Jump to content

Half wild - Half domestic discus


antonium98

Recommended Posts

πριν 17 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πολύ όμορφο στήσιμο,έχει ενδιαφέρον. Απο ψάρια τι σκέφτεσαι;

Είναι το βασικό στήσιμο σίγουρα θα αλλάξω πράγματα μέχρι να φτάσω εκεί που θέλω. Από ψαρια σκέφτομαι από μέση χαμηλά του ριο νεγκρο(ακόμη συγκεκριμένα σαν περιοχή το ψάχνω για να είναι σύμφωνα με ζωντανά και το στήσιμο). Το βασικό ψάρι θα είναι τα ουαρου με καποιο κοπαδακι τετρά ίσως κάποιοι νανοστομοι κοριντορας πλεκο. Ακόμη το ψάχνω. 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος gregory97 έγραψε:

Τι ρίζα είναι αυτή μεγάλε;

Οι μεγαλεσ Οι ρίζες είναι μαλαισιανες από ερμη. Με ένα απλό τρίψιμο-ξέπλυμα και βούτηγμα στο ενυδρειο οι δίσκοι που ήταν ακόμη μέσα δεν κατάλαβαν τίποτα. Οι άλλες είναι θαλασσόξυλα και 1-2 που είναι κάτω από τις πέτρες είναι από ρίζες που είχα νομίζω ποταμοξυλα. Από ερμη 20 κιλά ξύλα και καμια 20αρα κιλα πέτρες ούτε 50€ Με άπειρη ποικιλία ειδικά σε πέτρες. 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε, ευχαριστώ για το τιπ. Επειδή έχω mangrove, αλλά το βαρέθηκα και θέλω κάτι πιο διακλαδωτο

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η προσθήκη ενός κοπαδιού από Nannostomus beckfordi. Και τώρα παρατηρώ αυτή τη συμπεριφορά. Χορος για ζευγάρωμα είναι ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2021 at 9:38 ΜΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

Σήμερα έγινε η προσθήκη ενός κοπαδιού από Nannostomus beckfordi. Και τώρα παρατηρώ αυτή τη συμπεριφορά. Χορος για ζευγάρωμα είναι ή συμβαίνει κάτι άλλο;

 

Μήπως ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Τσακωμός δεν είναι.. μπορεί να είναι ζευγάρωμα το είδα και σε άλλα βίντεο

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Τσακωμός δεν είναι.. μπορεί να είναι ζευγάρωμα το είδα και σε άλλα βίντεο

Ναι το είδα και εγώ σε αλλά βίντεο ζευγαρωματος αλλά μου κάνει εντύπωση πως το έκαναν λίγες ώρες αφού μπήκαν στο ενυδρειο για αυτό σκέφτομαι μήπως είναι κάτι άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν έρωτας κεραυνοβόλος!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2021 at 2:22 ΜΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ναι το είδα και εγώ σε αλλά βίντεο ζευγαρωματος αλλά μου κάνει εντύπωση πως το έκαναν λίγες ώρες αφού μπήκαν στο ενυδρειο για αυτό σκέφτομαι μήπως είναι κάτι άλλο 

Στο ενυδρείο σου ενδεχομένως βρήκαν άριστες συνθήκες νερού και αυτό φάνηκε αμέσως στην συμπεριφορά τους, μπορεί να συμβεί

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2021 at 2:44 ΜΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Στο ενυδρείο σου ενδεχομένως βρήκαν άριστες συνθήκες νερού και αυτό φάνηκε αμέσως στην συμπεριφορά τους, μπορεί να συμβεί

Μακαρι να είναι έτσι. Πάντως βλέπω αρκετά φουσκωμένα τώρα δεν ξέρω αν σημαίνει ότι είναι έγκυες.

