Jump to content

Ενυδρείο 120 λιτρων


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Άρα να βάλω μπλε dow;

Το μαύρο έχει χημικά;

To μαυρο περιεχει γραφιτη, δεν γνωριζω πως συμπεριφερεται στο νερο μακροχρονια. Μην το βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Άρα να βάλω μπλε dow;

Το μαύρο έχει χημικά;

Styropan  

20190319132844_e4763bca.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Πήρα τελικά μπλε φελιζολ styrofoam.  Εάν βάλω περίπου 4 cm ( καλά είναι; ) άμμο θα έχει πρόβλημα με την άνωση; Και κάτι άλλο οι πέτρες που θα στήσω πειράζει εάν ακουμπάνε στο τζάμι;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας. Τελικά πήρα λευκή άμμο (ελπίζω να φτάσουν 12 κιλά), πήρα φελιζολ μπλε, πήρα γραφιτουχο φελιζολ για ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο, βιολογικό υλικό και τεστ νερού, καθάρισα και το φίλτρο. Σήμερα να πάω να βράζω τις ηφαιστειακές πέτρες και να καθαριστεί η άμμος ( θέλει και βράσιμο ή απλά 3,4 ξεβγάλματα; ). Επόμενη δουλειά να δω τι θα κάνω με τον φωτισμό. Background λέω να βάλω μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος nickoss έγραψε:

Σήμερα να πάω να βράζω τις ηφαιστειακές πέτρες

Δεν καταλαβα.... αυτες θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο και πανω απο φελιζολ με παχος 4εκ?????

Μην με τρομαζεις....

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2023 at 9:20 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

To μαυρο περιεχει γραφιτη, δεν γνωριζω πως συμπεριφερεται στο νερο μακροχρονια. Μην το βαζεις.

Για την ιστορία ο γραφίτης  γενικά είναι αδιάλυτος στο νερό ακόμη και σε άκρος όξινο περιβάλλον για αυτό τον χρησιμοποιούν στην κατασκευή μπαταριών λόγο της σταθερότητας του.

Με απλά λόγια κάνει για το ενυδρείο όποια μορφή και να έχει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν καταλαβα.... αυτες θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο και πανω απο φελιζολ με παχος 4εκ?????

Μην με τρομαζεις....

 

Θα βάλω φελιζολ 2 εκ στον πάτο όλου του ενυδρείου. Έχω διάφορες ηφαιστειακές πέτρες για να τις στήσω και στο τέλος θα γεμίσω όλο τον πάτο με την άμμο περίπου 4 εκ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος nickoss έγραψε:

Θα βάλω φελιζολ 2 εκ στον πάτο όλου του ενυδρείου. Έχω διάφορες ηφαιστειακές πέτρες για να τις στήσω και στο τέλος θα γεμίσω όλο τον πάτο με την άμμο περίπου 4 εκ.

Ερώτηση γιατί θα βάλεις φελιζόλ στον πάτο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ερώτηση γιατί θα βάλεις φελιζόλ στον πάτο;

Γιατί έχει ένα πλαίσιο γύρω γύρω το ενυδρείο 4 εκ και θέλω να μειώσω λίγο το βάρος από την άμμο που θα μπει, επειδή θέλω η άμμος να φαίνεται πάνω από το πλαίσιο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nickoss έγραψε:

Γιατί έχει ένα πλαίσιο γύρω γύρω το ενυδρείο 4 εκ και θέλω να μειώσω λίγο το βάρος από την άμμο που θα μπει, επειδή θέλω η άμμος να φαίνεται πάνω από το πλαίσιο.

Εκτός αυτού όταν σκάβουν οι αφρικανές είναι λίγο επικίνδυνο με τις πέτρες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εκτός αυτού όταν σκάβουν οι αφρικανές είναι λίγο επικίνδυνο με τις πέτρες 

Να μπει περισσότερη άμμος από 4 εκ; Να βάλω πιο πολύ γύρω από τις πέτρες; Αν και από ότι έχω καταλάβει θα φροντίσουν τα ψάρια για την τελική διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος nickoss έγραψε:

Να μπει περισσότερη άμμος από 4 εκ; Να βάλω πιο πολύ γύρω από τις πέτρες; Αν και από ότι έχω καταλάβει θα φροντίσουν τα ψάρια για την τελική διακόσμηση.

Λίγο παραπάνω άμμο δεν μας πειράζει. 

Σίγουρα θα φτιάχνεις ξανά και ξανά την διακόσμηση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Γιατί έχει ένα πλαίσιο γύρω γύρω το ενυδρείο 4 εκ και θέλω να μειώσω λίγο το βάρος από την άμμο που θα μπει, επειδή θέλω η άμμος να φαίνεται πάνω από το πλαίσιο.

Αν σου μπήκε η ιδεα να βαλεις το φελιζολ κατω - βαλε, αλλά...... πρεπει να το κολλησεις ολο και το εννοω ολο και παντου στον πατο. Γιατι αν δεν θα το κολλησεις, οι πετρες (ειδικα λαβας!) με την αμμο θα κανουν αναδυση απο το βυθο.....

πριν 4 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εκτός αυτού όταν σκάβουν οι αφρικανές είναι λίγο επικίνδυνο με τις πέτρες 

Ειναι επικίνδυνο, οταν η πετρα παταει πανω σε μια στρώση αμμου, και οχι οταν καθεται κατω κανονικα πανω σε τζαμι.

Και πετρες λαβας ειναι ελαφριες, δεν χρειαζονται φελιζολ απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

1. η ηφαιστειακές πέτρες δεν είναι και τόσο κατάλληλες για κιχλίδες μπορεί να τραυματιστούν γιατί συνήθως η πέτρες αυτές έχουν αιχμηρά σημεία.

