Jump to content

Βιοτοπικο με Bolivian ram


antonium98

Recommended Posts

Ναι ρε συ εννοείται και με φιλτρανση το βλέπουμε και ότι θες εδώ είμαι. Απλά όταν με το καλό το στήσεις θέλω καφέ για να δω τα μωρά ?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites



Πριν στήσω τη λνη σκεφτόμουν να στήσω ένα ενυδρείο 600-1500 λίτρα, οπότε από τιμουλες κτλπ το έχω ψάξει πολύ[emoji16]


Για ενυδρεία 600-1500 λίτρων σε ποιες "τιμΟΥΛΕΣ" αναφέρεται ο κύριος; [emoji28]

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα λίτρα σου πόσες φορές θες να ανακυκλώνονται από το φίλτρο? Γιατί το 350 έχει ροή 1.100λ/ω ονομαστική. Βάσει της εν λόγω εταιρίας, και με full υλικά υπολόγισε πραγματική το 65-70 τις εκατό.  Δλδ περίπου 750. Το λέω για να μην φτάσεις να κάνουν πλύσιμο στέγνωμα τα ψάρια σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναι ρε συ εννοείται και με φιλτρανση το βλέπουμε και ότι θες εδώ είμαι. Απλά όταν με το καλό το στήσεις θέλω καφέ για να δω τα μωρά ?

Φιλτρανση πάντα είχα αδυναμία στα sump απλά ξέρεις σκέφτομαι ότι έχω τόσα φίλτρα και κάθονται. Βέβαια μπορούν όλα να μπουν μια αγγελία και έτσι να βγει η κατασκευή του sump?

Μόνο καφέ; Δικη σου θέση θα φτιάξω μπροστά στο ενυδρειο και όποτε θες ανοιχτά να το χαζεύουμε μαζί με μπυροκατασταση και μεζέδες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:


 

 


Για ενυδρεία 600-1500 λίτρων σε ποιες "τιμΟΥΛΕΣ" αναφέρεται ο κύριος; emoji28.png
 

 

Μάκη τα 600 άρια τα φθηνά και σχετικά αξιόπιστα πάνε 750-800. Από κει και πέρα συνήθως πάμε σε κατασκευές. Με σαμπ μαζί είσαι σίγουρος ότι θες να ακούσεις τιμές?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Φιλτρανση πάντα είχα αδυναμία στα sump απλά ξέρεις σκέφτομαι ότι έχω τόσα φίλτρα και κάθονται. Βέβαια μπορούν όλα να μπουν μια αγγελία και έτσι να βγει η κατασκευή του sump?

Μόνο καφέ; Δικη σου θέση θα φτιάξω μπροστά στο ενυδρειο και όποτε θες ανοιχτά να το χαζεύουμε μαζί με μπυροκατασταση και μεζέδες.

Εννοείται μέσα είμαι. Ποια fluval έχεις τώρα αποθήκη? Γιατί το fx 6 που έχω είναι θεϊκό. Απλά το μόνο μου παράπονο είναι ότι έχει πολύ λίγο χώρο για βιολογικό υλικό για το μέγεθος του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για τα λίτρα σου πόσες φορές θες να ανακυκλώνονται από το φίλτρο? Γιατί το 350 έχει ροή 1.100λ/ω ονομαστική. Βάσει της εν λόγω εταιρίας, και με full υλικά υπολόγισε πραγματική το 65-70 τις εκατό.  Δλδ περίπου 750. Το λέω για να μην φτάσεις να κάνουν πλύσιμο στέγνωμα τα ψάρια σου?

Ιδανικά θα ήθελα ένα 5-6 φορές να ανακυκλώνεται λόγο του ότι θέλουν και περιορισμένη κίνηση του νερού τα ραμ. Αν πέφτει κάπου στα 750λ/ω και το ενυδρειο με το φόρτωμα που έχει είναι κάπου στα 80-90 στην καλύτερη και περιορίσω λίγο την παροχή πιστεύω μου κάθεται καλά σαν φίλτρο. Απλά ίσως να μην κοιταγα το μεγαλύτερο αδερφάκι του. Και να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο ενυδρειο τα ραμ μαζί με τους δίσκους όταν με το καλό έρθει αυτή η πολυπόθητη ώρα για τώρα έχω θέμα. Σε λίγο το νιώθω πως μας αφήνει χρόνους το 106. Όσο και να το άνοιξα να το καθάρισα σε όλα του αυτό τίποτα εκεί ίσα που φτύνει. Και αν βάλω πάνω το 306 ή το 2217 θα έχω θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνει θόρυβο το 106? Με τα άλλα δύο γιατί να έχεις θέμα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μάκη τα 600 άρια τα φθηνά και σχετικά αξιόπιστα πάνε 750-800. Από κει και πέρα συνήθως πάμε σε κατασκευές. Με σαμπ μαζί είσαι σίγουρος ότι θες να ακούσεις τιμές?

