το pro reef της tropic Marin δεν είχα κανένα απολύτως θέμα σχετικά με την δοσολογία. Το νερό πώς είναι σήμερα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το τοπιο καπως καθαρισε αλλα και σε καμια περιπτωση δεν το λες διαυγες. Ειναι σαν ελαφρια ομιχλη μεσα.

Η αλατοτητα παραμενει 1023

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ τον πρώτο καιρό. Διελυσες το αλάτι μέσα στο ενυδρείο ή σε κουβά και μετά γέμισες το ενυδρείο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Har έγραψε:

Λοιπόν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ τον πρώτο καιρό. Διελυσες το αλάτι μέσα στο ενυδρείο ή σε κουβά και μετά γέμισες το ενυδρείο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κατευθείαν στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ. Δεν βρήκα ποτέ τί έφταιξε ούτε κάποιος άλλος κατάφερε να μου πει. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να έχεις μπόλικη υπομονή. Εμένα μου πήρε καιρό να δω το νερό κρύσταλλο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο ή στο σαμπ βαλε ενυδρειακο βαμβακι . Υπομονή. Δεν υπάρχει πρόβλημα τουλάχιστον πριν μπουν ζωντανά. 

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα με τα ζωντανά. Γνώμη μου συνέχισε κανονικά με τον κύκλο αζώτου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Στο φίλτρο ή στο σαμπ βαλε ενυδρειακο βαμβακι . Υπομονή. Δεν υπάρχει πρόβλημα τουλάχιστον πριν μπουν ζωντανά. 

Προς το παρον δεν εχω κατι απο τα δυο. Ελεγα οταν ολοκληρωθει το στρωσιμο να εβαζα ενα tunze 9004 η αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο.

Να το αφησω μεχρι δευτερα και να βαλω βραχο τοτε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...