Jump to content

Στήσιμο γαριδάδικου 30L....από αρχάρια .Και ήρθε η καταστροφή .


Recommended Posts

Τώρα την είδα την φωτογραφία του ενυδρείου είμαι μια χαρά!! Εγώ εμπιστεύομαι το υγρό τέστ της API.

Ποιό πεχάμετρο πήρες;;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Τώρα την είδα την φωτογραφία του ενυδρείου είμαι μια χαρά!! Εγώ εμπιστεύομαι το υγρό τέστ της API.

Ποιό πεχάμετρο πήρες;;

321277830_584581583483309_4144633867538474676_n.thumb.jpg.78d5b5cf5345950a96e2436b8df21287.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nadia, καλιμπραρισμα εκανες? Εχεις 3 υγρα, που γραφει ph- 4,  ph=7, ph=10? ή τουλαχιστον 2 υγρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Nadia, καλιμπραρισμα εκανες? Εχεις 3 υγρα, που γραφει ph- 4,  ph=7, ph=10? ή τουλαχιστον 2 υγρα?

Ναι ναι .Το λέω παραπάνω .Είχε 2 σκόνες που αραίωνες .Δεν έπεφτε πολύ έξω .Μόνο 0,1 όπου και το ρύθμισα .Απ΄ότι είδα σε βντεάκια δεν είχε το PH10 (το βασικό δηλαδη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nadia, αν ετρωσε το ενυδρειο, βαλε ζωντανά σιγα σιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Nadia, αν ετρωσε το ενυδρειο, βαλε ζωντανά σιγα σιγα.

Έτσι λέω και γω .Πέρασε και η φάση με τις άλγες,τα μος πήραν εδώ και 2 βδομαδες ανάπτυξη .Θα σας στείλω φώτο μόλις μπουν και τα ζωάκια .

Λίπασμα να συνεχίζω να βάζω κανονικά ;

Επίσης αν σας βγάλει ο δρόμος προς Ιόνιο μεριά κερνάω μπυρίτσα για το ευχαριστώ !!!😁

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί είδα μία περίεργη κινητικότητα από τα σαλιγκάρια και είπα να μετρήσω Ph .Με sera 8 με Phμετρο 8,4 .

Δεν θα σας κουράσω άλλο παιδιά .Κάτι συμβαίνει και δεν ξέρω τι .Σαν τελευταία προσπάθεια θα το ξαναστήσω με καινούριο χαλίκι ,δεν θα βάλω ταμπλέτες υποστρώματος ,μήπως και διαρρέει κάτι από εκεί .Αν και πάλι μου κάνει τα ίδια θα το σταματήσω .Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας ,καλή χρονιά σε όλους

με υγεία ,χαρά και αγάπη .

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Σήμερα το πρωί είδα μία περίεργη κινητικότητα από τα σαλιγκάρια και είπα να μετρήσω Ph .Με sera 8 με Phμετρο 8,4 .

Δεν θα σας κουράσω άλλο παιδιά .Κάτι συμβαίνει και δεν ξέρω τι .Σαν τελευταία προσπάθεια θα το ξαναστήσω με καινούριο χαλίκι ,δεν θα βάλω ταμπλέτες υποστρώματος ,μήπως και διαρρέει κάτι από εκεί .Αν και πάλι μου κάνει τα ίδια θα το σταματήσω .Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας ,καλή χρονιά σε όλους

με υγεία ,χαρά και αγάπη .

Αν εβγαλες τις ασβεστολιθικες πετρες, καλυτερα αλλαγες νερου να κάνεις με σκετη οσμωση απο 20% μερα παρα μερα για 10 ημερες. Σιγουροτατα θα πεσει το ph.

Πες, μηπως βαζεις σε νερο οσμωσης καποια προσθετα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν εβγαλες τις ασβεστολιθικες πετρες, καλυτερα αλλαγες νερου να κάνεις με σκετη οσμωση απο 20% μερα παρα μερα για 10 ημερες. Σιγουροτατα θα πεσει το ph.