Ουσιαστικά πάνε πάνω κάτω όσο πάει καινούριο ένα juwel. Θυμάμαι τότε το 350 μαζί με βάση όχι βγει πάνω από 800€.

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εννοείται μέσα είμαι. Ποια fluval έχεις τώρα αποθήκη? Γιατί το fx 6 που έχω είναι θεϊκό. Απλά το μόνο μου παράπονο είναι ότι έχει πολύ λίγο χώρο για βιολογικό υλικό για το μέγεθος του...

Ένα 306 έχω μόνο γιατί είχα αρχίσει με 2 eheim 2217 και όταν πήγα στην fluval ήθελα να κάνω τα 2 eheim ένα fx6. Το γλυκό κοιταγα παρα πολύ καιρό το συγκεκριμένο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Σου κάνει θόρυβο το 106? Με τα άλλα δύο γιατί να έχεις θέμα?

Όχι δεν κάνει θόρυβο απλά μέρα με τη μέρα μειώνεται η δύναμη του και κάποιες φορές δεν παίρνει μπροστά. Το μπαινοβγαζω στην μπριζα αρχίζει και παίρνει και αφού κάνω την καθημερινή μου γυμναστικη από το τρομπάριςμα ίσα που φτύνει. Λες να μην έχω θέμα με την δύναμη τους; Η αλήθεια είναι πως δεν το έχω δοκιμάσει και δεν θυμάμαι καν τι δύναμη έχουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ουσιαστικά πάνε πάνω κάτω όσο πάει καινούριο ένα juwel. Θυμάμαι τότε το 350 μαζί με βάση όχι βγει πάνω από 800€.

 

Ένα 306 έχω μόνο γιατί είχα αρχίσει με 2 eheim 2217 και όταν πήγα στην fluval ήθελα να κάνω τα 2 eheim ένα fx6. Το γλυκό κοιταγα παρα πολύ καιρό το συγκεκριμένο φίλτρο.

Τα δύο eheim 2217 σε εξακόσια λίτρα με δίσκους δέμα κάνουν τπτ......δυστυχώς είναι σαν τα χρυσόψαρα. Θέλουν ισχυρή ροή και πολύ βιολογικό υλικό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα δύο eheim 2217 σε εξακόσια λίτρα με δίσκους δέμα κάνουν τπτ......δυστυχώς είναι σαν τα χρυσόψαρα. Θέλουν ισχυρή ροή και πολύ βιολογικό υλικό. 

Συμφωνώ πως σε ενήλικα ψαρια και κοπάδι των 12-13ατομων όχι απλά δεν κάνουν τίποτα αλλά είναι τελειως ανεπαρκή απλά σκέφτηκα ότι θα ήταν μια αρχή όσο θα ήταν μικρά τα ψαρια μέχρι να μπορέσω να το παω σε sump. Δηλαδή αν είχα πάνω 4 φίλτρα έστω και μικρότερα απο το ιδανικό όσο θα ήταν μωρά τα ψαρια θα μπορούσαν να φέρουν βόλτα το ενυδρειο. Πιστευεισ Πως δεν θα λειτουργήσει; Γενικά γίνονται διάφορες σκέψεις μέχρι να δω και πως θα είναι η οικονομική κατάσταση όταν έρθει η ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Μάκη τα 600 άρια τα φθηνά και σχετικά αξιόπιστα πάνε 750-800. Από κει και πέρα συνήθως πάμε σε κατασκευές. Με σαμπ μαζί είσαι σίγουρος ότι θες να ακούσεις τιμές?
Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν είπες τιμΟΥΛΕΣ..[emoji16]

ΤιμΑΡΕΣ μάλιστα. [emoji28]
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκα στην αποθήκη. Λοιπόν τελικά το fluval δεν θυμωμουν σωστά και είναι το 406 και το ένα eheim που έψαχνα δεν το βρίσκω και δυστυχώς είναι αυτό που λείπει είναι αυτό που ήταν πλήρες χωρίς να του λείπουν τα γατζακια και κάτι αλλά ψιλοπράγματα από τα λάστιχα και το Κούβα μέσα. Πιστεύετε αξίζει να το δοκιμάσω το 406 με κλειστη σχεδόν τη ροη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν δεν έχεις ένα 406 στο ριο125 δεν ξέρεις τι πάει να πει γερή βιολογία και φιλτρανση???και αύριο θα παω μα του πάρω σφουγγάρια και λίγο βιολογικό ακόμη γιατί 4 κουβαδάκια είναι αυτά πρέπει να γεμίσουν?μόλις μπήκαν 200ευρω στον κουμπαρά για το μελλοντικό δισκάδικο???

