Jump to content

70 λίτρα Κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο


NickCavGr

Recommended Posts

 

 

Ανεβάζω και μια συγκριτική φωτογραφια μεταξύ 45 και 90 ημερών.

Νομίζω οι διαφορές είναι μεγάλες.

day45_1.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update: 145 days

 

Συνεχίζω κανονικά χωρίς μεγάλες αλλαγές. Πήρα ψαλίδι και άρχισα το κλάδεμα εδώ και 15 ημέρες ειδικά το Vesicularia ferriei 'Weeping' και το Tenellum. Το Weeping ξήλωσα το μισό γιατί γινόταν χαμός. Αν και το αποτέλεσμα μου αρέσει πάρα πολύ. Κάνω θεραπεία με excel για την μαύρη άλγη που είναι σε μέτρια επίπεδα. 

Σχετικα με το χαλί μπροστά, δεν βρίσκω άλλο να ξαναστρώσω αν και μπροστά από μόνο του εμφανίζει που και που κάποια. Από το μόνο φυτό που δεν είμαι ευχαριστημένος είναι η Ludwigia. Δεν έχει κοκκινησει όσο πρέπει.

 

Τώρα πάμε στα ζωνατανά. Τα ember μια χαρα συνεχίσουν χωρίς απώλειες να βολτάρουν στο κάτω διάζωμα.

Οι γαρίδες κάνουν πάρτυ κλασικά, είναι περίπου 40 και έχω και κανα δυο διαφανείς. Λογικα μου έκατσε καμια περίεργη μίξη. 

Τα σαλιγκάρια είναι ακόμα 2 αλλά δύσκολα τα βλέπεις στο αυτό το ενυδρείο. όλο μου κρύβονται.

Τέλος τα rasbora βολτάρουν στο πάνω διάζωμα μόνο κ έμειναν 4 από 8.Κάθε δέκα μέρες περίπου έχανα ένα ενώ εδώ και κανα μήνα συνεχίζω με 4. Πάντως ειδικά τα 2 έχουν απίστευο χρώμα.

 

 

 

IMG_0077.jpeg

IMG_0102.jpeg

IMG_0099.jpeg

IMG_0098.jpeg

IMG_0092.jpeg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!! Μπραβο!!

Θα έβγαζα την palustris και θα έβαζα και εκεί valisneria

Link to comment
Share on other sites

Καλη δουλεια! Τα boraras ειναι μεγαλη αγαπη!

Kαι ναι, πισω θελει ενα ψηλο χορταρακι

Link to comment
Share on other sites

Boraras οντως τα λατρεψα.

valisneria σίγουρα θα βάλω περισσότερη εκει στο φιλτρο δεξιά. palustris θέλω να ξαναδοκιμάσω μήπως πάρει τα πάνω της γιατί κανα δεκαήμερο ήταν κατακόκκινη κ έδενε πολύ ωραία στο ενυδρείο.

 

@natateo Όταν λες χορταράκι εννοείς για χαλί ή στη θέση της palustris?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Όταν λες χορταράκι εννοείς για χαλί ή στη θέση της palustris?

παλουστρους μπορει να παει και πιο μπρωστα, πισω βαλε βαλισσνερια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

καλησπέρα στην παρέα.

 

επανέρχομαι μετά απο αρκετό καιρό. Γενικά τα πραγματα με το ενυδρείο κυλάνε ήρεμα.

Τα μόνα θεματάκια που έχω είναι ότι "έχασα" σε αυτούς 2 μήνες 3 boraras και το τελευταίο που βλέπω είναι ότι τα Νιτρικά (ΝΟ3) πάνε προς το μηδέν.

Σε προηγούμενα θέματα είχα αναφέρει ότι τα νιτρικά παντα παίζουν 5 με 10, πιο πολύ να ειναι κοντά στο 5 αλλα τώρα μηδενίζουν.

Τι προτείνεται να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NickCavGr έγραψε:

καλησπέρα στην παρέα.

 

επανέρχομαι μετά απο αρκετό καιρό. Γενικά τα πραγματα με το ενυδρείο κυλάνε ήρεμα.

Τα μόνα θεματάκια που έχω είναι ότι "έχασα" σε αυτούς 2 μήνες 3 boraras και το τελευταίο που βλέπω είναι ότι τα Νιτρικά (ΝΟ3) πάνε προς το μηδέν.

Σε προηγούμενα θέματα είχα αναφέρει ότι τα νιτρικά παντα παίζουν 5 με 10, πιο πολύ να ειναι κοντά στο 5 αλλα τώρα μηδενίζουν.

