Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 80 λίτρων..


Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Cryptocoryne crispatula 

Cyperus helferi 

Hygrophila Difformis

Hygrophila corymbosa siamensis

Limnophila sessiliflora

Pogostemon helferi 

Rotala Rotundifolia

Egeria densa bunched

Microsorum pteropus 

Salvinia Natans 

Τοτε ξεχνας - Cyperus helferi, Pogostemon helferi  και αν θα εχεις σκληρο νερο στο ενυδρειο και ροταλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε ξεχνας - Cyperus helferi, Pogostemon helferi  και αν θα εχεις σκληρο νερο στο ενυδρειο και ροταλα.

Όχι δεν έχει σκληρό νερό η περιοχή μου ..με τι μπορώ να τα αντικαταστήσω η είναι πολλά φυτά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Όχι δεν έχει σκληρό νερό η περιοχή μου ..με τι μπορώ να τα αντικαταστήσω η είναι πολλά φυτά?

Για να σου προτείνουμε φυτα, πρεπει πρωτα να μας πεις για το scape. Τι εχεις στο μυαλο σου , σαν εικονα.

Καλυτερα ζωγράφισε αυτο , που εχεις στο μυαλο σου και βλέπουμε.... ή βρες κατι παρόμοιο  με αυτο, που σκεφτεσαι στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω (ποστ 13 και μετα)

και εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2022 at 3:09 ΜΜ, το μέλος koronis.v έγραψε:

Ερώτηση για το φωτισμό να πάω σε 2 Twinstar 30B RGB 

Η 

2 SUNSUN ADS-300C

 

 

 

 

 

Εχω παιξει και με τα δύο και είναι υπερτίμια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για να σου προτείνουμε φυτα, πρεπει πρωτα να μας πεις για το scape. Τι εχεις στο μυαλο σου , σαν εικονα.

Καλυτερα ζωγράφισε αυτο , που εχεις στο μυαλο σου και βλέπουμε.... ή βρες κατι παρόμοιο  με αυτο, που σκεφτεσαι στο ιντερνετ.

Θα μου άρεσε κάτι τέτοιο ..

 

2090.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 1:49 ΜΜ, το μέλος koronis.v έγραψε:

Θα μου άρεσε κάτι τέτοιο ..

 

2090.jpg

Αυτο ειναι high tech,  με συστημα CO2, καλο φωτισμο, soil κατω και φουλ λιπανση

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αυτο ειναι high tech,  με συστημα CO2, καλο φωτισμο, soil κατω και φουλ λιπανση

Απλά αυτό το στήσιμο ..όχι ακριβώς τα ίδια φυτά γίνεται κάτι τέτοιο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Απλά αυτό το στήσιμο ..όχι ακριβώς τα ίδια φυτά γίνεται κάτι τέτοιο?

 

Γινεται, τα κοκινα φυτα χωρις CO2 και καλο φωτισμο δεν θα ειναι κοκκινα. Δηλ το κοκκινο λιγο δυσκολο. Μόνο αν θα εχεις μαλακό νερο + flourish excel, τότε μπορεις να βαλεις και καποιa alternanthera και macrandra, απλα η μακραντρα δεν θα παρει τόσο κοκκινο χρωμα, οσο πρεπει.

Η λυση στα κοκκινα χωρις CO2 ειναι ludwigia palustrus red - https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Ludwigiapalustris'SuperRed'(035B)/4453

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, natateo said:

Γινεται, τα κοκινα φυτα χωρις CO2 και καλο φωτισμο δεν θα ειναι κοκκινα. Δηλ το κοκκινο λιγο δυσκολο. Μόνο αν θα εχεις μαλακό νερο + flourish excel, τότε μπορεις να βαλεις και καποιa alternanthera και macrandra, απλα η μακραντρα δεν θα παρει τόσο κοκκινο χρωμα, οσο πρεπει.

Η λυση στα κοκκινα χωρις CO2 ειναι ludwigia palustrus red - https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Ludwigiapalustris'SuperRed'(035B)/4453

Και η ludwigia Mulerti στο πιο βυσσινί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Γινεται, τα κοκινα φυτα χωρις CO2 και καλο φωτισμο δεν θα ειναι κοκκινα. Δηλ το κοκκινο λιγο δυσκολο. Μόνο αν θα εχεις μαλακό νερο + flourish excel, τότε μπορεις να βαλεις και καποιa alternanthera και macrandra, απλα η μακραντρα δεν θα παρει τόσο κοκκινο χρωμα, οσο πρεπει.

