Jump to content

Νέο & Νέος στο Θαλασσινό χρειάζεται βοήθεια


thomaska

Recommended Posts

Το σαμπ απ ότι κατάλαβα είναι από κάτω. Άρα έντονη υγρασία. 

Το υλικό που αναφέρεις δεν το έχω δοκιμάσει.  Γενικότερα φοβάμαι τα χημικά.... μπορεί να κάνω και λάθος .

Εγώ για αδιάβροχοποιηση βάζω μεμβράνη. 

Είναι λίγο αστείο αλλά χρησιμοποιώ την μεμβράνη που βάζουν στα βιβλία και στα τετράδια των παιδιών. Την διαφανή.  Βάζω παντού μέσα στο ντουλάπι.  Προσωπικά μου έχει κρατήσει πάνω 8-9 χρόνια με θαλασσινό. 

Αλλά και λιγότερο να κρατήσει όλο το ντουλάπι να πάει 2 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα τα φώτα - γνώμη σας για φώτα ρε παιδιά γιατί πραγματικά τα έχω χάσει...

Display Tank μέγεθος είναι 70x50x40 και τελικά το 70 με έχει προβληματίσει πολύ, δεν το άφηνα καλύτερα στα 60? Με έχει προβληματίσει γιατί μου ανεβάζει το κόστος στα φώτα αρκετά, με το 60 για παράδειγμα θα μπορούσα να παίξω με AI Hydra 32HD. Το 70 δεν καλύπτει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του. Κοίταξα τις προδιαγραφές και για τα Red Sea αλλά επίσης υπάρχει το ίδιο θέμα με τα 60cm. Για πάμε λοιπόν να σας πω τις εναλλακτικές που έχω δει μέχρι τώρα και να μου προτείνεται αν θέλετε και εσείς... και κινέζος για πιο οικονομικά δεν με χαλάει.

1. Kessil A360x + Controller + Wifi Dongle + Βάση (~ 870 ευρώ)

2. ΑΙ Hydra 64 HD + Βάση (~ 870 ευρώ)

3. Maxspect Recurve 160W + IVC6 Wifi Controller (~ 750 ευρώ)

 

Αυτά έχω δει εγώ. Τι θα προτείνατε μήπως και ρίξουμε λίγο το κόστος, γιατί μιλάμε για 800 ευρώ σχεδόν μόνο για τα φώτα. 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Έγινε επεξεργασία - thomaska
Link to comment
Share on other sites

3 λεντομπαρες orphek OR3 60αρες 2blue plus 1reefday.

Έγινε επεξεργασία - trelopoulos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Τελικά σε φωτισμό κατέληξα  μετά και από την πρόταση του @submarine1981 σε Ecotech αλλά όχι στο G5 XR30 του οποίου το κόστος ήταν υπερβολικά υψηλό για το budget που έχω τώρα. Πήγα σε δύο Jump MJ-L165 ώστε να καλύψω το μήκος του ενυδρείου και το κόστος ήταν στα μισά λεφτά από το G5. Ευχαριστώ πολύ @submarine1981 γιατί πραγματικά δεν τα είχα δει αυτά, και από reviews φαίνονται καλά. Θα δείξει βέβαια στην πράξη... 

 

Τώρα μία άλλη βοήθεια μιας και την Δευτέρα θα μου έρθει το ενυδρείο και το sump, πόσα κιλά βράχο περίπου θα χρειαστώ για 140 λίτρα στο main? 18 κιλά θα είναι καλά? Πως γίνεται ο υπολογισμός περίπου σε σχέση πάντα με την προϋπόθεση να μην γίνει νταμάρι... χαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - thomaska
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Ecotech ειναι μια καλή και τίμια εταιρία και θα μείνεις ικανοποιημένος. 

 

Για βράχο θα ελεγα το πολυ 12 κιλά στο main και αν θες να βαλεις 2-4 κιλά στο sump. Παραπάνω νομιζω δεν χρειάζεσαι. 

Οχι οτι θα κανεις κακο με τα 18 κιλα, αλλα θα ειναι λιγο μπουκωμένο το main και αν σκεφτείς και τα κοράλλια + οργανισμοι που θα αναπτυχθουν πανω θα κλείσει ο χώρος και η κυκλοφορία του νερου θα ειναι κάπως δύσκολη και μελλοντικά μπορεί να εχεις θεματάκια χώρου ανάπτυξης κοραλλιων. 

 

18 κιλα πχ εγω θα εβαζα σε ενα ενυδρειο 200 με 230 λτ.  

