Jump to content

Στήσιμο γαριδάδικου 30L....από αρχάρια .Και ήρθε η καταστροφή .


Recommended Posts

On 6/12/2022 at 11:22 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Θελει ιατρο ο τυπος ..... Υπαρχουν πιο ευκολοι τροποι. Στο τελος δεν ειπε πόσα τσουβαλια soil  θα υπαρχουν  μεσα....🤣

Για αυτο λεμε - μην διαβαζετε αυτα, που γραφουν στο FB και μην βλεπετε youtube :bigemo_harabe_net-126:

Εκτος απο καποια σοβαρα  βιντεο :thumbup:,  πχ - https://www.youtube.com/@GreenAquaShop

https://www.youtube.com/@aquadesignamano

 

Και brstv για τους θαλασσινούς 😂😂

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 11:22 PM, natateo said:

Θελει ιατρο ο τυπος ..... Υπαρχουν πιο ευκολοι τροποι. Στο τελος δεν ειπε πόσα τσουβαλια soil  θα υπαρχουν  μεσα....🤣

Για αυτο λεμε - μην διαβαζετε αυτα, που γραφουν στο FB και μην βλεπετε youtube :bigemo_harabe_net-126:

Εκτος απο καποια σοβαρα  βιντεο :thumbup:,  πχ - https://www.youtube.com/@GreenAquaShop

https://www.youtube.com/@aquadesignamano

 

 

Θελει σιγουρα ιατρο, αλλα περα απο τη πλακα ο τυπος ειναι εγκυκλοπαιδεια για τις γαριδουλες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά λοιπόν από το σοκ με το Ph και το ΝΟ2/Νο3 έκανα αλλαγή νερού ,έβγαλα και τις πέτρες ,εκτός από 2 μικρές που έχουν ακόμα το cristmas moss που αργοπεθαίνει .Το τι σαπίλα βγήκε με το νερό δεν περιγράφεται .Η εγέρια είναι κυρίως καφέ εκτός από τις άκρες της .Το φυτό διακλαδίζεται και πετάει καινούρια αλλά στην πορεία γίνεται καφέ και χάνει φύλλωμα .Έβαλα και το microsorum pteropus που παρέλαβα σήμερα ,το οποίο είναι δεμένο σε ξύλο (σήμερα έχουμε 9/12/22 ακούω στοιχήματα για το πόσες μέρες θα ζήσει και αυτό ) και ένα ακόμα ξύλο με java moss μπας και έχει καλύτερη τύχη από τον ξάδερφό του .Δεν ξέρω τι κάνω τόσο χάλια .Τα μόνα που περναν καλά είναι 3 σαλιγκαράκια που από 1 χιλιοστό έφτασαν τα 2 χιλιοστά και η άλγη που είχε ‘’ανθίσει’’ μια χαρούλα .Δεν σας κρύβω ότι είμαι απογοητευμένη …

Σκέφτομαι από βδομάδα να βάλω σε ένα κουβά θερμοστάτη φίλτρο , λαθρεπιβάτες και νέα φυτά ,να βγάλω εγέρια ,να ξεπλύνω χαλίκι καλά με νερό να φύγουν οι ταμπλέτες που έχω βάλει κάτω από το χαλίκι και να ξαναστήσω .Τι λέτε ; Θα καταστραφούν τα πάντα όλα ; Τσάμπα το στρώσιμο ;

Με συγχωρείται για τα άπαντα της Νάντιας που έγραψα σήμερα …

Έγινε επεξεργασία - Nadia
Link to comment
Share on other sites

Γενικα θελει υπομονη. Μην βγαλεις χαλικι για ξεπλυμα κτλ....Τα ενυδρεια θελουν κ λιγο μπιχλα :P

 

Η προταση μου ειναι να κανεις την επενδυση σε ενα μικρο συστημα αντιστροφης οσμωσης. https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/systimata-antistrofis-osmosis-10-full-size/systima-antistrofis-osmosis-cardinal.html

