Jump to content

Στήσιμο γαριδάδικου 30L....από αρχάρια .Και ήρθε η καταστροφή .


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Nadia έγραψε:

Gh  : 11

 

Kh : 5

 

Ph  : 8-8,5

 

TDS  : 170

Katerina, δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις TDS= 170ppm και ταυτοχρονα ΚΗ-5 και GH-11 - απλα δεν υπαρχει περιπτωση....

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ χαμηλο για νεοκαριδινα. Τετοιο tds καλο να υπαρχει σε ενυδρειο με red crystal πχ...

Για neocaridina 120- 250ppm

Ναταλία έχω δύο TDS meter και μετράνε διαφορετικά.. δηλαδή, σε gh 10 το ένα μου δείχνει ~250 και το άλλο ~140

Αν υπολογίσουμε με τις παραμέτρους που μας δίνει η @Nadia πιο πάνω gh11 με TDS 170 πιστεύω ότι το 90 είναι οκ. Με λίγα λόγια neocaridina σε 6-7 gh είναι ιδανικά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Ναταλία έχω δύο TDS meter και μετράνε διαφορετικά.. δηλαδή, σε gh 10 το ένα μου δείχνει ~250 και το άλλο ~140

Αν υπολογίσουμε με τις παραμέτρους που μας δίνει η @Nadia πιο πάνω gh11 με TDS 170 πιστεύω ότι το 90 είναι οκ. Με λίγα λόγια neocaridina σε 6-7 gh είναι ιδανικά 

Καλυμπραρισμα θελουν και τα δυο. Μην μετρας και καθολου το TDS :P:chair:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετράνε λάθος γιατί όσο κατεβάζω την σκληρότητα τόσο πλησιάζουν τις τιμές.. πχ.σε νερό όσμωσης δείχνουν το ίδιο.

Το manual της api για πιο λόγο??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά για να γελάσετε λίγο ,γιατί μάλλον το "άθλημα" Δ Ε Ν με θέλει 💀💀 💀.... ,έχω και πλανάρια μέσα .

Έβαλα πριν μία μιση  βδομάδα Microsorum pteropus και java moss ,δεν έκανα καραντίνα γιατί βιαζόμουν να τα φτιάξω (λόγω υγείας δεν μπορούσα να αφιερώσω χρόνο ) και τσούπ....να ταααα....Είδα 2 την επόμενη μέρα ,τα πήρα με πιπέτα ...εννοείται πως αυτή τη βδομάδα είδα και άλλα .Αλλά δεν θέλω να ασχοληθώ με αυτό τώρα .

 

Δεν βάζω ζωντανά μέσα αν δεν δω ότι μπορώ να τα βγάλω πέρα με φυτά .Για τους "πειρατές" (σαλιγκάρια) που μπήκαν δεν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο...

Απλά βρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω πού το χάνω .Στα ποσοστά νερού που βάζω ; Οι πέτρες έφυγαν .Έμειναν 2 μικρές με το cristmass moss (λεμε τώρα ) .Τα φυτά που πήρα είναι δεμένα σε ξύλο ,οπότε και ξύλο έβαλα .Σε θερμοκρασία 25οC (να χάνω και μισό βαθμό ).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται θα σας πω πάλι ευχαριστώ 💖 γιατί δεν είστε υποχρεωμένοι να απαντήσετε .Αλλά πάντα με βοηθάτε και χωρίς καν να καθυστερείτε .

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Api πήρα μόνο για Ph. Τα kh/gh τα κάνω με sera .Ξεπλένω με νερό ενυδρείου 3 φορές πριν τα κάνω και ανακοινώ και τα μπουκαλάκια πριν ρίξω σταγόνες .Ακολουθώ τις οδηγίες .Καταλαβαίνω ότι κάτι ίσως να είναι εκτός .Απο τι δεν ξέρω .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα πλανάρια μην ανησυχείς δεν κάνουν κακό κάπου,απλά μπορείς στις αλλαγές νερού να τα ρουφάει το λάστιχο της αλλαγής. Την gh κι εγώ με sera μετράω.. Προχώρα,μια χαρά σε θέλει το άθλημα!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mik7 έγραψε:

Για τα πλανάρια μην ανησυχείς δεν κάνουν κακό κάπου,απλά μπορείς στις αλλαγές νερού να τα ρουφάει το λάστιχο της αλλαγής. Την gh κι εγώ με sera μετράω.. Προχώρα,μια χαρά σε θέλει το άθλημα!! 

