Jump to content

Στην γωνίτσα του


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Γενικά δεν ξέρω αν όλα τους είναι έτσι αλλά πέτυχα αρκετά έντονους χαρακτήρες με εξαίρεση 2 ψαρια. 
Με την θεραπεία τι να κάνω; Έχω μπερδευτεί λιγακι.

Αν βλεπεις μιξιαρικα διαφανη περιττώματα, καλυτερα κανε με flagyl

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν βλεπεις μιξιαρικα διαφανη περιττώματα, καλυτερα κανε με flagyl

Καλημέρα, έγινε ευχαριστώ πολύ. Θα τους δώσω και την σημερινή μέρα για παρατήρηση γιατί ακόμη κακά δεν έχω δει και όλα τους από συμπεριφορά είναι τελεια ακόμη και το μικρο στην καραντινα έχει ξεθαρεψε η. Μόνο εκείνη την ημέρα τα λευκά από το μικρούλη που ήταν πολυ λίγα. Και αν δω κάτι θα ξεκινήσω θεραπεία. Πράττω σωστά ή λαθος που τοσεσ Μέρες δεν έχω δώσει κάτι; Το ψαράκι στην καραντινα παρόλα αυτά τρώει κανονικά και κόβει βόλτες. Μόνο τα κακά του δεν έχω δει ακόμη.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλημέρα, έγινε ευχαριστώ πολύ. Θα τους δώσω και την σημερινή μέρα για παρατήρηση γιατί ακόμη κακά δεν έχω δει και όλα τους από συμπεριφορά είναι τελεια ακόμη και το μικρο στην καραντινα έχει ξεθαρεψε η. Μόνο εκείνη την ημέρα τα λευκά από το μικρούλη που ήταν πολυ λίγα. Και αν δω κάτι θα ξεκινήσω θεραπεία. Πράττω σωστά ή λαθος που τοσεσ Μέρες δεν έχω δώσει κάτι; Το ψαράκι στην καραντινα παρόλα αυτά τρώει κανονικά και κόβει βόλτες. Μόνο τα κακά του δεν έχω δει ακόμη.

Έκανες το σωστό,απομονωσες το ψάρι που βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα και με βάση την παρατήρηση και τα συμπτώματα επεμβαίνεις αν χρειαστεί και φαρμακευτικά.

Με όσα λες,το ενυδρείο σου δεν χρειάζεται θεραπεία.

Ενθαρρυντικό ότι το ψάρι στην καραντίνα τρώει και κινείται. Φάρμακο μόνο αν δεις συμπτώματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Έκανες το σωστό,απομονωσες το ψάρι που βρέθηκε στο μάτι του κυκλώνα και με βάση την παρατήρηση και τα συμπτώματα επεμβαίνεις αν χρειαστεί και φαρμακευτικά.

Με όσα λες,το ενυδρείο σου δεν χρειάζεται θεραπεία.

Ενθαρρυντικό ότι το ψάρι στην καραντίνα τρώει και κινείται. Φάρμακο μόνο αν δεις συμπτώματα.

Τέλεια πολύ χαίρομαι που προς το παρών δεν έχω κάνει κάποιο λάθος πέρα από το ότι έβαλα μεγάλο αριθμό ψαριών για το μέγεθος του ενυδρείου μου. Συνεχίζω την παρατήρηση και ενημερώνω για την εξέλιξη. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλημέρα, έγινε ευχαριστώ πολύ. Θα τους δώσω και την σημερινή μέρα για παρατήρηση γιατί ακόμη κακά δεν έχω δει και όλα τους από συμπεριφορά είναι τελεια ακόμη και το μικρο στην καραντινα έχει ξεθαρεψε η. Μόνο εκείνη την ημέρα τα λευκά από το μικρούλη που ήταν πολυ λίγα. Και αν δω κάτι θα ξεκινήσω θεραπεία. Πράττω σωστά ή λαθος που τοσεσ Μέρες δεν έχω δώσει κάτι; Το ψαράκι στην καραντινα παρόλα αυτά τρώει κανονικά και κόβει βόλτες. Μόνο τα κακά του δεν έχω δει ακόμη.