 

Πιστευω θα σου λυσει τα μεγαλυτερα προβληματα που εχεις. Θα φερει το νερο σε καλες μετρησεις PH, GH και ΚΗ και θα το χαρουν και τα φυτα σου αλλα και οι γαριδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Γενικα θελει υπομονη. Μην βγαλεις χαλικι για ξεπλυμα κτλ....Τα ενυδρεια θελουν κ λιγο μπιχλα :P

 

Η προταση μου ειναι να κανεις την επενδυση σε ενα μικρο συστημα αντιστροφης οσμωσης. https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/systimata-antistrofis-osmosis-10-full-size/systima-antistrofis-osmosis-cardinal.html

 

Πιστευω θα σου λυσει τα μεγαλυτερα προβληματα που εχεις. Θα φερει το νερο σε καλες μετρησεις PH, GH και ΚΗ και θα το χαρουν και τα φυτα σου αλλα και οι γαριδες.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση !Έχω ήδη και βάζω ή 50-50 ή 40-60 .  https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Σκέφτομαι πολλά ..Να χω κάνει καμία χαζομάρα με το όσμωσης ; Να το συνδέσαμε λάθος ;Να φταίνε οι πέτρες ;Να διαλύονται οι ταμπλέτες σιγά σιγά στο νερό γιατί δεν τις έχω βάλει καλά στο χαλίκι ;

Ο κυριούλης στο βίντεο με τις γαρίδες φτιάχνει μόνος του το νερό .Μόνο όσμωση ,μετράει με ζυγαριά ακριβείας πόση σκόνη Gh/Kh χρειάζεται και με κατάλληλο όργανο ξαναμετράει αν το πέτυχε .

Αυτό δεν μπορώ να το κάνω .

 

Έγινε επεξεργασία - Nadia
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η Ναταλια στο ειπε πιο πριν, οι γαριδες που εχει ο Mark ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο αυτες που θα βαλεις εσυ (εστω γι' αρχη). Μην κυνηγας τοσο τους αριθμους....θα κανεις τη ζωη σου πολυ δυσκολη ετσι...

Εφοσον εχεις βαλει ταμπλετες και soil τα φυτα σου απο λιπασματα για αρκετο καιρο θα ειναι καλα.

Εγω ισως θα εβαζα μονο νερο αντιστροφης οσμωσης. Ισως το νερο της βρυσης να ειναι πιο χαλια απ'οτι νομιζεις :P

 

Ενα χρησιμο εργαλειο :

https://www.hellas-tech.gr/product/113366/psifiakos-metritis-katharotitas-sklirotitas-neroy-me.html?ref=2

 

Θα σε βοηθησει ισως να καταλαβεις καλυτερα πως ειναι το νερο σου....και της βρυσης και της οσμωσης και του ενυδρειου :P

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια !Το παρήγγειλα ήδη Eos!

Σήμερα μέτρησα το ώσμωσης το νερό .Το Ph το μέτρησα και με sapi +sera .Τα υπολοιπα με sera .

Σας φαίνονται νορμάλ;

Ph  : 6.4 με 6.6

Kh : 3

Gh  : 9

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το GH για νερο οσμωσης ειναι λιγο αυξημενο!

 

Αν μπορεις ανεβασε μια φωτο το συστημα. Εχεις Flush-kit? Οταν το ανοιγοκλεινεις το αφηνεις να τρεχει για λιγη ωρα να καθαρισει?

 

 

 


 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Νομιζω οτι το GH για νερο οσμωσης ειναι λιγο αυξημενο!

 

Αν μπορεις ανεβασε μια φωτο το συστημα. Εχεις Flush-kit? Οταν το ανοιγοκλεινεις το αφηνεις να τρεχει για λιγη ωρα να καθαρισει?

 

 

 


 

Όταν το συνδέσαμε πρώτη φορά ,μας είπαν το κόκκινο να μην το κάνουμε τίποτα .