Η λυση στα κοκκινα χωρις CO2 ειναι ludwigia palustrus red - https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Ludwigiapalustris'SuperRed'(035B)/4453

Οκ άρα πάνω σε αυτό το στήσιμο τι φυτά μου προτείνεις? Θα υπάρχει soil και από φώς 2 Twinstar 30B RGB

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Οκ άρα πάνω σε αυτό το στήσιμο τι φυτά μου προτείνεις? Θα υπάρχει soil και από φώς 2 Twinstar 30B RGB

Δες τα ευκολα εδω - https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/?sortby=field_28&d=8&advanced_search_submitted=1&csrfKey=5ad6746969c07a9bba5217dcb3fad766&record_type=all&time_frame=show_all&cms_record_i_started&content_field_30[Easy]=Easy&sortdirection=asc

Πας προφιλ φυτων, τσεκαρεις -ευκολα- πατας κατω - ανανεωση- και εχεις μια λιστα με ευκολα φυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλα διάλεξε φυτα, που δεν μεγαλωνουν πολυ. Αν στο ενυδρειο θα εχεις μαλακό νερο, θα μπορεσεις να κρατας και μετριας δυσκολιας φυτα.

Εγω πχ κραταω blyxa japonica και alternanthera mini χωρις CO2 και ειναι μια χαρα.

Ριξε μια ματια εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/page/3/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απλα διάλεξε φυτα, που δεν μεγαλωνουν πολυ. Αν στο ενυδρειο θα εχεις μαλακό νερο, θα μπορεσεις να κρατας και μετριας δυσκολιας φυτα.

Εγω πχ κραταω blyxa japonica και alternanthera mini χωρις CO2 και ειναι μια χαρα.

Ριξε μια ματια εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/page/3/

 

Ξανακοίταξα κάποια φυτά τι λες για αυτά?

Cryptocoryne crispatula 

Limnophila sessiliflora

Rotala Rotundifolia

Salvinia Natans

Eleocharis parvula 

Lindernia rotundifolia 

Ludwigia repens Rubin 

Hygrophila Difformis

Blyxa japonica

Alternanthera reineckii 

και  Gh 8 είναι καλά για αυτά φυτά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

και  Gh 8 είναι καλά για αυτά φυτά?

GH 5 με 6 (7) καλα θα ειναι. Το θεματακι ειναι να εχεις ΚΗ μηδεν με 1 το πολυ. Αλλιως ξεχνα τ blyxa....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Cryptocoryne crispatula 

Limnophila sessiliflora

Rotala Rotundifolia

Salvinia Natans

Eleocharis parvula 

Lindernia rotundifolia 

Ludwigia repens Rubin 

Hygrophila Difformis

αυτα μια χαρα ειναι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αφού καταλήξαμε στα φυτά τώρα ήρθε η ώρα του φίλτρου υπάρχει το παλιό εσωτερικό Φίλτρο μου το οπιο μάλλον είναι πολύ δυνατό για ενυδρείο 40χ40χ40 και με μονομάχο μπορώ να πάω σε κάτι η άλλο η να κρατήσω αυτό.?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σκέφτομαι εναλλακτική στο να τοποθετηθεί και βαμβάκι μέσα στο θάλαμο με το βιολογικό υλικό για να ρίξω λίγο την ροή η λέτε να μην πάει καλά αυτό?

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2022 at 1:46 ΠΜ, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα αφού καταλήξαμε στα φυτά τώρα ήρθε η ώρα του φίλτρου υπάρχει το παλιό εσωτερικό Φίλτρο μου το οπιο μάλλον είναι πολύ δυνατό για ενυδρείο 40χ40χ40 και με μονομάχο μπορώ να πάω σε κάτι η άλλο η να κρατήσω αυτό.?

Βαλε spray bar και μια χαρα θα ειναι η ροη.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα μπορώ στο ενυδρείο να βάλω diy co2  η στα 60 λίτρα που θα είναι αυτό δεν πρόκειται να γίνει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζει σταθερή απόδοση. Τι το θες το co2?

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια λίγο πιο δύσκολα φυτά που μιλούσα με την Ναταλία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...