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το 406 φούλαρε βιολογικό και έγινε και προσθήκη και matrix μιας και έχω ακούσει τα καλύτερα. Το ξέρω ότι τρώει και τα νιτρικά αλλά προς το παρών δεν έχει επηρεάσει καθόλου το συγκεκριμένο κομματι. Το εσωτερικο έγινε καθαρά μηχανική φιλτρανση και το νερό έχει γίνει κρύσταλλο. Επίσης στο εσωτερικο έκανα και την προσθήκη του purigen. Δεν ξερω πιο από όλα φταιει για την διαύγεια του νερού ή αν είναι όλα μαζί αλλά το αποτέλεσμα μαρεσει παρα πολύ. Επισησ Βρήκα μια motherplant ozelot και λέω να αντικαταστήσω τον αριστερά κορμό με εκείνη για να ανοίξει λίγο ο βυθοσ. Ανεβαζω μια φωτο χωρίς να έχω καθαρίσει τα τζάμια☹️
Θα επανέλθω αύριο με καθαρισμένα τζάμια. Σαν να μην υπάρχει νερό μέσα είναι???9EA2A4F2-979D-4153-86C9-E67E888B6429.thumb.jpeg.f6188fdf1e86061bcfa62532ae167695.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με 2 φωτογραφίες όπως σας είπα και χτες.  Θα ήθελα γνώμες και απόψεις για βελτίωση 

A21DEBFB-96E6-4B56-AE19-B9E943393E12.jpeg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμες ε; Μην πειράξεις το παραμικρό.![emoji7]

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια με το ζεύγος σε στιγμή έντασης. Ο αρσενικός τρώει παντόφλα από την θηλυκιά όποτε πάει να κυνηγήσει άλλο ψάρι.

F77F3F47-A152-427D-BC99-9FD00C314D07.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Γνώμες ε; Μην πειράξεις το παραμικρό.!emoji7.png

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Λες να μην πειραξω ούτε την αριστερά ρίζα για να βάλω έναν μεγάλο οζελοτ; Δεν μπορώ να αποφασίσω τι από τα δυο θα ήταν ομορφότερο. Από άποψη χώρου στον βυθό σίγουρα ο οζελοτ. Και λόγο του ότι θέλω να κάνω άλλη μια προσθήκη σε ψαράκι ο βυθός χρειάζεται. Δεν ξέρω τι να κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι λεπτομέρειες, τη μία σου αρέσει κάποιο το φυτεύεις. Την άλλη το βαριέσαι βάζεις άλλο στη θέση του, piece of cake.[emoji16]

Αν σου αρέσει σαν φυτό (προσωπικά θεωρώ ότι θα ταιριάξει μια χαρα στο scape σου) δεν βλέπω και τον λόγο να μην το προχωρήσεις. Τις ρίζες μην πειράξεις.![emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Αυτά είναι λεπτομέρειες, τη μία σου αρέσει κάποιο το φυτεύεις. Την άλλη το βαριέσαι βάζεις άλλο στη θέση του, piece of cake.emoji16.png

Αν σου αρέσει σαν φυτό (προσωπικά θεωρώ ότι θα ταιριάξει μια χαρα στο scape σου) δεν βλέπω και τον λόγο να μην το προχωρήσεις. Τις ρίζες μην πειράξεις.!emoji846.png

Τις ρίζες δεν θέλω ούτε εγώ να τις πειραξω. Μαρεσει οπωσ Έχουν κάτσει και το πως δένουν μεταξύ τους και τα δυο τμήματα. Τον ξέμπαρκο κορμό σκέφτομαι να βγάλω και να έχω έναν εχινοδορο πίσω δηλαδή που είναι μεγάλος κιόλας αυτός που έχω βρει και μπροστά αυτόν που εχω ήδη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα, όλα πάνε καλά πια, τα ψαρακια έχουν επανέλθει όλα μετά από  εισαγωγή αρρώστων ψαριων που μου έφερε κάποια θέματα. 
Τα φυτά επανήλθαν και οι αλγες φεύγουν.

Τωρα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να δελεάσω τα μπολιβιαν ώστε να τα πιάσω και να βγάλω τα 3/5. Εννοώ αν υπάρχει καποιοσ Εύκολος τρόπος πέρα από κυνηγητό μπάχαλο και αφαίρεση των ριζών. Σκέφτηκα την ώρα του φαγητού αλλά δεν θέλω να τα τρομάξω τώρα που έρχονται μπροστά όποτε χτυπάω το τζαμι για φαγητό. Θα ήθελα να μείνει το ζευγάρι γιατί βλέπω ότι τα αλλα ζορίζονται πολλές φορές και στρεσάρονται είτε από το ζευγάρι είτε μεταξύ τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικό το ενυδρείο σου, πολλα μπραβο! Τώρα να πιασεις εκεί μέσα ψαράκια μοιάζει ακατόρθωτο... 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Εκπληκτικό το ενυδρείο σου, πολλα μπραβο! Τώρα να πιασεις εκεί μέσα ψαράκια μοιάζει ακατόρθωτο... 

ευχαριστώ πολύ, αν και τώρα είναι κάπως διαφορετικό από τις παραπάνω φωτογραφίες.  Πραγματικά το επιχείρησα μια φορά να τα πιάσω πριν καμία εβδομάδα αλλά δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Πάλευα με δυο απόχες αλλά κανένα αποτέλεσμα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...