Μετά είδα εδώ σε ένα άρθρο ,ότι στο κόκκινο το είχε συνδεδεμένο ο φίλος και είχε και βρυσάκι .  

Οπότε ξαναρώτησα και είπαν ας το ανοίγω καμιά φορά το μήνα να τρέξει λίγο .Δεν ήξερα ότι θέλει να το ανοίγω πριν από κάθε φορά .Και τώρα καταλαβαίνω γιατί είχε και βρυσάκι ...

Επίσης έχασα την κόκκινη τάπα και έβαλα την κίτρινη γιατί αυτή βρήκα .Γιαυτό και βλέπετε κίτρινο εκεί και όχι κόκκινη τάπα στο κόκκινο καλώδιο .

 

 

2120964396_318030648_773834174097515_443766671806566728_n(1).thumb.jpg.297b317e10ef1a0874ab8a0dc2e2bc98.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πριν και μετα απο καθε φορα που μαζευουμε νερο οσμωσης θελει να το αφησεις κανα 5λεπτο να τρεχει για να ξεπλυνεις τη μεμβρανη αλλα και να καθαρισει το συστημα απο νερο που εχει μεινει μεσα ή και απο αλλα που δεν θελουμε.

 

Οταν ερθει το TDS συνδεσε το, αστο να τρεξει για λιγο και με ενα ποτηρι που εχεις ξεπλυνει καλα μερικες φορες με το νερο που βγαζει κανε μια μετρηση να δουμε τι δειχνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Όταν το συνδέσαμε πρώτη φορά ,μας είπαν το κόκκινο να μην το κάνουμε τίποτα .

Μετά είδα εδώ σε ένα άρθρο ,ότι στο κόκκινο το είχε συνδεδεμένο ο φίλος και είχε και βρυσάκι .  

Οπότε ξαναρώτησα και είπαν ας το ανοίγω καμιά φορά το μήνα να τρέξει λίγο .Δεν ήξερα ότι θέλει να το ανοίγω πριν από κάθε φορά .Και τώρα καταλαβαίνω γιατί είχε και βρυσάκι ...

Επίσης έχασα την κόκκινη τάπα και έβαλα την κίτρινη γιατί αυτή βρήκα .Γιαυτό και βλέπετε κίτρινο εκεί και όχι κόκκινη τάπα στο κόκκινο καλώδιο .

 

 

2120964396_318030648_773834174097515_443766671806566728_n(1).thumb.jpg.297b317e10ef1a0874ab8a0dc2e2bc98.jpg

 

 

To εχεις συνδεσει σωστα.  Το θεμα ειναι αν το εχεις κλειστο το βρυσακι, που πεταει το σκληρο νερο εξω, τότε δεν κανεις τιποτα, καταστρεφεις την μεμβρανη.

Link to comment
Share on other sites

filtro.thumb.png.7667d24b5af8faeb316d2bd7da618583.png

Δες απο που πεταει νερο. Αν δεν πεταει - λαθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο το άλλο σωλινακι βγαινει καθαρο νερο με πολυ μικρη πιεση..... μερικες φορες οταν δεν εχει πιεση το συστημα, απλα σταζει. αυτο, που σταζει, ειναι καθαρο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά κατάλαβα .Ευχαριστώ !Άρα ανοίγω την τάπα πριν και μετά για λίγο να ξεπλυθεί και θα την ξανακλείνω .

 

Παράλληλα βρήκα και αυτό που βολεύει πολύ .Οπότε θα ρωτήσω μήπως μπορέσω και το βρω .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το καθαρο νερο πρεπει να εχει ΚΗ=0, GH=0

Link to comment
Share on other sites

και να πω την αληθεια , ποτέ δεν ειχα flush kit στο φιλτρο. και την μεμβρανη αλλαζω ανα 3 χρόνια. Εχω μια μικρη, που μετραει 5, και βγαζει 9 ppm TDS με 230 στην βρυση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

και να πω την αληθεια , ποτέ δεν ειχα flush kit στο φιλτρο. και την μεμβρανη αλλαζω ανα 3 χρόνια. Εχω μια μικρη, που μετραει 5, και βγαζει 9 ppm TDS με 230 στην βρυση....