Εδω και 1,5 εβδομάδα έχουν μπει και τα μωρα ουαρου. Τα αγόρασα από ruinemans στα 2-3εκ και έχουν διπλασιαστεί. Μιλάμε για τρελή ανάπτυξη. Αλλά έχω προβληματιστεί με το ότι τρώνε μέχρι και τα catappa. Είναι λογικό;

3F40653B-C1F2-4A92-B8B3-AD0E284303C8.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/bhvey7vscsmq0hu/Uaru1.MOV?dl=0
ένα καλύτερο βιντεακι

651BD20E-4DFF-4142-9DCB-7EABFBC21F66.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Μακαρι να είναι έτσι. Πάντως βλέπω αρκετά φουσκωμένα τώρα δεν ξέρω αν σημαίνει ότι είναι έγκυες.

Εδω και 1,5 εβδομάδα έχουν μπει και τα μωρα ουαρου. Τα αγόρασα από ruinemans στα 2-3εκ και έχουν διπλασιαστεί. Μιλάμε για τρελή ανάπτυξη. Αλλά έχω προβληματιστεί με το ότι τρώνε μέχρι και τα catappa. Είναι λογικό;

3F40653B-C1F2-4A92-B8B3-AD0E284303C8.jpeg

Μήπως πρέπει να ταϊζεις πιο συχνά?? Δοκίμασέ το..

Πολύ όμορφα το ενυδρείο σου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Μήπως πρέπει να ταϊζεις πιο συχνά?? Δοκίμασέ το..

Πολύ όμορφα το ενυδρείο σου!!

Ταΐζω 6 φορές την ημέρα ξηρά και 2-3 φορές την εβδομάδα τους έχω δώσει αγγούρι. Δεν σταματάνε να ψάχνουν για τροφή. Συνέχεια βοσκανε και όποτε τα φάνε όλα συνεχίζουν με τα καταπα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Ταΐζω 6 φορές την ημέρα ξηρά και 2-3 φορές την εβδομάδα τους έχω δώσει αγγούρι. Δεν σταματάνε να ψάχνουν για τροφή. Συνέχεια βοσκανε και όποτε τα φάνε όλα συνεχίζουν με τα καταπα

Τον τελευταίο καιρό, ανακατεύω σε ένα μπολακι ξηρά τροφή με κατεψυγμένη Αρτέμια και ταΐζω μια φορά την μέρα αλλά αρκετά θα έλεγα ,ώστε να μην ξεφύγουν τα φωσφορικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας.. Το έχω δοκιμάσει και με bloodworms. Το συγκεκριμένο είδος σίγουρα θέλει "παχιά" τροφή.. Κιχλίδες είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Τον τελευταίο καιρό, ανακατεύω σε ένα μπολακι ξηρά τροφή με κατεψυγμένη Αρτέμια και ταΐζω μια φορά την μέρα αλλά αρκετά θα έλεγα ,ώστε να μην ξεφύγουν τα φωσφορικά μέχρι το τέλος της εβδομάδας.. Το έχω δοκιμάσει και με bloodworms. Το συγκεκριμένο είδος σίγουρα θέλει "παχιά" τροφή.. Κιχλίδες είναι

Καλημερα, γενικά κατά βάση είναι φυτοφάγες αλλά θα δοκιμάσω να τους δώσω και λίγη κατεψυγμένη έτσι για την έξτρα ποικιλία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλημερα, γενικά κατά βάση είναι φυτοφάγες αλλά θα δοκιμάσω να τους δώσω και λίγη κατεψυγμένη έτσι για την έξτρα ποικιλία 

Με μια μικρή επιφύλαξη θυμάμαι ότι είναι παμφάγες

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Με μια μικρή επιφύλαξη θυμάμαι ότι είναι παμφάγες

Είναι παμφάγα. Θα φάνε πραγματικά τα πάντα αλλά η βάση της διατροφής του είναι φυτική από όσα διαβάζω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άλλη μια ερώτηση έχω. Οι αναπνοές τους είναι κομπλέ; Πως σας φαίνονται;

https://www.dropbox.com/s/fuv8wjnk6ktp0e5/Video 3-10-21%2C 1 31 24 AM.mov?dl=0


https://www.dropbox.com/s/2msvzfmtn1edb5x/Video 3-10-21%2C 1 33 05 AM.mov?dl=0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Καλημέρα

Σκασμενα από φαγητό μου φαίνονται!

