Jump to content

Recommended Posts

έχω στενοχωρηθεί πολύ γιατί κάτι έχει το ένα derasa που έχω ..

.. δεν ανοίγει καλα ..

κρατάει μέσα το μανδύα του

και έχει ανοίξει το <στόμα > του και το σιφόνι του διάπλατα ..

από χθες δεν μου πήγαινε καλά ..

καμιά ιδέα ?

μέτρησα οξυγόνο και είμαι καλά 7-8 ppm

το άλλο derasa που έχω δίπλα του μοιάζει να είναι καλά ..

.. να δούμε λίγο το θέμα της διατροφής

.. κατά τον Shimek αν βλέπουμε το σιφόνι να κοιτάζει την άμμο , το clam τρέφετε από το sediment - υπόστρωμα εννοεί ?

τα derasa μου κοιτάζουν μόνο την άμμο ..

.. άλλη ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με sediment εννοει το υποστρομα...αλλα ουσιαστικα αυτα τα οποιο αιωρουνται απο το υποστρομα... εψαξες για σαλιγκαρακια ? σηκωσε το να δεις τι εχει απο κατω... ποσο καιρο το εχεις αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

το έχω από μικρό .. Γενάρης 2006 ..

από σαλιγκάρια pyramid το καθάρισα πρόσφατα – κοίταξα και είχε 2-3 - όπως και το άλλο clam .. που έδειξε να ευχαριστήθηκε από το καθάρισμα ..

μέτρησα και στρόντιο γιατί έριχνα αρκετό αυτές τις μέρες .. τίποτα ..

έχω άλλα δυο crocea και είναι μια χαρά ..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει μπει καποιο pyramid μεσα ??? ψαξε καλα....πολυ καλα !

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.

Δεν μπορεί έτσι ξαφνικά. Θα υπάρχει κάπιος λόγος, που προκαλεί τη βλάβη , μόνο στο συγκεκριμένο clam.

Και εγά υποψιάζομαι για σαλιγγάρι.

Μήπως το όζον βοηθούσε, σε περίπτωση που πρόκειται για κάποιο μικροοργανισμό?

Link to comment
Share on other sites

καλή σκέψη !

αλλά δεν βλέπω τίποτα παράξενο ..

να στείλουμε τη φωτογραφία στην Αμερική να ακούσουμε καμιά γνώμη ?

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το υπεροχο στρειδακι σου... :thumbdown: Μηπως θελει καποια θρεπτικα παραπανω και του λυπουνε, οποτε κατι το παρενοχλει και το προβλημα βγαινει ραγδαια στην επιφανεια? Ποσες ημερες ειναι που ξεκινησε?

Link to comment
Share on other sites

από χθες έδειξε σημάδια :thumbdown: ..

..

<νεύρο > στις αντιδράσεις έχει ακόμα ..

Link to comment
Share on other sites

Tάσο μήπως το ενοχλούν τα star polyps που είναι αριστερά του?

Αν το μετακινούσες λίγο?

Link to comment
Share on other sites

το σκέφτηκα και αυτό Γιώργο :) ..

.. άλλαξα θέση και ενίσχυσα το κάρβουνο .. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αύξήθηκε απότομα το ΚΗ?

Βέβαια οι υπόλοιπες δεν αντέδρασαν, για άγνωστο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχες πει για πτυχωσεις και τσακισματα του μανδυα! Δες μηπως μιλαμε για Pinched Mantle Disease...ζορικο αφου αν μεινει ετσι και μπορει να μεταδωθει σε αλλα clams αλλα και ειναι 100% θανατηφορο....

ΑΛΛΑ υπαρχει μια ευκολη θεραπεια που πετυχενει πολυ συχνα! Μπανακι σε γλυκο νερο απο ΑΟ με ιδιο ph και θερμοκρασια με του ενυδρειου για 30 λεπτα. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το ταρακουνας μεσα εκει ωστε το γλυκο νερο να παει παντου...μετα απο 1-2 μερες μετα τη θεραπεια θα δεις θετικα αποτελεσματα.

Το θεμα ειναι να σιγουρεψουμε οτι μιλαμε για αυτο...διαβασε ΕΔΩ και στο http://www.clamsdirect.com/ (τωρα δεν δουλευει αλλα οταν ανεβει πηγενε στο forum...εχει τα παντα!) ..

Καλη επιτυχια και ενημερωσε μας !!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αύξήθηκε απότομα το ΚΗ?

Βέβαια οι υπόλοιπες δεν αντέδρασαν, για άγνωστο λόγο.

προδοσία !

.. το παλιό τεστ ΚΗ SALIFERT δείχνει 8,5 και το καινούριο 12 d KH ..

.. πρόσφατα έκανα μια αλλαγή νερού 400 λίτρα με ΤΜ ..

αν ήξερα ότι έχω τόσο ψηλό ΚΗ δεν θα την έκανα ..

.. υποψιάζομαι ότι με την αλλαγή ανέβηκε απότομα σε επικίνδυνα επίπεδα ..