Πες, μηπως βαζεις σε νερο οσμωσης καποια προσθετα?

Μόνο το Tropica specialosed nutrition 1,5 φσιτ μετά από εβδομαδιαία αλλαγή νερού και 1-2 φλεικς τροφής 2 φορες την βδομάδα για την βιολογία .Κάτι υπάρχει μέσα που το αναβάζει .Οι πέτρες έφυγαν εδώ και καιρό .Ξύλα μπήκαν αλλά δεν το επιρρέσαν προς τα κάτω το Ph.Οι αλλαγές γίνονται 80% όσμωση -20% βρύση και αλλάζω το 20% του νερού .Ότι με συμβουλέψατε το έκανα αλλά φαίνεται ότι στα μέσα της βδομάδας πάντα κάτι το ανεβάζει .Γιαυτό και το μόνο που σκέφτομαι είναι υπόστρωμα και ταμπλέτες .

Έγινε επεξεργασία - Nadia
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Μόνο το Tropica specialosed nutrition 1,5 φσιτ μετά από εβδομαδιαία αλλαγή νερού και 1-2 φλεικς τροφής 2 φορες την βδομάδα για την βιολογία .Κάτι υπάρχει μέσα που το αναβάζει .Οι πέτρες έφυγαν εδώ και καιρό .Ξύλα μπήκαν αλλά δεν το επιρρέσαν προς τα κάτω το Ph.Οι αλλαγές γίνονται 80% όσμωση -20% βρύση και αλλάζω το 20% του νερού .Ότι με συμβουλέψατε το έκανα αλλά φαίνεται ότι στα μέσα της βδομάδας πάντα κάτι το ανεβάζει .Γιαυτό και το μόνο που σκέφτομαι είναι υπόστρωμα και ταμπλέτες .

Μαλλον το υποστρωμα ανεβαζει... αλλά τόσο πολυ....☹️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Staghorn. απο την ιδια οικογένεια με BBA.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Staghorn. απο την ιδια οικογένεια με BBA.

 

Να χαμηλώσω ροή στο φίλτρο και φωτισμό ; Είδα ότι προτείνεις και αυτό Easy Life AlgExit .

Απ'ότι βλέπω στις αιτίες είναι  όλα μου τα λάθη ...

Ταΐζω πολύ ?Ναι ,το ελάττωσα μετά από τον όλο αχταρμα που έγινε με τα ψαράκια .

Υπερπληθυσμός ? Ναι μέχρι που μου ψόφησαν τα 2 και γίναν λιγότερα τα guppy .

Υπερβολική λίπανση ; Δεν θα έλεγα γιατί πρόσθεσα και τα φυτά επιφάνειας αλλά η λίπανση έμεινε ίδια .

Πότε την εντόπισα ; Από τον πρώτο μήνα που έστησα είδα μόνο σε ένα σημείο πάρα πολύ λίγο .Μόλις μπήκαν και τα ψαράκια με τα νέα φυτά ,πήγε σε αρκετά σημεία .

Επίσης κάνω σκούπα στο βυθό στα σημεία που είναι αφύτευτα ,οπότε μία αναταραχή θα υπάρχει ...που και αυτό αποτι βλέπω είναι στις αιτίες ...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να φυγει, θελει πανω απο ενα μηνα. Δεν βλεπω κατι σοβαρο για να ριξεις αλγοκτονα. Δοκιμασε πρωτα να μην κανεις σκουπα βυθου και δες γενικος να διορθώσεις τα λαθάκια σου. Μια χαρα τα πας! :thumbup:

Μπορεις τοπικα να ριχνεις seachem excel (στα σημεια , που εχουν θεμα). Χωρις να υπερβαίνεις την δοσολογια για τα λιτρα σου. Πριν να ριξεις, κλεινεις τις ροες και περιμενεις 2-3 λεπτα. μετα ψεκαζεις το φαρμακο στα φυλλα (κατω απο το νερο , εννοειται), περιμενεις άλλα 4-5 λεπτα και βαζεις το φιλτρο στην πριζα.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...