Jump to content

Half wild - Half domestic discus


antonium98

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ακόμη. Αυτό αν είναι να απλωθεί πως θα το κάνει; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως επεκτείνεται 

Link to comment
Share on other sites

2-3 αυγά έβγαλαν μόνο ουριτσες. Δεύτερη τους γεννα δεν περίμενα να δω ούτε να κρατήσουν τα αυγά ούτε να τα προστατεύουν πρωί βράδυ με βάρδιες και ούτε συγχρονισμό στο ποτε τρώει ο ένας και ποτε ο άλλος. Πιστεύω ότι θα βγει δυνατό ζευγάρι με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Τέλεια ευχαριστώ πολύ, κάλιο πως θα καταλάβω ότι χρειάζεται να βάλω; Θερμοκρασία διάβαςα στο προφιλ του εδώ στο φορουμ ότι αντέχει μέχρι 30. Για αυτό κιόλας το επέλεξα, έκανα λάθος; 

Θα αρχίσουν να εμφανίζονται στα φύλλα στίγματα και μετά μικρές τρύπες.

Μην μπερδευτείς με τα σποραγγεία.

Δεν χρειάζεται όμως να περιμένεις να εμφανιστεί η έλλειψη.

Αντέχει στις θερμοκρασίες μέχρι 30 και 31, αλλά δεν θέλει μόνιμη υψηλή θερμοκρασία.

Αυτό είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όσοι επιλέγουν να κρατήσουν δίσκους.

Τα περισσότερα φυτά προβληματίζονται με τις υψηλές θερμοκρασίες που κρατάμε αυτά τα ψάρια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα αρχίσουν να εμφανίζονται στα φύλλα στίγματα και μετά μικρές τρύπες.

Μην μπερδευτείς με τα σποραγγεία.

Δεν χρειάζεται όμως να περιμένεις να εμφανιστεί η έλλειψη.

Αντέχει στις θερμοκρασίες μέχρι 30 και 31, αλλά δεν θέλει μόνιμη υψηλή θερμοκρασία.

Αυτό είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όσοι επιλέγουν να κρατήσουν δίσκους.

Τα περισσότερα φυτά προβληματίζονται με τις υψηλές θερμοκρασίες που κρατάμε αυτά τα ψάρια.:)

Ναι καταλαβα, σε ευχαριστώ πολύ. Μόνο εχινοδορους είχα καταφέρει να κρατήσω με τους δισκους. Και για τα μικροσορουμ το έμαθα πρόσφατα που το είδα σε ένα ενυδρειο και το φυτο έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση. Πολύ όμορφο χρωμα και πολύ καλή ανάπτυξη. Είχε γίνει τερας το φυτο 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φωτογραφία είναι περίπου ένα μήνα πριν. Όταν το ψάρι επανηλθε από τις βακτηριδιακες και ξεκίνησε να τρωει

8D8AAF1D-4B64-4308-BEB0-1C3E2A02A305.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η φωτογραφία είναι το ψάρι σήμερα.

Νομίζω μια διαφορα υπάρχει 

CF822586-0B89-4032-A88D-84AE8999F420.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αυτή η φωτογραφία είναι περίπου ένα μήνα πριν. Όταν το ψάρι επανηλθε από τις βακτηριδιακες και ξεκίνησε να τρωει

8D8AAF1D-4B64-4308-BEB0-1C3E2A02A305.jpeg

 

Μία ώρα πριν, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αυτή η φωτογραφία είναι το ψάρι σήμερα.

Νομίζω μια διαφορα υπάρχει 

CF822586-0B89-4032-A88D-84AE8999F420.jpeg

Μάλλον έχεις βάλει φωτογραφία από Αλλά ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 

Μάλλον έχεις βάλει φωτογραφία από Αλλά ψάρια..

Είναι το ίδιο ψαρι, ανεβαζω και φωτογραφία απο την ιδια πλευρά που φαίνεται το ψάρι και στην πρώτη, που έχει και το σημάδι στο πάνω πτερύγιο που πλέον πια φαίνεται ελάχιστα.