Οπως ειπε ο @DIMITRIOS

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οπως ειπε ο @DIMITRIOS

Τέλεια ευχαριστώ πολυ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ψαράκι έχει δυναμώσει πολύ και τρώει κανονικά και έχει βγάλει χρωμα. Ειμαι στην αναζήτησή κάποιου σωστού ενυδρείου ώστε να δωθεί εκεί. Σκέφτομαι να μπει και αγγελία. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Αυτά τα σημαδάκια που σας ανέφερα στην κοιλιά ενός αλλου ψαριού κατάφερα να τα βγάλω φωτογραφία. Μοιάζουν σαν πληγουλες στο εσωτερικό. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι έγκυος και για αυτό είναι έτσι μιας και το συγκεκριμένο ψάχνει με τον αρσενικό συνέχεια το κατάλληλο μέρος ή αν είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχήσει. Επισησ Παρόμοια σημάδια έχει και η δεύτερη θηλυκιά. Σας βάζω μια φωτογραφία και θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια σας.

810F6B62-44E1-47D5-ADC0-EB1A22D287B5.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2021 at 8:38 ΜΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, το ψαράκι έχει δυναμώσει πολύ και τρώει κανονικά και έχει βγάλει χρωμα. Ειμαι στην αναζήτησή κάποιου σωστού ενυδρείου ώστε να δωθεί εκεί. Σκέφτομαι να μπει και αγγελία. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Αυτά τα σημαδάκια που σας ανέφερα στην κοιλιά ενός αλλου ψαριού κατάφερα να τα βγάλω φωτογραφία. Μοιάζουν σαν πληγουλες στο εσωτερικό. Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι έγκυος και για αυτό είναι έτσι μιας και το συγκεκριμένο ψάχνει με τον αρσενικό συνέχεια το κατάλληλο μέρος ή αν είναι κάτι που θα έπρεπε να με ανησυχήσει. Επισησ Παρόμοια σημάδια έχει και η δεύτερη θηλυκιά. Σας βάζω μια φωτογραφία και θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια σας.

810F6B62-44E1-47D5-ADC0-EB1A22D287B5.jpeg

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος αν τα σημαδάκια στην κοιλιτσα της είναι κάτι το φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ιδεα δεν εχω τι ειναι.... Μηπως λειπουν τα λέπια;

@Antonis K, μηπως εχεις δει στα δικα σου κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Προσωπικα ιδεα δεν εχω τι ειναι.... Μηπως λειπουν τα λέπια;

@Antonis K, μηπως εχεις δει στα δικα σου κατι παρομοιο;

