Jump to content

Νέο & Νέος στο Θαλασσινό χρειάζεται βοήθεια


thomaska

Recommended Posts

On 1/5/2021 at 9:12 PM, Sriz said:

 

Είναι safe? Έχεις αγοράσει από εκεί? Ρωτάω γιατί έχει το Innovative Marine... Ίσως και ο μοναδικός που το έχει διαθέσιμο. Εάν είναι να βάλω τώρα παραγγελία ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ώρα πριν, το μέλος thomaska έγραψε:

 

Είναι safe? Έχεις αγοράσει από εκεί? Ρωτάω γιατί έχει το Innovative Marine... Ίσως και ο μοναδικός που το έχει διαθέσιμο. Εάν είναι να βάλω τώρα παραγγελία ?

Καλημέρα Θωμά , κοίτα δεν έχω κάνει παραγγελία αλλά από την στιγμή που έχει πληρωμή μέσω PayPal νομίζω δεν έχεις φόβο ώστε να χάσεις τα λεφτά σου , επίσης μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για το θέμα της μεταφοράς και αν υπάρχει ασφάλεια σε περίπτωση που έρθει κάτι σπασμένο που θεωρώ ότι θα υπάρχει κάποιου είδους ασφάλεια ,επίσης ωραίο ενυδρείο με ωραία λίτρα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Πάντος που κάνω γενικά παραγγελίες από εκεί είναι οκ....δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sriz said:

Εγώ Πάντος που κάνω γενικά παραγγελίες από εκεί είναι οκ....δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα....

 

Ωραία... ευχαριστώ πολύ όλους

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια ώρα να το βρω αλλά το βρήκα.αυτο είναι και έχει πολύ καλές τιμές.... βέβαια τώρα εμένα δεν μου το ανοίγει το σάιτ.δεν ξέρω μήπως κάνουν τίποτα εργασίες αλλά παρακολούθησε να δεις μήπως ανοίξει...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sriz said:

Απο εκει εχω παρει τα δικα μου εχουν κλείσει.. και γενικος η επικοινωνία τους ηταν ψιλο ναυαγιο.. πλεον εχουν μονο το Nordic reef πουλανε μονο κοραλια χοντρικη.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε και αυτο φτιχνεις ενα sub και είσαι κομπλε https://www.marine-aquatics.eu/en/nuvo-int-int-aquarium-aps-alu-stand-black-kit-190-l?ItemIdx=1 η αμα θες οπωσδήποτε με sub πλατης νινταλ..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξω άλλη μία συζήτηση τώρα και για όσο θα περιμένω το ενυδρείο και το έπιπλο?

Σκέφτομαι να βάλω ρόδες με φρένο στη βάση του ενυδρείου. Αυτό το λέω γιατί θα ήθελα ιδανικά σε κάποιες περιπτώσεις να μπορώ να αλλάξω θέση στο ενυδρείο μέσα στο ίδιο δωμάτιο πάντα. Δεν συζητάω για καμία μεταφορά τεράστια... και ενοείται πως κατά την μεταφορά θα έχω βγάλει νερό τα 2/3 τουλάχιστον. Ποια η άποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος thomaska έγραψε:

Να ανοίξω άλλη μία συζήτηση τώρα και για όσο θα περιμένω το ενυδρείο και το έπιπλο?

Σκέφτομαι να βάλω ρόδες με φρένο στη βάση του ενυδρείου. Αυτό το λέω γιατί θα ήθελα ιδανικά σε κάποιες περιπτώσεις να μπορώ να αλλάξω θέση στο ενυδρείο μέσα στο ίδιο δωμάτιο πάντα. Δεν συζητάω για καμία μεταφορά τεράστια... και ενοείται πως κατά την μεταφορά θα έχω βγάλει νερό τα 2/3 τουλάχιστον. Ποια η άποψή σας?

Εννοείς κάτω από το έπιπλο ? Απλά και λόγω βάρους και ασφάλειας θα πας σε ροδες βιομηχανικού τύπου επίσης εγώ θα έντυνα το κενό που θα δημιουργηθεί ανάμεσα στο έπιπλο με το πάτωμα , τώρα στο αν όντως γίνεται ας απαντήσει και κανένας πιο έμπειρος 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπουν απλά 4 ρόδες. Θα φτιάξω με κοιλοδοκό την περίμετρο της βάσης, θα ενισχυθεί με κόντρες Χ στις 4 γωνίες και θα μπουν 5 ρόδες, οπότε θα πατάει και στο κέντρο. Τέλος δίπλα από κάθε ρόδα (δεξιά και αριστερά) θα μπουν ποδαράκια ρυθμιζόμενου ύψους, ώστε όταν το βάζω στη θέση του και βάζω τα φρένα να κατεβάζω και τα ποδαράκια. Άρα και να σπάσει ένας τροχός να πατήσει στα πόδια και να μην το μαζεύω... αυτή είναι η σκέψη. Επίσης θα είναι 3 πόντους πιο μικρή η βάση περιμετρικά ώστε από την έξω μεριά να μπαίνει κουμπωτή φάσα ξύλου και να μην φαίνονται οι ρόδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υπέρ στις ρόδες. Εναν σεισμό να κάνει αυτο θα τσουλήσει προς άγνωστη κατεύθυνση. Καλό ειναι πιστευω να ειναι σταθερό ενα τέτοιο σύστημα. 