32CE2D83-DEEB-494B-BC7E-DA1DC95F08EA.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Κανένα φίλτρο απλά έπαιξα λίγο με το μπλε στο φωτισμο.

EE3BB2B5-9249-4785-A74B-AFCAB2153721.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με 60% μπλε 10% λευκό 0% κόκκινο. Η κάμερα τα κάνει πιο έντονα από ότι είναι αλλά δεν χρησιμοποιώ κανένα φίλτρο 

65AE176F-066C-4E25-B73F-B5AE77BF7462.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και κάπως έτσι καταλαβαίνεις ότι ακόμη και 550 λίτρα δεν τους φτάνουν. Δυο ζευγάρια με ταυτόχρονες γέννες και πολύς τσαμπουκας(που να μεγαλώσουν κιόλας). Το προηγούμενο ζευγάρι έσπασε και δημιουργήθηκαν 2 καινούρια με την θηλυκιά να βρίσκει άλλον και τον αρσενικό να βρίσκει άλλη.

59A04A64-6996-4B08-B593-4FC235C27342.jpeg

8DC41236-13C0-4537-B272-17FDDBDB1002.jpeg

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς και θα το διαλύσεις; Ή κάνω λάθος; Απλά είδα την αγγελία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gregory97 έγραψε:

Πώς και θα το διαλύσεις; Ή κάνω λάθος; Απλά είδα την αγγελία...

Καλησπέρα, το διαλύω γιατί θα αλλαχτεί η γυάλα ο φωτισμός και τα ψαρια. Θέλω να στήσω κάτι πιο σωστό όπως το έχω στο μυαλό μου χρόνια τώρα. Με ένα μόνο είδος και όχι ανάμεικτα. Από Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει από το 0. Επίσης θέλω να φτιάξω και κάποια πράγματα στο σαμπ και διαφορα αλλά μαζέματα. Πάει γενικά να στηθεί από την αρχή με σωστό και αργό ρυθμό. Θα γίνει κάτι αυστηρά βιοτοπικο 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Μπράβο για το μεράκι σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι, αυστηρά βιοτοπικό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, σίγουρα τότε μιλάμε για άγριους δίσκους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gregory97 έγραψε:

Κατάλαβα... Μπράβο για το μεράκι σου. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Γενικά έχω το θέμα ότι αν δεν το φτάσω εκεί που θέλω δεν ικανοποιούνται με τίποτα.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

χαίρομαι, αυστηρά βιοτοπικό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, σίγουρα τότε μιλάμε για άγριους δίσκους.

Το ενυδρειο θα φτάσει με τις τροποποιήσεις και την καινουρια γυάλα κοντά στα 800 λίτρα. Θα στηθεί ως βιοτοπικο του ορινοκο, συγκεκριμένα atabapo. Θα φιλοξενήσει ένα κοπάδι καφέ αγριους και ένα κοπάδι uaru panda κατά βάση με συμπλήρωμα σε κάποια γύρω γύρω είδη  αν δω ότι με παίρνει από χώρο 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Γενικά έχω το θέμα ότι αν δεν το φτάσω εκεί που θέλω δεν ικανοποιούνται με τίποτα.

 

Το ενυδρειο θα φτάσει με τις τροποποιήσεις και την καινουρια γυάλα κοντά στα 800 λίτρα. Θα στηθεί ως βιοτοπικο του ορινοκο, συγκεκριμένα atabapo. Θα φιλοξενήσει ένα κοπάδι καφέ αγριους και ένα κοπάδι uaru panda κατά βάση με συμπλήρωμα σε κάποια γύρω γύρω είδη  αν δω ότι με παίρνει από χώρο 

Και οι δίσκοι επίσης θα μπουν αν δω ότι με παίρνει στο χώρο. Τα panda θα είναι οι πρωταγονιστες 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα μικρο update και έρχεται σύντομα συνέχεια σε νέο θέμα. 

C70725D3-2C1E-42A0-B4D1-AD8628BF5643.jpeg

0DBBF26A-4BE8-42A7-809E-6E8E2A9BC375.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ομορφιές, το καφετί νεράκι.:D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...