Είναι σαν ραγάδες στην κοιλιτσα. Υπάρχουν μόνο στα δυο μικρότερα θηλυκά. Σκέφτηκα μήπως είναι από καυγά επειδή  ψάχνουν δυο ζευγάρια να γεννήσουν πέφτουν που και που φάπες ή μήπως επειδή τα ψαρια δεν είναι σε τελικό μεγεθος μπας και δεν έχουν αναπτυχθεί τελειως χρωματικά 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είπα να κάνω μια ανανέωση. Σήμερα κατά τύχη κατάφερα να δω στα 4/6 ψαρια κακά. Λες και ήταν συνεννοημένα. Το ζευγάρι που γέννησε η μια θηλυκιά και το μικρο στην καραντινα έκαναν κακά χρώματος προς το κοκκινο. Το κόκκινο είναι μάλλον λόγο των τροφών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από αρκετη σκέψη και παρατήρηση έφτασα στην απόφαση του να επιστρέψω το μικρο ψάρι στο ενυδρειο μιας και έχει πάρει τα πάνω του και θα είμαι για κάμποσες μέρες σπίτι ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί να επεμβω ( μου είναι δύσκολο να το απόχωριστώ κιόλας). Το ενυδρειο πλεον είναι στημένο έτσι ώστε να παρέχει κρυψώνες άφθονες σε όλα τα ψαράκια και χτες μπήκαν και τα φύλλα οι καρποί και σήμερα πρόσθεσα κάποια ακόμη.  Επισης εδώ και καποις μερες έχω αλλαξει την θέση των ριζών και πρόσθεσα και κάποιες ακόμη. Η κατάσταση του ενυδρείου εδώ και 24 ώρες περίπου είναι τα ψαρια να κοπαδιαζουν το ζευγάρι να φυλάει τα αυγά και το μικρο να είναι το μόνο που πουλάει τσαμπουκά. Κινείται σαν να είναι ο αρχηγός μέσα στο ενυδρειο. Επίσης τρώει πρώτο και αν κάποιο πλησιάσει το κυνηγάει. Δεν λέω πως όλα θα συνεχίσουν έτσι αλλά είμαι σταντμπαι για οτιδήποτε χρειαστεί να κάνω.  Το απόγευμα που θα ανάψουν τα φώτα θα ανοίξω και θέμα με την παρουσίαση του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα επιστρέφω με ένα θέμα το οποίο ελπίζω να κάνω λαθος. Όταν πρώτο άνοιξα το θέμα μου είχε αναφέρει η @natateo ότι θα μπορούσε ένα σημάδι που είχε ένα ψαράκι να είναι φυματίωση. Δεν πίστευα ότι είναι κάτι τέτοιο. Αλλά επιστρέφω μετά από καμπόσο καιρό με ένα ψαράκι μείον το οποίο δεν είχε εμφανίσει σημάδια και κάποια σερπαε να γεμίζουν καθημερινά με όλο και περισσότερα μαύρα σημαδάκια τα οποία κάποια κάνουν και ένα μικρο εξόγκωμα. Σαν ακανόνιστες σχεδιασμένες κρεατοελιες είναι. Επισησ Σε κάποια η κοιλιτσα τους είναι πολύ πρησμένη. Όπως και όταν τα πήρα ένα που ήταν στη σακούλα έκανε σπασμωδικές κινήσεις, επίσης ξαπλωνε ακίνητο με τεντωμένα πτερύγια στον πάτο και δίπλωνε την σπονδυλική στήλη του κάποιες φορές κει έφτανε σε σημείο να κολυμπάει με την κοιλιά προς τα επάνω. Δεν το έβαλα ποτε στο ενυδρειο. Το έβαλα καραντινα και μετά από πολλές μέρες το έχασα. Ακόμη τα σημάδια στο εσωτερικο της κοιλιας του ραμ που σας είχα ανεβάσει τότε σε φωτογραφία παραμένουν Και έχουν γίνει πιο έντονα νομίζω. Ένα παράδειγμα για το πως είναι τε σημάδια είναι το ψαράκι παρακαλώ. Πως το βλέπετε το ψαράκι αυτό; Έχω τραβήξει και ένα βίντεο αλλά είναι πολύ μεγάλο θα το κοψω να μικρύνει και θα το ανεβάσω.

7585EF0F-D78A-41FA-9508-DB4F8FC06523.jpeg

F0FBA7DF-3BAD-4423-8AC7-C525764FCB03.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να μεταδοθεί στον άνθρωπο;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα επιστρέφω με ένα θέμα το οποίο ελπίζω να κάνω λαθος. Όταν πρώτο άνοιξα το θέμα μου είχε αναφέρει η @natateo ότι θα μπορούσε ένα σημάδι που είχε ένα ψαράκι να είναι φυματίωση. Δεν πίστευα ότι είναι κάτι τέτοιο. Αλλά επιστρέφω μετά από καμπόσο καιρό με ένα ψαράκι μείον το οποίο δεν είχε εμφανίσει σημάδια και κάποια σερπαε να γεμίζουν καθημερινά με όλο και περισσότερα μαύρα σημαδάκια τα οποία κάποια κάνουν και ένα μικρο εξόγκωμα. Σαν ακανόνιστες σχεδιασμένες κρεατοελιες είναι. Επισησ Σε κάποια η κοιλιτσα τους είναι πολύ πρησμένη. Όπως και όταν τα πήρα ένα που ήταν στη σακούλα έκανε σπασμωδικές κινήσεις, επίσης ξαπλωνε ακίνητο με τεντωμένα πτερύγια στον πάτο και δίπλωνε την σπονδυλική στήλη του κάποιες φορές κει έφτανε σε σημείο να κολυμπάει με την κοιλιά προς τα επάνω. Δεν το έβαλα ποτε στο ενυδρειο. Το έβαλα καραντινα και μετά από πολλές μέρες το έχασα. Ακόμη τα σημάδια στο εσωτερικο της κοιλιας του ραμ που σας είχα ανεβάσει τότε σε φωτογραφία παραμένουν Και έχουν γίνει πιο έντονα νομίζω. Ένα παράδειγμα για το πως είναι τε σημάδια είναι το ψαράκι παρακαλώ. Πως το βλέπετε το ψαράκι αυτό; Έχω τραβήξει και ένα βίντεο αλλά είναι πολύ μεγάλο θα το κοψω να μικρύνει και θα το ανεβάσω.