Επίσης μετά απο καιρό αν κάποια ρόδα με νερά - υγρασία κλπ χαλάσει δεν θα μπορείς να το μετακινήσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, κοκκινος στρατος said:

Τι διαστασεις εχει αυτο φιλε

Οι διαστάσεις στο έπιπλο είναι 60 μήκος x 50 φάρδος x 90 ύψος. Έβαλα 5 ρόδες συνολικά με φρένο όλες και ποδαράκια ρυθμιζόμενα. Θα το βγάλω φωτό να το δείτε...

Το ύψος ίσως να το κόψω λίγο και να το πάω στους 80 πόντους εάν δεν βρω τελικά το ενυδρείο που θέλω.

Το ένα ενυδρείο που έχω δει είναι της Innovative Marine το Fusion 40 (144 λίτρα) το οποίο έχει διαστάσεις 60 x 50 x 48 σε ύψος.

Το άλλο είναι πάλι της Innovative Marine αλλά το Fusion Lagoon 25 (100 λίτρα) το οποίο έχει διαστάσεις 60 x 50 x 30 σε ύψος.

 

Και τα δύο δείχνουν φοβερά ενυδρεία με 8αρι γυαλί και είναι και AIO. Το sump είναι στην πλάτη. Χωράνε για skimmer το 40αρι το Tunze 9004 και το 25αρι το Tunze 9001.

 

Εάν βρω το δεύτερο δεν θα χρειαστεί να το χαμηλώσω σε ύψος το έπιπλο. Εάν δεν το βρω και πάω για το πρώτο τότε θα το κατεβάσω στους 80 πόντους ύψος ώστε να παραμείνω περίπου στα 130 cm σύνολο.

Έγινε επεξεργασία - thomaska
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

μετά από την covid καραντίνα και μετά από αρκετό καιρό έφτασε η ώρα να ανεβάσω το έπιπλο για το ενυδρείο που έφτιαξα. Τελικά για τα ηλεκτρολογικά και για τον πίνακα που θα του βάλω έφτιαξα ξεχωριστό διαμέρισμα στο πλάι, με άλλες πόρτες, ώστε να είναι εκτός του χώρου που θα μπει το sump. Επίσης μέσα στο χώρο που θα μπει το sump έβαλα κόντρα πλακέ θαλάσσης τόσο στο πάτωμα όσο και στην οροφή. Στη μία φωτογραφία φαίνονται και οι ρόδες βιομηχανικού βαρέως τύπου που αγόρασα και είναι για 120kg η κάθε μία. Μπήκαν 5 ρόδες, 4 στις 4 γωνίες και μία στο κέντρο. Αυτές τις μέρες περιμένω και τα ποδαράκια που θα μπούν τόσο ανάμεσα στις ρόδες όσο και από την μεριά που είναι στην αριστερή μεριά όπου είναι το ντουλάπι για τα ηλεκτρολογικά. Τέλος στο ντουλάπι μέσα έχουν ήδη τοποθετηθεί τα γυάλινα δοχεία για την δοσομετρική, made by Νιδάλ και αυτά.

 

Επόμενη στάση, Νιδάλ για την κατασκευή του ενυδρείου και του sump.

 

IMG_20210317_204025.jpg

IMG_20210317_204052.jpg

IMG_20210317_204118.jpg

IMG_20210317_203901.jpg

IMG_20210317_203936.jpg

Έγινε επεξεργασία - thomaska
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το έπιπλο ετοιμάσου για παραγγελίες. 

Μόνη ένστασή μου οι ρόδες.:)

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, SOTIRIS said:

Τέλειο το έπιπλο ετοιμάσου για παραγγελίες. 

Μόνη ένστασή μου οι ρόδες.:)

 

Ένσταση γιατί? Είναι 5 ρόδες, είναι βαρέως τύπου (αντοχή εν στάση 120 κιλά η κάθε μία) και έχουν και φρένο όλες. Βασικά τις θέλω γιατί τα Χριστούγεννα εκεί που το έχω φτιάχνω xMas Village (άλλη τρέλα αυτή) οπότε θέλω να μπορώ μόνο τα Χριστούγεννα να το μεταφέρω σε άλλο σημείο και μετά στη θέση του. Επίσης δεν θα έχει μόνο τις ρόδες αλλά θα έχει και ποδαράκια (περιμένω να μου ερθουν) με ρεγουλατόρο ώστε να πατάνε όταν δεν το μεταφέρω αλλά με μικρό ξεβίδωμα να σηκώνονται για να μπορώ να το μετακινήσω. Αυτά ως επιπλέον βοήθεια στις ρόδες.