 

Ο υπολογισμός ουτε ξερω πως γινεται.  Απο οτι εχω καταλαβει εντελώς εμπειρικά βγάινει ως εξής. Τα λτ του ενυδρειου πχ 140  δια 10 = 14 κιλα.  Και συνήθως μειώνουν 1-2 κιλα και ειναι οκ. Αρα εσυ 12  το πολυ 14 κιλά εισαι σιγουρα ενταξει.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει ξεκινήσει και γίνεται νομίζω... Χθες παρέλαβα από τον @nidal το ενυδρείο με το sump. Ευχαριστώ πολύ για την κατασκευή και την υπομονή που έδειξε μαζί μου. Το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Προχωράμε τώρα σιγά σιγά με το να το γεμίσω για να σπάσω το αλάτι και μετά να βάλω υπόστρωμα και βράχους. Μου πρότειναν να το κάνω με αυτή τη σειρά για να σπάσει το αλάτι καλύτερα και να μην κάτσει μέσα στο υπόστρωμα. 

 

Τις αντλίες πως θα προτείνατε καλύτερα να τις βάλω? Και τις δύο η μία απέναντι από την άλλη και να δουλεύουν εναλλάξ (όπως τις έχω τώρα) ή να βάλω τη μία στο πλάι οριζόντια και την άλλη πίσω στην απέναντι μερία κάθετα ώστε η μία να κάνει ανακύκλωση οριζόντια και η άλλη κάθετα? Οι αντλίες είναι οι MaxSpect 330 Dual, είναι μακρόστενες οπότε μπορώ να τις βάλω και οριζόντια και κάθετα και να πιάσουν όλο το ύψος και όλο το φάρδος του ενυδρείου.

 

 

IMG_20210512_232327.jpg

IMG_20210512_232351.jpg

Έγινε επεξεργασία - thomaska
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μπούσουλας σε αυτό. 

Οι ροές βασίζονται στο aquascape. 

Δηλαδή όταν θα μπουν τα βράχια θα δεις πως θα πάνε. 

 

Όσο για το αλάτι ποτέ δεν σπάει με αραγωνιτη μέσα. 

Ή όταν είναι άδειο το ενυδρείο για πρώτη φορά ή σε κουβα .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπε και ο Fishbone.  Το αλάτι θα σπάσει σε γυμνό ενυδρείο, και αφου πιάσεις τα 10.24 με 1026 βάζεις αραγωνιτη και βραχο όπως σου αρεσει. 

 

Βλέπω μπουκαλάκια απο την αγαπημένη μου εταιρία. :)  Ποιά πηρες και τι σκέφτεσαι να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, submarine1981 said:

Οπως τα ειπε και ο Fishbone.  Το αλάτι θα σπάσει σε γυμνό ενυδρείο, και αφου πιάσεις τα 10.24 με 1026 βάζεις αραγωνιτη και βραχο όπως σου αρεσει. 

 

Βλέπω μπουκαλάκια απο την αγαπημένη μου εταιρία. :)  Ποιά πηρες και τι σκέφτεσαι να κανεις?

 

Με αυτά θα ξεκινήσω το στρώσιμο του ενυδρείου και μετά θα δοκίμασω την μέθοδο Triton.

 

Πήρα τα 

Korallen Zucht ZEObak 10ml
Korallen Zucht Sponge Power Concentrate 10ml
Korallen Zucht ZEOstart 3 100ml
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην ομάδα. Μετά από αρκετό καιρό και αφού ήρθε και ο μπογιατζής στο σπίτι πλέον έφτασε η ώρα να ξεκινάω και εγώ σιγά σιγά. Την γνώμη σας θα ήθελα παρακαλώ...

IMG_20210620_192932.jpg

IMG_20210620_192947.jpg

IMG_20210620_193227.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ύψος έχει και τι ύψος έχει το ενυδρείο? Επισεις εξασφάλισε να είναι σταθερό. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 40 πόντους ύψος.το μέγιστο σε αυτό είναι 25 πόντους. Έχω τσιμέντο να τις κολλήσω, απλά τις έβαλα τώρα έτσι για να ακουσω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος thomaska έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 40 πόντους ύψος.το μέγιστο σε αυτό είναι 25 πόντους. Έχω τσιμέντο να τις κολλήσω, απλά τις έβαλα τώρα έτσι για να ακουσω γνωμες

Εάν το σταθεροποιησεις και βγάλεις την πετρούλα από την μέση είσαι οκ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...