Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου 80 λίτρων..


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά αφού τελείωσε η καραντίνα δεν υπάρχει χρόνος για να μπαίνω πολύ στο φόρουμ αλλά παρακολουθώ κατά καιρούς τής εξελίξεις... Να σας πω ότι το ενυδρείο των 100 λίτρων τρέχει ακόμα και όλα πάνε περίφημα..αλλά εχθές κέρδισα μία κλήρωση για ένα ενυδρείο 80lt κομπλέ με φωτιστικό φίλτρο θερμοστάτη .. αλλά πριν αυτού μου είχε κολλήσει η ιδέα να κάνω ένα ενυδρείο για μονομάχο αλλά αφού τώρα μου δίνεται η ευκαιρία με αυτό το ενυδρείο των 80 λίτρων σκέφτομαι να κάνω αυτό το ενυδρείο σπίτι για ένα μονομάχο και ρωτώ ποιες θα ήταν οι σωστές διαστάσεις γιατί το ενυδρείο θα φτιαχτεί στα μέτρα που θα ζητήσω εγώ.. και αφού φτιαχτεί το ενυδρείο θα χρειαστώ τις πολύτιμες συμβουλές σας για το στήσιμο και το φωτισμό διότι δεν ξέρω τι φωτιστικό περιλαμβάνει προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέλεις μόνο για τον μονομάχο το καλύτερο είναι να το κάνεις σχεδόν κύβο . 45 Χ 40 Χ 45 για να μην φαίνεται άδειο . 

Αν μελλοντικά θέλεις και άλλη χρήση τότε  60 Χ 30 Χ 45 .

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρίνο και εγώ κύβο είχα στο μυαλό μου γιατί είναι περιορισμένος ο χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν να σου δώσει τα φώτα της η @Merlin Betta Ευαγγελία . 

Δες το δικό της θέμα 

 

Link to comment
Share on other sites

@Merlin Betta  Ευαγγελία καλησπέρα αν μπορείς να με βοηθήσεις λίγο σχετικά με το φωτισμό το υπόστρωμα και τα φυτά που χρειάζεται ένας μονομάχος..

Έγινε επεξεργασία - koronis.v
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος koronis.v έγραψε:

@Merlin Betta  Ευαγγελία καλησπέρα αν μπορείς να με βοηθήσεις λίγο σχετικά με το φωτισμό το υπόστρωμα και τα φυτά που χρειάζεται ένας μονομάχος..

Καλησπέρα! Συγγνωμη για την καθυστερηση.. Οι μονομάχοι γενικά δεν έχουν θέμα με το υπόστρωμα, εγώ έχω κρατήσει σε χαλίκι, soil και άμμο, και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Βέβαια, καλύτερα η άμμος να μην είναι πολυ ψιλή. ΑΛΛΑ: Να μην είναι ασβεστολιθικό το υπόστρωμα! Στους μονομάχους δεν αρέσει το σκληρό νερό. Φωτισμός θα είναι μια χαρά ενα led 3-4W. Φωτισμος 7-11 ωρες τη μερα θα ειναι ενταξει για τον μονομαχο και τα φυτά. Καλό θα ήταν όταν ο μονομαχος προσαρμόζεται ακόμα, να έχουμε φωτισμό λίγες ώρες (2-3), γιατι μπορεί να του προκληθεί στρες και να γίνει επιρρεπής σε ασθένειες. Σταδιακά αυξανουμε τις ωρες φωτισμου μεχρι να φτασουν ~10. Οι μονομάχοι δεν έχουν ιδιαίτερες προτιμήσεις σε φυτά, αλλά από προσωπική εμπειρία λέω πως λατρεύουν τις ανουμπιες. Ειδικά τις barteri που έχουν πιο μεγάλα φύλλα,  τους αρέσει να "καθονται" πάνω τους. Τους αρέσουν επίσης γενικά τα floating, (salvinia, frogbit κα). Τα αλλα φυτά εξαρτώνται από το υπόστρωμα, την παροχή co2 και το λίπασμα. Γενικά εύκολα φυτά είναι οι hygrophilas , bucephalandras, mosses και anubias που είπαμε προηγουμένως. 

Αυτα😁

Ελπίζω να βοήθησα!

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κατ'αρχήν αν μιλάμε για μονομάχο ως τον μοναδικό κάτοικο τότε μιλάμε μεν για παλάτι των παλατιών ω παλάτι αλλά θα έχεις χαραμήσει πολλά λίτρα για ένα ψάρι που μπορεί να ζήσει ανετότατα στα μισά λίτρα από αυτά που θα του προσφέρεις οπότε και θα σου πρότεινα αφού θέλεις οπωσδήποτε μονομάχο να τον έβαζες σαν centerpiece ψάρι και παράλληλα ένα μικρό κοπαδόψαρο σαν συγκάτοικο. Λογικά θα έχεις διαβάσει για τον χαρακτήρα τους και το πως τα πάνε γενικότερα με τα υπόλοιπα ψάρια οπότε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει μία μικρή δόση ρίσκου σε κάτι τέτοιο αλλά από τη στιγμή που τα λίτρα είναι πολλά , το κάνεις πυκνοφυτεμένο με κρυψώνες και επιλέξεις σωστά τους συγκάτοικους πιστεύω θα είναι μια χαρά. Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική να χωρίσεις το ενυδρείο στα δύο και θεωρητικά να έχεις δύο 40λίτρα άρα και δύο μονομάχους αλλά το συγκεκριμένο θέλει μαστοριά και δεν ξέρω να σε κατευθύνω. 