Τι προτείνεται να κάνω;

 

Καλησπέρα.

Αναπλήρωσε τα ψαράκια που έχασες (αν βάλεις και τα διπλάσια καλύτερα) και γίνε λίγο ποιο χουβαρντάς στο τάισμα των ψαριών και των γαρίδων .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, marinos said:

 

Καλησπέρα.

Αναπλήρωσε τα ψαράκια που έχασες (αν βάλεις και τα διπλάσια καλύτερα) και γίνε λίγο ποιο χουβαρντάς στο τάισμα των ψαριών και των γαρίδων .

 

H αλήθεια ειναι πως μάλλον τα έχω σε δίαιτα....

9 ember, 8 boraras και καμια 40ρια γαριδακια.... δεκα - δεκαπέντε μεγάλα φυλλαράκια συνήθως. 🥲

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

H αλήθεια ειναι πως μάλλον τα έχω σε δίαιτα....

9 ember, 8 boraras και καμια 40ρια γαριδακια.... δεκα - δεκαπέντε μεγάλα φυλλαράκια συνήθως. 🥲

Κάνε το 2 φορές την ημέρα και θα είσαι εντάξει (σταδιακά).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό είναι μάλλον ένα απο τα νεα boraras που πήρα πριν 7 μέρες....

Μπορούμε να καταλάβουμε τι έχει; Πάντως δεν κρύβεται ή κάτι τέτοιο απλα το χρώμα του ειναι τόσο χάλια που δεν καταλαβαίνεις οτι ειναι boraras

IMG_0267.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για την ιστορία την επόμενη πέθανε.

Σκέφτομαι να κάνω ένα restart στο aquascape. Πόσο εύκολο ειναι με τέτοιο ενυδείο;

Δηλαδή πρέπει να μεταφέρω τα ζωντανά σε άλλο ενυδρείο; μπορώ να αδειάσω τα παντα εκτός απο υποστρωμα κ να το στήσω με τα ψάρια κ τις γαρίδες μέσα; Θα τα αγχώσω αρκετα;

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2022 at 10:49 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Για την ιστορία την επόμενη πέθανε.

Σκέφτομαι να κάνω ένα restart στο aquascape. Πόσο εύκολο ειναι με τέτοιο ενυδείο;

Δηλαδή πρέπει να μεταφέρω τα ζωντανά σε άλλο ενυδρείο; μπορώ να αδειάσω τα παντα εκτός απο υποστρωμα κ να το στήσω με τα ψάρια κ τις γαρίδες μέσα; Θα τα αγχώσω αρκετα;

 

Όπως και να το κάνεις ένα στρεσάρισμα θα το πάθουν...θα ήταν ιδανικό αν μπορούσες να τα μεταφέρεις αλλού.

Ακόμη υπάρχει και ο κίνδυνος να ανεβάσει απότομα αμμωνία αν ανακατευτεί άγαρμπα ο βυθός....με ότι συνεπάγεται αυτό...

Βέβαια τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο....

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2022 at 10:49 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Για την ιστορία την επόμενη πέθανε.

Σκέφτομαι να κάνω ένα restart στο aquascape. Πόσο εύκολο ειναι με τέτοιο ενυδείο;

Δηλαδή πρέπει να μεταφέρω τα ζωντανά σε άλλο ενυδρείο; μπορώ να αδειάσω τα παντα εκτός απο υποστρωμα κ να το στήσω με τα ψάρια κ τις γαρίδες μέσα; Θα τα αγχώσω αρκετα;

 

Αν δεν ειναι ριζικη αλλαγη, τοτε δεν βγαζεις τα ζωντανα απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω μια δοκιμή αύριο. Ριζική ριζική δεν θα ειναι. Μετακίνηση λίγο των 2 μεγάλων ξύλων κ 2 πετρών. Φυτά δεν πρόκειται να πειράξω εκτός απο τις anubias Που ειναι αναμεσα στις πετρες. Θα στείλω το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος NickCavGr έγραψε:

θα κάνω μια δοκιμή αύριο. Ριζική ριζική δεν θα ειναι. Μετακίνηση λίγο των 2 μεγάλων ξύλων κ 2 πετρών. Φυτά δεν πρόκειται να πειράξω εκτός απο τις anubias Που ειναι αναμεσα στις πετρες. Θα στείλω το αποτέλεσμα

τοτε ουτε συζητηση. Καντο.