2. είναι ελαφριές και με το φελιζολ απο κάτω και με το σκάψιμο απο τα ψάρια υπάρχει περίπτοση να σηκωθεί αν δεν είναι κολλημένο.

3. τα ενυδρεία αντέχουν πολύ περισσότερο απο ότι φανταζόμαστε όποτε και σκέτες πέτρες να βάλεις δεν θα έχει πρόβλημα το ενυδρείο.

4. η κιχλίδες θέλουν μπόλική άμμο της αρέσει να παίζουν με αυτήν.

5.όταν στήνουμε ένα ενυδρείο για αφρικάνες πάντοτε τοποθετούμε την πέτρες χωρίς να βάλουμε άμμο μέσα και κοιτάμε η τοποθέτηση να είναι σταθερή να μην κουνιέται και μετά ρίχνουμε την άμμο. Έτσι όσο και να σκάψουν μετά τα ψάρια δεν θα υπάρχει κίνδυνος να μετακινηθούν η πέτρες.

 

Τέλος η επιλογές δικέ σου εμείς λέμε γνώμες και προτάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με πρόλαβε η Ναταλία και είπαμε σχεδόν τα ίδια :) 

Link to comment
Share on other sites

Οι ηφαιστειακές πέτρες δεν είναι αγορασμενες από pet shop και δεν είναι ελαφριές ( τουλάχιστον δεν μου φαίνονται εμένα ). Όπως και να έχει θα κολλήσω το φελιζολ με σιλικόνη για ενυδρείο. Το βάζω μόνο και μόνο για το πλαίσιο που έγραψα. Εάν ήμουν σίγουρος ότι μπορεί να βγει δεν πιθανόν να μην έβαζα καθόλου. 

Η άμμος εκτός από 3, 4 ξεπλύματα θέλει και βράσιμο;

 

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος δεν θελει βρασιμο, καλο ξεπλυμα και μεσα. Πολυ καλο ξεπλυμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Η αμμος δεν θελει βρασιμο, καλο ξεπλυμα και μεσα. Πολυ καλο ξεπλυμα.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θεωρείς ότι είναι λάθος οι ηφαιστειακές; Εάν βάλω ένα ή δύο το πολύ ξύλα θα υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι λάθος τουλάχιστον αυτές που είδα στην φωτογραφία ίσα ίσα που πιστεύω ότι είναι και ποιο καλά επειδή θα αποικισουν βακτήρια . Νομίζω ότι αυτές της πέτρας  χρησιμοποιούσαν και σαν  βιολογικό υλικό στο φίλτρο 

Τώρα για ξύλο συνήθως δεν βάζουμε σε αφρικανικό αλλά αν σου αρέσει εσένα τα λόγια είναι περιττά. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Θεωρείς ότι είναι λάθος οι ηφαιστειακές; Εάν βάλω ένα ή δύο το πολύ ξύλα θα υπάρξει πρόβλημα;

Τωρα, αν θα υπαρχει προβλημα, καλυτερα να σου πουνε τα παιδια , που ασχολουνται με αφρικη.

@marinos, @johnbaggios, @tkalamat.....

Αν θελεις ενυδρειο με ξυλα, ριζες, φυτα.... τότε παμε κιχλιδες αμερικης....αν θελεις κιχλιδες....

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες σου αν είναι όλες σαν αυτή της φωτογραφίας ( στρογγυλές χωρίς αιχμές ) δεν υπάρχει πρόβλημα. Για τα ξύλα έχω έναν προβληματισμό μήπως και σου ρίξει στην αρχή το ph. Για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να μας πεις ποιες κιχλίδες θα βάλεις .

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ρωτήσω για σιλικόνη για να κολληθεί το φελιζολ. Κάποια σαν αυτή κάνει. Μπορώ να κολλήσω και τις πέτρες με αυτή ή με κόλλα; 

 

Screenshot_2023-01-17-14-46-57-223_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η σιλικονη κανει για ενυδρειο. Δεν ξερω πόσο καλα θα κολληθεί το φελιζολ.... Στο τζαμι θα ειναι καλη η πρόσφυση....απο την πλευρα του φελιζολ, δεν ξερω...

Για τις πετρες λαβας δεν κάνει η σιλικονη, θα παρεις αυτο- https://www.ifareef.com/product/d-d-aquascape-construction-epoxy-slate-gray/

δες μηπως κοντα σου θα βρεις σε καταστήματα. ή αυτο - https://www.ifareef.com/product/aquaforest-stone-fix-1500g/

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος αγοράστηκε και καθαρίστηκε, οι πέτρες βράστηκαν, το ενυδρείο και το φίλτρο καθαρίστηκαν, φελιζολ αγοράστηκε, βιολογικό υλικό και τεστ νερού αγοράστηκαν. Επόμενα στάδια είναι κόλληση του φελιζολ μέσα, στήσιμο πετρών και άμμου και ΦΩΤΙΣΜΟΣ.

Εάν αφού κολληθεί το φελιζολ στο τζάμι κολλησω πάνω του με σιλικόνη άμμο και παω σε αυτήν πατήσουν οι πέτρες θα υπάρξει πρόβλημα; Σκέφτομαι μήπως με το σκάψιμο των κιχλίδων αρχίσει να φθείρεται το φελιζολ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχεδόν έτοιμο! Με 2 vallisneria americana gigantea και ίσως 1 ή 2 anubias. Εάν βάλω chinese algea eater και apple snail χρειάζεται να πάρω κάποια τροφή;

IMG_20230128_193528_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...