Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα συν χομπίστες, είμαι νέος στο χώρο γι'αυτό συγχωρέστε μου τυχών αστοχίες, είμαι στον κύκλο αζώτου, στην 15 μέρα νομίζω στο στρώσιμο με τιμές σήμερα μετά από αλλαγή νερού χθές:

Ph: 6,6

Nh3: 0.25ppm

No2: 1-0,5ppm

No3: 5ppm

έχω βάλει κάποια φυτά και όλα πήγαιναν καλά, χθες είδα ένα υγιές φύλο με τρύπες (δες φωτό)

Έβαλα τα παιδιά να ψάξουν και βρήκαν σαλιγκάρια στο μέγεθος κεφαλής βελόνας σκαρφαλωμένα στης valisteria μετά βρήκα αρκετά ακόμα εκεί προφανούς δεν τους άρεσαν οι συνθήκες και σκαρφάλωσαν. Κατάφερα και μάζεψα 5 σε ένα ποτήρι και έβαλα στον πάρω ένα αγγούρι, αυτά επέλεξαν να ανέβουν στην επιφάνεια και επιβεβαίωσαν τον ισχυρισμό μου. (δες φωτό)

φοβάμαι ότι είναι το είδος Lymnaea stragnalis και έφαγαν αμέσως όταν γεννήθηκαν υγιές φυτό. Έφτιαξα μια παγίδα με ένα ουρομποξ με μικρές τρύπες με καλάι μια πέτρα για να μείνει στο βυθό και για δόλωμα αγγούρι και μαρούλι. Τι μου προτείνετε να κάνω όσο η τιμές δεν είναι καλές δεν νομίζω να κατέβουν στην παγίδα πως θα απαλλαχθώ από αυτό το σαλιγκάρι που δεν είναι επιθυμητό; Ευχαριστώ 

IMG_20240414_220014.jpg

IMG_20240414_215946.jpg

IMG_20240414_220041.jpg

IMG_20240414_220153.jpg

IMG_20240414_220101.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Πέτρος92 έγραψε:

Καλησπέρα συν χομπίστες, είμαι νέος στο χώρο γι'αυτό συγχωρέστε μου τυχών αστοχίες, είμαι στον κύκλο αζώτου, στην 15 μέρα νομίζω στο στρώσιμο με τιμές σήμερα μετά από αλλαγή νερού χθές:

Ph: 6,6

Nh3: 0.25ppm

No2: 1-0,5ppm

No3: 5ppm

έχω βάλει κάποια φυτά και όλα πήγαιναν καλά, χθες είδα ένα υγιές φύλο με τρύπες (δες φωτό)

Έβαλα τα παιδιά να ψάξουν και βρήκαν σαλιγκάρια στο μέγεθος κεφαλής βελόνας σκαρφαλωμένα στης valisteria μετά βρήκα αρκετά ακόμα εκεί προφανούς δεν τους άρεσαν οι συνθήκες και σκαρφάλωσαν. Κατάφερα και μάζεψα 5 σε ένα ποτήρι και έβαλα στον πάρω ένα αγγούρι, αυτά επέλεξαν να ανέβουν στην επιφάνεια και επιβεβαίωσαν τον ισχυρισμό μου. (δες φωτό)

φοβάμαι ότι είναι το είδος Lymnaea stragnalis και έφαγαν αμέσως όταν γεννήθηκαν υγιές φυτό. Έφτιαξα μια παγίδα με ένα ουρομποξ με μικρές τρύπες με καλάι μια πέτρα για να μείνει στο βυθό και για δόλωμα αγγούρι και μαρούλι. Τι μου προτείνετε να κάνω όσο η τιμές δεν είναι καλές δεν νομίζω να κατέβουν στην παγίδα πως θα απαλλαχθώ από αυτό το σαλιγκάρι που δεν είναι επιθυμητό; Ευχαριστώ 

IMG_20240414_220014.jpg

IMG_20240414_215946.jpg

IMG_20240414_220041.jpg

IMG_20240414_220153.jpg

IMG_20240414_220101.jpg

Καλησπέρα σας μπορείτε να αναζητήσετε για σαλιγκάρια δολοφόνους η αλλιώς assassin snails (anentome helena) . Πιστεύω αυτά να σας βοηθήσουν στην εκκαθάριση από αυτους τους μικρούς εισβολής. Την εβδομάδα τρώνε 5-6 σαλιγκάρια αυτοί οι "δολοφόνοι"

Link to comment
Share on other sites

Με καμια 10ρια απο αυτά ψαχνεις αλλου για της τρύπες , βασικά οχι αλου στρωνεις ^^.

Ωστόσο αυτά γινονται για χαβαλέ απειρα και εκει εχεις θεμα.

 

ηρθαν μαζί με τα φυτά :( γιαυτο πολες φορές φορες βαζουμε  σε φαρμακο για λιγο τα νεα φυτά .

ποιάνεις οσα μπορεις με το χερι και αφου δεν έχεις ακομα ψαρια ριξε φαρμακο για σαλιγαρια γιατί μετα ειναι ποιο δυσκολο ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...