Link to comment
Share on other sites

την κάναμε την αλλαγή και βάλαμε και άλλα 4 τέτρα συν καποια φυτα κ καποιες πέτρες.

 

 

new_aquascape_1.jpg

new_aquascape_2.jpg

new_aquascape_3.jpg

new_aquascape_4.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δύστυχως έπρεπε να φύγω για 3 βδομάδες και η μονη φροντίδα που υπήρχε ηταν αυτόματη ταίστρα, το φως που αναβε μόνο του της amtra και αναπληρωση ανα 5 μέρες περίπου απο άτομο που ερχόταν στο σπίτι. .

 

Όταν γύρισα το τζάμι ηταν χαλια (αφου δεν γινοταν καμια αλλαγη νερου κ καθαρισμος), όλα τα rasbora ελειπαν 😪 κ είχα κ μερικες απώλειες σε φυτά....

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

έχω ενα προβλημα τώρα που πέθαναν τα rasbora.
Όταν πεταγα τροφή τα rasbora ορμάγανε απο το πρωτα δευτερολεπτο κ τρώγανε. Τα βλέπανε αμέσως τα ember κ πηγαιναν να φάνε κ αυτά. Τα rasbora έτρωγα την τροφή που υπήρχαν στην επιφάνεια κ αυτή που έπεφτε σιγα σιγα την τρώγανε τα ember.

 

Το πρώτο πρωί που γύρισα πεταξα τροφή κ δεν έφαγαν καθόλου. Εμεινε όλη στην επιφάνεια. Το βράδυ μουλιασα την τροφή για να πέσει άλλα όταν το παίρνουν χαμπαρι το 80% της τροφής έχει πεσει στο έδαφος.

Με αναγκάζει να πετάω κ άλλη τροφή με αρκετή τροφή να μένει κάτω.

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2022 at 4:15 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

έχω ενα προβλημα τώρα που πέθαναν τα rasbora.
Όταν πεταγα τροφή τα rasbora ορμάγανε απο το πρωτα δευτερολεπτο κ τρώγανε. Τα βλέπανε αμέσως τα ember κ πηγαιναν να φάνε κ αυτά. Τα rasbora έτρωγα την τροφή που υπήρχαν στην επιφάνεια κ αυτή που έπεφτε σιγα σιγα την τρώγανε τα ember.

 

Το πρώτο πρωί που γύρισα πεταξα τροφή κ δεν έφαγαν καθόλου. Εμεινε όλη στην επιφάνεια. Το βράδυ μουλιασα την τροφή για να πέσει άλλα όταν το παίρνουν χαμπαρι το 80% της τροφής έχει πεσει στο έδαφος.

Με αναγκάζει να πετάω κ άλλη τροφή με αρκετή τροφή να μένει κάτω.

Εφαγαν καλη δοση αμμωνιας , που ελειπες απο το σπιτι. Δεν ειναι νορμαλ συμπεριφορα, που δεν τρωνε.

μπορει και αυτα να σε αφησουν συντομα.... κανε αλλαγες νερου παραπανω, παρε fishtamin, ταισε με ζωντανες τροφες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, natateo said:

Εφαγαν καλη δοση αμμωνιας , που ελειπες απο το σπιτι. Δεν ειναι νορμαλ συμπεριφορα, που δεν τρωνε.

μπορει και αυτα να σε αφησουν συντομα.... κανε αλλαγες νερου παραπανω, παρε fishtamin, ταισε με ζωντανες τροφες.

 

Όντως μαλλον έφαγαν γερό σοκ.

Σήμερα το πρωί ευτυχως ξεκίνησαν να τρώνε κανονικά και κάνουν κ πιο μεγάλες βόλτες. Και τώρα που τα τάισαν παλι ήταν μια χαρά. Ελπίζω να σωθούν.

Θα κάνω πρωί πρωί μέτρηση να δω

 

Για άλλα ψαράκια τι λέτε;

Λέω να μην πάρω boraras πάλι αν κ μου άρεσαν πιο πολύ μου είχαν βγει αρκετά πιο ευαίσθητα. Στην μέση χρονικά έφτασα να χάνω ενα borara το μήνα και στο τέλος έχασα άλλα 8. Μιλάμε για 12 σε ενα χρόνο κάτι που δεν μου αρέσει.Ενώ ember μονο ενα είχα "χάσει" την πρώτη βδομάδα που τα πήρα εκείνο το άρρωστο που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,τα ember τα έχω και εγώ.. είναι πολύ ανθεκτικά ψαράκια. Κάποια στιγμή θα ήθελα και τα Danio margaritatus 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...