Έχω σκουπίτσα βυθού .Καθαρίζω αλλά όχι τέλεια γιατί έχω και κάποιες εγέριες πίσω .Σκέφτηκα ότι αν όντως μπορέσω να βάλω γαρίδες και μετά δώ πολλά πλανάρια (γιατί μπορούν να ξαναέρθουν με τις γαρίδες ),τότε να ασχοληθώ με αυτό .

Πάντως στην αλλαγή νερού που έκανα είχε πολύ υλικό που αιωρούνταν στο νερό .Το ανατάρασσα και γω για να τραβήξω όσα περισσότερα μπορώ .Ψώφια κομμάτια απο φυτά ,άλγη που πεθαίνει ;Κάτι από αυτό θα ήταν .Επίσης δεν ξέρω αν το tds δείχνει τόσο γιατί έχω ρίξει ένα "πριτς" απο λίπασμα μετά από κάθε αλλαγή .

Λεέι και εδώ ότι πρέπει να τσεκάρουμε και άλλα πράγματα συνολικά .Όχι μόνο tds .Και να το βλέπουμε συνολικά .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nadia, τι να πω για τον κυριο, που "ανακαλυψε την Αμερικη" με την χρηση  TDS ...:D

αν θα πατησεις στο γουγλ - tds meter abbreviation, θα εχεις αυτη την απαντηση - Total Dissolved Solids Meter.

Τι περιμενε να μετραει? τα δεντρα στο δασος?.... Εννοειται, οτι αν βαζεις λιπασματα θα ανεβει η τιμη.

Δεν μπορω να καταλαβω τι ηθελε να πει ο ποιητης....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Δεν μετράνε λάθος γιατί όσο κατεβάζω την σκληρότητα τόσο πλησιάζουν τις τιμές.. πχ.σε νερό όσμωσης δείχνουν το ίδιο.

Το manual της api για πιο λόγο??

Για να μπορεσεις να βγαλεις ακρη στο περιπου απο βαθμους σκληροτητας σε TDS

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Δεν μετράνε λάθος γιατί όσο κατεβάζω την σκληρότητα τόσο πλησιάζουν τις τιμές.. πχ.σε νερό όσμωσης δείχνουν το ίδιο.

Το manual της api για πιο λόγο??

Θελουν καλιμπραρισμα. Δεν γινεται να δειχνουν τιμες με διαφορά 100ppm. To oτι δειχνουν το ιδιο σε νερο οσμωσης δεν λεει τιποτα.

πριν 23 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Για να μπορεσεις να βγαλεις ακρη στο περιπου απο βαθμους σκληροτητας σε TDS

Δεν το καταλαβαίνω αλλά δεν πειράζει..

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Θελουν καλιμπραρισμα. Δεν γινεται να δειχνουν τιμες με διαφορά 100ppm. To oτι δειχνουν το ιδιο σε νερο οσμωσης δεν λεει τιποτα.

Μάλλον αυτό είναι που "λέει"..

Επειδή το είχα ψάξει πολύ με το TDS είναι μεγάλο μπέρδεμα και εκεί που κατέληξα είναι ότι παίζουν στην αγορά TDS meters με αυτή την διαφορά καλμπραρίσματος..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να καταλάβετε τι είδος είναι οι πειρατές της καραϊβικής ;

Τώρα μεγάλωσαν κάπως και μπορεί ο φακός να τους πιάσει.

 

 

 

 

320550084_1186111065608817_3672673366167330190_n.thumb.jpg.82757a58650e96ad5cf8b1fca421c906.jpg319733696_1292311091330741_2624916525309368461_n.jpg.ef90304b82ebe9cd394e7e7e65abc1e7.jpg

320210996_883242386142884_814836858825655153_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην πρώτη φωτογραφία είναι Physa Fontinalis στις επόμενες μάλλον είναι Melanoides Turbeculata

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά !!!

Θα ήθελα τη γνώμη σας .Μετά απο τις αλλαγές νερού όπου βάζω 20% νερό βρύσης και το υπόλοιπο όσμωσης ,δεν μπορώ να πετύχω ph κάτω από 8 .(Τα api δείχνουν πάνω απο 7,6 τα sera δείχνουν 8  ).