Έγινε επεξεργασία - thomaska
Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό εκει που θα ναι το σαμπ θα το πέρναγα κάποιο μονωτικό. Είτε κανα χρώμα είτε κανα πολυεστέρα. Γιατί αποσο καταλαβα το κοντρα πλακε πάνω κάτω είναι βιδωμένο στη μελαμίνη; Αν ναι η υγρασία πάει κανονικότατα στο ενδιάμεσο και φτάνει στις ενώσεις οπότε θα δεις φουσκώματα μελλοντικά. Επίσης τους μεντεσέδες αν δεν είναι ήδη άλλαξέ τους με γαλβανιζέ. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sarados said:

Το εσωτερικό εκει που θα ναι το σαμπ θα το πέρναγα κάποιο μονωτικό. Είτε κανα χρώμα είτε κανα πολυεστέρα. Γιατί αποσο καταλαβα το κοντρα πλακε πάνω κάτω είναι βιδωμένο στη μελαμίνη; Αν ναι η υγρασία πάει κανονικότατα στο ενδιάμεσο και φτάνει στις ενώσεις οπότε θα δεις φουσκώματα μελλοντικά. Επίσης τους μεντεσέδες αν δεν είναι ήδη άλλαξέ τους με γαλβανιζέ. 

Όχι δεν είναι στη μελαμίνη. Κάτω είναι βιδωμένο στη βάση από κοιλοδοκό, και μάλιστα έχει και πάνω από την βάση πάτωμα από 2 χιλιοστά γαλβανιζέ λαμαρίνα και πάνω από αυτό είναι το κόντρα πλακέ θαλάσσης. Επάνω είναι βιδωμένη επίσης στη βάση από κοιλοδοκό. Μεταξύ κόντρα πλακέ θαλάσσης και μελαμίνης είναι η βάση. Στη βάση (για να γίνω πιο αναλυτικός) επάνω και κάτω έβαλα κόντρες σε σχήμα Χ. Στο πάτωμα στο Χ είναι κολλημένη γαλβανιζέ λαμαρίνα και πάνω από αυτή όπως είπα το κόντρα πλακέ θαλάσσης. Επάνω το Χ είναι σάντουιτς μεταξύ μελαμίνης και κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Έγινε επεξεργασία - thomaska
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έπιπλο. 

Αν έχει ποδαράκια και φρένα οκ αλλιώς σε έβλεπα με...... σφουγγαριστρα :icon_dance:!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα στην ομάδα. Οι εργασίες σιγά σιγά προχωράνε. Το έπιπλο σχεδόν ολοκληρώθηκε... 

Μπήκε ο πίνακας, μπήκε φωτισμός Led στο χώρο του sump με αυτόματο διακόπτη ντουλάπας ώστε να ανάβει όταν ανοίγουν οι πόρτες, και βέβαια μπήκαν οι απαραίτητες πρίζες στο πίσω μέρος διότι δυστυχώς μέσα στο ντουλάπι δεν θα χωρούσαν μιας και έρχονται αρκετοί controllers που θα πρέπει να μπουν. Επίσης έφτιαξα και ένα UPS για τους wavemakers σε περίπτωση διακοπής ρεύμτος τύπου Ecotech Battery Backup με ένα τροφοδοτικό να φορτίζει μία μπαταρία 12-22 και δύο εξόδους για τους δύο wave makers. Είναι το κουτί που φαίνεται κάτω από τον πίνακα.

 

IMG_20210412_221615.thumb.jpg.56fb23a34c91bffcd3ec448463cc39b9.jpgIMG_20210412_221632.thumb.jpg.f556a599261919bda2d90e04b970a06b.jpgIMG_20210412_221515.thumb.jpg.f9dad0dac70a0740d8d1e1872776e930.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Χθες ετοίμασα και το Battery Backup τύπου Ecotech με δύο εξόδους 12V, είναι σε λειτουργία και φορτίζει ήδη την μπαταρία. Για τα υπόλοιπα και πως θα τα βάλω μέσα στο ντουλάπι θα περιμένω πρώτα να αγοράσω το Apex Neptune IOTa, να δω που θα βάλω το Base και τις πρίζες του και μετά τα υπόλοιπα. Προς το παρόν προχωράω με την αδιαβροχοποίηση του ντουλαπιού που θα μπει το sump. Γι αυτή τη δουλειά αγόρασα το SurfaPore για να περάσω μέσα το ντουλάπι αλλά θα ήθελα και άλλες γνώμες. 

 

IMG_20210415_212807.jpg

IMG_20210415_212816.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...