Εσύ έχεις μόνιμα ανοιχτό αυτό που βγαίνει το "κακό" νερο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nadia έγραψε:

Εσύ έχεις μόνιμα ανοιχτό αυτό που βγαίνει το "κακό" νερο?

Εννοειται

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Εννοειται

Άρα κάτι δεν έγινε σωστά .Γιατί εμένα μου τη συνέδεσαν με μία είσοδο από τη βρύση και μία έξοδο .Δεν έχει κάτι άλλο.Και εκεί που είναι το κόκκινο σωληνάκι μου είπαν να το ανοιγω αραιά και που(που τελικά είναι χαζομάρα ) .Με όσα είπε ο Eos αν κατάλαβα καλά πρέπει πριν να μαζέψω να το ανοίγω αυτό να ξεπλύνει το σύστημα,και αφού μαζέψω να το κάνω πάλι . Αυτό που λές εσύ δεν ξέρω που θα έπρεπε ναναι .

 

Και απότι φαίνεται είναι αυτό το μοντέλο : https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html.

Αλλά δεν το πήρα από εδώ .Μη δυσφημίζω τους ανθρώπους ότι μου είπαν ότι ναναι ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Θα τους ξαναπάρω αύριο Ναταλία να μην σε πρήζω .Και θα σας πω εξελίξεις

το flush kit το χρησιμοποιουμε μόνο για να ξεπλυνουμε την μεμβρανη του φιλτρου απο αλατα και βρωμιες. Το κακο νερο πρεπει να φευγει απο το φιλτρο.  Δηλ, αν δεν χρησιμοποιεις τοφιλτρο για καμια εβδομαδα, βαζεις μπρος το flush για 5 λεπτα και μετα το φιλτρο πρεπει να δουλευει χωρις flush, δηλ πρεπει να πεταει το "βρωμικο" νερο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι .

Μετά από την διόρθωση στην όσμωση μου δείχνει tds 4 στο καθαρό νερό που συλλέγω .

Τώρα κάνω μετρήσεις και στο ενυδρείο για να κάνω μία αλλαγή νερού .Στο Ph είναι 8,5 το ενυδρείο και είχα κάνει 50 -50 .Το tsd του 170 Να την κάνω 60-40 όσμωση και βρύσης ή 100% όσμωσης ; Φοβάμαι μην υπάρξει κάποιο σοκ.

Έγινε επεξεργασία - Nadia
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Nadia έγραψε:

Γεια σας και πάλι .

Μετά από την διόρθωση στην όσμωση μου δείχνει tds 4 στο καθαρό νερό που συλλέγω .

Τώρα κάνω μετρήσεις και στο ενυδρείο για να κάνω μία αλλαγή νερού .Στο Ph είναι 8,5 το ενυδρείο και είχα κάνει 50 -50 .Το tsd του 170 Να την κάνω 60-40 όσμωση και βρύσης ή 100% όσμωσης ; Φοβάμαι μην υπάρξει κάποιο σοκ.

ΝΟ3 : 0+

ΝΟ2 : 0

ΝΗ4-ΝΗ3 : 0

Gh  : 11

Kh : 5

Ph  : 8-8,5

TDS  : 170

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου δείχνει 4 TDS η μεμβράνη δουλεύει καλά ευτυχώς..

Για neocaridina φτάσε το TDS περίπου 90. Την αναλογία θα την βρεις στην πορεία..

Δεν είμαι υπέρ της σκέτης όσμωσης και πρόσθεση minerals 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Για neocaridina φτάσε το TDS περίπου 90.

Πολυ χαμηλο για νεοκαριδινα. Τετοιο tds καλο να υπαρχει σε ενυδρειο με red crystal πχ...

Για neocaridina 120- 250ppm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...