Όταν μάθεις τις λεπτομέρειες για τον εξοπλισμό του ενυδρείου ενημέρωσε για να δούμε τα περαιτέρω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και αυτό .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτό το υπόστρωμα και αυτό το Φωτιστικό το ενυδρείο θα είναι 40χ40 τελικά..τι φυτά μπορώ να υποστηρίξω με αυτό το φωτιστικό και το υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι και το ύψος θα είναι 40, δηλαδή ενα ενυδρείο 40Χ40Χ40 ;

Αν είναι κάπως έτσι τότε το υπόστροφα κάνει για όλα τα φυτά.

Το φως όχι όμως κάνει μόνο για φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Να υποθέσω ότι και το ύψος θα είναι 40, δηλαδή ενα ενυδρείο 40Χ40Χ40 ;

Αν είναι κάπως έτσι τότε το υπόστροφα κάνει για όλα τα φυτά.

Το φως όχι όμως κάνει μόνο για φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φωτισμό.

Ναι θα είναι 40χ40χ40..αν πάω σε κάτι καλύτερο σε φωτιστικό θα έχω πρόβλημα χωρίς co2?

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάτε πόσο καλύτερο;

αν δίνεις στα φυτά πολύ φως αλλά τα φυτά δεν μπορούν να το αξιοποιήσουν γιατι δεν έχουν επιπλέον ''ενέργεια'' απο το co2 τότε θα την αξιοποιήσουν η αγλες.

Για σιγουριά άνετα μπορείς μέχρι 1600 λουμεν συν πλην  στο φωτιστικό με φυτά γρήγορής ανάπτηξης.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

εξαρτάτε πόσο καλύτερο;

αν δίνεις στα φυτά πολύ φως αλλά τα φυτά δεν μπορούν να το αξιοποιήσουν γιατι δεν έχουν επιπλέον ''ενέργεια'' απο το co2 τότε θα την αξιοποιήσουν η αγλες.

Για σιγουριά άνετα μπορείς μέχρι 1600 λουμεν συν πλην  στο φωτιστικό με φυτά γρήγορής ανάπτηξης.

 

Υπάρχει κάποιο φωτιστικό που μπορείς να μου προτείνεις επίσης θέλω να προσθέσω αρκετά φυτά οπότε αν μπορείς να μου πεις κάποια γρήγορης ανάπτυξης και να ταιριάζουν μεταξύ τους για ένα όμορφο αποτέλεσμα..

Έγινε επεξεργασία - koronis.v
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλά αλλά ανεβαίνει και η τιμή πχ το Chihiros AII 301 ή το Chihiros AII 451

Από φυτά και ομορφιά αυτό είναι αντικειμενικό αν σε αρέσει εσένα εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

δες μια ματιά παρακάτω

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

υπάρχουν πολλά αλλά ανεβαίνει και η τιμή πχ το Chihiros AII 301 ή το Chihiros AII 451

Από φυτά και ομορφιά αυτό είναι αντικειμενικό αν σε αρέσει εσένα εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

δες μια ματιά παρακάτω

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/

Αν πάω στο 301 γτ το 451 είναι 45cm.. αλλά και το 301 θα μπορέσω Κάπος να το στηρίξω?γτ το ενυδρείο θα είναι 40

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτο Chihiros C361 LED 18 W , και παίζεις με τα λουμεν . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Ναι

Ωραία τώρα μένουν μόνο τα φυτά υπάρχει κάτι σεγρασίδι μπορώ να βάλω στην μπροστινή μεριά? Που να μπορώ να υποστηρίξω..

Link to comment
Share on other sites

Κατεμε τα παρακάτω :

 

Littorella uniflora
Helanthium tenellum Green
Marsilea hirsuta
Lilaeopsis brasiliensis
Lilaeopsis novae-zelandiae

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φωτιστικό https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/oase-illumination-kit-led-daylight-40d.html λέτε καλύτερο από Chihiros C361 LED 18 W

Link to comment
Share on other sites

 RGB , το συγκεκριμένο , ομως, δεν εχω δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είδα μερικά φυτά και θέλω λίγη βοήθεια στο αν  μπορώ να τα υποστηρίξω.. και αν είναι μεγάλος ο όγκος?αν είναι πολλά πια να κρατήσω και πια όχι..

 

Cryptocoryne crispatula 

Cyperus helferi 

Hygrophila Difformis

Hygrophila corymbosa siamensis

Limnophila sessiliflora

Pogostemon helferi 

Rotala Rotundifolia

Egeria densa bunched

Microsorum pteropus 

Salvinia Natans 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...