Δεν μπορώ να βρω τρόπο .Πρέπει να βάζω μόνο όσμωσης και να το κάνω με Mineral μετά ;Παιδιά αλήθεια δεν ξέρω .Έψαξα βιντεάκια ,άλλοι λένε μην αλλάζετε το νερό συχνά ,άλλοι λένε χρειάζεται peat moss ,άλλοι λένε χρειάζεται soil .Τα ξύλα που έχω βάλει δεν άλλαξαν τίποτα .Έβαλα και ένα catappa leave αλλά τίποτα .

Δεν το βλέπω να καταφέρνω για γαρίδες ...

Σαν plan B θα μπορούσα να βάλω κάποιο ψάρι που να αντέχει σε αυτές τις συνθήκες ; (μισή κιχλίδα νομίζω χωράει ... χοχο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νάντια,

 

Τσέκαρα λίγο τις προυγούμενες σελίδες αλλά δέν είδα να το γράφεις....Έχεις τσεκάρει τις πέτρες και την άμμο άν είναι ασβεστολιθικές?

Επίσης τί ph έχει το νερό της βρύσης σου?

 

Άν μπορείς ανέβασε μια πρόσφατη φωτό να δούμε πώς το έχεις τώρα...👍

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα Νάντια,

 

Τσέκαρα λίγο τις προυγούμενες σελίδες αλλά δέν είδα να το γράφεις....Έχεις τσεκάρει τις πέτρες και την άμμο άν είναι ασβεστολιθικές?

Επίσης τί ph έχει το νερό της βρύσης σου?

 

Άν μπορείς ανέβασε μια πρόσφατη φωτό να δούμε πώς το έχεις τώρα...👍

Το χαλίκι είναι χαλαζία (έτσι μου είπαν όταν το αγόρασα ).Έχει κάτι άσπρες φλουδίτσες που δεν ξέρω αν είναι πέτρα .Ελπίζω να φαίνονται στις φώτο .

 

321798551_706204344545408_3371524105811131775_n.thumb.jpg.b74710a0bd8afa8134bcb5ac54d2d9c0.jpg322668948_866312341350247_1030711111053940013_n.thumb.jpg.25058fd70ba877715750b6f6d8545541.jpg

Είχα ryuoh stones που τις έβγαλα όλες εκτός από 2 μικρές που έχουν πάνω τους το μος.

 

Οι μετρήσεις μετά απο 12ώρες του νερού βρύσης είχαν βγεί :

Kh : 9

Gh : 15

Ph : 7,5

και το ενυδρείο είναι αυτό :(30lt)

322727949_487205853540607_5102639661010902366_n.thumb.jpg.3fd17560530c6e2de2627be777088e0c.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να έχει το νερό της βρύσης σου 7,5 και στο ενυδρείο να γίνετε 8+ τότε έχεις σίγουρα κάτι ασβεστολιθικό μέσα....Πρέπει να τα ελέγξεις όλα...Τσέκαρε τις 'φλουδίτσες' που λές γιατί μάλλον είναι σπασμένα όστρακα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

'φλουδίτσες'

πολυ μοιαζουν με σπασμένα όστρακα .... ειχα παρει κι εγω μια φορα τετοιο χαλικακι, αλλά με νερο οσμωσης 50/50 στο ενυδρειο δεν μου ειχε επιρεασει τις μετρησεις......

μηπως σε πολυ μικρο βαθμο....

Μία ώρα πριν, το μέλος Nadia έγραψε:

Οι μετρήσεις μετά απο 12ώρες του νερού βρύσης είχαν βγεί :

Kh : 9

 

Gh : 15

 

Ph : 7,5

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε εδω το ph=7.5 δεν μετρας καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα PHμετρο. Μόλις το καλιμπραρισα ,μέτρησα ενυδρείο και λέει 7,4.

Ποιο πιστεύουμε απο όλα τώρα; PHμετρο ,api ή sera;

Έχω 3 διαφορετικά πράγματα και τα 3 δείχνουν διαφορετικές ενδείξεις .

Επίσης θα μετρήσω και μετά από μέρες ,γιατί σήμερα έκανα αλλαγή νερού ,ώστε να δω αν μεταβάλλεται .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...