Καλημερα, είναι μονίμως σκασμένα από το φαγητό. Τρώνε ότι βρουνε και μονίμως κάτι μασουλάνε. Επειδή πολλές φορές 1-2 φτύνουν την τροφή και παρατηρησα και τις αναπνοές σκέφτηκα μήπως ειναι κάτι 

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2021 at 8:58 ΠΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:
πριν 19 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, άλλη μια ερώτηση έχω. Οι αναπνοές τους είναι κομπλέ; Πως σας φαίνονται;

https://www.dropbox.com/s/fuv8wjnk6ktp0e5/Video 3-10-21%2C 1 31 24 AM.mov?dl=0


https://www.dropbox.com/s/2msvzfmtn1edb5x/Video 3-10-21%2C 1 33 05 AM.mov?dl=0

 

Μια χαρά είναι..!!! 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να έχουν τα ψαρια. Έγινε μια αποπαρασίτωση με υπερμαγγανικο κάλιο αλλά τα πράγματα χειροτέρεψαν. Οι μετρήσεις μου είναι τέλειες. Τα ψαρια τρώνε κανονικά και τα κακά τους είναι φυσιολογικά. Μόνο ώρες ώρες κάνουν αυτό που φαίνεται στο βίντεο για κάποια δευτερόλεπτα και επανέρχονται. Και τα πτερύγια τους είναι ασπρισμένα και ανοίγουν περισσότερο τα βράγχια. Πιστεύω πως τα έκαψα τα ψαρια με το υπερμαγγανικο. Θα ήθελα κάποια γνώμη και πως να κινηθώ. Προς το παρών κάνω μια αλλαγη νερού την ημέρα για να τα αναζωογονώ. Όλα γίνονταν πριν το υπερμαγγανικο αλλά μετά από τη θεραπεία είναι πιο έντονα και πιο συχνά.
https://www.dropbox.com/s/46zmnsxt2mxqtis/Video 9-10-21%2C 8 16 28 PM.mov?dl=0

Η δοσολογία στο PP ήταν 1,5γρ. στο 1,5l. Και από αυτό χρησιμοποίησα τα 750ml.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορεί να έχουν τα ψαρια. Έγινε μια αποπαρασίτωση με υπερμαγγανικο κάλιο αλλά τα πράγματα χειροτέρεψαν. Οι μετρήσεις μου είναι τέλειες. Τα ψαρια τρώνε κανονικά και τα κακά τους είναι φυσιολογικά. Μόνο ώρες ώρες κάνουν αυτό που φαίνεται στο βίντεο για κάποια δευτερόλεπτα και επανέρχονται. Και τα πτερύγια τους είναι ασπρισμένα και ανοίγουν περισσότερο τα βράγχια. Πιστεύω πως τα έκαψα τα ψαρια με το υπερμαγγανικο. Θα ήθελα κάποια γνώμη και πως να κινηθώ. Προς το παρών κάνω μια αλλαγη νερού την ημέρα για να τα αναζωογονώ. Όλα γίνονταν πριν το υπερμαγγανικο αλλά μετά από τη θεραπεία είναι πιο έντονα και πιο συχνά.
https://www.dropbox.com/s/46zmnsxt2mxqtis/Video 9-10-21%2C 8 16 28 PM.mov?dl=0

Η δοσολογία στο PP ήταν 1,5γρ. στο 1,5l. Και από αυτό χρησιμοποίησα τα 750ml.

Κάποιος κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βλέπω τα θηριάκια μεγαλώνουν.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...