Δεν ειχες πει για πτυχωσεις και τσακισματα του μανδυα! Δες μηπως μιλαμε για Pinched Mantle Disease...ζορικο αφου αν μεινει ετσι και μπορει να μεταδωθει σε αλλα clams αλλα και ειναι 100% θανατηφορο....

ΑΛΛΑ υπαρχει μια ευκολη θεραπεια που πετυχενει πολυ συχνα! Μπανακι σε γλυκο νερο απο ΑΟ με ιδιο ph και θερμοκρασια με του ενυδρειου για 30 λεπτα. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το ταρακουνας μεσα εκει ωστε το γλυκο νερο να παει παντου...μετα απο 1-2 μερες μετα τη θεραπεια θα δεις θετικα αποτελεσματα.

Το θεμα ειναι να σιγουρεψουμε οτι μιλαμε για αυτο...διαβασε ΕΔΩ και στο http://www.clamsdirect.com/ (τωρα δεν δουλευει αλλα οταν ανεβει πηγενε στο forum...εχει τα παντα!) ..

Καλη επιτυχια και ενημερωσε μας !!

ευχαριστώ .δεν πρόλαβα να διαβάσω ακόμα .. οι πτυχώσεις είναι εσωτερικά δες φωτο

Link to comment
Share on other sites

Τασο ριξε μια ματια να δεις αν ειναι γιατι δεν πρεπει να το καθυστερησεις...:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ψυχραιμία να διαβάσω .. sos ..

.. να το αντιμετωπίσουμε σαν να είναι αυτό που είπες και ο θεός βοηθός ..

Link to comment
Share on other sites

Τασο το clam direct δουλευει τωρα.... δες στο forum για τις ασθενειες http://www.clamsdirect.com/forum/viewforum.php?f=2 μηπως βρεις κατι αλλο.... οταν λες να το βγαλεις τι εννοεις ?? θα το βγαλεις για να του κανεις γλυκο μπανακι για μιση ωρα και μετα θα το ξαναβαλεις μεσα... τι λες ? πως το βλεπεις ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.wetwebmedia.com/tridacdisfaqs.htm

φίλε συγνώμη που σε ταλαιπωρώ αλλά προσπαθώ να δουλεύω παράλληλα . και δεν έχω ψυχραιμία να διαβάζω αυτή τη ώρα ..

σε 5 λεπτά μπορώ να έχω ένα κουβά καθαρό νερό ..

να το φέρω στη σωστή θερμοκρασία .?. μάλλον ναι ..

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ψυχραιμία να διαβάσω .. sos ..

.. να το αντιμετωπίσουμε σαν να είναι αυτό που είπες και ο θεός βοηθός ..

Τασο οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να σε παρω στο λαιμο μου...αλλα το να το κοιτας απλα δεν ειναι λυση! Αρα φτιαξε νερο απο ΑΟ και πηγενετο στην θερμοκρασια του ενυδρειου και στο pH του ενυδρειου, βαλε μεσα το στρειδι για 30 λεπτα... κουνα το λιγο για μερικα λεπτα ωστε να παει το νερο παντου.... μετα ξανα στο ενυδρειο...

Ειναι καλη λυση για πολλα...πχ ενας ειχε το clam του γεματο μικρους αστεριες Asterina που δεν φαινοντουσαν με γυμνο ματι! Η αν εχει επιθετικα πρωτοζωα κτλ...θα δουμε.... Αν το στρειδι δεν ειναι καταδικασμενο ετσι και αλλιως δεν θα παθει τιποτα απο το μπανιο...

Κουραγιο φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Τασο οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να σε παρω στο λαιμο μου...

αυτό είναι αυτονόητο , μεγάλα παιδιά είμαστε ..

Αν το στρειδι δεν ειναι καταδικασμενο ετσι και αλλιως δεν θα παθει τιποτα απο το μπανιο...

επίθεση ..

Κουραγιο φιλε...

:thumbdown:

thank you

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που εδωσες wetwebmedia εχει μια photo που λεει οτι ειναι pinched mantle και μοιαζει με το δικο σου...

Γρηγορα νερο.... Pinched Mantle: What is called "Pinched Mantle" in tridacnids is caused by "a protozoa" according to Barry Neigut. He has found that a good rinsing (while shaking) afflicted clams in pH adjusted freshwater for a minute usually effects a lasting cure.

Βεβαια εδω λεει για 1 λεπτο...στο αρθρο που σου εδωσα λεει 30... εγω θα εκανα κανα 20λεπτο, οχι λιγοτερο...

Link to comment
Share on other sites

τη θερμοκρασία την <έφερα > .. το PH πως το κουμανταρεις σε καθαρό νερό .. μια στα τάρταρα μια στο θεό .. τελ πάντων .. ο ασθενής είναι στο κουβά .. για 20 λεπτη παραμονή ..

και εγώ γονατιστός προσεύχομαι . :thumbdown: .

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασεις να το ταρακουνησεις κι ολας να παει παντου το νερο! Πρεπει να σκοτωσει οτι υπαρχει, οπου υπαρχει !

Καλη τυχη και καλη αναρωση !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...