7585EF0F-D78A-41FA-9508-DB4F8FC06523.jpeg

F0FBA7DF-3BAD-4423-8AC7-C525764FCB03.jpeg

Κάποια γνώμη για το τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης περασα από το μαγαζί και παρατηρησα και σε κάποιο ψάρι ανοιχτές στρογγυλεσ πληγές και σε ένα άλλο αχνά μαύρα σημαδάκια. Τώρα δεν ξέρω αν οι πληγές ήταν από τσαμπουκά ή όχι 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ιδέα για το τι έχουν τα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ισχύει το ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να μεταδοθεί στον άνθρωπο;

Σχεδον αδυνατον.

πριν 1 ώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Επίσης περασα από το μαγαζί και παρατηρησα και σε κάποιο ψάρι ανοιχτές στρογγυλεσ πληγές και σε ένα άλλο αχνά μαύρα σημαδάκια. Τώρα δεν ξέρω αν οι πληγές ήταν από τσαμπουκά ή όχι 

Πριν να παρεις ψαρια, πρεπει πρωτα να δεις. αν ολα τα ψαρια στο ενυδρειο (που τα εχει το καταστημα) ειναι καλα, αν καποιο κατι εχει, μην παιρνεις.

Για φυματιωση..... Τα ψαρια προοδευτικα αδυνατιζουν, αλλαζει και το σχημα σωματος, σαν να παθαινουν σκολιωση, και τα πτερυγια σαν να εχουν fin rot.....

Δεν τα βλεπω ολα αυτα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σχεδον αδυνατον.

Πριν να παρεις ψαρια, πρεπει πρωτα να δεις. αν ολα τα ψαρια στο ενυδρειο (που τα εχει το καταστημα) ειναι καλα, αν καποιο κατι εχει, μην παιρνεις.

Για φυματιωση..... Τα ψαρια προοδευτικα αδυνατιζουν, αλλαζει και το σχημα σωματος, σαν να παθαινουν σκολιωση, και τα πτερυγια σαν να εχουν fin rot.....

Δεν τα βλεπω ολα αυτα....

Αυτό διάβασα και εγώ σχεδόν αδύνατο. Όχι ότι με άγχωσε μιας και πάντα μετά από χέρια στο ενυδρειο πλένω μέχρι τους αγκώνες. 
Παντα τα έλεγχα τα ψαρια η αλήθεια είναι. Αλλά στο συγκεκριμένο μαγαζί είχα πραγματικά τυφλή εμπιστοσύνη από όταν πρωτοασχοληθηκα με το χόμπι από ότι φαίνεται λάθος μου. 
Ανεβαζω και άλλο ένα βιντεάκι αν μπορείς να ρίξεις μια μάτια να δεις τι παίζει. Αν δεν είναι φυματίωση τι μπορεί να συμβαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτο 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η κοιλιτσα της θηλυκιάς πάλι άλλαξε και δεν είναι τόσο έντονο το μαύρο σημάδι. Σκέφτομαι μήπως είναι κάτι που δεν την επηρεάζει. Δεν ξέρω από τον Ιανουάριο που τα έχω το έχει και δεν έχει δείξει να έχει κάποιο θέμα. Την τράβηξα ένα βιντεάκι όσο καθόταν ήσυχη. 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Τα μισα σερπε σαν να εχουν fin rot και το χρωματακι πολυ ανοιχτο ειναι (μπορει να φταιει και ο φωτισμος)....

Δες το λιγο. Το ΡΗ το μεσημερακι πόσο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τα μισα σερπε σαν να εχουν fin rot και το χρωματακι πολυ ανοιχτο ειναι (μπορει να φταιει και ο φωτισμος)....

Δες το λιγο. Το ΡΗ το μεσημερακι πόσο εχεις;

Το κοπάδι είχε μπει σε δυο διαφορετικές στιγμές με στόχο να γίνουν 25 ώστε να είναι ένας καλός αριθμός για να μην ασχολούνται με τα ραμ. Τα πτερύγια νομιζω είναι επειδή τσιμπιούνται μεταξύ τους πολύ. Και το χρωμα του δεύτερου τμήματος του κοπαδιού που μπήκε δεν έχει γίνει τόσο έντονο όσο στα πρώτα. Τα ψαρια ηταν πολύ άχρωμα όταν τα πήρα. Δεν έχουν καμία σχέση με το τώρα. Το ph είναι 7-7.2 από ότι καταλαβαίνω με τις μετρήσεις της api αν και περίμενα να είναι πιο κάτω.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...